Skip to content

Den, kdy zešíleli pelikáni: Co uvrhlo ptáky do naprostého chaosu?

Na přelomu let 2008 a 2009 jsou veterinární záchranářské stanice na západním pobřeží USA v plné pohotovosti. Stovky pelikánů hnědých od jižního Oregonu po Kalifornii a Mexiko najednou vykazují znaky záhadné nemoci.

Její příčina je dodnes neznámá.

Záchranářské stanice měly plné ruce práce, foto mercurynews.com

Slabí, dezorientovaní ptáci se choulí ve dvorech lidí, procházejí zmateně po ulicích nebo narážejí do aut či lodí. Mnoho ptáků se nepochopitelně vydává od pobřeží směrem do vnitrozemí, kde se pak vyčerpaně zhroutí.

Přistávají na parkovištích, kde pak sedí, dokud je někdo neodnese na záchrannou stanici. Zaznamenán je také houf pelikánů, který dosedl na zem uprostřed rušné silnice, což pro většinu z nich znamená jistou smrt pod koly vozů.

„Jeden pelikán narazil do auta v Los Angeles,“ tvrdí Rebecca Dmytryková z Wildrescue, programu na záchranu ptáků. „Jiný pelikán narazil do člunu v Monterey.“ Takové střety přitom mohou být poměrně nebezpečné, nejde totiž o žádné drobné tvory.

Rozpětí křídel pelikánů hnědých přesahuje dva metry a jejich váha se pohybuje mezi 3,5 až 8 kilogramy. Má bizarní chování ptáků nějakou přirozenou příčinu?

Ptáci měli oteklé nohy, foto mercurynews.com
NÁHLÁ SMRT

Podivné epidemie trvá několik týdnů a velká část postižených ptáků ji nepřežije. Umírají nejen v důsledku střetů s dopravními prostředky, ale také vysílením či výraznou podvýživou. Jiní pro změnu umírají náhle za letu bez zjevné příčiny.

„Měli jsme tu někoho, kdo pozoroval, jak se pelikán snaží přistát na římse budovy a pak najednou padl k zemi mrtvý,“ uvádí Debbie McGuire z kaliforného Centra péče o mokřady a divokou zvěř. Situace překvapuje i zkušené zvířecí záchranáře, kteří si chování pelikánů nedokáží vysvětlit.

„Zachraňuji divokou zvěř na kalifornském pobřeží od roku 1981. A nikdy jsem nic takového neviděla,“ svěřuje se Rebecca Dmytryková. Proč se najednou pelikáni na západním pobřeží začali chovat tak zmateně?

Některé řasy obsahují kyselinu domoovou.
OTRAVA, NEBO POČASÍ?

U postižených ptáků se často vyskytuje jeden zvláštní příznak – jejich nohy jsou podivně oteklé. Jenže ani to záchranářům nepomáhá najít příčinu těchto potíží. Některé příznaky připomínají projevy spojené s otravou kyselinou domoovou, což je oceánský neutoxin produkovaný některými řasami.

Kyselina domoová způsobuje ztrátu krátkodobé paměti, což by mohlo vysvětlit zmatení zvířat. Jenže jiné symptomy otravě neodpovídají. Vědci navíc v zasažených oblastech nedetekují zvýšené množství kyseliny.

Další z teorií se opírá o vliv počasí případně souhru několika různých faktorů. Pravdou však je, že jde o pouhé odhady a nikdo nemá nejmenší tušení, co pelikány postihlo. Někteří ptáci se naštěstí plně zotaví a mohou být vypuštěni zpět do volné přírody.

Co však jejich záhadnou nemoc vyvolalo? A byla to vůbec nemoc?

Foto: mercurynews.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články