Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Tisíciletý příběh chiromancie: Jak staré je věštění z ruky?

Existuje obrovské množství metod, s jejichž pomocí lze údajně rozpoznat charakter člověka nebo předpovědět jeho budoucnost. Mezi ty nejstarší a nejrozšířenější patří i chiromancie – tedy tajuplné věštění z ruky.

Jaký je její příběh?

Že má chiromancie tisíciletou tradici dokládají především zmínky o ní pocházející už ze starověku. Ty nejstarší lze najít například v čínských spisech starých nejméně pět tisíc let. Podobné stáří pak mají i tzv.

védy – rozsáhlý soubor náboženských textů pocházejících z území dnešní Indie. Právě kolébka hinduismu je dnes považována také za pravou domovinu chiromancie. Věštění z ruky se tam podle všeho vyvinulo z mystické tradice zvané Samudrika Shastra, což je jakýsi soubor znalostí o lidském těle a jeho projevech.

Mistři této disciplíny údajně dokázali z pouhých pohybů lidské tváře, postoje či některých fyzických znaků vyčíst povahu a problémy člověka, stejně jako jeho předpokládanou budoucnost, která ho čeká, nebo ke které směřuje, pokud se v jeho životě něco nezmění.

S postupem času vzniká jednodušší forma této disciplíny – chiromancie. Opravdu ji do jiných koutů světa přinesli Romové pocházející původně právě z Indie?

Věštění z ruky bylo známé už ve starověké Indii. Foto: Creative commons/Volné dílo
ANTICKÉ VĚŠTĚNÍ

Český záhadolog Jan A. Novák (*1951) ve své knize Okno do budoucnosti upozorňuje, že ačkoliv čtení z ruky skutečně šíří po celá tisíciletí hlavně indičtí kočovníci, mnohé starověké civilizace ho znaly ještě před jejich příchodem.

Egypt, Tibet, Persie, již zmíněná Čína nebo i antické Řecko. Novák dokonce uvádí příklad starořeckého filosofa Aristotela (384–322 př.n.l.), který o vztahu mezi rýhami na rukách a osudem člověka pojednává ve svém díle Problemat.

„Tvrdí zde, že délka čar na dlani opravdu určuje délku života, protože zvířata mají ´dlaně´ menší a skutečně chiromancii se vyznačují kratším věkem než člověk.“ Dnes je jasné, že taková logika nemůže uspět, to však na tajemnosti a oblibě rozhodně neubírá. Naopak.

Přichází období starého Říma, kde je věštění z ruky také velmi populární. Pouští se do něj nejen prostí lidé, ale jde údajně také o oblíbenou kratochvíli společenské smetánky. Opravdu se čtením z ruky zabýval i slavný dobyvatel a politik Julius Caesar (100–44 př.n.l.), jak naznačují některé zdroje?

Čtení z ruky se měl věnovat i Julius Caesar. Foto: Andrew Bossi/Creative commons/CC BY-SA 2.5
KOČOVNÍCI A ČARODĚJNICE

Čas plyne dál a chiromancie se neochvějně drží na pozici jedné z nejoblíbenějších věšteckých metod. Ve středověku se pro ni ujímá ještě jiný název – palmistrie (z latinského palma, což znamená dlaň – pozn. redakce).

Zpočátku je tolerována, protože mnozí církevní představitelé věří, že s její pomocí lze odhalit skutečné čarodějnice. „Později sice katolická církev čtení z ruky zakázala, ale v 17. století se už zase palmistrie provozovala a dokonce byla vyučována na některých německých univerzitách,“ podotýká bývalý předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Jiří Heřt (1928–2014). Pojďme teď ale do Čech. Od 17. až do 20. století je čtení z ruky v podstatě běžná záležitost, ke které se dříve či později může dostat kdokoliv. Provádí je kočovné vědmy na poutích, tržištích, v hospodách či v domcích na okrajích vesnic, kde žijí bylinkářky a čarodějky, o kterých se šeptají tajuplné věci.

Ve středověku měly z ruky vykládat hlavně kočovníci a čarodějnice. Foto: Hans Baldung Grien/creative commons/volné dílo
SLAVNÁ VĚDMA

I dnes se věnuje čtení z ruky obrovské množství jasnovidců a čarodějek. Věnovala se mu ostatně i legendární bulharská vědma Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterova, známá spíše jako Baba Vanga (1911–1996). Její schopnosti fascinovaly o to víc, že byla kompletně slepá. A i když je dnes známá především pro své velké předpovědi (měla předvídat například katastrofu v Černobylu nebo útoky na New York v roce 2001), byla prý hlavně vykladačka štěstí, které stačilo prstem přejíždět po dlani dotyčného, aby zjistila vše o jeho povaze i o tom, co ho čeká.

Rodinné žezlo po ní tak trochu převzal její vzdálený příbuzný Marin Dobrev. Ten se prý ke čtení z ruky dostal už v šestnácti letech a dnes je vyhledávaným chiromantikem, který už dlouhá léta působí v Pardubicích.

„Asi 35 let mi trvalo, než jsem začal mít jistotu a pochopil, jak to v dlaních chodí. Než jsem poznal, jak se dostávají osudy do dlaní, což se nikde nedá vyčíst. Prostě jsem si dával dohromady mozaiku,“ říká dnes o své chiromantické praxi.

Dlaň má velký význam i pro soudobé esoterické směry a léčebné postupy. Foto:Insights Unspoken/Creative commons/CC BY-SA 2.0

Foto: Creative commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...