18. července 1552: Narodil se císař Rudolf II., velký znalec i podporovatel světa záhad, okultismu a alchymie.
Domů     Dřímající hrozba: Způsobí supervulkány konec světa?
Dřímající hrozba: Způsobí supervulkány konec světa?
od 9.2.2025
3.0tis
Může nás zahubit výbuch některého z takzvaných supervulkánů? Můžeme proti tomu něco dělat?

Neustále se spekuluje o tom, co bude příčinou zkázy naší planety. Jednou z možností je výbuch supervulkánů, tedy obřích sopek. Zdá se, že jsou pro lidstvo větším nebezpečím, než se zdálo. Tyto tiší zabijáci by změnili naprosto všechno. Máme se jich obávat? Podle všeho se některé z nich probouzejí k životu

Může nás zahubit výbuch některého z takzvaných supervulkánů? Můžeme proti tomu něco dělat? Horkým kandidátem na ničitele planety je vulkán v Yellowstone. Mají správci parku pravdu, když říkají, že se není čeho bát? Zkáza prý může přijít i ze Sumatry. Toba už koneckonců jednou lidstvo téměř zlikvidovala! Zatopený kráter vybuchl již 28krát. Mohl by nám být 29. výbuch osudný?

Je říjen roku 79, pravé poledne a rodiny se chystají obědvat. Náhle se však ozve ohlušující rána a slunce zmizí za těžkými mračny. Země se prudce chvěje. Obyvatelé města jsou již na otřesy zvyklí, ale tento je jiný, mnohem silnější.

Všichni vybíhají z domů, aby se podívali, co se děje. Vzhlížejí k hoře, která stojí těsně nad městem. Létají z ní kameny, ven šlehají vysoké plameny a valí se z ní hustý černý dým. Dopadající kameny boří domy a všichni v panice utíkají.

Jenže vraždící sopka je rychlejší. Obyvatele města jsou rychle usmrceni jedovatými plyny, které se při erupci uvolnily. Erupce trvá nepřetržitě tři dny, slunce je stále schováno za mraky a město je pohřbeno pod vrstvou horkého popela až do výšky šesti metrů.

Umírá 10 000 lidí. Téměř nikomu se nepodařilo uniknout. Výbuch sopky Vesuv se stal obyvatelům Pompejí a několika okolních italských měst osudným. Čeká nás podobný scénář? Podle některých teorií se k životu probouzejí supervulkány, které by mohly zničit svět!

Horkým kandidátem na ničitele planety je vulkán v Yellowstone. Mají správci parku pravdu, když říkají, že se není čeho bát?
Horkým kandidátem na ničitele planety je vulkán v Yellowstone. Mají správci parku pravdu, když říkají, že se není čeho bát?

Yellowstonský supervulkán praská!

Jeden z největších supervulkánů na světě se ukrývá pod Yellowstonským národním parkem na severu Spojených států. Vědci si jsou dobře vědomi toho, že kdyby tento vulkán vybuchl, znamenalo by to naprostou katastrofu. Ke vší smůle je prý aktivní.

O tom svědčí rozteklý asfalt na silnici, ale také to, že se země za posledních 100 let v Yellowstonu zvedla o 70 centimetrů.

„Věříme, že se sopka znovu probudí k životu, ale nemáme ponětí kdy,“ říká vědec Dr. James Farrell (*1950) z univerzity v Utahu. Pravidelně prý sopka vybuchuje zhruba každých 600 000 let.

Nyní má několik tisíc let zpoždění, neboť poslední erupce se odehrála před 640 000 lety.

„Supervulkán se nechystá vybuchnout,“ mírní obavy mluvčí parku Dan Hottle. Jeho slovům ale odporuje objev z listopadu roku 2015. Podle všeho totiž supervulkán praská!

Vlastníci ranče v horách Bighorn na Yellowstonu objevili prasklinu v zemské kůře 700 metrů dlouhou a 40 metrů širokou. Někteří odborníci tento úkaz nenazývají jinak než začátkem apokalypsy!

Uchovává se vše v tajnosti, aby se zabránilo panice kvůli katastrofě, které nelze zabránit?

Zkáza prý může přijít i ze Sumatry. Toba už koneckonců jednou lidstvo téměř zlikvidovala!
Zkáza prý může přijít i ze Sumatry. Toba už koneckonců jednou lidstvo téměř zlikvidovala!

Toba neřekla poslední slovo

Super sopka Toba, ležící na pobřeží Sumatry v Indonésii, se ukrývá pod hladinou stejnojmenného jezera vulkanického původu dlouhého 100 a širokého 30 kilometrů.

O její činnosti prý svědčí silná seismická aktivita, která může vyvolat zemětřesení, v oblasti tektonického zlomu u Sumatry.

Podle expertů je mezi zdejší Indickou zemskou deskou a Barmskou mikrodeskou velké napětí, které riziko výbuchu nejnebezpečnějšího supervulkánu této planety zvyšuje.

Přibližně před 800 000 lety v této oblasti došlo k řadě megaexplozí a před 75 000 lety se odehrála ta nejmohutnější, která měla za následek globální vymírání živočichů.

„Supervulkán určitě vybuchne, je to jen otázkou času,“ uvádí k této problematice profesor Ray Cas z Monash University v australském Melbourne.

2000 let, které jsou obvyklou periodou mezi dvěma erupcemi sopky, totiž již uplynuly, a tak se dá erupce očekávat. Co by se s námi stalo, kdyby Toba vybuchla? A budeme schopni včas rozpoznat varovné projevy sopky?

Zatopený kráter vybuchl již 28krát. Mohl by nám být 29. výbuch osudný?
Zatopený kráter vybuchl již 28krát. Mohl by nám být 29. výbuch osudný?

Minové pole na Novém Zélandu

Zdánlivě poklidná hladina novozélandského jezera Taupo prý také ukrývá velkého zabijáka. Jezero Taupo, ležící ve středu Severního ostrova, je sopečného původu a je největším kráterovým jezerem na světě.

Tato zatopená kaldera (sopečný kráter–pozn. red.) má rozlohu 616 km2. Za posledních 27 000 let tento supervulkán vybuchl 28krát. Erupce v dnešní době by však prý měla nedozírné následky.

Údajně právě zóna Taupo je jednou z nejvíce aktivních sopečných oblastí na světě. Podle geologů narůstá počet malých zemětřesení i erupcí okolních sopek každý měsíc už od roku 2006. Může za to snad právě supervulkán Taupo?

Geologové se prý obávají, že přilehlé oblasti Rotorua, Taupo a Whakatane budou brzy stiženy masivním zemětřesením. Spustí právě to erupci supervulkánu? Podle vědců je jen otázkou času, kdy se spící obr pod hladinou jezera probudí. Údajně již nyní má několik let zpoždění!

Zdroje informací: usgs.gov - What would happen if a "supervolcano" eruption occurred again at Yellowstone?, Wikipedia - Global catastrophe scenarios, bbc.com - Nasa’s ambitious plan to save Earth from a supervolcano, theweek.com - 6 volcanoes that could shut down the world, aaas.org - The threat of supervolcanoes
Vše Pixabay
Související články
od 18.7.2025 1.1tis
Brambory nebo také zemní jablka, zemáky, bandury. V našich zeměpisných šířkách jedna z nejdůležitějších potravin. Pak jsou ale i „sladké erteple“ – batáty. Ty jsou zase významné pro výživu v zemích Jižní Ameriky. Se „sladkými brambory“ je spojena jedna velká záhada. Jaká? Když mořeplavec James Cook (1728-1779) navštívil ostrovy v Tichém oceánu, zji
od 17.7.2025 1.7tis
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartován. V jeho čele jede Mike Hawthorn (1929–1959) se svým sytě zeleným Jaguárem. Na konci 35 kola však prudce dupne na brzdy. Chce totiž v cílové rovince zajet n
od 15.7.2025 3.3tis
Jeho hudba roztančila miliony a vnesla naději do válečné vřavy. Glenn Miller, král swingu a velitel orchestru amerických vzdušných sil, se stal hlasem celého národa. Pak, 15. prosince 1944, nasedl do malého letounu mířícího z Anglie do Paříže a zmizel beze stopy nad chladnými vodami Lamanšského průlivu. Žádné trosky, žádné tělo, žádné vysvětlení. Co se stalo s ikonickým hudebníkem a
od 14.7.2025 3.2tis
V chladných vodách Severního Atlantiku, daleko od civilizace, stojí osamělý maják na jednom z nehostinných Flannanových ostrovů. V prosinci roku 1900 však toto místo zahalila děsivá a dodnes nevyřešená záhada. Tři zkušení majáčníci – Thomas Marshall, James Ducat a Donald McArthur – zmizeli beze stopy z majáku, který nechali v perfektním stavu. Žádné známky boje, nehody, ani zoufalství. Jen opuštěn
od 13.7.2025 3.1tis
Hluboko v odlehlém norském údolí Hessdalen se po desetiletí děje něco, co defyje jednoduché vysvětlení. Místní obyvatelé i vědci zde pravidelně pozorují podivná, barevná světla, která se pohybují po obloze, vznášejí se, mění tvar a dokonce se zdá, že reagují na své okolí. Co způsobuje tyto záhadné světelné jevy, které se objevují bez jakéhokoli zvuku či zjevného zdroje? Jsou to přírodní úkazy, nez
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz