3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Divoká honba: Když se po nebi prohání přízraky
Divoká honba: Když se po nebi prohání přízraky
od 28.6.2021
4.3tis
Divoká honba je známá už po staletí. Foto: Peter Nicolai Arbo/Creative commons/Volné dílo
61
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Příběhy o ní se vyskytují ve Francii, v Irsku, Polsku, na Balkáně i u nás. Nejčastěji však zmínky o tomto tajuplném jevu najdeme v ústních i písemných pramenech na území Německa. Co je zač tzv. divoká honba?

Divoká honba je známá už po staletí. Foto: Peter Nicolai Arbo/Creative commons/Volné dílo Na přízračný průvod věřili už pohanské národy. Foto: Friedrich Wilhelm Heine/Creative Commons/Volné dílo August II. Foto: Louis de Silvestre/Creative Commons/Volné dílo

Zjevení skupiny démonických bytostí či přízraků, které se prohání po obloze či po zemi, a přitom děsí či dokonce napadají vše, co jim přijde do cesty. Tak bývá popisován jev známý jako divoký hon či divoká honba.

reklama

Někteří lidé věří, že jde o skupinu lovců, kteří zahynuli při lovu a nyní se jako prokleté duše zjevují lidem, další zase tvrdí, že za vším je celá armáda vojáků, kteří jsou kvůli svým zlým skutkům odsouzeni k věčnému utrpení v podobě nekonečných bitev.

Původ této fascinující pověsti je nejasný a sahá patrně do nejstarších germánských dob. První potvrzené písemné zmínky o víře v přízračnou divokou honbu pak pochází z 12. století.

Tehdejší prameny popisují prokletou Honbu složenou z různých bytostí vedených jakýmsi králem Herlechinem či Herlem. Může být za tímto pozoruhodným mýtem nějaký opravdový jev či úkaz?

Na přízračný průvod věřili už pohanské národy. Foto: Friedrich Wilhelm Heine/Creative Commons/Volné dílo
Na přízračný průvod věřili už pohanské národy. Foto: Friedrich Wilhelm Heine/Creative Commons/Volné dílo

ŘADA SVĚDKŮ

Patrně nejslavnější svědectví o pozorování této děsivé skupiny přízraků pochází z roku 1706 a najdeme ho v záznamech písaře saského kurfiřta a polského krále Augusta II. (1670–1733).

reklama

Jistý Benjamin Müller se jednoho jara vracel domů z města Dörfelu, když v tom spatřil zvláštní mrak, který se vzápětí proměnil v nebeské jezdce. „Nejprve byli tři, ovšem pak se objevilo obrovské vojsko, které prý čítalo mnoho tisíc mužů.

Bojovníci se postavili proti sobě a začali mezi sebou asi dvouhodinovou bitu,“ vypráví legendu český záhadolog Libor Čermák, který upozorňuje, že svědků události bylo hned několik.

Podobných záznamů lze navíc v německých historických pramenech najít celou řadu. Je jich tolik, že především na venkově je víra v existenci divoké honby stále velmi rozšířená a existují i zprávy, že se snahou přivolat tyto duchy zabývali i někteří okultisté.

Je za vším něco nadpřirozeného? Nebo je za vším jen obyčejná fata morgána?

August II. Foto: Louis de Silvestre/Creative Commons/Volné dílo
August II. Foto: Louis de Silvestre/Creative Commons/Volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 917
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 1.4tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.4tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.0tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o
od 29.11.2022 2.5tis
Říká se, že stavby, rekonstrukce či podobné zásahy do domů a krajiny mohou být spouštěčem, který odstartuje výskyt paranormálních jevů. Možná to je také případ obchvatu u britského města Stocksbridge v Jižním Yorkshiru. Ten si získal pověst silnice duchů ještě dříve, než po něm projela první vozidla!     Už když se se stavbou začalo, byly