Skip to content

Dům tváří: Komu patří zasmušilé obličeje

Začíná svítat a na farmě ve vesnici Bélmez de la Moraleda v Andaluzii na jihu Španělska je rušno jako každé jiné ráno. María Gómez Pereira (1918–2004) jde do kuchyně chystat snídani, když její zrak spočine na podivné skvrně na podlaze.

Je tady už několik dní, ale dnes je něco jinak. Skvrna neurčitých tvarů získala od včerejšího večera podobu víc než konkrétní! Z podlahy kuchyně se na Maríu dívá zasmušilá tvář, z níž má žena husí kůži…

Komu patří děsivé tváře?
PROČ NEJDOU ODSTRANIT?

První fleky se na kuchyňské podlaze na farmě Pereirových začínají objevovat v srpnu roku 1971. Zprvu jim nikdo nevěnuje větší pozornost. Jenomže po pár dnech se z nenápadných fleků začínají tvořit jasné obrazy obličejů. María je zděšená a dobrý pocit nemá ani její manžel Juan. Jejich syn Miguel proto zkouší jeden z obličejů odstranit a místo překryje novým cementem. Jenomže záhy se na podlaze objeví nová tvář. A po ní další a další! Na záhadu se chodí dívat i sousedé z vesnice a všichni potvrzují, že nejde o žádné nejasné fleky. Jsou to prý velice jasné obrazy konkrétních tváří! Komu ale patří a proč se objevují právě v kuchyni v domě Pereirových?

Jak můžeme vysvětlit skvrny na podlaze?
REAGUJÍ NA POCITY?

Záhadou přitom nejsou jen samy obličeje, ale také jejich „proměny“. Výraz v tajemných tvářích se má totiž měnit podle toho, jak se právě María cítí. Když jí není dobře, jsou údajně smutné i tváře na zemi. Navíc to vypadá, jako by obličeje ženu přímo pronásledovaly. Poté, co si María přestěhuje kuchyni do jiné místnosti, přesouvají se tam i obličeje. Vyskytují se informace o tom, že pod domem se má údajně nacházet starý hřbitov, a jsou zde dokonce objeveny pozůstatky lidských těl. Může mít tento fakt něco společného s tvářemi vystupujícími z podlahy? V domě se má navíc ozývat i tajemné šeptání a pláč. Během třiceti let se na podlaze v kuchyni na farmě Pereirových objeví několik desítek různých obličejů. Některé zůstávají jen několik hodin, jiné vydrží i několik týdnů. Mohly to být otisky mrtvých, kteří zde kdysi byli pohřbeni? Anebo úkaz vyvolala sama María nějakou svou neznámou parapsychologickou schopností? Tomu by nasvědčovalo i to, že po smrti Maríi Gómez Pereira se obličeje mají přestat objevovat.

Žena zažila s tvářemi peklo.
CO ODHALÍ VĚDA?

Do domu nemíří jen zvědaví turisté a novináři s fotoaparáty, ale také badatelé z řad paranormálních výzkumníků. Odebírají vzorky cementové podlahy, aby prozkoumali, zda obličeje nemohou být výtvorem lidských rukou, a tudíž podvod. Jejich výsledky ale nejsou jednoznačné. „V Bélmezu došlo v době, kdy byl jev pod dohledem (notářsky ověřeným) k drobným změnám v obličejích, což potvrzuje jejich nadpřirozený původ,“ tvrdí například německý záhadolog Hans Bender (1907–1991). Ještě v 90. letech minulého století probíhají ve španělských laboratořích ICV (Ústav keramiky a skla) expertízy vzorků odebraných ze dvou tajemných obličejů. Současný španělský publicista a záhadolog Manuel Carballal potvrzuje: „Výsledek, vyjádřeno velmi zjednodušeně, zní, že v žádném místě nebyly nalezeny stopy barvy.“ Možné vysvětlení ovšem nabízí současný badatel Luis Ruiz-Noguez, podle kterého byl k vytvoření obličejů místo barvy použit zinek, olovo a chrom, jejichž stopy byly ve vzorcích nalezeny. Byly tedy slavné obličeje v Bélmezu jen dílem podvodníků? Anebo jde o záhadu, na kterou zatím ani současná věda nestačí?

Autor článku: Jana Trnobranská

Foto: valedoterror.blogspot.com, paranorms.com, gafollowers.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čím létají boháči aneb Ty nejlepší privátní helikoptéry současnosti
epochalnisvet.cz

Čím létají boháči aneb Ty...

Pokud hovoříme o rychlém a spolehlivém způsobu přepravy na...
Terezín se smutnou historií
epochanacestach.cz

Terezín se smutnou historií

Městečko, kam můžeme...
Profesor Hocek a ovladač na geny: Češi vyvíjejí přepínač DNA
21stoleti.cz

Profesor Hocek a ovladač na geny:...

Dělal disertaci u legendárního profesora...
Skončí krize rozvodem?
nasehvezdy.cz

Skončí krize rozvodem?

Rozvod na spadnutí? ROMAN VOJTEK (47) a jeho...
Poutní cesta Blaník-Říp slavnostně otevřena!
epochanacestach.cz

Poutní cesta Blaník-Říp...

Na našem území byla nově...
Při léčbě neplodnosti může rozhodovat také psychika
epochalnisvet.cz

Při léčbě neplodnosti může...

Asistovaná reprodukce představuje v současnosti cestu k...
Fernet Stock uvádí zcela neobjevenou kombinaci s rumem v novince Barrel Edition
iluxus.cz

Fernet Stock uvádí zcela...

Nejprodávanější značka hořkobylinného likéru v...
Harmonie protkaná kontrasty
rezidenceonline.cz

Harmonie protkaná kontrasty

Prosvětlený dům v polském Mikulově na první...
Revoluce v automobilismu: Tištěná elektronika made in JLR
21stoleti.cz

Revoluce v automobilismu:...

Jaguar Land Rover jako první na světě vyvíjí...
Gettyovi: Dědičná kletba chladného srdce
epochaplus.cz

Gettyovi: Dědičná kletba...

Getty rovná se bohatství a moc. Jednoduchá rovnice,...
Oprava části DNA není dnes pro vědce překážkou
epochaplus.cz

Oprava části DNA není dnes pro...

Američtí odborníci z Broad Institute MIT a výzkumníci...
Změnila názor na další svatbu?
nasehvezdy.cz

Změnila názor na další svatbu?

Bylo zřejmé, že on po svatbě se svou...