16. února 1981: Devatenáctiletý Arne Johnson zavraždí v americkém městečku svého domácího Alana Bona, obhajuje se tím, že byl posedlý ďáblem.
Domů     Doverský démon: Je tvor se svítícíma očima skutečný?
Doverský démon: Je tvor se svítícíma očima skutečný?
od 10.10.2023
2.7tis
Démon se zářícíma očima vyděsil trojici teenagerů, foto Pixabay
256
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Doverský démon je proslulý kryptid z Doveru ve státě Massachusetts. Jméno mu dal kryptozoolog Loren Coleman, který je přesvědčen o tom, že stvoření je skutečné. Spatřen byl v roce 1977, a to třemi na sobě nezávislými svědky. Šlo o opravdového démona, nebo se snad jednalo o nějaký převlek?

Démon se zářícíma očima vyděsil trojici teenagerů, foto Pixabay Nákres Williama Bartletta, foto William Bartlett / Creative Commons / Fair use Podle skeptiků teenageři viděli mládě losa, foto Pixabay

Stát Massachusetts patří mezi nejlidnatější státy Nové Anglie. Rozkládá se na východním pobřeží Spojených států. Založen byl již roku 1620, kdy sem na lodi Mayflower dorazili první angličtí osadníci, tzv.

Otcové poutníci, a zřídili zde kolonii, z níž později vzniklo město Plymouth. O deset let později tu vyrostla nová kolonie Massachusetts Bay. Díky kolonistům byly založeny i další osady v Bostonu a Salemu. Město Salem a jeho okolí je dobře známé.

V roce 1692 zde proběhly proslulé čarodějnické procesy. Bohatá historie, hluboce zakořeněná víra, inkviziční procesy a snad také indiánská magie daly během let život různým strašidelným historkám. Jsou právě ty o zjevení doverského démona pravdivé?

SVĚDECTVÍ

Duben roku 1977 navždy spojil tři na sobě nezávislé teenagery. Dva hochy a jednu dívku vyděsila stejná bytost. Podle popisu se jednalo o podivné stvoření bez ocasu, jehož hlava se tvarem podobala vejci.

Tvor měl svítící oči, štíhlé končetiny a velice dlouhé prsty, které se dokázaly přizpůsobit povrchu. Nebyl to člověk, ale ani zvíře. Je zvláštní, že naše trojice vypověděla příběhy, které se vzájemně lišily jen velmi málo.

Dokonce i jejich kresby záhadné bytosti vykazovaly společné rysy. Boston Globe uvedl, že „na mapě zakreslená místa pozorování ležela v přímé linii o délce 3 kilometrů“. To není daleko!

Nákres Williama Bartletta, foto William Bartlett / Creative Commons / Fair use
Nákres Williama Bartletta, foto William Bartlett / Creative Commons / Fair use

TVÁŘÍ V TVÁŘ

21. dubna 1977 spatřil doverského démona jako první William Bartlett, tehdy sedmnáctiletý hoch. Ten večer jel zrovna v autě se dvěma kamarády. „Drželo se to na zdi domu. V záři reflektorů jsem viděl dvě zářící oči.

Byl jsem hrůzou bez sebe,“ uvedl Bill. Pod svůj náčrt potom napsal:

„Já, Bill Bartlett, přísahám na hromadu Biblí, že jsem viděl toto stvoření.“ Kolem půlnoci též noci se s démonem setkal i patnáctiletý mladík John Baxter, který se vracel z rande. „Stálo to na kamenech a opíralo se to o strom.

Dlouhé prsty téměř ovinuly kmen. Mělo to vejčitou hlavu a výrazně tomu svítily oči,“ popsal své setkání John. Jeho kresba se podobala té Bartlettově. Následující noc 22. dubna 1977 bytost pozorovala i dívka Abby Brabham.

Kolem půlnoci tvora zahlédla z okna, jak se opírá o strom. Také její zpodobnění bylo takřka kopií předešlých.

PRAVDA, NEBO FIKCE?

Mezi lidmi se rozšířily zprávy, že se jedná o smyšlenku. Část dokonce tvrdí, že si děti bytost spletly se zatoulaným losím mládětem. Jenomže v dubnu sezona mláďat nebývá a mládě neumí stát na zadních nohách.

Hlavním vyšetřujícím záhadného případu byl v onom roce 1977 kryptozoolog Loren Coleman. Byl přesvědčen, že to žádná fikce nebyla. „S těmi dětmi jsem mluvil a věřil jsem jim. Setkání je poznamenalo a vypadaly upřímně vystrašené.

Navíc se nejedná o první takovéto vyprávění. V okolí Doveru už byla hlášena i jiná pozorování nevysvětlitelných jevů.“ Co to tedy bylo? Smyšlená historka, kterou se bavila znuděná mládež? Nový a dosud neobjevený druh? Nebo snad nadpřirozená bytost?

Podle skeptiků teenageři viděli mládě losa, foto Pixabay
Podle skeptiků teenageři viděli mládě losa, foto Pixabay
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
Související články
od 16.2.2026 1.2tis
Technika Monarch, jež vzniká v 50. letech společně s tajným programem MK-ULTRA ve Spojených státech, údajně slouží k naprostému ovládnutí člověka. Oběti tohoto projektu jsou donuceny vytvořit si novou identitu a jsou schopné naprosto čehokoli. Manipulátoři používají fyzické i psychické týrání. Kdo za vším stojí? Programování Monarch je metoda ovládání
od 14.2.2026 2.9tis
V Portugalsku se objevuje nezvyklý a poněkud morbidní problém, který komplikuje provoz řady hřbitovů. Na některých pohřebištích se těla zesnulých nerozkládají obvyklým způsobem, takže je nelze exhumovat a uvolnit místo pro další pohřby. Odborníci hledají příčiny tohoto jevu, jednoznačné vysvětlení ale zatím nemají. V 50. a 60. letech 20. století se mno
od 14.2.2026 3.1tis
Gotthardský silniční tunel ve Švýcarsku nemá právě hezkou pověst. Údajně se v něm za podivných okolností ztrácejí lidé. Podle posledních informací přitom anomální jevy v tunelu neustávají, ale naopak nabírají na stále větší intenzitě! Pokud si někdy uděláte výlet do Švýcarska, tomuto místu se rozhodně vyhněte. Silniční tunel sv. Gottharda je t
od 13.2.2026 3.4tis
Názory na zimu se liší v závislosti od toho, zda ji hodnotí nadšený lyžař, nebo starostlivý silničář. V kronice lidských dějin však naleznete období, kde vám omrzá nos již při samotném listování pomyslnými stránkami historie. Příkladem je klimatická anomálie z roku 1709, která vešla ve známost jako Velký mráz. Co ji způsobilo? V lednu 1709 zasáhly
od 12.2.2026 3.4tis
Na první pohled je to jen neostrý černobílý snímek, ale příběh, který se k němu váže, z něj dělá jednu z nejmrazivějších duchařských fotografií, jaké kdy vznikly. Ve vlnách těsně za tankerem SS Watertown se vznášejí obrovské tváře dvou námořníků, kteří o několik dnů dříve tragicky zahynuli při čištění nádrže. Podle svědectví členů posádky se jejich tváře
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Král Gustav válel na tenisovém kurtu
epochalnisvet.cz
Král Gustav válel na tenisovém kurtu
„Je tak slaboučký. I vítr by ho odfouknul,“ šuškají si o švédském princi Gustavovi dvořané. Nejstarší syn švédského a norského krále Oskara II. a jeho manželky Žofie Nassavské síly opravdu moc nepobral.   Jako dítě je hubený a neduživý a musí ho léčit dokonce elektrošoky. O to víc touží být Oskar (1858–1950) zdravý, a proto
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Elektromagnetismus: Souboj Tesly a Marconiho, prioritu uzná teprve soud
epochaplus.cz
Elektromagnetismus: Souboj Tesly a Marconiho, prioritu uzná teprve soud
Jeden je vizionář posedlý elektřinou, druhý podnikatel s instinktem lovce příležitostí. Jeden slyší hudbu budoucnosti v jiskření cívek, druhý slyší peníze v praskání bezdrátového signálu. Když se na přelomu století rodí rádio, začíná tichý souboj dvou mužů, Nikoly Tesly a Guglielma Marconiho. A dějiny si dlouho vybírají vítěze podle jiných pravidel, než je genialita. Na
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Planety naruby: Astronomové objevili soustavu, která popírá učebnice
21stoleti.cz
Planety naruby: Astronomové objevili soustavu, která popírá učebnice
Představa o tom, jak vznikají planetární soustavy, byla dosud poměrně přehledná. Blízko mateřské hvězdy krouží malé kamenité světy, dál od ní pak obíhají obří planety bohaté na plyn. Jenže vesmíru jso
Makoví šneci
nejsemsama.cz
Makoví šneci
Lahodné a lehce sladké pečivo s bohatou makovou náplní je ideální na snídani i odpolední svačinku. Potřebujete: ✿ 20 g droždí ✿ 40 g cukru krupice ✿ 350 g hladké mouky ✿ 200 ml mléka ✿ špetku soli ✿ 1 vejce ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 60 g tuku na pečení Náplň: ✿ 200 ml mléka ✿ 250 g mletého máku ✿ 1 lžíci vanilkového pudinkového prášku
TRŽNICE ZAHRADY ČECH 2026
epochanacestach.cz
TRŽNICE ZAHRADY ČECH 2026
Uskuteční se na výstavišti Zahrada Čech. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční sortiment, jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. I letos se mohou návštěvníci v rámci jarní výstavy Třznice Zahrady Čech ve dnech od
Zamiloval se do mě na první pohled
skutecnepribehy.cz
Zamiloval se do mě na první pohled
Když jsem se tehdy ocitla na zapadlém venkově, cítila jsem se strašně osamělá. Pak se ale objevil někdo, kdo mě té samoty zbavil. Po rozvodu jsem se, skoro ani nevím jak, nejspíš z trucu, ocitla na zapadlém venkově, ač jsem byla tělem i duší holka z města. Bylo to peklo. Utíkala jsem sama před sebou, ale poté, co
Na chlapy má Petřeková smůlu!
nasehvezdy.cz
Na chlapy má Petřeková smůlu!
Pohledná herečka Michaela Petřeková (28) známá z napínavého seriálu Extraktoři, prožívá v soukromí milostné fiasko. Ačkoli její kariéra strmě stoupá, v osobním životě naráží na samé slepé uličky.
Jak správně podávat sekt?
tisicereceptu.cz
Jak správně podávat sekt?
Obrovskou výhodou šampaňského i sektu je, že se hodí prakticky ke každému jídlu. Rovněž se stejně podávají, a není v tom žádná věda. 1. Základem pro podávání je správně vychlazená lahev (na 3 až 5
Sun & snow – jarní lyžovačka v Leogangu
iluxus.cz
Sun & snow – jarní lyžovačka v Leogangu
Těšíte se již po letošní dlouhé zimě opět na jarní sluneční paprsky, které člověka přímo omámí. Harmonické doznívání zimy na horách spojené s pohybem na jarním sněhu a relaxací v kvalitním wellness ho
Běsnící Hitler: Heydricha málem zabili už Sověti
historyplus.cz
Běsnící Hitler: Heydricha málem zabili už Sověti
O místo u námořnictva nemusel přijít. Za svůj prohřešek by nejspíš dostal jen napomenutí. Stačilo, aby se zachoval jako rytíř a přiznal vinu. Jenže to je pro Heydricha nadlidský úkol. Místo toho na svou mladičkou milenku „nakydá“ spoustu špíny!   I když miluje hudbu, konzervatoř ho neláká. Studovat nechce ani chemii, kterou si na střední
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz