Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Disk z Faistu: O čem vypráví tajemná šifra?

Před 4000 tisíci let do kamenného disku kdosi vyryl minojské hieroglyfy a archeologové ani po více než století nemají tušení, jaká zpráva je v disku ukryta. Může to být část zapomenuté minojské moudrosti?

Druhá strana disku, foto Wikimedia Commons

Minojská civilizace, která se před tisíci let na řeckém ostrově Kréta objevila neznámo odkud a po čase zase náhle zmizela, byla natolik vyspělá a zároveň tak záhadná, že občas bývá přirovnávaná k Atlantidě.

Byli to právě tajemní Minojci, kdo 3000 let před naším letopočtem začal na jihu ostrova stavět město s rozlehlým palácem. Příslušníci této kultury neznámého původu měli i vlastní písmo, to se ovšem dosud nepodařilo rozluštit, neboť s Minojci zmizelo i veškeré jejich vědění.

Navzdory četným archeologickým nálezům toho o nich víme jen velice málo. Existují dokonce nálezy, které nepřináší žádné odpovědi, jen mnohem více otázek. Jedním z nich je také disk objevený 3. července 1908 během vykopávek na nalezišti v paláci ve Faistu.

Palácový komplex Faistos, foto Wikimedia Commons
ŠANCE JE NULOVÁ

Disk z pálené hlíny měří v průměru asi 15 centimetrů a z obou stran jej pokrývá spirála vyrytých hieroglyfů. Dohromady text obsahuje 241 značek tvořených 45 unikátními symboly. Předpokládá se, že symboly byly do ještě měkké hlíny otisknuty pomocí pečetítek ve směru hodinových ručiček od vnějšího okraje disku směrem do jeho středu.

Mezi hyeroglyfy lze najít například obrázek ptáka, ryby, květiny či lidské hlavy nebo celých postav. Jaký mají význam, však nikdo netuší. Mnoho vědců zastává názor, že pokud nedojde k objevu dalších artefaktů s tímto písmem, šance na rozluštění textu na faitském disku je takřka nulová.

Dozvíme se někdy, o čem disk vypráví, nebo byl jeho význam pohřben spolu s jeho tvůrci? Pokusy o prolomení faitského tajemství stále probíhají. Možné výklady významu textu se ale pozoruhodně rozcházejí.

Například český jazykovědec Petr Kovář naopak tvrdí, že jej pokrývá o praslovanské písmo popisující utrpení vězněné ženy. Má pravdu?

Trosky kdysi rozlehlého paláce, foto Wikimedia Commons
ZÁHADNÉ PÍSMO

Oproti tomu britský archeolog Arthur Evans (1851–1941), jeden z prvních odborníků na minojskou kulturu, je přesvědčen, že disk obsahuje hymnus na bohyni země. Evans zkoumá krétský jazyk přímo na ostrově od roku 1900 a během svého působení objeví více než 3000 hliněných tabulek popsaných jazykem dávných Kréťanů.

Během pokusů o rozluštění písma dospívá k závěru, že Kréťané využívali dvě různá písma, dnes známá jako lineární písmo typu A a typu B. Jenže disk není psaný ani jedním z těchto písem! Použili Minojci nějaký zcela speciální typ?

V roce 2014 oznamuje jazykovědec Gareth Owen z Technologického vzdělávacího institutu na Krétě, že se mu po šestiletém studiu disku a jeho porovnávání s lineárními písmy A a B konečně podařilo alespoň nepatrně hnout z místa.

Podařilo se mu prý rozluštit význam tří často se opakujících výrazů, jde tato slovní spojení: Matka bohyně, těhotná matka bohyně a zářící matka bohyně. Z toho Owen vyvozuje, že by mohlo jít o modlitbu k bohyni úrody.

„Že tato bohyně zaujímala ústřední místo v náboženství starých Mínojců, se tušilo už léta, nyní se to však potvrdilo i lingvisticky,“ prohlašuje sebevědomě. Skutečně se vědci podařilo hnout s neprolomenou šifrou, nebo jde o pouhé badatelovy domněnky?

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Začínal Michelangelo jako padělatel umění?
epochaplus.cz

Začínal Michelangelo jako...

„Je přes tisíc let stará, až z antických dob,“...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Nový objev přepisuje učebnice! V době bronzové vládly i ženy!
epochaplus.cz

Nový objev přepisuje učebnice!...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...