Ne vždy jsou archeologické nálezy vítány jako příspěvek k poznání a pochopení minulosti. Tak tomu bylo i při objevu učiněném v zátoce Guanabara nedaleko brazilského Ria de Janeira.
Nahromaděné keramické nádoby pod vodní hladinou totiž pokládaly jednu šokující otázku… Dopluli Římané do Brazílie?
Dobrodružný archeologický příběh, který započal v osmdesátých letech minulého století, stále nemá racionální vysvětlení. Úřady zasáhly, protože rebelantské vědecké teorie hrozily přepsat nejstarší brazilské dějiny. Potvrzení hypotéz by se zároveň dotklo i tamní silné pozice katolické církve.
Římský vrak u brazilských břehů
V zátoce Guanabara bylo objeveno velké množství keramických nádob, které se již na první pohled velmi podobaly starověkým amforám, v nichž antický svět skladoval i přepravoval zejména obilí, víno a olej.
Podvodní archeologové se domnívali, že by se u brazilských břehů mohl nacházet vrak antické obchodní lodi.
Dokonce z typu nalezených amfor usuzovali, že by se jednalo o vrak římské lodi z druhého století našeho letopočtu. Obchodní flotila Říma přepravovala zboží na značné vzdálenosti.
Teoreticky i technicky by tak bylo možné, aby se velká římská obchodní loď odchýlila z obvyklého kurzu například v důsledku bouře, a překonala Atlantik i rovník.
Mohlo by se jednat i o objevitelskou plavbu, ke které se jaksi ztratily vysvětlující historické prameny.
„Čekání na Indyho“
Podvodní vykopávky v zátoce Guanabara byly brzy brazilskými úřady zakázány. Výzkumníci čelili rovněž velkému mediálnímu tlaku. Byli označováni i jako podvodníci znevažující roli Portugalska v objevení Brazílie.
Pravdu o údajných římských amforách u pobřeží Brazílie zatím nikdo nezná. Snad, aby nad vodní hladinou prásknul bičem nějaký odvážný Indiana Jones v potápěčských ploutvích a neoprenu.
Do té doby platí pravda z učebnic, že jako první přistál u brazilských břehů v roce 1500 portugalský kapitán Pedro Alvares Cabral.