17. dubna 1976: V cornwalllském Mawnanu je u kostelní věže spatřen Soví muž.
Domů     Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
od 19.1.2023
2.6tis
290
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Oceány jsou stále neprobádaným územím, které nás bude překvapovat.

Pod hladinou se patrně pořád ukrývají neznámé živočišné druhy i mnohé zvláštní útvary, o jejichž původu a významu můžeme jen spekulovat. Nově k nim přibyly tajemné díry na dně Atlantského oceánu. Co jsou zač?

Podivné díry na dně Atlantského oceánu. Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka? Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval. Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Na palubě speciální průzkumné lodi amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOOA) panuje nezvyklé vzrušení. Právě dnes totiž startuje dlouho očekávaná expedice Voyage to the Ridge 2022, která má za úkol prozkoumat tzv. Středoatlantický hřbet.

Jde o podmořskou hranici tektonických desek, která je zároveň nejdelším horským hřbetem na světě táhnoucím se oceánem od Grónska až do jižního Atlantiku.

Expedice má za cíl zaplnit dosud značné mezery v mapování mořského dna se speciálním zaměřením na nejhlubší korálová a houbová společenstva. Málokdo však tuší, že to největší překvapení nebude nijak souviset s podmořským ekosystémem.

Když totiž dálkově ovládaná ponorka pošle v jednu chvíli vědcům snímek s podivnými dírami v mořském dně, je z toho velké pozdvižení.

Podivné díry na dně Atlantského oceánu.
Podivné díry na dně Atlantského oceánu.

Zarážející pravidelnost

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru občas svými příspěvky na Twitteru a dalších místech připomíná NASA. Záběry ze dna moří a oceánů  si ostatně občas nezadají se snímky z povrchů jiných planet, asteroidů a měsíců.

Když ale před časem tato instituce zveřejnila fotografii, kterou pořídila miniponorka v rámci zmíněné expedice, vyvolalo to živou diskusi.

Snímek totiž zachycuje zvláštní řadu děr vyhloubených přímo do písčitého mořského dna v hloubce kolem 2,7 kilometru pod hladinou. Na tom by ještě nebylo nic zas tak zvláštního, kdyby tyto díry nebyly uspořádané v téměř dokonale pravidelných intervalech.

Jsou opravdu umělého původu, jak věří mnoho vědců? Nebo nějak souvisí se zemětřeseními, ke kterým zde často dochází?

Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?
Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?

Udělalo to zvíře?

Na internetu se po zveřejnění fotografie okamžitě rozběhla diskuse o tom, co zvláštní otvory způsobilo.

Nejčastěji se lidé přiklánějí k tezi, že šlo o nějakého neznámého živočicha – možná o nějaký neurčitý druh hrabajícího červa, který v písku či štěrku čeká na své oběti.

Ostatně v přírodě tímto způsobem loví potravu třeba i u nás známý mravkolev. Třeba britský profesor Mike Elliott prohlásil, že je to možné – mnoho organismů podle něj narušuje sediment v pravidelných vzorcích.

„Někteří se zahrabávají horizontálně, třeba krtek, přičemž požírají organické látky v sedimentu, a pak se za nimi může tunel propadnout – to by dalo vzniknout pozorovanému vzoru,“ okomentoval úkaz. I on má ale pochybnosti.

Na místě by v takovém případě měly být vidět i kopečky vyvrženého písku či štěrku.

Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.
Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.

Dílo mimozemšťanů?

Ani samotná agentura však nemá v původu děr úplně jasno. „Otvory byly v této oblasti hlášeny už dříve, ale jejich původ zůstává záhadou.

I když vypadají téměř jako díry vytvořené člověkem, díky malým hromádkám sedimentu víme, že je vyhloubilo něco dosud neznámého,“ okomentovali obrázek její zástupci. Záhada tak stále trvá a teorií přibývá.

Někteří lidé se domnívají, že jde o díry v kusu potrubí či o plynové kapsy a ve hře jsou i odvážnější hypotézy. Třeba ta, že to po sobě zanechala dávná civilizace, která měla v dávnověku obývat toto – tehdy ještě nezaplavené – území.

Zmíněna byla i možnost, že je vše mimozemského původu. Řada lidí totiž věří, že právě na mořském dně se ukrývají mimozemská plavidla, nebo dokonce celé základny návštěvníků z vesmíru. Kdo bude mít nakonec pravdu?

Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.
Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Tajemný zvuk ze dna oceánů

Když v roce 1997 zachytili vědci z NOOA na svých přístrojích zvláštní zvuk, který vypadal, že pochází od zvířete dlouhého stovky metrů, zrodila se jedna velká oceánská záhada.

Té záhadě se dnes v odborných kruzích říká Bloop. Takovým slovem je označován zvuk vycházející z Tichého oceánu, který připomíná zvuky velryb – zvláštní klesající a stoupající tón. Podle badatelů však za ním velryby být nemohou.

Bloop, který se objevil v roce 1997 je nejslavnější, není však jediný. V dalších letech podobných zvuků přibývalo a dodnes není jasné, co za nimi stojí.

Někteří badatelé věří, že vznikají jako důsledek srážky ledových ker, jiní zase, že je vyluzuje neznámý tvor žijící v hlubinách. Nebo je to snad nějaký mimozemský signál?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, pixabay.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 17.4.2024 226
Podobají se lidem, ale jejich těla mnohdy pokrývají nazelenalé šupiny. Lépe než mezi ostatními lidmi se jim daří ve vodě s rybami. A na rozdíl od jejich ženských protějšků jsou popsáni řadou věrohodných svědectví! Co jsou rybí muži skutečně zač? Rybáři, mořeplavci a obyvatelé přímořských národů si už po staletí předávají příběhy, v ni
od 16.4.2024 1.3tis
Tajemný pláč a křik se rozléhá pustým lesem, kolem chátrajících osamocených budov se vznášejí záhadná světla a návštěvníků těchto míst se zmocňují nepříjemné pocity. To je jen krátký výčet anomálních jevů, s nimiž se prý lze setkat na okraji Mariánských lázní. Co dalšího se skrývá v šeru Slavkovského lesa? Kdysi oblíbené rekreační středisko
od 16.4.2024 1.7tis
Zámek Dřínov leží přibližně 12 kilometrů od Kroměříže. Na místě dnešního zámku kdysi stávala tvrz, vybudovaná na konci 14. století. Na Dřínově se během staletí vystřídalo mnoho majitelů a vzhledem k této skutečně bohaté historii není divu, že se i tento zámek velmi pravděpodobně stal též sídlem nejednoho ducha… Přízrak Bílé paní Nejznámější místní entitou
od 15.4.2024 2.0tis
Představa zvláštní záře, která obklopuje všechny živé tvory, pochází z orientálního východu. Toto pole energie má také reagovat na naše zdraví i duši. Vidět jej ale prý mohou jen vyvolení, kteří z něj pak dokážou mnohé vyčíst. Nebo ne? Je možné se něco takového naučit? V nemocnici panuje obvyklý ruch. Po chodbě neustále někdo přechází a z jednotliv
od 15.4.2024 2.1tis
Jedním z míst, kde se podle pověstí nejčastěji zjevují strašidla, jsou hrady. A právě teď s blížícím se létem máme nejlepší příležitost vydat se tam na výlet a zaposlouchat se do podivných a často neuvěřitelných historek. "Nevěřím na strašidla, ale…" Touto větou velmi často začíná vyprávění kastelánů, průvodců nebo údržbářů, kteří žijí delší dobu n
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
panidomu.cz
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř