26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Diamantové malování: Rady, tipy a triky pro začátečníky
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 11.10.2022

komerční sdělení
172
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Diamantové malování je nový fenomén, který v poslední době ovládá svět domácí umělecké tvorby. Nelze se tomu divit. Malování pomocí diamantů totiž nevyžaduje žádné zkušenosti s tvořením, a je tak dostupné každému, kdo si chce vyrobit nádherně třpytivý obraz z drobných lesklých korálků. Několik rad se ale hodí vždy.

Podstata diamantového malování

Na diamantové malbě opravdu není nic složitého. Jde o tvorbu barevné mozaiky. K dispozici máte plátno s předtištěným vzorem obrazu. To je pokryto samolepicí vrstvou, na kterou se pokládají barevné lesklé korálky – těm se říká diamanty.

Lepkavou vrstvu plátna kryje průhledná folie. Ta se při práci odlepí, ale doporučuje se odlepit jen tu část, na které budete pracovat.

Jednotlivé diamanty mají různé barvy, podle toho, jak jsou pro dokončení obrazu potřeba. Každý diamant se tedy pokládá na předem určené a označené místo. Kam který diamant patří, to poznáte podle kódu na plátně. Kód odpovídá konkrétní barvě diamantu.

Při práci si tedy vysypete část diamantů od jedné barvy na tácek a pak si je jednotlivě nabíráte aplikátorem a pokládáte jeden vedle druhého na plátno. Na špičku aplikátoru se nejprve nabere trochu speciálního vosku, na který se diamant přichytí, aby na aplikátoru držel.

A to je opravdu vše! Stačí jen opakovat dokolečka nabrání a usazení diamantu až do chvíle, kdy bude celé plátno osázeno diamanty, a před vámi bude krásný blyštivý obraz.

Občas se můžete setkat s trochu jiným názvem této výtvarné techniky. Místo diamantového malování je to třeba diamantová malba, malování diamanty, diamantové vyšívání nebo prostě diamantování.

A i v českém prostředí se často používá anglický název diamond painting.

Co všechno budete potřebovat k diamantovému malování

Na diamantovém malování je skvělé to, že nepotřebujete absolutně nic jiného než kompletní sadu z nějakého obchodu. Nebo spíše z e-shopu. Ovšem vyplácí se vybrat si spolehlivého dodavatele. Jedničkou na trhu je největší evropský výrobce diamantových pláten, společnost Diamondi.

Jejich nabídku najdete na www.diamantove-malovani.cz.

Poté, co si vyberete z nabídky více než 3000 pláten to své, očekávejte zásilku, která bude obsahovat:

Plátno s předtištěným vzorem a samolepicí vrstvou

Krycí folii, aby lepidlo nevyschlo

Barevné diamanty v potřebných barvách a dostatečném množství

Podnos na diamanty, se kterými zrovna malujete

Pinzetu pro drobné korekce diamantů na plátně

Stručný návod, jak pracovat

Vytištěný obrázek, jak by měl vypadat po dokončení

Není vůbec potřeba něco dalšího dokupovat. Máte pěkně „všechno v jednom“.

7 tipů a rad pro lepší malování diamanty

Samotné malování je tedy snadné – naberete správný kamínek pomocí aplikačního pera a pak jej položíte na správné místo na plátně. To opakujete, dokud není obrázek hotový. Nicméně teprve praxí zjistíte, jak tento jednoduchý postup ještě vylepšit. Nebo si přečtete našich 7 rad a ušetříte si čas.

Krabice od vajec jako organizér diamantů

Časem zjistíte, že u diamantového malování je stále méně místa na stole. Přibývají sáčky s diamanty a pomalu ztrácíte přehled. Chce to nějaký organizér. Diamantů je právě tolik, aby se pohodlně vešly do plata nebo krabičky od vajec.

Raději sáhněte po plastové krabičce než po té kartonové – více a déle vydrží. Organizér nemusíte používat pro skladování diamantů. Jen při práci odkládejte nepoužívané kamínky do krabičky, aby se pořád někde neváleli na stole, či hůř, pod ním.

Udělejte si vzorník diamantů

Na každém plátně najdete tabulku barev všech diamantů, které jsou v sadě dodávány. Ukazuje se jako praktické obětovat jeden diamant od každé barvy, a nalepit ho přímo vedle symbolu v tabulce barev. Snadněji pak ten správný odstín najdete.

Označte si sáčky s diamanty

Možná, že nebudete chtít používat žádný organizér, a prostě budete mít sáčky s diamanty všechny v nějaké krabici na jedné hromádce. V pořádku. Doporučujeme ale popsat každý sáček číslem barvy a symbolem z tabulky barev. Opět to pomůže k rychlejší orientaci.

Používejte podložku

Kuchyňské prkénko nebo nějakou dřevěnou desku při diamantování rozhodně využijete. Plátno, které leží na pevné a rovné podložce, se chová k tvůrcům přátelsky. A je dobré si plátno k prkénku rovnou přilepit nějakou lepicí páskou, aby se neposouvalo.

Nestyďte se za lupu

Zvětšovací sklo je skvělý pomocník. Občas jsou vedle sebe na plátně dost podobné barevné odstíny. Proto hrozí, že si nevšimnete změny kódu barvy a prostě pokračujete se stejnou barvou. Není to bohužel hned patrné – to až před dokončením, když už jsou patrné detaily i celek.

Špatně usazené kamínky sice lze pinzetou vytáhnout a nahradit je správným odstínem, ale je to piplačka. Nejste-li si jistí, použijte lupu a ověřte si, že používáte správnou barvu.

Pozor na statickou elektřinu

Pohyb umělohmotných „diamantů“ na umělohmotné podložce může vytvářet statickou elektřinu. Stačí ale položit do misky s kamínky pečicí papír a problém je vyřešen. Kamínky se přestanou přichytávat na různé předměty a přilnou jen k plátnu.

Vyspěte se na to

Nebo spíše vyspěte se na tom. Plátno by mělo být při práci zcela rovné a bez různých zvlnění. Dejte ho mezi dva kusy kartonu, vložte pod matraci a spěte na plátně přes noc. Funguje to skvěle! Plátno bude jak z mandlu.

Po dokončení obrazu to můžete zopakovat, aby všechny kamínky byly plně zatlačené a nevypadávaly.

7 skvělých momentů při diamantovém malování

Na každé práci se dá najít spoustu skvělého. Pokud se zaměřujete na to dobré a pěkné, bude vás to motivovat k pokračování, a nakonec k dokončení práce. I při malování diamanty jsme si zažili několik velmi uspokojivých momentů. Chtěli bychom se o ně podělit.

První pohled na nové plátno

To vzrušení, když rozbalujete krabici se sadou pro diamantové malování! To až skoro běhá mráz po zádech. To se dá snad srovnat jen s radostí dítěte, když pod stromečkem najde hračku, o kterou si napsalo Ježíškovi.

Položení prvního diamantu

Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem. Staré čínské přísloví poukazuje na to, že i z malých začátků se mohou vyklubat úžasné konce. Malování diamanty je skvělé dobrodružství, které začíná položením prvního diamantového kamínku na plátno.

Odsypání přesného počtu diamantů

Při práci si vždy budete odsypávat několik diamantů na podložku nebo do misky. Nemá smysl je počítat. Vždy jimi osázíte nějakou část plátna, než budete potřebovat další barvu. Takže ty, které jste vysypali navíc, zase vrátíte do sáčku.

Je ale naprosto uspokojující pocit, když zjistíte, že jste si na tácek nasypali přesně ten počet kamínků, které jste potřebovali. Je až s podivem, jak často se to stává.

Shromažďování zbylých diamantů

Nedá se nic dělat – diamanty jsou samozřejmou součástí každého správného pokladu. Výrobci počítají s tím, že se při práci občas nějaký zakutálí, takže v každé sadě dostanete víc diamantů, než kolik jich nakonec použijete.

Všechny zbývající diamanty si tak můžete schovat a hromadit svůj soukromý diamantový poklad. Je velice uspokojující pocit, když se jimi jen tak rukou prohrabujete. A ono to pak krásně chrastí, cinká a třpytí se.

Navíc se zbylé diamanty tak skvěle hodí na zdobení různých věcí, jako třeba pouzdra na mobil či počítač, oblíbený hrnek, nebo jen malý dekorativní obrázek.

Pečlivé třídění zbylých diamantů

V jedné sadě je počet barev u diamantů přeci jen omezený. Možná bude stačit 30 různých barev, abyste vytvořili krásné umělecké dílo. V jiné sadě obdržíte opět například 30 barev, ale většina z nich bude jiná než z té první sady.

Ve skutečnosti výrobci mohou předlohy tvořit i ze stovek různých odstínů diamantů. To je pak skvělý pocit, když vidíte, jak vám ze zbylých kamínků roste počet sáčků s duhovými barvami. Někdo zažívá stejnou radost a uspokojení z třídění zbylých barevných diamantů, jako ze samotné práce na obraze.

Zatlačení diamantů na místo

Máte-li rádi zvuk praskající bublinkové folie, jistě vás bude stejně uspokojovat zvuk, který vydávají diamanty, když je válečkem přitlačujete na plátno po dokončení práce. Zkuste si schválně vzít nějakou utěrku, rozprostřít ji přes právě dokončené dílo a malým válečkem jemně přejet ze strany na stranu.

Pokud jsou na plátně ještě nějaké diamanty ne úplně přichycené, tímto se na plátně zafixují. Doprovází to právě takové cvakání a praskání, z jakého máme radost, když pukáme bublinkovou folii.

Usazení posledního diamantu

Tohle opravdu nepotřebuje vysvětlení. Pokud jste někdy malovali pomocí diamantů, jistě víte, že není lepší pocit než umístit ten úplně poslední diamant tam, kam patří. Po tolika hodinách pečlivého nanášení tisíců drobných diamantů je na světě jen málo lepších pocitů!

7 nejčastějších chyb při diamantovém malování

Zvedněte ruku, kdo nikdy neudělal žádnou chybu. Nikdo se nehlásí? Není divu – i mistr tesař se někdy utne. A tak i při diamantovém malování se někdy spleteme, uděláme botu a prostě chybujeme. Těch 7 nejčastějších chyb uvádíme zde.

Neotřeli jste obraz před závěrečnou fixací

Dokončený obrázek vypadá skvěli i bez dalších úprav. Nádherně se blýská a září. Časem se ale možná zanese prachem, případně nějaký ten diamant může vypadnout. Proto se doporučuje obraz zafixovat pomocí bezbarvého laku. Buď ve spreji nebo štětcem.

Důrazně ale doporučujeme ho nejprve zbavit všech nečistot. Mohou na něm být zbytky vosku, nějaké vlasy nebo chlupy, prach apod. Vlhkým hadříkem nebo dětskými ubrousky tedy obraz nejprve očistěte, a až pak jej ošetřete lakem. Nečistoty pod lakem totiž už z obrazu nedostanete!

Volný přístup mazlíčků

Nic proti pejskům, kočičkám a dalším domácím mazlíkům. Taková kočička vám klidně může dělat společnost i u diamantového malování. Ovšem může to skončit katastrofou.

Kočička třeba v klidu leží, aby se pak v jednom okamžiku rozhodla projít se po vašem plátně. Mohlo by z toho být úsměvné video, jak se jí lepí pacičky na plátno a jak na ně nabírá diamanty, ale vám do smíchu asi nebude. Možná to bude i zkouška vašeho vzájemného přátelství.

Kdyby se to přeci jen stalo, opět pomohou vlhčené ubrousky, které dostanou srst a nečistotu z plátna.

Jídlo a pití v pracovním prostoru

Malování diamanty je zábava. A k tomu patří i nějaké to dobré pití a něco na zub. Nicméně pokud si vylijete sklenku mléka nebo vína na rozpracovaný obraz, to abyste ukončili práci předčasně a pořídili si rovnou novou sadu.

A ani drobky, například z takové sušenky, nejsou úplně vítané zpestření diamantové mozaiky.

Neuzavřený sáček s diamanty

Při práci si vždy jen odsypte malé množství diamantů na tácek. Sáček se zbylými diamanty raději hned uzavřete. Diamantové malování je sice celkem čistá práce, takže nehrozí, že něco třeba ušpiníte barvou, ale na druhou stranu, diamanty se rády kutálejí.

A to ještě nejsou diamanty popadané na zemi tím nejhorším, co se s nimi může stát. Nejraději se totiž z neuzavřeného sáčku vysypou na plátno a přilepí se tam, kam vůbec nemají.

Ruka na plátně

Výhodou diamantového malování je, že si neušpiníte rukáv od barvy, ani nerozmažete barvy na plátně, když se omylem dotknete plátna. Stejně byste to ale neměli dělat. Na rukáv se totiž z plátna přenese lepidlo, takže diamanty nebudou mít na čem držet nebo se naopak textilní vlákna z košile dostanou na plátno.

Pokud se vám to stává, zkuste si vzít pod ruku kus pergamenového papíru. Ten zabrání rukávu ve styku s plátnem. Samotný pergamenový papír by se na plátno přichytávat neměl.

Diamanty na nesprávném místě

Při práci nebudete ze začátku rozpoznávat tvary a obrysy předmětů či postav, které se na obraze vyskytují. Snadno se tedy stane, že omylem vyberete v kódovací tabulce jinou barvu diamantu, než která má být ve skutečnosti použita.

Ta hrůza se začne objevovat až se skoro dokončeným obrazem. Prostě vám to nebude sedět.

I tady se dá chyba napravit – pinzetou jeden kamínek po druhém vyloupnete a nahradíte je tím správným odstínem. Přiznáváme, že tato fáze tvorby není vůbec radostná a uspokojující.

Sejmutí celé krycí folie najednou

Toto je nejčastější chybou všech diamantových malířů. Ano, je lákavé odlepit celou krycí folii a pokochat se pohledem na celé plátno, abychom už od začátku viděli celý vzor. Pokud tak ale učiníte, lepidlo na plátně bude vystaveno věcem, jako je zvířecí srst, prach nebo jiná špína, což povede k tomu, že diamanty nebudou správně držet.

Navíc riskujete i jiným způsobem – odkryté oblasti vašeho plátna mohou vyschnout dříve, než se k nim vůbec s nějakými diamanty dostanete!

Diamantové malování je hlavně zábava

Lidé jsou stvořeni tak, že mají potřebu se vyjadřovat. Nejen slovně, ale také mimoverbálně. A velmi často je to pomocí nějakého umění, hudby či výtvarné techniky. Ti, co mají to štěstí, že umí třeba fotit, vládnou smyčcem či štětcem, se mohou nejen realizovat, ale také i potěšit diváky či posluchače.

Pro nás, neškolené amatéry, je tu diamantové malování. Je skvělé, že nepotřebujeme roky studií na uměleckých školách, a přesto můžeme namalovat krásný obraz. A klidně i reprodukci díla nějakého slavného umělce.

Užijte si tedy tento celkem nový druh zábavy a výtvarné techniky. A pokud vás trápí, že jste v oboru prozatím amatéři, pamatujte na jednu věc: Noemovu archu stavěli amatéři, zatímco Titanik profesionálové.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 767
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.3tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.6tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]