Skip to content

Tajemní Maďaři bránili i obléhali českou pevnost

Píše se rok 1979 a železná opona mezi Východem a Západem zdaleka ještě nezačala reznout. O to větší podezření budí skupinka lidí s filmařskou a další technikou, která se pohybuje v sousedství druhoválečného československého opevnění u Dobrošova ve Východních Čechách.

Muži a ženy mluvící mezi sebou nesrozumitelným jazykem za chvíli mizí v rozsáhlých podzemních prostorách pevností. Kdo byli tito tajemní cizinci? Co zde hledali?

Pevnostní muzeum je nyní částečně osazeno i dobovými zbraněmi (z období před druhou světovou válkou).
Kulisy pro práci filmařů

V roce 1979 se v pevnostním systému u Dobrošova nepohybovali nepřátelští špioni či diverzanti armád Varšavské smlouvy na zahraničním školení. V betonových kulisách hradby nastavené kdysi nebezpečí nacistického vpádu působili maďarští filmaři.

Československá předválečná pevnost jim posloužila jako exteriérové i interiérové kulisy pro natáčení filmu Pevnost (v původním maďarském názvu Az erőd). Snímek byl v tehdejší filmové distribuci označen jako žánr sci-fi.

Pojednával o nevinné hře na vojáky, která se však značně zvrtla…

Pevnostní muzeum je nyní částečně osazeno i dobovými zbraněmi (z období před druhou světovou válkou)
Maďarská hra na válku

V době svého vzniku byl snímek zaškatulkován jako sci-fi. V roce 2021 bychom řekli, že je to svým námětem spíše „film survival“. Jeho děj zase nebyl až takové sci-fi (viděno očima současníka). Děj filmu se odehrával ve fiktivním státě, kde soukromá společnost nabízela adrenalinový program pro bohaté turisty.

Za tučný poplatek si mohli zahrát na dobyvatele pevnosti, která byla bráněna dobře vycvičenými žoldáky. Bylo to poprvé a jistě i naposledy, co byla pevnost Dobrošov současně bráněna i dobývána Maďary.

Foto: Autor
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články