18. července 1552: Narodil se císař Rudolf II., velký znalec i podporovatel světa záhad, okultismu a alchymie.
Domů     Doly krále Šalamouna: Mohly ležet až v daleké Africe?
Doly krále Šalamouna: Mohly ležet až v daleké Africe?
od 13.2.2025
2.8tis
Odkud se bralo obrovské bohatství slavného krále Šalamouna? Je možné, že jeho zdroj se dosud někde ukrývá?

K branám Jeruzaléma se blíží povozy plně naložené právě odlitými předměty. Ty před nedávnem vznikly v pecích umístěných na okraji dolů krále Šalamouna. Kde se ale legendární naleziště nacházelo?

Získávaly tisíce horníků pro biblického krále cenné nerostné bohatství v dnešním Izraeli, nebo to bylo mnohem dál?

Odkud se bralo obrovské bohatství slavného krále Šalamouna? Je možné, že jeho zdroj se dosud někde ukrývá? Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není? Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz? Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?

Do otevřené pokladnice, v níž se to blyští zlatými předměty, zajedou čísi ruce. Patří veleschopnému izraelskému králi Šalamounovi (vládl asi 970–931 př. n. l.), který se chce pokochat nashromážděnými skvosty. A že se má na co dívat.

Jde totiž o jednoho z nejbohatších starověkých panovníků. „Podle dochovaných písemných pramenů vlastnildechberoucí pohyblivý trůn vyrobený ze zlata a byl strážcem archy úmluvy,“ uvádí skotský historik Kenneth Kitchen (*1932).

Navíc prý Šalamoun usedá za stůl vyrobený z obřího smaragdu, usrkává víno ze zlatých pohárů posázených drahokamy a uléhá do nádherně zdobené postele. Kromě toho nechává za své vlády postavit překrásný Jeruzalémský chrám.

Své nezměrné bohatství údajně Šalamoun získal především díky svým dolům. Ty se dodnes nepodařilo najít. Vědci jsou jim ale podle všeho na stopě…

Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není?
Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není?

Jsou v Zimbabwe?

Z rušného izraelského přístavu vyplouvá na moře několik lodí. Šalamoun totiž během své 40let dlouhé vlády naváže řadu obchodních styků. Slonovinu kupříkladu do Jeruzaléma dováží až ze vzdáleného Tartessosu v dnešním jižním Španělsku.

Město přitom řada současných záhadologů považuje za legendární Atlantidu. Lodě, které právě vypluly na moře, ale míří jinam – do záhadného Ofíru. Podle některých odborníků jde ovšem jen o jiný název pro oblast, v níž ležely Šalamounovy doly.

Ofír se přitom nacházel velmi daleko od izraelského království. „Lodě odtud připlouvaly jednou za tři roky,“ dočítáme se v Bibli.

Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz?
Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz?

Vlastní je královna ze Sáby?

Po Ofíru pátrají již první portugalští mořeplavci. Myslí si, že by se bájná země oplývající nerostným bohatstvím mohla nacházet v jižní Africe. Tam se cestovatelům podaří v 19. století objevit pozůstatky Velkého Zimbabwe, hlavního města stejnojmenné říše.

„Někteří Afričané věří, že tamní stavby jsou zřícenými doly, které patřily královně ze Sáby, nebo králi Šalamounovi. Mohlo by jít o doly Ofíru,“ zapisuje si kněz João dos Santos.

V roce 1929 ale rozvaliny záhadného města navštíví britská archeoložka Gertruda Thompson (1888–1985), která zjistí, že většina zdejších předmětů pochází ze 14. století a ne z doby krále Šalamouna.

Pod ruinami místních budov se ovšem mohou nacházet pozůstatky mnohem starších staveb. K zevrubnějšímu průzkumu podzemí Velkého Zimbabwe se ale bohužel zatím nikdo neodhodlal.

Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?
Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?

Stříbra má jako kamení

Město Jeruzalém nebývale vzkvétá. Právě za Šalamounovy vlády zažívá jedno ze svých nejvelkolepějších období. Izraelský panovník z něj udělá světovou metropoli, která bere přijíždějícím cizincům dech.

„Za jeho vlády bylo v Jeruzalémě stříbra jako kamení a cedrů jako planých fíků,“ dočítáme se v Bibli. Šalamoun navíc výrazně rozšířil hranice své říše.

Na začátku 20. století proto vědci na základě rozsáhlých vykopávek dojdou k závěru, že doly v Khirbat en-Nahas nejspíš ovládal izraelský král. Právě tady měl získávat velké množství mědi potřebné pro výrobu bronzu a pro výstavbu Jeruzalémského chrámu.

Kde tedy doly ležely? Bylo to právě tady a domněnka o Zimbabwe je mylná?

Zdroje informací: jpost.com - King Solomon’s Mines found, history.com - The Search Continues for King Solomon’s Mines, plus.rozhlas.cz - Kdo ovládal „doly krále Šalamouna“, britannica.com - King Solomon’s Mines, Wikipedia - King Solomon's Mines
1. By Gustave Doré - Doré's English Bible, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10730458 2. By H. Rider Haggard - http://ebooks.adelaide.edu.au/h/haggard/h_rider/king/map.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6757856 3. By Anonymous - The Yorck Project: Liebig's Sammelbilder, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89733572 4. By SalemOptix - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=146606489
Lokalita:
Související články
od 18.7.2025 704
Obrovské prostory Tichého oceánu fascinovaly první evropské průzkumníky již od 17. století. Zejména žasli nad tím, jak mohly být osídleny i ty nejizolovanější ostrovy. Jak se tam lidé dostali? Jsou to ostrovy, to dá rozum, takže připluli na lodích. Jakých? Odkud? Z východu, nebo západu? Slavný mořeplavec a badatel Thor Heyerdahl (1914-2002) se domn
od 17.7.2025 2.3tis
Na byzantský trůn právě usedá dynastie Komnenovců. Schopný a silný vojevůdce Alexios I. Komnenos se chystá Byzanc vyprostit z času úpadku. Moci se ale nechopí jen kvůli svému státnickému talentu. Vládu jeho dynastie prý předpovídá tajemné proroctví. AIMA. Písmena, která v překladu z řečtiny znamenají „krev“. A představují také počáteční písmena jmen budoucích vládců Byzantské říše, kteří pocházej
od 16.7.2025 2.3tis
Britský stavební inženýr Ken Walters (*1956) žije pohodový, spokojený život. Vše se však změní na podzim roku 1986. Během nešťastné havárie si zlomí záda a vypadá to, že stráví zbytek života na vozíčku. Walters se změní v naprostou trosku a následujících 19 let se utápí v depresích. V roce 2005 jej postihne mrtvice, která má zcela nečekané důsledky. Přek
od 15.7.2025 2.6tis
Muž, který zabil Billyho the Kida – tak je znám šerif Pat Garrett. Slávy a díků se za svůj čin ale nedočká. Zabitý bandita byl totiž hrdinou mas a Garrett je za jeho smrt proklínán až do konce života. O několik desetiletí později ale přichází muž, který tvrdí, že všechno bylo jinak…     Potemnělou chodbou stavení ve Fort Sumneru v N
od 14.7.2025 3.3tis
Představte si mocnou civilizaci, která ovládala rozsáhlé území Střední Ameriky, stavěla gigantické pyramidy, propracovala se k úžasným astronomickým znalostem a vytvořila složité písmo. A pak, kolem 9. století n. l., její velká města začala pustnout, monumentální stavby přestaly vznikat a obyvatelstvo se rozprchlo. Co způsobilo náhlý úpadek a zmizení klasické mayské civilizace? Byla to environment
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz