reklama
4. července 1969: Tajemný vrah útočí v Kalifornii na další milenecký pár, brzy poté se začíná vysmívat policii a získává přezdívku, pod níž je znám dodnes – Zodiac.
Domů     Paranormální jevy
Duch oběti brutální vraždy prý donutil svou trýznitelku k doznání
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.12.2018
5.2tis
122
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Duchové zavražděných se prý nezdržují jen v místech, kde se brutální zločin odehrál, ale také v blízkosti těch, kteří je o život připravili. Jde v takových případech skutečně o pomstu obětí, které po smrti pronásledují své vrahy a touží po spravedlnosti, nebo jde o blouznění způsobené výčitkami svědomí?

Na policejní stanici v Hongkongu se v květnu roku 1999 objeví drobná dospívající dívka a její slabý, zdánlivě vystrašený hlas začne mužům zákona vyprávět příběh, kterému zpočátku odmítají uvěřit. Celkem oprávněně se domnívají, že se na jejich stanici přimotalo v lepším případě jedno ze znuděných dětí, které si krátí čas žertovnými oznámeními, nebo v tom horším s psychicky narušenou blouznící teenagerkou.

Čtrnáctiletá dívka si totiž stěžuje, že trpí děsivými nočními můrami. Ty prý způsobuje duch, který ji v jejím bytě pronásleduje, a od kterého na policii hledá záchranu. Přízrak má patřit ženě, na jejímž brutálním týrání a vraždě se dívka sama podílela.

Policisté o její výpovědi proložené těmi nejodpornějšími detaily údajného zločinu silně pochybují. A o jejím duševním zdraví stejně tak. Nejraději by dívku poslali domů pořádně se vyspat. Ona ale naléhá a jejich povinností koneckonců je i takovéto podněty prověřit.

Když se strážníci vydají na místo, kde podle dívky k vraždě došlo, otevře se před nimi scéna jako z hororu. Mladičká kriminálnice si zřejmě nic nevymyslela! Mohla by i její historka o pronásledování duchem být pravdivá?

Roztomilá postavička hrála děsivou roli v kriminálním případu.

HROZIVÉ DETAILY

Začátkem roku 1999 byla třemi muži, podle všeho členy zločinecké organizace Triády, v Hongkongu unesena třiadvacetiletá pracovnice v nočním klubu Fan Man-yee. Údajně proto, že únoscům dlužila v přepočtu asi 58 tisíc korun.

V bytě připomínající spíš feťácké doupě je Man-yee držena a brutálně týrána pomocí nejrůznějších nástrojů po celý měsíc. Po měsíci buď následkem mučení, nebo po předávkování drogami, které jí jsou podávány, umírá.

Trojice únosců pak tělo rozřežou a většinu ho ve své kuchyni uvaří, aby zabránili šíření zápachu. Těla se pak zbaví a ponechají si jen část orgánů a její hlavu, kterou také uvaří a navíc ji zašijí do hlavy velké plyšové postavičky Hello Kitty.

Soudce, který o případu později rozhoduje, prohlašuje, že „soud v Hongkongu nikdy neslyšel o takové krutosti, zkaženosti, bezvýznamnosti, brutalitě, násilí a špatnosti“. Tomu všemu byla přítomna právě čtrnáctiletá dívka, která se později přihlásila na policii.

Vyšetřovatelé o ni mluví jako o přítelkyni jednoho z únosců a označují ji jménem Ah Fong. Velmi pravděpodobně však jde jen o pseudonym a dívka byla spíše než přítelkyní další prostitutkou. Kolik je ale pravdy na jejím tvrzení, že ji pronásleduje duch oběti?

Případ se odehrál v rušném Hong Kongu.

BYLO TO PRO ZÁBAVU

Psychologové by pro její tvrzení mohli nabídnout hned několik možných vysvětlení. V jednom z nich hrají hlavní úlohu drogy, které se svými kumpány dívka užívala. Vražda je obecně ve společnosti spatřována jako něco nadmíru opovrženíhodného.

Již od dětství je člověku vtloukána myšlenka, že zabít člověka je špatné, je to tabu. A pokud člověk provede něco špatného, co dělat neměl, cítí vinu. Pocit viny se následně může projevit v několika různých podobách.

Pod tíhou svědomí vrah nakonec může uvěřit, že je pronásledován duchem své oběti. Pro dospívající dívku by navíc mohlo být přihlížení k tak drastickému zacházení, jakého se dostalo Man-yee, velmi traumatizující.

Možným halucinacím se proto nelze příliš divit. Toto vysvětlení je nakonec možné aplikovat na mnoho dalších vrahů, kteří vídají duchy svých obětí. U Ah Fong to však není zcela jisté. Nezdá se totiž, že by dívka prožívala nějak výrazné pocity viny.

Když se vyšetřovatelé dívky ptají, proč se na mučení ženy podílela, odpovídá: „Pro zábavu. Chtěla jsem vědět, jaké to je někomu ublížit.“ Mohl tedy duch oběti být projevem svědomí trýznitelky, nebo šlo o skutečné návštěvy ze záhrobí?

Vrátil se duch oběti pro pomstu?
Foto: Wikimedia Commons, lh3.googleusercontent.com, cdn.cnn.com, img.culturacolectiva.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 3.7.2022 1.4tis
Malý chlapec vylézá z vany, ještě v županu běží do obývacího pokoje a pouští televizi. Dávají zprávy a chvíli se neděje nic zvláštního. Dokud se moderátor neobrátí přímo na něj a neosloví ho. Chlapec sebou škubne úlekem. Obraz přeskakuje a moderátor opakuje stále dokola: „Ahoj.“ Je to nějaká noční můra? Nebo skutečnost? Poznat pravdu je […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 720
Vyšetřování násilných trestných činů dnes obvykle provází řada vědeckých metod, které vedou od zajištění stop na místě činu přes pátrání až po vytipování a usvědčení pachatele. Nicméně, v 70. letech se ve Spojených státech objevila policejní vyšetřovatelka, která prohlašovala, že má psychické schopnosti, které jí pomáhají při pátrání po zločincích. Její jméno zní Dorothy Allisonová a […]
od Mirek Brát 30.6.2022 3.0tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]