29. ledna 1986: U města Dalněgorsk je pozorován záhadný kulovitý objekt o velikosti Měsíce, který exploduje a zřítí se.
Domů     Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
od 19.1.2023
2.6tis
290
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Oceány jsou stále neprobádaným územím, které nás bude překvapovat.

Pod hladinou se patrně pořád ukrývají neznámé živočišné druhy i mnohé zvláštní útvary, o jejichž původu a významu můžeme jen spekulovat. Nově k nim přibyly tajemné díry na dně Atlantského oceánu. Co jsou zač?

Podivné díry na dně Atlantského oceánu. Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka? Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval. Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Na palubě speciální průzkumné lodi amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOOA) panuje nezvyklé vzrušení. Právě dnes totiž startuje dlouho očekávaná expedice Voyage to the Ridge 2022, která má za úkol prozkoumat tzv. Středoatlantický hřbet.

reklama

Jde o podmořskou hranici tektonických desek, která je zároveň nejdelším horským hřbetem na světě táhnoucím se oceánem od Grónska až do jižního Atlantiku.

Expedice má za cíl zaplnit dosud značné mezery v mapování mořského dna se speciálním zaměřením na nejhlubší korálová a houbová společenstva. Málokdo však tuší, že to největší překvapení nebude nijak souviset s podmořským ekosystémem.

Když totiž dálkově ovládaná ponorka pošle v jednu chvíli vědcům snímek s podivnými dírami v mořském dně, je z toho velké pozdvižení.

Podivné díry na dně Atlantského oceánu.
Podivné díry na dně Atlantského oceánu.

Zarážející pravidelnost

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru občas svými příspěvky na Twitteru a dalších místech připomíná NASA. Záběry ze dna moří a oceánů  si ostatně občas nezadají se snímky z povrchů jiných planet, asteroidů a měsíců.

reklama

Když ale před časem tato instituce zveřejnila fotografii, kterou pořídila miniponorka v rámci zmíněné expedice, vyvolalo to živou diskusi.

Snímek totiž zachycuje zvláštní řadu děr vyhloubených přímo do písčitého mořského dna v hloubce kolem 2,7 kilometru pod hladinou. Na tom by ještě nebylo nic zas tak zvláštního, kdyby tyto díry nebyly uspořádané v téměř dokonale pravidelných intervalech.

Jsou opravdu umělého původu, jak věří mnoho vědců? Nebo nějak souvisí se zemětřeseními, ke kterým zde často dochází?

Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?
Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?

Udělalo to zvíře?

Na internetu se po zveřejnění fotografie okamžitě rozběhla diskuse o tom, co zvláštní otvory způsobilo.

Nejčastěji se lidé přiklánějí k tezi, že šlo o nějakého neznámého živočicha – možná o nějaký neurčitý druh hrabajícího červa, který v písku či štěrku čeká na své oběti.

reklama

Ostatně v přírodě tímto způsobem loví potravu třeba i u nás známý mravkolev. Třeba britský profesor Mike Elliott prohlásil, že je to možné – mnoho organismů podle něj narušuje sediment v pravidelných vzorcích.

„Někteří se zahrabávají horizontálně, třeba krtek, přičemž požírají organické látky v sedimentu, a pak se za nimi může tunel propadnout – to by dalo vzniknout pozorovanému vzoru,“ okomentoval úkaz. I on má ale pochybnosti.

Na místě by v takovém případě měly být vidět i kopečky vyvrženého písku či štěrku.

Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.
Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.

Dílo mimozemšťanů?

Ani samotná agentura však nemá v původu děr úplně jasno. „Otvory byly v této oblasti hlášeny už dříve, ale jejich původ zůstává záhadou.

I když vypadají téměř jako díry vytvořené člověkem, díky malým hromádkám sedimentu víme, že je vyhloubilo něco dosud neznámého,“ okomentovali obrázek její zástupci. Záhada tak stále trvá a teorií přibývá.

Někteří lidé se domnívají, že jde o díry v kusu potrubí či o plynové kapsy a ve hře jsou i odvážnější hypotézy. Třeba ta, že to po sobě zanechala dávná civilizace, která měla v dávnověku obývat toto – tehdy ještě nezaplavené – území.

Zmíněna byla i možnost, že je vše mimozemského původu. Řada lidí totiž věří, že právě na mořském dně se ukrývají mimozemská plavidla, nebo dokonce celé základny návštěvníků z vesmíru. Kdo bude mít nakonec pravdu?

Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.
Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Tajemný zvuk ze dna oceánů

Když v roce 1997 zachytili vědci z NOOA na svých přístrojích zvláštní zvuk, který vypadal, že pochází od zvířete dlouhého stovky metrů, zrodila se jedna velká oceánská záhada.

Té záhadě se dnes v odborných kruzích říká Bloop. Takovým slovem je označován zvuk vycházející z Tichého oceánu, který připomíná zvuky velryb – zvláštní klesající a stoupající tón. Podle badatelů však za ním velryby být nemohou.

Bloop, který se objevil v roce 1997 je nejslavnější, není však jediný. V dalších letech podobných zvuků přibývalo a dodnes není jasné, co za nimi stojí.

Někteří badatelé věří, že vznikají jako důsledek srážky ledových ker, jiní zase, že je vyluzuje neznámý tvor žijící v hlubinách. Nebo je to snad nějaký mimozemský signál?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, pixabay.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.1.2023 2.0tis
Německá archeoložka Regina Froitzheim na duchy nikdy nevěřila. Pak ale jednoho z nich údajně v roce 1997 spatřila! Tajemný přízrak se prý přímo před jejíma očima zjevil na televizní obrazovce a údajně měl podobu muže, kterého Regina nikdy předtím neviděla! V blízkosti města Düsseldorf v severním rýnsko-vestfálském městě Erkrath bydlí německá archeoložk
od 27.1.2023 2.2tis
Někteří lidé se v okamžiku smrti údajně zjevují svým příbuzným a přátelům. Na Vánoce roku 1918 prý spatřil ducha zesnulého britského vojáka Davida McConnella jeho blízký kamarád, který je příslušníkem Královského letectva. Jeho svědectví se odvažuje zpochybnit jen málokdo. Dne 7. prosince roku 1918 umírá během letecké havárie 18letý britský voják David
od 27.1.2023 2.7tis
Pokud si otevřete jakýkoliv žebříček nejslavnějších mytických tvorů a kryptidů, rozhodně najdete na prvních místech příšeru ze skotského jezera Loch Ness. Bájné monstrum ukrývající se pod hladinou majestátní vodní plochy i dnes nahání téměř každý turista či lovec záhad. Jenže co když je lochneska ve skutečnosti úplně jiným tvorem? Tvorem, který je pro skotské báje a mýty snad ještě typičtější?
od 26.1.2023 2.6tis
Být studentem neznamená právě bezstarostný život, jak se mnozí domnívají. Zejména období zkoušek dá pěkně zabrat. O tom vědí své i studenti londýnské univerzity Royal Holloway...     V jejich případě je ale situace ještě o něco drsnější. V obrazové galerii, kde se odehrávají některé písemné zkoušky, totiž visí démonický obraz. Pokaždé ale
od 25.1.2023 3.0tis
Kde v Praze najdete místa, kde straší? Jedním z nich je Faustův dům na Karlově náměstí v Praze, který využívá 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Jeho minulost je totiž navýsost tajemná!   Říká se, že v domě pobýval doktor Faust, který podle legend upsal svou duši ďáblu. Ačkoliv zde přímo on pravděpodobně nežil, dům obývaly i jiné, neméně taje
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Oxygenoterapie jako „zázračná“ léčba?
epochaplus.cz
Oxygenoterapie jako „zázračná“ léčba?
Oxygenoterapie je komplexně řečeno léčba kyslíkem, která probíhá jeho inhalací a mnohým pacientům zlepšuje kvalitu života. [caption id="attachment_115521" align="alignnone" width="719"] Takzvaná te
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz
Když kameny čistí vodu
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Muzeum fantastických iluzí
21stoleti.cz
Muzeum fantastických iluzí
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije