Skip to content

Do pouště za Otcem Hromu

Egyptské pláže stále lákají, byť je aktuální cestovní ruch v současnosti jen zlomkem toho obvyklého, který plní resorty u Rudého moře. Jen dávejte pozor, až si budete na pláži stavět pyramidu z písku nebo vyrazíte v karavaně populárních čtyřkolek na výlet do pouště.

Mohlo by se stát, že narazíte na Otce Hromu.

Zátoka Abu Dabbab

Už po generace slýchali beduíni v okolí populární pláže Abu Dabbab v lokalitě Marsa Alam zvláštní zvuky znějící jako zvuk hromu. V turistických bedekrech se o tom nepíše, ostatně, kdo z turistů by zkoumal, co vlastně znamená arabský název Abu Dabbab v českém překladu.

Zájem turistů zde leží především v moři, a nikoli v nehostinné okolní poušti. Zátoka Abu Dabbab je jednou z deseti nejlepších lokalit na světě pro pozorování želvy karety obrovské (Chelonia mydas). Přitom název této pláže je vhodnou reflexí tajemných akustických projevů, které se v této oblasti šíří z pouště k Rudému moři.

Abu Dabbab totiž znamená: Otec Hromu.

Želva kareta se vynořila na hladinu, aby se nadechla. V pozadí je pláž zátoky Abu Dabbab.
Projevy zemětřesení

Zvláštní zvuky, které se zde čas od času objevují, mají svůj původ v seismické aktivitě. Jedná se de facto o mikrootřesy, za které může stoupající magma pod zemským povrchem. Vědci poslední roky lokalitu Abu Dabbab intenzivně zkoumají.

Vyjedete si na výlet do pouště. Vypnete motor čtyřkolky a možná i uslyšíte hlas Otce Hromu.

Zároveň ujistili, že za posledních 65 milionů let se zde žádná typická vulkanická aktivita neprojevila, i když horniny v lokalitě mají dvakrát vyšší teplotu, než na jiných místech Egypta. Až budete stavět na pláži hrad z písku nebo pojedete na výlet do okolní pouště, žhavého magmatu se určitě bát nemusíte.

Neznamená to však, že se najednou nemůže z jasné oblohy ozvat hromobití. To jen Abu Dabbab, Otec Hromu zvedá varovně prst!

Foto: Autor
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články