26. července 2014: V kanadském Torontu dochází k masovému pozorování UFO, vyděšení lidé volají na policii.
Domů     Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
od 19.1.2023
2.6tis
290
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Oceány jsou stále neprobádaným územím, které nás bude překvapovat.

Pod hladinou se patrně pořád ukrývají neznámé živočišné druhy i mnohé zvláštní útvary, o jejichž původu a významu můžeme jen spekulovat. Nově k nim přibyly tajemné díry na dně Atlantského oceánu. Co jsou zač?

Podivné díry na dně Atlantského oceánu. Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka? Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval. Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Na palubě speciální průzkumné lodi amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOOA) panuje nezvyklé vzrušení. Právě dnes totiž startuje dlouho očekávaná expedice Voyage to the Ridge 2022, která má za úkol prozkoumat tzv. Středoatlantický hřbet.

Jde o podmořskou hranici tektonických desek, která je zároveň nejdelším horským hřbetem na světě táhnoucím se oceánem od Grónska až do jižního Atlantiku.

Expedice má za cíl zaplnit dosud značné mezery v mapování mořského dna se speciálním zaměřením na nejhlubší korálová a houbová společenstva. Málokdo však tuší, že to největší překvapení nebude nijak souviset s podmořským ekosystémem.

Když totiž dálkově ovládaná ponorka pošle v jednu chvíli vědcům snímek s podivnými dírami v mořském dně, je z toho velké pozdvižení.

Podivné díry na dně Atlantského oceánu.
Podivné díry na dně Atlantského oceánu.

Zarážející pravidelnost

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru občas svými příspěvky na Twitteru a dalších místech připomíná NASA. Záběry ze dna moří a oceánů  si ostatně občas nezadají se snímky z povrchů jiných planet, asteroidů a měsíců.

Když ale před časem tato instituce zveřejnila fotografii, kterou pořídila miniponorka v rámci zmíněné expedice, vyvolalo to živou diskusi.

Snímek totiž zachycuje zvláštní řadu děr vyhloubených přímo do písčitého mořského dna v hloubce kolem 2,7 kilometru pod hladinou. Na tom by ještě nebylo nic zas tak zvláštního, kdyby tyto díry nebyly uspořádané v téměř dokonale pravidelných intervalech.

Jsou opravdu umělého původu, jak věří mnoho vědců? Nebo nějak souvisí se zemětřeseními, ke kterým zde často dochází?

Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?
Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?

Udělalo to zvíře?

Na internetu se po zveřejnění fotografie okamžitě rozběhla diskuse o tom, co zvláštní otvory způsobilo.

Nejčastěji se lidé přiklánějí k tezi, že šlo o nějakého neznámého živočicha – možná o nějaký neurčitý druh hrabajícího červa, který v písku či štěrku čeká na své oběti.

Ostatně v přírodě tímto způsobem loví potravu třeba i u nás známý mravkolev. Třeba britský profesor Mike Elliott prohlásil, že je to možné – mnoho organismů podle něj narušuje sediment v pravidelných vzorcích.

„Někteří se zahrabávají horizontálně, třeba krtek, přičemž požírají organické látky v sedimentu, a pak se za nimi může tunel propadnout – to by dalo vzniknout pozorovanému vzoru,“ okomentoval úkaz. I on má ale pochybnosti.

Na místě by v takovém případě měly být vidět i kopečky vyvrženého písku či štěrku.

Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.
Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.

Dílo mimozemšťanů?

Ani samotná agentura však nemá v původu děr úplně jasno. „Otvory byly v této oblasti hlášeny už dříve, ale jejich původ zůstává záhadou.

I když vypadají téměř jako díry vytvořené člověkem, díky malým hromádkám sedimentu víme, že je vyhloubilo něco dosud neznámého,“ okomentovali obrázek její zástupci. Záhada tak stále trvá a teorií přibývá.

Někteří lidé se domnívají, že jde o díry v kusu potrubí či o plynové kapsy a ve hře jsou i odvážnější hypotézy. Třeba ta, že to po sobě zanechala dávná civilizace, která měla v dávnověku obývat toto – tehdy ještě nezaplavené – území.

Zmíněna byla i možnost, že je vše mimozemského původu. Řada lidí totiž věří, že právě na mořském dně se ukrývají mimozemská plavidla, nebo dokonce celé základny návštěvníků z vesmíru. Kdo bude mít nakonec pravdu?

Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.
Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Tajemný zvuk ze dna oceánů

Když v roce 1997 zachytili vědci z NOOA na svých přístrojích zvláštní zvuk, který vypadal, že pochází od zvířete dlouhého stovky metrů, zrodila se jedna velká oceánská záhada.

Té záhadě se dnes v odborných kruzích říká Bloop. Takovým slovem je označován zvuk vycházející z Tichého oceánu, který připomíná zvuky velryb – zvláštní klesající a stoupající tón. Podle badatelů však za ním velryby být nemohou.

Bloop, který se objevil v roce 1997 je nejslavnější, není však jediný. V dalších letech podobných zvuků přibývalo a dodnes není jasné, co za nimi stojí.

Někteří badatelé věří, že vznikají jako důsledek srážky ledových ker, jiní zase, že je vyluzuje neznámý tvor žijící v hlubinách. Nebo je to snad nějaký mimozemský signál?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, pixabay.com, youtube.com
Lokalita:
Související články
od 26.7.2024 571
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu. Celá hlava média se teď mění v oblak hustého, mléčného kouře. Co je tato záhadná látka zvaná ektoplazma zač?     Ektoplazma má být zhmo
od 25.7.2024 1.5tis
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému hradu Kost, nacházejícímu se v Českém ráji.     Působí, jako by něco skrýval. Hrad Kost je postaven v údolí na pískovcové skále, nevyčnívá tud
od 24.7.2024 2.2tis
Italská pevnost nedaleko města San Benedetto del Tronto, původně postavená kolem roku 1200, byla výsledkem velké snahy Rinalda d'Acquaviva o obranu severních hranic svých držav a také touhy po ovládnutí hlavní komunikační trasy podél pobřeží Jaderského moře mezi severem a jihem Itálie. Pevnost rovněž sloužila jako bariéra chránící přístup k moři z vnitrozemí.
od 23.7.2024 2.4tis
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhém. Co se odehrává v zázračné zemi plné zachovalých zemřelých? Prostorem vesnického hřbitova v kolumbijském San Bernardu, ležícím asi 100 km jižně
od 21.7.2024 2.7tis
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pustí trakař s kolomazí a ze strašidelného místa v hrůze prchá. Podobné příběhy se tradují o lokalitě Klimšovo bahno v Jihočeském kraji. Zakládají se na pravdě?   [gallery ids="142953,142954,1
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské