15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Duchové na hradě Tantallon
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 23.4.2021
3.9tis
Pohled na hrad. FOTO: Stephencdickson / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
55
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Tantallon Castle je zřícenina středověkého hradu ležící asi 5 km východně od skotského města North Berwick. O jeho mohutnosti svědčí nejen velikost bývalých obytných prostor, ale také kamenná hradba vysoká asi 15 metrů, a o šířce 3,5 metru.

Stojí na strmém útesu naproti skalnatému ostrovu Bass Rock. Zřícenina zasazená ve skotské krajině sama o sobě působí tajemně, stejně jako jeho historie. Ale hrad prý skutečně skrývá několik záhad souvisejících s duchy.

Pohled na hrad. FOTO: Stephencdickson / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Tantallon. FOTO: D. Gordon E. Robertson / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Portrét krále Jamese V. FOTO: Corneille de Lyon / Creative Commons / Public Domain

Tantallon Castle byl založen roku 1350. Od té doby byl několikrát obléhán, poškozen, ale odehrávaly se tady také krvavé bitky, spřádaly se tu intriky či povstání.

Tak například v roce 1528 zaútočilo na Tantallon Castle vojsko mladého skotského krále Jamese V. Měl k tomu pádný důvod, neboť se chtěl pomstít za své uvěznění ve sklepení pod tzv. Douglasovou věží na hradě. Tak jako mladý strávil více jak dva a roky svého života.

Tantallon. FOTO: D. Gordon E. Robertson / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

DUCH NA FOTOGRAFII

Protože hrad patří k nejhezčím skotským památkám, navštěvuje jej mnoho turistů. A právě jednomu návštěvníkovi v roce 2008 se podařilo úplně náhodně vyfotografovat lidskou postavu, připomínající svým oblečením a velkým límcem kolem krku dvořana z doby dávno minulé.

Návštěvník, který fotografii pořídil, ale neměl ani tušení, že se mu podařilo na ní zachytit něco zvláštního. Teprve když doma prohlížel pořízené fotografie, objevil tuto záhadnou postavu. Snímek předal k odbornému posouzení, ale experti se shodli, že nejde o fotomontáž nebo nějakou manipulaci se snímkem.

Portrét krále Jamese V. FOTO: Corneille de Lyon / Creative Commons / Public Domain

A tak se dodnes traduje, že na snímku se podařilo zachytit ducha skotského krále Jamese V. V souvislosti s jeho vězněním na hradě, jsou o tom přesvědčeni především nadšenci paranormálních jevů.

Ale není to jediný důkaz ducha na hradě. Již o třicet let dříve vyfotografovala turistka z Edinburgu na hradě skupinku dvou svých dětí s manželem. Když vyvolali film, byli zděšeni. Na fotografii kromě rodiny byla navíc ještě ženská postava v bílé róbě.

Přitom během fotografování nikoho takového ve své blízkosti nezaregistrovali. Zaručeně by si ji během fotografování všimli. Přitom i v tomto případě experti neshledali nějakou manipulaci s fotografií. Takže jde o dalšího ducha z Tantallon Castle.

Foto: Wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]