Skip to content

Disk z Faistu: Podle vědců ukrývá modlitbu, hymnus, nebo popis utrpení

Záhadný minojský artefakt na sobě nese nápis, který se dosud nepodařilo rozluštit. Přesto však vědců tvrdí, že se jim podařilo zjistit, o čem text psaný neznámým písmem pojednává. Jejich výklady nápisu se však dramaticky rozcházejí.

Na řeckém ostrově Kréta se před mnoha tísici lety objevila dodnes poměrně tajemná Minojská civilizace. Minojci jsou na svou dobu pozoruhodně vyspělí, jejich kultura ovšem na Krétě nevydrží dlouho z neznámých důvodů v určitém bodě historie zaniká a zanechává po sobě jen dechberoucí ruiny rozlehlých paláců.

Jeden z nich stojí na jižním pobřeží ostrova a nazývá se Faistos a právě v něm byl nalezen jeden z nejtajemnějších minojských artefaktů. Prastaří Kréťané měli vlastní písmo, lineární písmo A, které dosud nebylo rozluštěno, a lieární písmo B, které se podařilo rozluštit v 50.

letech minulého století. A pak je tu písmo z Faistu. Disk popsaný tajemnými znaky, jež neodpovídají ani jednomu z již zmiňovaných písem, byl objeven v roce 1908 a dodnes si nad ním vědci lámou hlavu.

Do disku šírokého 15 centimetrů je z obou stran ve spirálách vyryto celkem 241 značek tvořených 45 unikátními symboly. Jejich význam však zůstává nejasný. Jakou zprávu Minojci do disku před 4000 let vyryli?

První strana disku z Faistu, Foto: C Messier / Creative Commons / CC BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
POTŘEBUJEME JICH VÍC

Hieroglyfické znaky znázorňují například obrázek ptáka, ryby, květiny či lidské hlavy nebo celých postav, čímž se výrazně liší od lineárního písma používaného na Krétě v dávnověku. Jde navíc o jediný nalezený artefakt s těmito znaky, což jeho případné rozluštění velice komplikuje.

Vědci dokonce tvrdí, že nedojde-li k objevu dalších artefaktů s tímto písmem, je šance na jeho rozluštění nulová. Navzdory tomu se ale objevují výzkumníci, kteří tvrdí, že se jim text podařilo přeložit.

Český jazykovědec Petr Kovář například tvrdí, že disk vypráví o utrpení vězněné ženy. Zcela odlišného názoru je britský archeolog Arthur Evans (1851–1941), jeden z prvních odborníků na minojskou kulturu, který je pro změnu přesvědčen, že se za tajemným nápisem skrývá hymnus na bohyni země.

Jak je možné, že se výklady tak rozcházejí? Podaří se někdy disku skutečně porozumět?

Palác, kde byl disk nalezen, Foto: Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
ŽENSKÉ ZNAKY NAPOVÍ

Evansovým závěrům je blíže hypotéza jazykovědce Garetha Owena z Technologického vzdělávacího institutu na Krétě zveřejněná v roce 2014. Podle něj jde o modlitbu k bohyni úrody, což je v minojském pantheonu vysoce postavená bohyně.

Owen k tomuto závěru dospěje poté, co disk porovná s lineárními písmy A a B, přičemž se mu podaří porozumět aspoň třem hieroglyfům. Ty se navíc v záznamu několikrát opakují. Má jít o znaky symbolizující matku bohyni, těhotnou matku bohyni a zářící matku bohyni.

Ve všech třech Owen spatřuje právě bohyni země. „Že tato bohyně zaujímala ústřední místo v náboženství starých Minojců, se tušilo už léta, nyní se to však potvrdilo i lingvisticky,“ prohlašuje. Jde o v jeho případě o pouhé dohady, nebo je skutečně na stopě rozluštění faistské záhady?

Hliněná destička s lineárním písmem B, Foto Ann Wuyts / Creative Commons / CC BY https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...