15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Zázraky
Do pouště za Otcem Hromu
Mirek Brát
od Mirek Brát 3.4.2021
3.5tis
Linie na rozhraní pouště a moře je v oblasti Marsa Alam sesimicky aktivní.
293
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Egyptské pláže stále lákají, byť je aktuální cestovní ruch v současnosti jen zlomkem toho obvyklého, který plní resorty u Rudého moře. Jen dávejte pozor, až si budete na pláži stavět pyramidu z písku nebo vyrazíte v karavaně populárních čtyřkolek na výlet do pouště. Mohlo by se stát, že narazíte na Otce Hromu.

Želva kareta se vynořila na hladinu, aby se nadechla. V pozadí je pláž zátoky Abu Dabbab.  Vyjedete si na výlet do pouště. Vypnete motor čtyřkolky a možná i uslyšíte hlas Otce Hromu.  Linie na rozhraní pouště a moře je v oblasti Marsa Alam sesimicky aktivní.

Zátoka Abu Dabbab

Už po generace slýchali beduíni v okolí populární pláže Abu Dabbab v lokalitě Marsa Alam zvláštní zvuky znějící jako zvuk hromu. V turistických bedekrech se o tom nepíše, ostatně, kdo z turistů by zkoumal, co vlastně znamená arabský název Abu Dabbab v českém překladu.

Zájem turistů zde leží především v moři, a nikoli v nehostinné okolní poušti. Zátoka Abu Dabbab je jednou z deseti nejlepších lokalit na světě pro pozorování želvy karety obrovské (Chelonia mydas). Přitom název této pláže je vhodnou reflexí tajemných akustických projevů, které se v této oblasti šíří z pouště k Rudému moři.

Abu Dabbab totiž znamená: Otec Hromu.

Želva kareta se vynořila na hladinu, aby se nadechla. V pozadí je pláž zátoky Abu Dabbab.

Projevy zemětřesení

Zvláštní zvuky, které se zde čas od času objevují, mají svůj původ v seismické aktivitě. Jedná se de facto o mikrootřesy, za které může stoupající magma pod zemským povrchem. Vědci poslední roky lokalitu Abu Dabbab intenzivně zkoumají.

Vyjedete si na výlet do pouště. Vypnete motor čtyřkolky a možná i uslyšíte hlas Otce Hromu.

Zároveň ujistili, že za posledních 65 milionů let se zde žádná typická vulkanická aktivita neprojevila, i když horniny v lokalitě mají dvakrát vyšší teplotu, než na jiných místech Egypta. Až budete stavět na pláži hrad z písku nebo pojedete na výlet do okolní pouště, žhavého magmatu se určitě bát nemusíte.

Neznamená to však, že se najednou nemůže z jasné oblohy ozvat hromobití. To jen Abu Dabbab, Otec Hromu zvedá varovně prst!

Foto: Autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.8.2022 2.9tis
Unikátní studie amerických vědců sledující dlouholetý vliv meditace na lidský mozek odhaluje překvapivé výsledky. Meditační techniky tibetských mnichů zřejmě zpomalují stárnutí jeho a současně mnohem rychleji dozrává.     Zvěsti o mimořádných, někdy dokonce až nadpřirozených dovednostech tibetských mnichů se v západním světě vyskytují odedávna. Mniši jsou podle nich schopní regulovat svou tělesnou teplotu, čímž […]
od Adriana Vojtíšková 1.8.2022 2.6tis
Zážitky z klinické smrti mohou být různé. Asi nejčastěji se setkáváme se svědectvími, která popisují blažené pocity, stoupání ke světlu, setkání s dobrými bytostmi či dojem návratu domů.   Dotyční často vypovídají, že se odsud nechtěli vrátit zpět, ale nakonec museli. Ovšem existují i lidé, kteří říkají, že by klinickou smrt již nikdy nechtěli zažít […]
od Adriana Vojtíšková 26.7.2022 3.0tis
Sedíme u doktora Jiřího Zíky, který se již 40 let zabývá hypnózou, a chystáme se na další uvedení do transu. Držíme naše dlaně proti sobě a prsty máme lehce roztažené.     Opět jsme upozorňováni na to, abychom nic nedělali vědomě a volně dýchali. „Budete se nořit do příjemného, bezpečného a účinného stavu, příjemného odpoutání […]
od Adriana Vojtíšková 20.7.2022 2.9tis
Víte, co všechno může znamenat obávané numero 666? A jaká je souvislost rekonektivního léčení a reiky? Další dotaz míří z Mohelnice. Prý je tu tajemné podzemí! EnigmaPlus.cz rozlouskne hned tři letní záhady. Co přesně znamenají „ďáblova čísla“ 666? „Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest […]
od Eva Soukupová 19.7.2022 2.7tis
Tibet sám o sobě patří mezi uzavřené a těžko dosažitelné oblasti a o jeho hlavním městě to platí dvojnásob. Za brány Lhasy, duchovního, politického a kulturního centra celého Tibetu, mohla ještě nedávno nahlédnout jen hrstka vyvolených. A údajně pro to existují dobré důvody!     Také dnes, přestože se Lhasa oficiálně světu otevřela již před […]