Skip to content

Tisíciletý příběh chiromancie: Jak staré je věštění z ruky?

Existuje obrovské množství metod, s jejichž pomocí lze údajně rozpoznat charakter člověka nebo předpovědět jeho budoucnost. Mezi ty nejstarší a nejrozšířenější patří i chiromancie – tedy tajuplné věštění z ruky.

Jaký je její příběh?

Že má chiromancie tisíciletou tradici dokládají především zmínky o ní pocházející už ze starověku. Ty nejstarší lze najít například v čínských spisech starých nejméně pět tisíc let. Podobné stáří pak mají i tzv.

védy – rozsáhlý soubor náboženských textů pocházejících z území dnešní Indie. Právě kolébka hinduismu je dnes považována také za pravou domovinu chiromancie. Věštění z ruky se tam podle všeho vyvinulo z mystické tradice zvané Samudrika Shastra, což je jakýsi soubor znalostí o lidském těle a jeho projevech.

Mistři této disciplíny údajně dokázali z pouhých pohybů lidské tváře, postoje či některých fyzických znaků vyčíst povahu a problémy člověka, stejně jako jeho předpokládanou budoucnost, která ho čeká, nebo ke které směřuje, pokud se v jeho životě něco nezmění.

S postupem času vzniká jednodušší forma této disciplíny – chiromancie. Opravdu ji do jiných koutů světa přinesli Romové pocházející původně právě z Indie?

Věštění z ruky bylo známé už ve starověké Indii. Foto: Creative commons/Volné dílo
ANTICKÉ VĚŠTĚNÍ

Český záhadolog Jan A. Novák (*1951) ve své knize Okno do budoucnosti upozorňuje, že ačkoliv čtení z ruky skutečně šíří po celá tisíciletí hlavně indičtí kočovníci, mnohé starověké civilizace ho znaly ještě před jejich příchodem.

Egypt, Tibet, Persie, již zmíněná Čína nebo i antické Řecko. Novák dokonce uvádí příklad starořeckého filosofa Aristotela (384–322 př.n.l.), který o vztahu mezi rýhami na rukách a osudem člověka pojednává ve svém díle Problemat.

„Tvrdí zde, že délka čar na dlani opravdu určuje délku života, protože zvířata mají ´dlaně´ menší a skutečně chiromancii se vyznačují kratším věkem než člověk.“ Dnes je jasné, že taková logika nemůže uspět, to však na tajemnosti a oblibě rozhodně neubírá. Naopak.

Přichází období starého Říma, kde je věštění z ruky také velmi populární. Pouští se do něj nejen prostí lidé, ale jde údajně také o oblíbenou kratochvíli společenské smetánky. Opravdu se čtením z ruky zabýval i slavný dobyvatel a politik Julius Caesar (100–44 př.n.l.), jak naznačují některé zdroje?

Čtení z ruky se měl věnovat i Julius Caesar. Foto: Andrew Bossi/Creative commons/CC BY-SA 2.5
KOČOVNÍCI A ČARODĚJNICE

Čas plyne dál a chiromancie se neochvějně drží na pozici jedné z nejoblíbenějších věšteckých metod. Ve středověku se pro ni ujímá ještě jiný název – palmistrie (z latinského palma, což znamená dlaň – pozn. redakce).

Zpočátku je tolerována, protože mnozí církevní představitelé věří, že s její pomocí lze odhalit skutečné čarodějnice. „Později sice katolická církev čtení z ruky zakázala, ale v 17. století se už zase palmistrie provozovala a dokonce byla vyučována na některých německých univerzitách,“ podotýká bývalý předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Jiří Heřt (1928–2014). Pojďme teď ale do Čech. Od 17. až do 20. století je čtení z ruky v podstatě běžná záležitost, ke které se dříve či později může dostat kdokoliv. Provádí je kočovné vědmy na poutích, tržištích, v hospodách či v domcích na okrajích vesnic, kde žijí bylinkářky a čarodějky, o kterých se šeptají tajuplné věci.

Ve středověku měly z ruky vykládat hlavně kočovníci a čarodějnice. Foto: Hans Baldung Grien/creative commons/volné dílo
SLAVNÁ VĚDMA

I dnes se věnuje čtení z ruky obrovské množství jasnovidců a čarodějek. Věnovala se mu ostatně i legendární bulharská vědma Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterova, známá spíše jako Baba Vanga (1911–1996). Její schopnosti fascinovaly o to víc, že byla kompletně slepá. A i když je dnes známá především pro své velké předpovědi (měla předvídat například katastrofu v Černobylu nebo útoky na New York v roce 2001), byla prý hlavně vykladačka štěstí, které stačilo prstem přejíždět po dlani dotyčného, aby zjistila vše o jeho povaze i o tom, co ho čeká.

Rodinné žezlo po ní tak trochu převzal její vzdálený příbuzný Marin Dobrev. Ten se prý ke čtení z ruky dostal už v šestnácti letech a dnes je vyhledávaným chiromantikem, který už dlouhá léta působí v Pardubicích.

„Asi 35 let mi trvalo, než jsem začal mít jistotu a pochopil, jak to v dlaních chodí. Než jsem poznal, jak se dostávají osudy do dlaní, což se nikde nedá vyčíst. Prostě jsem si dával dohromady mozaiku,“ říká dnes o své chiromantické praxi.

Dlaň má velký význam i pro soudobé esoterické směry a léčebné postupy. Foto:Insights Unspoken/Creative commons/CC BY-SA 2.0

Foto: Creative commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nový objev přepisuje učebnice: V době bronzové vlády i ženy!
epochalnisvet.cz

Nový objev přepisuje učebnice:...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz

Treska v koriandrové krustě

Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý...
Australské ekosystémy v ohrožení
21stoleti.cz

Australské ekosystémy v...

Ekosystém se pomalu ale jistě hroutí na celé planetě,...
Založení tajného spolku: Nepovolaní břídilové do něj nesměli
epochaplus.cz

Založení tajného spolku:...

Anglický kameník si zaujatě prohlíží muže, který o sobě...
Stal se filozof Giordano Bruno vrahem?
epochaplus.cz

Stal se filozof Giordano...

„Dnes byl tedy přiveden k hranici, či lépe řečeno ke...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Přátelství nade vše
skutecnepribehy.cz

Přátelství nade vše

Tomáš byl můj nejlepší...
Vymění manžela za jiného,  protože na ni kašle?
nasehvezdy.cz

Vymění manžela za jiného, ...

Zdá se, že herečce LUCII...
Lilia Khousnoutdinova si pár týdnů po porodu nadělila k narozeninám další dítě?!
iluxus.cz

Lilia Khousnoutdinova si pár...

Lilia Khousnoutdinová, propagátorka ženských témat,...
Pozor na Achillovu šlachu
panidomu.cz

Pozor na Achillovu šlachu

Nemusí to být jen sport, mnohdy stačí prudší...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Krásná, záhadná, smutná
nasehvezdy.cz

Krásná, záhadná, smutná

Mnohé její hity...