8. července 1947: Noviny poprvé píší o nejslavnějším UFO incidentu všech dob, když v americkém městě Roswell o šest dní dříve údajně havaruje mimozemská loď.
Domů     Dřímající hrozba: Způsobí supervulkány konec světa?
Dřímající hrozba: Způsobí supervulkány konec světa?
od 9.2.2025
3.0tis
Může nás zahubit výbuch některého z takzvaných supervulkánů? Můžeme proti tomu něco dělat?
307
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Neustále se spekuluje o tom, co bude příčinou zkázy naší planety. Jednou z možností je výbuch supervulkánů, tedy obřích sopek. Zdá se, že jsou pro lidstvo větším nebezpečím, než se zdálo. Tyto tiší zabijáci by změnili naprosto všechno. Máme se jich obávat? Podle všeho se některé z nich probouzejí k životu

Může nás zahubit výbuch některého z takzvaných supervulkánů? Můžeme proti tomu něco dělat? Horkým kandidátem na ničitele planety je vulkán v Yellowstone. Mají správci parku pravdu, když říkají, že se není čeho bát? Zkáza prý může přijít i ze Sumatry. Toba už koneckonců jednou lidstvo téměř zlikvidovala! Zatopený kráter vybuchl již 28krát. Mohl by nám být 29. výbuch osudný?

Je říjen roku 79, pravé poledne a rodiny se chystají obědvat. Náhle se však ozve ohlušující rána a slunce zmizí za těžkými mračny. Země se prudce chvěje. Obyvatelé města jsou již na otřesy zvyklí, ale tento je jiný, mnohem silnější.

Všichni vybíhají z domů, aby se podívali, co se děje. Vzhlížejí k hoře, která stojí těsně nad městem. Létají z ní kameny, ven šlehají vysoké plameny a valí se z ní hustý černý dým. Dopadající kameny boří domy a všichni v panice utíkají.

Jenže vraždící sopka je rychlejší. Obyvatele města jsou rychle usmrceni jedovatými plyny, které se při erupci uvolnily. Erupce trvá nepřetržitě tři dny, slunce je stále schováno za mraky a město je pohřbeno pod vrstvou horkého popela až do výšky šesti metrů.

Umírá 10 000 lidí. Téměř nikomu se nepodařilo uniknout. Výbuch sopky Vesuv se stal obyvatelům Pompejí a několika okolních italských měst osudným. Čeká nás podobný scénář? Podle některých teorií se k životu probouzejí supervulkány, které by mohly zničit svět!

Horkým kandidátem na ničitele planety je vulkán v Yellowstone. Mají správci parku pravdu, když říkají, že se není čeho bát?
Horkým kandidátem na ničitele planety je vulkán v Yellowstone. Mají správci parku pravdu, když říkají, že se není čeho bát?

Yellowstonský supervulkán praská!

Jeden z největších supervulkánů na světě se ukrývá pod Yellowstonským národním parkem na severu Spojených států. Vědci si jsou dobře vědomi toho, že kdyby tento vulkán vybuchl, znamenalo by to naprostou katastrofu. Ke vší smůle je prý aktivní.

O tom svědčí rozteklý asfalt na silnici, ale také to, že se země za posledních 100 let v Yellowstonu zvedla o 70 centimetrů.

„Věříme, že se sopka znovu probudí k životu, ale nemáme ponětí kdy,“ říká vědec Dr. James Farrell (*1950) z univerzity v Utahu. Pravidelně prý sopka vybuchuje zhruba každých 600 000 let.

Nyní má několik tisíc let zpoždění, neboť poslední erupce se odehrála před 640 000 lety.

„Supervulkán se nechystá vybuchnout,“ mírní obavy mluvčí parku Dan Hottle. Jeho slovům ale odporuje objev z listopadu roku 2015. Podle všeho totiž supervulkán praská!

Vlastníci ranče v horách Bighorn na Yellowstonu objevili prasklinu v zemské kůře 700 metrů dlouhou a 40 metrů širokou. Někteří odborníci tento úkaz nenazývají jinak než začátkem apokalypsy!

Uchovává se vše v tajnosti, aby se zabránilo panice kvůli katastrofě, které nelze zabránit?

Zkáza prý může přijít i ze Sumatry. Toba už koneckonců jednou lidstvo téměř zlikvidovala!
Zkáza prý může přijít i ze Sumatry. Toba už koneckonců jednou lidstvo téměř zlikvidovala!

Toba neřekla poslední slovo

Super sopka Toba, ležící na pobřeží Sumatry v Indonésii, se ukrývá pod hladinou stejnojmenného jezera vulkanického původu dlouhého 100 a širokého 30 kilometrů.

O její činnosti prý svědčí silná seismická aktivita, která může vyvolat zemětřesení, v oblasti tektonického zlomu u Sumatry.

Podle expertů je mezi zdejší Indickou zemskou deskou a Barmskou mikrodeskou velké napětí, které riziko výbuchu nejnebezpečnějšího supervulkánu této planety zvyšuje.

Přibližně před 800 000 lety v této oblasti došlo k řadě megaexplozí a před 75 000 lety se odehrála ta nejmohutnější, která měla za následek globální vymírání živočichů.

„Supervulkán určitě vybuchne, je to jen otázkou času,“ uvádí k této problematice profesor Ray Cas z Monash University v australském Melbourne.

2000 let, které jsou obvyklou periodou mezi dvěma erupcemi sopky, totiž již uplynuly, a tak se dá erupce očekávat. Co by se s námi stalo, kdyby Toba vybuchla? A budeme schopni včas rozpoznat varovné projevy sopky?

Zatopený kráter vybuchl již 28krát. Mohl by nám být 29. výbuch osudný?
Zatopený kráter vybuchl již 28krát. Mohl by nám být 29. výbuch osudný?

Minové pole na Novém Zélandu

Zdánlivě poklidná hladina novozélandského jezera Taupo prý také ukrývá velkého zabijáka. Jezero Taupo, ležící ve středu Severního ostrova, je sopečného původu a je největším kráterovým jezerem na světě.

Tato zatopená kaldera (sopečný kráter–pozn. red.) má rozlohu 616 km2. Za posledních 27 000 let tento supervulkán vybuchl 28krát. Erupce v dnešní době by však prý měla nedozírné následky.

Údajně právě zóna Taupo je jednou z nejvíce aktivních sopečných oblastí na světě. Podle geologů narůstá počet malých zemětřesení i erupcí okolních sopek každý měsíc už od roku 2006. Může za to snad právě supervulkán Taupo?

Geologové se prý obávají, že přilehlé oblasti Rotorua, Taupo a Whakatane budou brzy stiženy masivním zemětřesením. Spustí právě to erupci supervulkánu? Podle vědců je jen otázkou času, kdy se spící obr pod hladinou jezera probudí. Údajně již nyní má několik let zpoždění!

Zdroje informací: usgs.gov - What would happen if a "supervolcano" eruption occurred again at Yellowstone?, Wikipedia - Global catastrophe scenarios, bbc.com - Nasa’s ambitious plan to save Earth from a supervolcano, theweek.com - 6 volcanoes that could shut down the world, aaas.org - The threat of supervolcanoes
Vše Pixabay
Související články
od 8.7.2025 312
Zatímco takzvaný tunguzský meteorit už je záhada poněkud profláknutá, o jiné sibiřské podivnosti ví jen málo kdo - a přesto je kolem ní otazníků mnohem víc. Útvar nejčastěji označovaný jako Patomský kráter nebo Kolpakovův kužel leží v irkutské oblasti přibližně 360kilometrů od města Bodaibo a přestože se záhadou jeho vzniku zabývá řada vědeckých i méně vědeckých hypotéz, žádná beze zbytku nevysvět
od 7.7.2025 1.6tis
30. června 1908 otřásla odlehlou sibiřskou tajgou exploze tak silná, že srovnala se zemí miliony stromů na ploše přes 2 000 kilometrů čtverečních a byla slyšet tisíce kilometrů daleko. Přesto neexistuje žádný impaktní kráter a nikdo nebyl přímým svědkem události zblízka. Co způsobilo Tunguzskou událost, jednu z největších a nejtajemnějších katastrof moderní historie? Byl to meteorit, kometa, nebo
od 6.7.2025 2.6tis
V kalendáři byl duben 1862. Byl to druhý rok americké občanské války. Armády Unie a Konfederace se střetly v krvavé bitvě u Shilohu v Tennessee. Výsledek? Šestnáct tisíc těžce raněných, kteří čekali na blátivém bojišti nekonečně dlouho na lékařské ošetření. Mnohým z nich hrozila smrt. Pak se stal zázrak. Když bojiště pokryl soumrak přicházející noc
od 5.7.2025 3.1tis
V ponurých uličkách londýnského Whitechapelu se v roce 1888 odehrály jedny z nejbrutálnějších a nejzáhadnějších vražd v dějinách. Neznámý pachatel, přezdívaný Jack Rozparovač, terorizoval chudé čtvrti a zanechával za sebou znetvořená těla prostitutek, aniž by byl kdy dopaden. Kdo byl tento sériový vrah, proč se mu podařilo uniknout spravedlnosti a proč jeho jméno dodnes vzbuzuje strach a fascinaci
od 4.7.2025 3.4tis
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události, které se kdy povedlo fotograficky zachytit! Čeká nás procházka hustými severoamerickými lesy, kde se má mezi mohutnými borovicemi a jedlemi potulovat tvor, který jako kdyby byl mezikrokem na cestě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz