9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Záhady historie
Disk z Faistu: O čem vypráví tajemná šifra?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.8.2020
5.3tis
Slavný disk z Faistu, foto Wikimedia Commons
406
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Před 4000 tisíci let do kamenného disku kdosi vyryl minojské hieroglyfy a archeologové ani po více než století nemají tušení, jaká zpráva je v disku ukryta. Může to být část zapomenuté minojské moudrosti?

Slavný disk z Faistu, foto Wikimedia Commons Druhá strana disku, foto Wikimedia Commons Palácový komplex Faistos, foto Wikimedia Commons Trosky kdysi rozlehlého paláce, foto Wikimedia Commons
Druhá strana disku, foto Wikimedia Commons

Minojská civilizace, která se před tisíci let na řeckém ostrově Kréta objevila neznámo odkud a po čase zase náhle zmizela, byla natolik vyspělá a zároveň tak záhadná, že občas bývá přirovnávaná k Atlantidě.

Byli to právě tajemní Minojci, kdo 3000 let před naším letopočtem začal na jihu ostrova stavět město s rozlehlým palácem. Příslušníci této kultury neznámého původu měli i vlastní písmo, to se ovšem dosud nepodařilo rozluštit, neboť s Minojci zmizelo i veškeré jejich vědění.

Navzdory četným archeologickým nálezům toho o nich víme jen velice málo. Existují dokonce nálezy, které nepřináší žádné odpovědi, jen mnohem více otázek. Jedním z nich je také disk objevený 3. července 1908 během vykopávek na nalezišti v paláci ve Faistu.

Palácový komplex Faistos, foto Wikimedia Commons

ŠANCE JE NULOVÁ

Disk z pálené hlíny měří v průměru asi 15 centimetrů a z obou stran jej pokrývá spirála vyrytých hieroglyfů. Dohromady text obsahuje 241 značek tvořených 45 unikátními symboly. Předpokládá se, že symboly byly do ještě měkké hlíny otisknuty pomocí pečetítek ve směru hodinových ručiček od vnějšího okraje disku směrem do jeho středu.

Mezi hyeroglyfy lze najít například obrázek ptáka, ryby, květiny či lidské hlavy nebo celých postav. Jaký mají význam, však nikdo netuší. Mnoho vědců zastává názor, že pokud nedojde k objevu dalších artefaktů s tímto písmem, šance na rozluštění textu na faitském disku je takřka nulová.

Dozvíme se někdy, o čem disk vypráví, nebo byl jeho význam pohřben spolu s jeho tvůrci? Pokusy o prolomení faitského tajemství stále probíhají. Možné výklady významu textu se ale pozoruhodně rozcházejí. Například český jazykovědec Petr Kovář naopak tvrdí, že jej pokrývá o praslovanské písmo popisující utrpení vězněné ženy. Má pravdu?

Trosky kdysi rozlehlého paláce, foto Wikimedia Commons

ZÁHADNÉ PÍSMO

Oproti tomu britský archeolog Arthur Evans (1851–1941), jeden z prvních odborníků na minojskou kulturu, je přesvědčen, že disk obsahuje hymnus na bohyni země. Evans zkoumá krétský jazyk přímo na ostrově od roku 1900 a během svého působení objeví více než 3000 hliněných tabulek popsaných jazykem dávných Kréťanů.

Během pokusů o rozluštění písma dospívá k závěru, že Kréťané využívali dvě různá písma, dnes známá jako lineární písmo typu A a typu B. Jenže disk není psaný ani jedním z těchto písem! Použili Minojci nějaký zcela speciální typ?

V roce 2014 oznamuje jazykovědec Gareth Owen z Technologického vzdělávacího institutu na Krétě, že se mu po šestiletém studiu disku a jeho porovnávání s lineárními písmy A a B konečně podařilo alespoň nepatrně hnout z místa.

Podařilo se mu prý rozluštit význam tří často se opakujících výrazů, jde tato slovní spojení: Matka bohyně, těhotná matka bohyně a zářící matka bohyně. Z toho Owen vyvozuje, že by mohlo jít o modlitbu k bohyni úrody.

„Že tato bohyně zaujímala ústřední místo v náboženství starých Mínojců, se tušilo už léta, nyní se to však potvrdilo i lingvisticky,“ prohlašuje sebevědomě. Skutečně se vědci podařilo hnout s neprolomenou šifrou, nebo jde o pouhé badatelovy domněnky?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.1tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 1.5tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.4tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.0tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.0tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]