Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Děsivý Krvomlýn

Krajina mezi Mělníkem a Kokořínem je neobyčejně romantická. Táhne se zde skalní hřbet, který je náhle ukončen svislou kamennou stěnou, která spadá do Harasovského jezera v Kroužeckém dolu.

Nedaleko od vesnice Bosyně jsou zde již jen nepatrné zbytky kdysi opevněné tvrze s několika příkopy. Místo připomínají jen dvě jeskyně vytesané v pískovci. Ty byly z tvrze přístupné po kamenných stupních a kdysi sloužily jako chodba a sklep.

I přes krásnou přírodu působí pozůstatky tvrze poněkud pochmurně. Ani není divu, pokud vezmeme v úvahu legendu, která se k místu váže.

PŘÍBĚH MLADÉ LÁSKY

V dávných dobách byly mlýny poháněny přívodem vodního toku přes vodní kolo. Proto vodní mlýny. Ale mlýn poháněný krví, navíc lidskou? To je právě případ strašidelného příběhu, který se týká tohoto místa.

Je tomu již dávno, když si prý rytíř Slavibor z Hrádku vybral své obydlí na strmé skále nad jezerem a proměnil je v pevnou tvrz. Zde mimo ruch světského života žil spokojeně se svoji jedinou dcerou. Byla to krásná dívka jménem Ladka.

A tak zatímco se rytíř staral o své hospodářství a krátil si čas lovem v okolních lesích, jeho dospívající Ladku vzdělával moudrý poustevník, který obýval poustevnu nedaleko tvrze.

Ale nepříliš daleko od tohoto místa stával hrad Vidim, který patřil rytíři Milotovi. Také on měl potomka, krásného a statného syna jménem Břetislav. Ten se rád toulal a lovil po okolních lesích a často se vzdaloval od svého domova.

Jednou však zabloudil mezi divokými skalisky a dostal se až do Kroužeckého dolu. Byl již unaven a tak při odpočinku na chvíli usnul.

Právě do těch míst se dostala i Ladka při sbírání lesních jahod. Když Břetislav procitnul, myslel si, že se mu zjevila lesní víla. Ale byla to dívka z masa a krve, která mu nabídla jako občerstvení natrhané jahody.

Přeskočila mezi nimi pověstná jiskra vzájemné náklonosti a mladí lidé se spolu loučili až před večerem.

Od těch dob pozoroval rytíř Milota stále intenzivnější návštěvy syna v kokořínských lesích. Zvláště po tom, když Břetislav odmítl nabídku k sňatku s bohatou dědičkou hradu Houska. Nakonec odhalil utajovaný milostný vztah obou mladých lidí.

Protože nesnesl pomyšlení, že by si jeho syn měl vzít chudou dívku, uzrál v něm ďábelský plán. Schoval se v jedné strži Kroužeckého dolu a se samostřílem čekal, až se objeví Ladka spěchající na schůzku s Břetislavem.

Nic netušící dívka byla zasažena šípem rytíře Miloty. Její tělo v krvi nalezl starý poustevník. Odnesl Ladku do tvrze. Než zemřela, svěřila se se svoji láskou starému otci. Zdrcený Slavibor nad její mrtvolou snad zešílel, když přísahal, jak se pomstí vrahovi i celému jeho rodu, že potok jejich krve roztočí mlýnské kolo.

Hrádek Harasov.jpg

KRVOMLÝN

Od té chvíle Slavibor začal připravovat svůj děsivý plán. Najal všehoschopnou čeládku a také si nechal ve tvrzi postavit mlýnské kolo. Nad ním bylo lešení s jakousi gilotinou, od které vedl náhon k tomuto kolu.

První obětí, na které vyzkoušel svoje monstrum, byl nespravedlivě popravený Břetislav, kterého lstí vlákal do své tvrze. Považoval ho totiž za svůdce své dcery. Pak vyrazil s čeládkou za bouřlivé noci na vidimský hrad.

Rytíře Milotu i s celou osádkou zajal a odvlekl na svoji tvrz. Na lešení potom nechal všechny popravit. Jeho šílený plán se mu splnil, neboť proud lidské krve byl tak mohutný, že se kolo pod lešením roztočilo.

pohled na rybník Harasov

Však také od té doby byla tvrz nazývána Krvomlýnem. Ale nakonec se karta obrátila. Přátelé popraveného Miloty se jednoho dne zmocnili šíleného Slavibora. Byl odsouzen ke stejné smrti, jakou připravil rytíři Milotovi.

Poté bylo kolo i lešení zničeno a tvrz zpustošena. Jen její název Krvomlýn se zachoval.

Legenda nezapomněla ani na mladé milence. Na tom místě pod skalou, kde se poprvé potkali, očekával prý duch Ladky svého Břetislava každou noc. Jeho duch ve člunu připlouval přes jezero. Poté se obejmuli a zmizeli kdesi na vodní hladině.

A také Krvomlýnem byly kdysi strašeny nezbedné a neposlušné děti.

Foto: Wikimedia Commons - licence viz popisky v galerii
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...