reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Dům tváří: Komu patří zasmušilé obličeje
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 15.8.2019
5.0tis
316
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Začíná svítat a na farmě ve vesnici Bélmez de la Moraleda v Andaluzii na jihu Španělska je rušno jako každé jiné ráno. María Gómez Pereira (1918–2004) jde do kuchyně chystat snídani, když její zrak spočine na podivné skvrně na podlaze.

Je tady už několik dní, ale dnes je něco jinak. Skvrna neurčitých tvarů získala od včerejšího večera podobu víc než konkrétní! Z podlahy kuchyně se na Maríu dívá zasmušilá tvář, z níž má žena husí kůži…

Komu patří děsivé tváře?

PROČ NEJDOU ODSTRANIT?

První fleky se na kuchyňské podlaze na farmě Pereirových začínají objevovat v srpnu roku 1971. Zprvu jim nikdo nevěnuje větší pozornost. Jenomže po pár dnech se z nenápadných fleků začínají tvořit jasné obrazy obličejů.

María je zděšená a dobrý pocit nemá ani její manžel Juan. Jejich syn Miguel proto zkouší jeden z obličejů odstranit a místo překryje novým cementem. Jenomže záhy se na podlaze objeví nová tvář.

A po ní další a další! Na záhadu se chodí dívat i sousedé z vesnice a všichni potvrzují, že nejde o žádné nejasné fleky. Jsou to prý velice jasné obrazy konkrétních tváří! Komu ale patří a proč se objevují právě v kuchyni v domě Pereirových?

Jak můžeme vysvětlit skvrny na podlaze?

REAGUJÍ NA POCITY?

Záhadou přitom nejsou jen samy obličeje, ale také jejich „proměny“. Výraz v tajemných tvářích se má totiž měnit podle toho, jak se právě María cítí. Když jí není dobře, jsou údajně smutné i tváře na zemi.

Navíc to vypadá, jako by obličeje ženu přímo pronásledovaly. Poté, co si María přestěhuje kuchyni do jiné místnosti, přesouvají se tam i obličeje. Vyskytují se informace o tom, že pod domem se má údajně nacházet starý hřbitov, a jsou zde dokonce objeveny pozůstatky lidských těl.

Může mít tento fakt něco společného s tvářemi vystupujícími z podlahy? V domě se má navíc ozývat i tajemné šeptání a pláč. Během třiceti let se na podlaze v kuchyni na farmě Pereirových objeví několik desítek různých obličejů.

Některé zůstávají jen několik hodin, jiné vydrží i několik týdnů. Mohly to být otisky mrtvých, kteří zde kdysi byli pohřbeni? Anebo úkaz vyvolala sama María nějakou svou neznámou parapsychologickou schopností?

Tomu by nasvědčovalo i to, že po smrti Maríi Gómez Pereira se obličeje mají přestat objevovat.

Žena zažila s tvářemi peklo.

CO ODHALÍ VĚDA?

Do domu nemíří jen zvědaví turisté a novináři s fotoaparáty, ale také badatelé z řad paranormálních výzkumníků. Odebírají vzorky cementové podlahy, aby prozkoumali, zda obličeje nemohou být výtvorem lidských rukou, a tudíž podvod.

Jejich výsledky ale nejsou jednoznačné. „V Bélmezu došlo v době, kdy byl jev pod dohledem (notářsky ověřeným) k drobným změnám v obličejích, což potvrzuje jejich nadpřirozený původ,“ tvrdí například německý záhadolog Hans Bender (1907–1991).

Ještě v 90. letech minulého století probíhají ve španělských laboratořích ICV (Ústav keramiky a skla) expertízy vzorků odebraných ze dvou tajemných obličejů. Současný španělský publicista a záhadolog Manuel Carballal potvrzuje:

„Výsledek, vyjádřeno velmi zjednodušeně, zní, že v žádném místě nebyly nalezeny stopy barvy.“ Možné vysvětlení ovšem nabízí současný badatel Luis Ruiz-Noguez, podle kterého byl k vytvoření obličejů místo barvy použit zinek, olovo a chrom, jejichž stopy byly ve vzorcích nalezeny.

Byly tedy slavné obličeje v Bélmezu jen dílem podvodníků? Anebo jde o záhadu, na kterou zatím ani současná věda nestačí?

Autor článku: Jana Trnobranská

Foto: valedoterror.blogspot.com, paranorms.com, gafollowers.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 216
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]