21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Neobjasněné události
Děsivý Krvomlýn
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 11.6.2021
5.0tis
Pozůstatky hradu Harasov. FOTO: Horakvlado/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0
81
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Krajina mezi Mělníkem a Kokořínem je neobyčejně romantická. Táhne se zde skalní hřbet, který je náhle ukončen svislou kamennou stěnou, která spadá do Harasovského jezera v Kroužeckém dolu.

Nedaleko od vesnice Bosyně jsou zde již jen nepatrné zbytky kdysi opevněné tvrze s několika příkopy. Místo připomínají jen dvě jeskyně vytesané v pískovci. Ty byly z tvrze přístupné po kamenných stupních a kdysi sloužily jako chodba a sklep.

I přes krásnou přírodu působí pozůstatky tvrze poněkud pochmurně. Ani není divu, pokud vezmeme v úvahu legendu, která se k místu váže.

Pozůstatky hradu Harasov. FOTO: Horakvlado/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0 Hrad Harasov. FOTO: Sovicka169/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Pohled na rybník Harasov. FOTO: Horakvlado/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0

PŘÍBĚH MLADÉ LÁSKY

V dávných dobách byly mlýny poháněny přívodem vodního toku přes vodní kolo. Proto vodní mlýny. Ale mlýn poháněný krví, navíc lidskou? To je právě případ strašidelného příběhu, který se týká tohoto místa.

Je tomu již dávno, když si prý rytíř Slavibor z Hrádku vybral své obydlí na strmé skále nad jezerem a proměnil je v pevnou tvrz. Zde mimo ruch světského života žil spokojeně se svoji jedinou dcerou. Byla to krásná dívka jménem Ladka.

A tak zatímco se rytíř staral o své hospodářství a krátil si čas lovem v okolních lesích, jeho dospívající Ladku vzdělával moudrý poustevník, který obýval poustevnu nedaleko tvrze.

Ale nepříliš daleko od tohoto místa stával hrad Vidim, který patřil rytíři Milotovi. Také on měl potomka, krásného a statného syna jménem Břetislav. Ten se rád toulal a lovil po okolních lesích a často se vzdaloval od svého domova.

Jednou však zabloudil mezi divokými skalisky a dostal se až do Kroužeckého dolu. Byl již unaven a tak při odpočinku na chvíli usnul.

Právě do těch míst se dostala i Ladka při sbírání lesních jahod. Když Břetislav procitnul, myslel si, že se mu zjevila lesní víla. Ale byla to dívka z masa a krve, která mu nabídla jako občerstvení natrhané jahody.

Přeskočila mezi nimi pověstná jiskra vzájemné náklonosti a mladí lidé se spolu loučili až před večerem.

Od těch dob pozoroval rytíř Milota stále intenzivnější návštěvy syna v kokořínských lesích. Zvláště po tom, když Břetislav odmítl nabídku k sňatku s bohatou dědičkou hradu Houska. Nakonec odhalil utajovaný milostný vztah obou mladých lidí.

Protože nesnesl pomyšlení, že by si jeho syn měl vzít chudou dívku, uzrál v něm ďábelský plán. Schoval se v jedné strži Kroužeckého dolu a se samostřílem čekal, až se objeví Ladka spěchající na schůzku s Břetislavem.

Nic netušící dívka byla zasažena šípem rytíře Miloty. Její tělo v krvi nalezl starý poustevník. Odnesl Ladku do tvrze. Než zemřela, svěřila se se svoji láskou starému otci. Zdrcený Slavibor nad její mrtvolou snad zešílel, když přísahal, jak se pomstí vrahovi i celému jeho rodu, že potok jejich krve roztočí mlýnské kolo.

Hrádek Harasov.jpg

KRVOMLÝN

Od té chvíle Slavibor začal připravovat svůj děsivý plán. Najal všehoschopnou čeládku a také si nechal ve tvrzi postavit mlýnské kolo. Nad ním bylo lešení s jakousi gilotinou, od které vedl náhon k tomuto kolu.

První obětí, na které vyzkoušel svoje monstrum, byl nespravedlivě popravený Břetislav, kterého lstí vlákal do své tvrze. Považoval ho totiž za svůdce své dcery. Pak vyrazil s čeládkou za bouřlivé noci na vidimský hrad.

Rytíře Milotu i s celou osádkou zajal a odvlekl na svoji tvrz. Na lešení potom nechal všechny popravit. Jeho šílený plán se mu splnil, neboť proud lidské krve byl tak mohutný, že se kolo pod lešením roztočilo.

pohled na rybník Harasov

Však také od té doby byla tvrz nazývána Krvomlýnem. Ale nakonec se karta obrátila. Přátelé popraveného Miloty se jednoho dne zmocnili šíleného Slavibora. Byl odsouzen ke stejné smrti, jakou připravil rytíři Milotovi.

Poté bylo kolo i lešení zničeno a tvrz zpustošena. Jen její název Krvomlýn se zachoval.

Legenda nezapomněla ani na mladé milence. Na tom místě pod skalou, kde se poprvé potkali, očekával prý duch Ladky svého Břetislava každou noc. Jeho duch ve člunu připlouval přes jezero. Poté se obejmuli a zmizeli kdesi na vodní hladině.

A také Krvomlýnem byly kdysi strašeny nezbedné a neposlušné děti.

Foto: Wikimedia Commons - licence viz popisky v galerii
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 767
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.2tis
Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA známá pouze jako Allyson. Když se ráno připravovala do práce, zjistila, že jí v kabelce chybí peněženka, což bylo zvláštní, byla si jistá, že večer byla ještě na svém místě. Allyson a její manžel mají v bytě umístěné kamery, jelikož se k nim již několikrát někdo […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.6tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Jan Kukrál 17.5.2022 1.7tis
Je 29. května 1953 a novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919–2008) pokládá jako první člověk v historii nohu na absolutní vrchol Mount Everestu. V doprovodu Šerpy Tenzinga Norgaye (1914–1986) dokazuje do té doby nemožné, oba se stávají světově známými celebritami. Není jim ale výjimečné prvenství přisouzeno neprávem? V roce 1924 chtějí masivní horu pokořit dva angličtí […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.5tis
Manévry záhadných světel doprovázené přistáním obrovského létajícího kotouče nedaleko německého Frankfurtu pozorovala početná skupina svědků včetně šesti policistů. Přistání je doprovázeno poruchami rádiových a televizních signálů a událost potvrzují na svém radaru pracovníci blízké vojenské základny.     Za chladné jarní noci v pátek 12. března roku 1982 se v Messelu u Darmstadtu jen pár […]