19. ledna 1809: V americkém Bostonu přichází na svět Edgar Allan Poe, autor mnoha děsivých příběhů.
Domů     Záhady historie
Disk z Faistu: O čem vypráví tajemná šifra?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.8.2020
5.3tis
Slavný disk z Faistu, foto Wikimedia Commons
406
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Před 4000 tisíci let do kamenného disku kdosi vyryl minojské hieroglyfy a archeologové ani po více než století nemají tušení, jaká zpráva je v disku ukryta. Může to být část zapomenuté minojské moudrosti?

Slavný disk z Faistu, foto Wikimedia Commons Druhá strana disku, foto Wikimedia Commons Palácový komplex Faistos, foto Wikimedia Commons Trosky kdysi rozlehlého paláce, foto Wikimedia Commons
Druhá strana disku, foto Wikimedia Commons

Minojská civilizace, která se před tisíci let na řeckém ostrově Kréta objevila neznámo odkud a po čase zase náhle zmizela, byla natolik vyspělá a zároveň tak záhadná, že občas bývá přirovnávaná k Atlantidě.

Byli to právě tajemní Minojci, kdo 3000 let před naším letopočtem začal na jihu ostrova stavět město s rozlehlým palácem. Příslušníci této kultury neznámého původu měli i vlastní písmo, to se ovšem dosud nepodařilo rozluštit, neboť s Minojci zmizelo i veškeré jejich vědění.

Navzdory četným archeologickým nálezům toho o nich víme jen velice málo. Existují dokonce nálezy, které nepřináší žádné odpovědi, jen mnohem více otázek. Jedním z nich je také disk objevený 3. července 1908 během vykopávek na nalezišti v paláci ve Faistu.

Palácový komplex Faistos, foto Wikimedia Commons

ŠANCE JE NULOVÁ

Disk z pálené hlíny měří v průměru asi 15 centimetrů a z obou stran jej pokrývá spirála vyrytých hieroglyfů. Dohromady text obsahuje 241 značek tvořených 45 unikátními symboly. Předpokládá se, že symboly byly do ještě měkké hlíny otisknuty pomocí pečetítek ve směru hodinových ručiček od vnějšího okraje disku směrem do jeho středu.

Mezi hyeroglyfy lze najít například obrázek ptáka, ryby, květiny či lidské hlavy nebo celých postav. Jaký mají význam, však nikdo netuší. Mnoho vědců zastává názor, že pokud nedojde k objevu dalších artefaktů s tímto písmem, šance na rozluštění textu na faitském disku je takřka nulová.

Dozvíme se někdy, o čem disk vypráví, nebo byl jeho význam pohřben spolu s jeho tvůrci? Pokusy o prolomení faitského tajemství stále probíhají. Možné výklady významu textu se ale pozoruhodně rozcházejí. Například český jazykovědec Petr Kovář naopak tvrdí, že jej pokrývá o praslovanské písmo popisující utrpení vězněné ženy. Má pravdu?

Trosky kdysi rozlehlého paláce, foto Wikimedia Commons

ZÁHADNÉ PÍSMO

Oproti tomu britský archeolog Arthur Evans (1851–1941), jeden z prvních odborníků na minojskou kulturu, je přesvědčen, že disk obsahuje hymnus na bohyni země. Evans zkoumá krétský jazyk přímo na ostrově od roku 1900 a během svého působení objeví více než 3000 hliněných tabulek popsaných jazykem dávných Kréťanů.

Během pokusů o rozluštění písma dospívá k závěru, že Kréťané využívali dvě různá písma, dnes známá jako lineární písmo typu A a typu B. Jenže disk není psaný ani jedním z těchto písem! Použili Minojci nějaký zcela speciální typ?

V roce 2014 oznamuje jazykovědec Gareth Owen z Technologického vzdělávacího institutu na Krétě, že se mu po šestiletém studiu disku a jeho porovnávání s lineárními písmy A a B konečně podařilo alespoň nepatrně hnout z místa.

Podařilo se mu prý rozluštit význam tří často se opakujících výrazů, jde tato slovní spojení: Matka bohyně, těhotná matka bohyně a zářící matka bohyně. Z toho Owen vyvozuje, že by mohlo jít o modlitbu k bohyni úrody.

„Že tato bohyně zaujímala ústřední místo v náboženství starých Mínojců, se tušilo už léta, nyní se to však potvrdilo i lingvisticky,“ prohlašuje sebevědomě. Skutečně se vědci podařilo hnout s neprolomenou šifrou, nebo jde o pouhé badatelovy domněnky?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 599
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 701
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.0tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.3tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1.9tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]