reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Den, kdy zešíleli pelikáni: Co uvrhlo ptáky do naprostého chaosu?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.12.2020
4.6tis
Pelikán hnědý, foto Wikimedia Commons
163
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Na přelomu let 2008 a 2009 jsou veterinární záchranářské stanice na západním pobřeží USA v plné pohotovosti. Stovky pelikánů hnědých od jižního Oregonu po Kalifornii a Mexiko najednou vykazují znaky záhadné nemoci. Její příčina je dodnes neznámá.

Pelikán hnědý, foto Wikimedia Commons Záchranářské stanice měly plné ruce práce, foto mercurynews.com Ptáci měli oteklé nohy, foto mercurynews.com Některé řasy obsahují kyselinu domoovou.
Záchranářské stanice měly plné ruce práce, foto mercurynews.com

Slabí, dezorientovaní ptáci se choulí ve dvorech lidí, procházejí zmateně po ulicích nebo narážejí do aut či lodí. Mnoho ptáků se nepochopitelně vydává od pobřeží směrem do vnitrozemí, kde se pak vyčerpaně zhroutí.

Přistávají na parkovištích, kde pak sedí, dokud je někdo neodnese na záchrannou stanici. Zaznamenán je také houf pelikánů, který dosedl na zem uprostřed rušné silnice, což pro většinu z nich znamená jistou smrt pod koly vozů.

„Jeden pelikán narazil do auta v Los Angeles,“ tvrdí Rebecca Dmytryková z Wildrescue, programu na záchranu ptáků. „Jiný pelikán narazil do člunu v Monterey.“ Takové střety přitom mohou být poměrně nebezpečné, nejde totiž o žádné drobné tvory.

Rozpětí křídel pelikánů hnědých přesahuje dva metry a jejich váha se pohybuje mezi 3,5 až 8 kilogramy. Má bizarní chování ptáků nějakou přirozenou příčinu?

Ptáci měli oteklé nohy, foto mercurynews.com

NÁHLÁ SMRT

Podivné epidemie trvá několik týdnů a velká část postižených ptáků ji nepřežije. Umírají nejen v důsledku střetů s dopravními prostředky, ale také vysílením či výraznou podvýživou. Jiní pro změnu umírají náhle za letu bez zjevné příčiny.

„Měli jsme tu někoho, kdo pozoroval, jak se pelikán snaží přistát na římse budovy a pak najednou padl k zemi mrtvý,“ uvádí Debbie McGuire z kaliforného Centra péče o mokřady a divokou zvěř.

Situace překvapuje i zkušené zvířecí záchranáře, kteří si chování pelikánů nedokáží vysvětlit. „Zachraňuji divokou zvěř na kalifornském pobřeží od roku 1981. A nikdy jsem nic takového neviděla,“ svěřuje se Rebecca Dmytryková. Proč se najednou pelikáni na západním pobřeží začali chovat tak zmateně?

Některé řasy obsahují kyselinu domoovou.

OTRAVA, NEBO POČASÍ?

U postižených ptáků se často vyskytuje jeden zvláštní příznak – jejich nohy jsou podivně oteklé. Jenže ani to záchranářům nepomáhá najít příčinu těchto potíží. Některé příznaky připomínají projevy spojené s otravou kyselinou domoovou, což je oceánský neutoxin produkovaný některými řasami.

Kyselina domoová způsobuje ztrátu krátkodobé paměti, což by mohlo vysvětlit zmatení zvířat. Jenže jiné symptomy otravě neodpovídají. Vědci navíc v zasažených oblastech nedetekují zvýšené množství kyseliny.

Další z teorií se opírá o vliv počasí případně souhru několika různých faktorů. Pravdou však je, že jde o pouhé odhady a nikdo nemá nejmenší tušení, co pelikány postihlo. Někteří ptáci se naštěstí plně zotaví a mohou být vypuštěni zpět do volné přírody.

Co však jejich záhadnou nemoc vyvolalo? A byla to vůbec nemoc?

Foto: mercurynews.com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 130
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.6tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]