30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Záhady historie
Den, kdy se Země ponořila do tmy: Dny temné jako noc prý způsobil požár
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 10.12.2019
4.1tis
599
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Lampář postupně rozsvěcuje jedno světlo za druhým. Okolní ulice britského Winchesteru rychle tmavnou. Lidé spěchají do svých domovů a uchylují se k modlitbám. Mnoho obyvatel Hampshiru uvěří, že nadešel soudný den.

Je totiž pravé poledne, ale jih Anglie obestírá černá tma. Co způsobuje tyto mimořádné jevy?

Bible popisuje dvě podivné události, při nichž se určité regiony ponořily do úplné tmy, ačkoli byl právě den. Biblická tma jako jedna z deseti ran zasáhla Egypt a znovu přišla do Jeruzaléma po ukřižování Ježíše Krista.

Biblická zatmění jsou sice nepodložená, avšak temné dny jsou znovu zaznamenány i mnohem později napříč celým světem. Například v Nové Anglii v roce 1780 nebo v roce 1881 je den údajně temný stejně jako noc.

Počátkem 20. století zasáhne temnota hrabství Hampshire na jihu Velké Británie. Tma je tak černá, že ji mnozí začnou považovat předzvěst blížící se apokalypsy. Dodatečné výpočty přitom vylučují možnost, že by šlo o zatmění Slunce.

Odkud tedy temnota přišla? Podle jisté hypotézy by mohlo jít o důsledek rozsáhlých lesních požárů, jejichž kouř zastínil slunce. Vůči tomuto vysvětlení ale byly vzneseny jisté pochybnosti.

Co se stalo v Nové Anglii v roce 1780?

DEN, KDY NEVYŠLO SLUNCE

Již několik dní a nocí nevypadá obloha nad Novou Anglií v Kanadě jako obvykle. Nebe se zdá být podivně žluté a slunce i měsíc jsou zbarveny do ruda. Pak slunce nevyjde vůbec. Neobvyklá temnota přichází 19.

května 1780 a zasáhne část Spojených států a Kanady. Jako první ji zaznamená městečko Rupert ve státě New York. Tou dobou má již přijít svítání. Jenže nic nenasvědčuje tomu, že by noc měla v dohledné době skončit.

Během dopoledne se do tmy zahalí také Massachusetts. „Tato mimořádná tma přišla mezi 10. a 11. hodinou a pokračovala až do poloviny příští noci,“ popisuje profesor Samuel Williams z univerzity Cambridge.

Na Harvardské univerzitě je zastínění hlášeno od 10:30, v 12:45 vrcholí a slábnout začíná od 13:10. Potemnělé nebe jako po soumraku ale zůstane po celý zbytek dne. Jde snad o nějaké neblahé znamení? Toho názoru jsou přinejmenším někteří místní věřící.

Lidé v roce 1780 věřili, že nastal Soudný den.

JSOU ZA TÍM LESNÍ POŽÁRY?

Pro většinu lidí tehdejší doby je příchod tmy nevysvětlitelný a matoucí a mnoho z nich spatřuje shodu s biblickým proroctvím soudného dne. Matouš 24:29 popisuje znamení, která mají předcházet návratu Krista:

„Slunce se zatmí, měsíc přestane svítit, hvězdy budou padat z nebe.“ O něco později přicházejí vědci s vlastní teorií, která je dnes považována za nejpravděpodobnější vysvětlení. Za většinu temných dnů prý mohou lesní požáry zuřící často stovky a tisíce kilometrů daleko!

Saze a prachové částečky mohou být větrem přenášeny na velkou vzdálenost a později nad určitým územím a na nějakou dobu zastínit slunce. V tomto případě šlo údajně o požár v kanadském Ontariu. Mohl by ale lesní požár uvrhnout do úplné tmy město vzdálené stovky kilometrů, aniž by se jeho kouř rozptýlil v atmosféře?

A jaké vysvětlení bychom měli hledat v případě temných dnů, při nichž žádný požár zaznamenán nebyl?

Mohou za vše jen lesní požáry?
Foto: historicipswich.org, michael-chen-mg2n.squarespace.com, cff2.earth.com, syndrome-de-stendhal.blogspot.com/
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 571
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.9tis
O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile. Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593… Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho […]