Skip to content

Disk z Faistu: O čem vypráví tajemná šifra?

Před 4000 tisíci let do kamenného disku kdosi vyryl minojské hieroglyfy a archeologové ani po více než století nemají tušení, jaká zpráva je v disku ukryta. Může to být část zapomenuté minojské moudrosti?

Druhá strana disku, foto Wikimedia Commons

Minojská civilizace, která se před tisíci let na řeckém ostrově Kréta objevila neznámo odkud a po čase zase náhle zmizela, byla natolik vyspělá a zároveň tak záhadná, že občas bývá přirovnávaná k Atlantidě.

Byli to právě tajemní Minojci, kdo 3000 let před naším letopočtem začal na jihu ostrova stavět město s rozlehlým palácem. Příslušníci této kultury neznámého původu měli i vlastní písmo, to se ovšem dosud nepodařilo rozluštit, neboť s Minojci zmizelo i veškeré jejich vědění.

Navzdory četným archeologickým nálezům toho o nich víme jen velice málo. Existují dokonce nálezy, které nepřináší žádné odpovědi, jen mnohem více otázek. Jedním z nich je také disk objevený 3. července 1908 během vykopávek na nalezišti v paláci ve Faistu.

Palácový komplex Faistos, foto Wikimedia Commons
ŠANCE JE NULOVÁ

Disk z pálené hlíny měří v průměru asi 15 centimetrů a z obou stran jej pokrývá spirála vyrytých hieroglyfů. Dohromady text obsahuje 241 značek tvořených 45 unikátními symboly. Předpokládá se, že symboly byly do ještě měkké hlíny otisknuty pomocí pečetítek ve směru hodinových ručiček od vnějšího okraje disku směrem do jeho středu.

Mezi hyeroglyfy lze najít například obrázek ptáka, ryby, květiny či lidské hlavy nebo celých postav. Jaký mají význam, však nikdo netuší. Mnoho vědců zastává názor, že pokud nedojde k objevu dalších artefaktů s tímto písmem, šance na rozluštění textu na faitském disku je takřka nulová.

Dozvíme se někdy, o čem disk vypráví, nebo byl jeho význam pohřben spolu s jeho tvůrci? Pokusy o prolomení faitského tajemství stále probíhají. Možné výklady významu textu se ale pozoruhodně rozcházejí.

Například český jazykovědec Petr Kovář naopak tvrdí, že jej pokrývá o praslovanské písmo popisující utrpení vězněné ženy. Má pravdu?

Trosky kdysi rozlehlého paláce, foto Wikimedia Commons
ZÁHADNÉ PÍSMO

Oproti tomu britský archeolog Arthur Evans (1851–1941), jeden z prvních odborníků na minojskou kulturu, je přesvědčen, že disk obsahuje hymnus na bohyni země. Evans zkoumá krétský jazyk přímo na ostrově od roku 1900 a během svého působení objeví více než 3000 hliněných tabulek popsaných jazykem dávných Kréťanů.

Během pokusů o rozluštění písma dospívá k závěru, že Kréťané využívali dvě různá písma, dnes známá jako lineární písmo typu A a typu B. Jenže disk není psaný ani jedním z těchto písem! Použili Minojci nějaký zcela speciální typ?

V roce 2014 oznamuje jazykovědec Gareth Owen z Technologického vzdělávacího institutu na Krétě, že se mu po šestiletém studiu disku a jeho porovnávání s lineárními písmy A a B konečně podařilo alespoň nepatrně hnout z místa.

Podařilo se mu prý rozluštit význam tří často se opakujících výrazů, jde tato slovní spojení: Matka bohyně, těhotná matka bohyně a zářící matka bohyně. Z toho Owen vyvozuje, že by mohlo jít o modlitbu k bohyni úrody.

„Že tato bohyně zaujímala ústřední místo v náboženství starých Mínojců, se tušilo už léta, nyní se to však potvrdilo i lingvisticky,“ prohlašuje sebevědomě. Skutečně se vědci podařilo hnout s neprolomenou šifrou, nebo jde o pouhé badatelovy domněnky?

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji
epochanacestach.cz

Za toulkami po Zlaté stezce v...

Místy téměř nedotčená...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
„Influenceři“ historie: Newton s Ježíšem?
epochaplus.cz

„Influenceři“...

Největší influenceři nebo také...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Přepych hodný amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Přepych hodný amerického...

Vůbec není těžké si představit, jak se po...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Skotské bojiště Culloden Moore vyděsilo i slavnou spisovatelku
epochaplus.cz

Skotské bojiště Culloden...

Inverness je nádherné skotské město ležící na...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Náhoda mi přinesla do života neuvěřitelné štěstí
nasehvezdy.cz

Náhoda mi přinesla do života...

Když jsem si myslela, že pro mě všechno krásné...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Lahodná galetka s broskvemi
nasehvezdy.cz

Lahodná galetka s broskvemi

Byla vaše úroda broskví letos úspěšná?...