Pokud už mezi sněhovými vločkami netrpělivě vyhlížíte letní cestu k Jaderskému moři, možná, že si pro vás například v takové Dalmácii uchystají překvapení. Budou vás stále vítat obligátním uvítáním „Dobro došli!“ Jen k němu přidají i pojmenování bájné zaniklé Atlantidy.
Třeba se jednou ukáže, že to nebyla jen hostitelská nadsázka, a z hlubin Jadranu se vynoří tvář dávno zaniklého světa!
Jak napsal řecký filozof Platón, Atlantida byla starověké království, které během jednoho strašlivého dne, jedné děsivé noci, zmizelo v hlubinách moře. Hodně indicií ukazuje, že by tím mořem mohl být Čechy tolik oblíbený Jadran.

Důkazů plná náruč…
První indicií je umístění Atlantidy kdesi za Herkulovými sloupy. Ty se však nemusely nacházet pouze v oblasti Gibraltaru, jak je tradičně vykládáno. Rovněž Otrantská úžina spojující Jaderské a Jónské moře aspiruje na to, aby mohla být legendárními starověkými Herkulovými sloupy. Indicie číslo dvě se vztahuje k Jadranské pánvi v zóně dotyku dvou kontinentálních desek.

Z historie i současnosti víme, že zde není nouze o velká zemětřesení i sopečné erupce, které prokazatelně poslaly pod hladinu nejedno starověké přístavní město. Ostrov Atlantis v Jaderském moři však možná nerozcupovalo zemětřesení.
Indicie číslo tři hovoří i o možném pádu velkého asteroidu. Důkazem mají být obří podmořské jeskyně v Jónském moři.

Pád asteroidu měl vyvolat obří tsunami i sekundární zemětřesení. Dost energie na to, aby to zničilo celou velkou civilizaci. Pak zde máme indicii číslo čtyři vycházející z proslulých dialogů, které se o existenci Atlantidy zmiňují.
Je v nich uvedeno, že na ostrově bylo velké množství slonů. Skelety chobotnatců byly skutečně u Jadranu nalezeny. Jedná se například o lokality poblíž chorvatského ostrova Pag. Datací by tyto kostry splňovaly kritéria na zařazení do vzpomínek na faunu dávné Atlantidy.
Za pozůstatky bájné atlantské kultury jsou někdy považovány i megalitické stavby ve větší vzdálenosti od Jaderského moře. Jde o památky v Bosně, Chorvatsku i Černé Hoře.
Atlantida nalezena?!
Pokud se vám zdají výše uvedené argumenty poněkud nesourodé, pak vězte, že jinému jsou silnou motivací, aby se vydal k Jadranu ztracenou Atlantidu hledat. Před několika lety ohlásil hledač pokladů Mark Kempf, že jeho expedice Atlantidu konečně nalezla.

Má se prý nacházet pod mořskou hladinou u pobřeží Chorvatska. Expedice dokonce vyčíslila, že se zde nacházejí poklady v hodnotě 300 miliard dolarů. Inu, ve světle takových informací by se mohlo stát, že až v létě přijedete do svého oblíbeného penzionu u Jadranu, bude mít tři nová mramorem obložená patra.
Pan domácí v supersportu stáhne okénko, zazubí se na vás a zahlaholí: Dobro došli na Atlantidu!