29. září 1812: Den, kdy se dle jedné z teorií narodil Kašpar Hauser, chlapec, který se roku 1828 zjevil v Norimberku dezorientovaný, v otrhaných šatech a zcela bez vzpomínek.
Domů     Dokázal císařův rádce věštit budoucnost z hvězd?
Dokázal císařův rádce věštit budoucnost z hvězd?
od 10.3.2023
3.4tis
342
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Vetchý stařec s dlouhým vousem stoupá po strmém schodišti. Jde o Guida Bonattiho, který v ruce drží astroláb a tajemný svazek s nákresy vesmírných těles.

Když se astronom vyškrábe až na vrcholek věže, nechá rozeznít zvony. Jde o znamení, že nadešla vhodná chvíle pro útok. Bonatti totiž údajně umí předpovědět, co se stane…

Guido Bonatti je považován za obnovitele astrologie. Historik Jacob Burckhardt. Kancléř Petr z Viney. Bonatti prý svými proroctvími zachránil život císaři Fridrichu II..

Na stole leží rozložené spisy, grimoáry a hvězdné mapy. Ve svitu několika svic se nad nimi naklání Guido Bonatti (asi 1210–1296).

„Pro jeho činnost i jeho veliké systematické dílo ho můžeme zvát obnovitelem astrologie,“ píše historik Jacob Burckhardt (1818–1897). Italský rodák totiž v klášterních knihovnách nalezne prastaré svitky, v nichž se vysvětluje, jak z hvězd vyčíst budoucnost.

V první polovině 13. století tak Bonatti znovuobjevuje umění dávných starověkých civilizací. Zaujme tím dokonce císaře Fridricha II. (1194–1250), který ho přijme do svých služeb a nechává si od něj dělat proroctví.

Po panovníkově smrti, v roce 1260, předpoví Bonatti vítězství ghibellinů v mimořádně krvavé bitvě u Montaperti.

Bonatti prý svými proroctvími zachránil život císaři Fridrichu II..
Bonatti prý svými proroctvími zachránil život císaři Fridrichu II..

Pokus o smíření

„Bůh zatrať tebe i guelfskou stranu a vaši nedůvěřivou zlovůli,“ křičí Bonatti. Nedlouho po střetnutí u Montaperti se astrolog pokusí ukončit boje mezi znesvářenými guelfy a ghibelliny.

Z hvězd vyčte, že když v určitou dobu obě strany začnou s budováním hradeb, spory jednou provždy pominou. Nápad je to dobrý. Bonatti proto pozve zástupce ghibellinů a guelfů do rodného Forlì, ležícího nedaleko San Marina, a naplánuje položení základního kamene.

Zatímco předák první strany symbolicky vhodí do vyhloubené jámy balvan, jak je smluveno, druhý delegát to odmítne. Bonatti vybuchne hněvem a předpoví, že míru díky tomu bude dosaženo až za sto let. Jeho proroctví se takřka na rok přesně vyplní.

Guido Bonatti je považován za obnovitele astrologie.
Guido Bonatti je považován za obnovitele astrologie.

Radí markýzovi

Město Forlì je na pokraji kapitulace. Roku 1282 je na papežův popud obleženo francouzskými vojáky. Situace obránců, vedených markýzem Vilémem z Montferratu (1240–1292), se zdá být bezvýchodná. Ten se proto chystá vzdát.

„Když tu se objevil Bonatti a oznámil velkému markýzovi, že při výpadu nepřítele odrazí, sám ale bude raněn,“ dozvídáme se od současného astrologa Benjamina Dykese. Bonatti to prý opět vyčte z hvězd. A jak řekne, tak se i stane.

Chytrý Vilém z Montferratu si dokonce do bitvy vezme věci potřebné k převázání rány, kterou astrolog předpovídá a kterou markýz skutečně utrží.

Historik Jacob Burckhardt.
Historik Jacob Burckhardt.

Ani jednou se nezmýlí

Zamyšlený Bonatti sestupuje do sklepení pod opatství San Mercuriale. Právě zde v centru Forlì si astrolog vybuduje laboratoř, kde zkoumá pohyby planet, míchá tajemné lektvary a pátrá po kameni mudrců. Na stará kolena zažije Bonatti několikeré obležení města.

Vojáci přitom vždy čekají na jeho pokyn k útoku. „Když se objevily konstelace slibující vítězství, Bonatti vystoupil s astrolábem a knihou na věž San Mercuriale… a dal rozeznít zvony,“ zpravuje nás Burckhardt. Ani jednou se nezmýlí.

Mužům se vždy po jeho vyzvánění podaří nepřítele obrátit na útěk. Na sklonku života ale Bonatti Forlì opustí. Jeho vládce je z toho tak malomyslný, že abdikuje a odejde do kláštera. Vůbec si neumí představit, jak by bez astrologových rad město spravoval…

Kancléř Petr z Viney.
Kancléř Petr z Viney.

Předpověděl i papežovu smrt

Císař Fridrich II. se s nesmírnou vděčností v hlase obrací na dorazivšího Bonattiho. Astrolog mu totiž už podruhé zřejmě zachránil život.

Spiknutí proti vladaři poprvé odhalil díky hvězdám v roce 1245. O čtyři roky později Fridricha II. opět upozorní, že mu hrozí smrtelné nebezpečí.

Císař následně zjistí, že proti němu kuje pikle kancléř a přítel Petr z Viney (asi 1200–1249).„Svět otřese smrt velkého muže,“ predikuje Bonatti roku 1261 poté, co na obloze spatří jasnou kometu. Jeho slova se naplní velmi záhy. V květnu onoho roku totiž zemře papež Alexandr IV. (1199–1261).

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com
reklama
Související články
od 29.9.2023 1
Většina tajemných tvorů, kteří mají podle mýtů a legend obývat odlehlé kouty planety, svým vzhledem nijak zvlášť nepřekvapí. Většinou připomínají známé živočichy nebo mají podobu dávno vyhynulých dinosaurů. Vedle nich se však na řadě míst vypráví také příběhy o tvorech mnohem podivnějších. Tvorech, které nelze nazvat jinak než slovem bizarní. Představujeme ty nejpodivnější z nich. [gallery ids=
od 28.9.2023 1.2tis
Thunderbird neboli hromový pták je nám známý zejména z legend indiánů, ti však nemají být ani zdaleka jediní, kdo v jeho existenci věří. Přízračného tvora přinášejícího na křídlech bouři prý v 19. století spatří nespočet svědků. Je tedy možné, že v nějaké podobě skutečně existuje? Mladý novinář z města Tombstone v Arizoně se bolestivě zavrtí v s
od 28.9.2023 1.3tis
Některá místa fascinují zároveň vědce i záhadology. Patří mezi ně i tajemné jeskyně z různých koutů planety, které byly dosud jen málo prozkoumány nebo v nichž dochází k řadě naprosto nevysvětlitelných skutečností. ENIGMA vás zve na jejich prohlídku! Slanit se do některých jeskyní vyžaduje odvahu. Dochází v nich totiž k záhadným jevům
od 27.9.2023 2.0tis
Mořské panny mají být postavy vyskytující se tak maximálně v mýtech a dílech spadajících do žánru fantasy. Alespoň si to myslí drtivá většina lidí. Jenže opravdu to tak je? V posledních letech se doslova roztrhl pytel s různými svědectvími, podle nichž jsou mořské panny ve skutečnosti naprosto reálná stvoření! Již stovky let si lidé vyprávějí
od 27.9.2023 2.6tis
V mytologii nalezneme zmínky o tajemných ještěřích monstrech, která tehdejší lidé považují za draky! Podobná nestvůra měla být spatřena i před několika staletími na Slovensku. O co šlo? A mohou být legendy o dracích alespoň z části založené na skutečnosti?     Velké ještěří monstrum přelétává louku na úpatí Nízkých Tater. Za chvíli pod seb
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
Vedení luxusního resortu Waldorf Astoria Seychelles Platte Island, o jehož brzkém otevření jsme nedávno informovali, oznámilo jmenování Eliase Pertofta generálním ředitelem resortu. Elias Pertoft p
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
epochaplus.cz
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese.
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
21stoleti.cz
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Kláro
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
epochaplus.cz
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
S dcerou má krásný vztah
nasehvezdy.cz
S dcerou má krásný vztah
Krásná herečka ze seriálu Co ste hasiči Jana Bernášková (42) pyšně sleduje, jak se daří její půvabné dceři Justýně (16). Bohužel se nedávno musela vyrovnat s tím, že jí poprvé odjela do zahraničí.
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Vydejte se na jeřabiny
panidomu.cz
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
skutecnepribehy.cz
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená