3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Děsivý Krvomlýn
Děsivý Krvomlýn
od 11.6.2021
5.0tis
Pozůstatky hradu Harasov. FOTO: Horakvlado/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0
81
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Krajina mezi Mělníkem a Kokořínem je neobyčejně romantická. Táhne se zde skalní hřbet, který je náhle ukončen svislou kamennou stěnou, která spadá do Harasovského jezera v Kroužeckém dolu.

Nedaleko od vesnice Bosyně jsou zde již jen nepatrné zbytky kdysi opevněné tvrze s několika příkopy. Místo připomínají jen dvě jeskyně vytesané v pískovci. Ty byly z tvrze přístupné po kamenných stupních a kdysi sloužily jako chodba a sklep.

I přes krásnou přírodu působí pozůstatky tvrze poněkud pochmurně. Ani není divu, pokud vezmeme v úvahu legendu, která se k místu váže.

Pozůstatky hradu Harasov. FOTO: Horakvlado/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0 Hrad Harasov. FOTO: Sovicka169/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Pohled na rybník Harasov. FOTO: Horakvlado/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0

PŘÍBĚH MLADÉ LÁSKY

V dávných dobách byly mlýny poháněny přívodem vodního toku přes vodní kolo. Proto vodní mlýny. Ale mlýn poháněný krví, navíc lidskou? To je právě případ strašidelného příběhu, který se týká tohoto místa.

reklama

Je tomu již dávno, když si prý rytíř Slavibor z Hrádku vybral své obydlí na strmé skále nad jezerem a proměnil je v pevnou tvrz. Zde mimo ruch světského života žil spokojeně se svoji jedinou dcerou. Byla to krásná dívka jménem Ladka.

A tak zatímco se rytíř staral o své hospodářství a krátil si čas lovem v okolních lesích, jeho dospívající Ladku vzdělával moudrý poustevník, který obýval poustevnu nedaleko tvrze.

Ale nepříliš daleko od tohoto místa stával hrad Vidim, který patřil rytíři Milotovi. Také on měl potomka, krásného a statného syna jménem Břetislav. Ten se rád toulal a lovil po okolních lesích a často se vzdaloval od svého domova.

Jednou však zabloudil mezi divokými skalisky a dostal se až do Kroužeckého dolu. Byl již unaven a tak při odpočinku na chvíli usnul.

reklama

Právě do těch míst se dostala i Ladka při sbírání lesních jahod. Když Břetislav procitnul, myslel si, že se mu zjevila lesní víla. Ale byla to dívka z masa a krve, která mu nabídla jako občerstvení natrhané jahody.

Přeskočila mezi nimi pověstná jiskra vzájemné náklonosti a mladí lidé se spolu loučili až před večerem.

Od těch dob pozoroval rytíř Milota stále intenzivnější návštěvy syna v kokořínských lesích. Zvláště po tom, když Břetislav odmítl nabídku k sňatku s bohatou dědičkou hradu Houska. Nakonec odhalil utajovaný milostný vztah obou mladých lidí.

Protože nesnesl pomyšlení, že by si jeho syn měl vzít chudou dívku, uzrál v něm ďábelský plán. Schoval se v jedné strži Kroužeckého dolu a se samostřílem čekal, až se objeví Ladka spěchající na schůzku s Břetislavem.

reklama

Nic netušící dívka byla zasažena šípem rytíře Miloty. Její tělo v krvi nalezl starý poustevník. Odnesl Ladku do tvrze. Než zemřela, svěřila se se svoji láskou starému otci.

Zdrcený Slavibor nad její mrtvolou snad zešílel, když přísahal, jak se pomstí vrahovi i celému jeho rodu, že potok jejich krve roztočí mlýnské kolo.

KRVOMLÝN

Od té chvíle Slavibor začal připravovat svůj děsivý plán. Najal všehoschopnou čeládku a také si nechal ve tvrzi postavit mlýnské kolo. Nad ním bylo lešení s jakousi gilotinou, od které vedl náhon k tomuto kolu.

První obětí, na které vyzkoušel svoje monstrum, byl nespravedlivě popravený Břetislav, kterého lstí vlákal do své tvrze. Považoval ho totiž za svůdce své dcery. Pak vyrazil s čeládkou za bouřlivé noci na vidimský hrad.

Rytíře Milotu i s celou osádkou zajal a odvlekl na svoji tvrz. Na lešení potom nechal všechny popravit. Jeho šílený plán se mu splnil, neboť proud lidské krve byl tak mohutný, že se kolo pod lešením roztočilo.

Však také od té doby byla tvrz nazývána Krvomlýnem. Ale nakonec se karta obrátila. Přátelé popraveného Miloty se jednoho dne zmocnili šíleného Slavibora. Byl odsouzen ke stejné smrti, jakou připravil rytíři Milotovi.

Poté bylo kolo i lešení zničeno a tvrz zpustošena. Jen její název Krvomlýn se zachoval.

Legenda nezapomněla ani na mladé milence. Na tom místě pod skalou, kde se poprvé potkali, očekával prý duch Ladky svého Břetislava každou noc. Jeho duch ve člunu připlouval přes jezero. Poté se obejmuli a zmizeli kdesi na vodní hladině.

A také Krvomlýnem byly kdysi strašeny nezbedné a neposlušné děti.

Foto: Wikimedia Commons - licence viz popisky v galerii
reklama
Související články
od 3.12.2022 198
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.5tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.6tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.6tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.