reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Duch Matyldy na hradě Ostrý: Opravdu existuje?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 14.4.2019
3.9tis
548
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Nad řekou Ploučnicí, v blízkosti Benešova nad Ploučnicí, se kdysi vypínal gotický hrad. Stál na čedičovém hřebenu někdy od poloviny 13. století, kdy jej vybudoval rod Markvarticů. Jaké jsou s ním spjaty záhady?

Jako jiné hrady prošel i on řadou změn majitelů, válečných pohrom, až byl v roce 1445 dobyt, vypálen a pobořen. Ale i tak byl nějaký čas částečně obýván. Kupodivu ještě roku 1816 se jej tehdejšímu majiteli, hraběti Thun – Hohensteinovi podařilo výhodně prodat za slušnou sumu městu Benešov nad Ploučnicí.

Dnes jsou ale z hradu jen malé zbytky zříceniny. Ale jak se ukázalo, nebyl ani potom hrad Ostrý zcela opuštěn. Za tmavých nocí prý lze v těchto místech někdy spatřit přízrak, který zanechává krvavé stopy.

Tento přízrak není nikdo jiný, než duch krásné dcery tehdejšího pána hradu. Není to ojedinělý případ, kdy dcera hraběte se zamiluje do mladého, ale chudého rytíře. Přesně takové to bylo i s Matyldou, která zahořela láskou k mladému, ale chudému rytíři odkudsi ze Saska.

Taková situace nemá naději na úspěch a tak mladý rytíř vstoupil do služeb pána hradu, aby mohl se svoji láskou uprchnout. Když hrabě s družinou vyrazil na delší cestu, opil rytíř zbytek posádky vínem, po kterém zbrojnoši usnuli. Brzo ráno vyrazil mladý rytíř s Matyldou z hradu, ale štěstí jim nepřálo.

Na cestě potkali hraběte s družinou. Ten hned poznal, o co jde a tasil meč. Mladý rytíř utrpěl řadu zranění a umdléval, když to mu přišla na pomoc Matylda a otci vhodila pod nohy hrst oblázků. Ten na nich neudržel rovnováhu a upadl.

V tom jej rytíř probodl. Matylda omdlela, a když přišla k sobě, zjistila, že oba muži jsou mrtví, neboť i zranění mladého rytíře byla smrtelná. Jako mátožná chodila po hradu a všechny cennosti zanesla do sklepa, který zamkla a klíč si pověsila na krk.

Skokem z hradu do řeky ukončila život. Ale jejího ducha s klíčem na krku lidé často potkávali v podhradí, kdy lákala lidi na ukrytý podklad, když ji přinesou oblázek, na kterém uklouzl otec. Měla umáčené šaty a za bosými nohama zůstávaly krvavé skvrny, které se ve dne měnily na červené kvítky hvozdíku.

Nikdo ji však nechtěl splnit její přání i přes nabízené poklady. Tím by zřejmě byla vykoupena její vina na smrti otce. Až jednou se nechal přemluvit chudý pasáček. Aby se nebál, podala mu Matylda rudý kvítek.

V tu chvíli se zřítil z hradu a zemřel. Od té doby se zlému duchu lidé zdaleka vyhýbali. A tak jen rudé hvozdíky, hojně kvetoucí pod hradem, připomínají místa, kterými Matylda po nocích chodila.

Foto: wikipedie
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 911
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.3tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.4tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.2tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]