Skip to content

Vědci vytvořili virus, který možná může zničit celé lidstvo

Pokud by tento speciálně vyšlechtěný chřipkový supervirus unikl z laboratoře, hrozí lidstvu smrtící pandemie. Mohl by se opakovat scénář španělské chřipky z let 1918 až 1920, která usmrtila až 100 milionů lidí?

Anebo by byla situace ještě horší?

Americký vědec Jošihiro Kawaoka, který už dříve proslul svými kontroverzními pokusy s mutacemi chřipkového viru, dokončil svůj zatím nejnebezpečnější experiment. Kultivoval virus, který odolává všem známým lékům a neochrání před ním ani očkování.

Zcela bezbranný je v boji proti němu i lidský imunitní systém, takže by případné rozšíření nákazy mohlo vyvolat stejně smrtící pandemii, jakou svět pamatuje z let 1918 až 1920 minulého století pod názvem španělská chřipka.

Jošihiro Kawaoka
NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ VĚDECKÝ POKUS VŠECH DOB

Celosvětová pandemie tehdy ve dvou vlnách usmrtila odhadem 50 až 100 milionů lidí, tedy 3–5 % lidské populace. A odborníci teď varují, že pokud by se Kawaokův vir dostal z laboratoře, může se opakovat stejný, nebo ještě hrůznější scénář.

Nejhlasitější kritici výzkumu, provedeného za v přepočtu 241 milionů korun na University of Madison v americkém Wisconsinu, dokonce hovoří o nejnebezpečnějším pokusu svého druhu všech dob.

Pokud by se virus dostal mezi lidi, způsobil by katastrofu.
EXPERTI SE BOJÍ!

Kawaokův tým použil virus chřipky, která kolovala světem v roce 2009, a pomocí genetické mutace ho vybavil smrtící zbraní – schopností neutralizovat protilátky produkované lidským imunitním systémem. Výsledky experimentu sice zatím nebyly publikovány, britští novináři ale mluvili s Kawaokovými kolegy, jimž závěry své práce prezentoval.

A někteří z nich netají své zděšení.

Vědec se nyní těší velkému zájmu médií.
NEJODOLNĚJŠÍ KAWAOKOVA MUTACE

Tvrdí, že Kawaokův tým odstranil poslední pojistku, která neustále mutujícímu viru bránila, aby způsobil další tragédii. „Vzal viry z roku 2009, vybral podkmeny, které lidský imunitní systém nedokázal zlikvidovat, a tuto selekci několikrát opakoval, dokud nezískal tu nejodolnější mutaci.

Nemám nejmenších pochybností, že dokázal vyšlechtit virus, proti němuž by lidstvo, v případě, že by se dostal z laboratoře, zůstalo naprosto bezbranné,“ prohlásil jeden z vědců, který si nepřál být jmenován.

„Všechno, na čem Kawaoka dosud pracoval, bylo nebezpečné. Tohle je ale ještě šílenější,“ dodal.

Všechno, na čem Kawaoka pracuje, je velmi nebezpečné.
HLEDÁM ÚČINNĚJŠÍ VAKCÍNU!“

Sám Jošihiro Kawaoka svou práci komentovat nechtěl. Prohlásil ale, že je hotova a připravena k publikaci v některém z odborných magazínů. Cílem experimentu podle něj bylo odhalit, jakým způsobem virus mutuje, což podle něj může posloužit k vývoji účinnější očkovací látky.

„Díky tomu, že jsme zkoumali vybrané únikové metody viru před imunitním systémem, se nám podařilo identifikovat klíčovou oblast, která viru v roce 2009 umožnila částečně přelstít lidskou obranyschopnost,“ odpověděl Kawaoka na písemný dotaz britských novinářů.

Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články