reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Reportáže
Vědci vytvořili virus, který možná může zničit celé lidstvo
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 16.8.2019
5.7tis
115
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Pokud by tento speciálně vyšlechtěný chřipkový supervirus unikl z laboratoře, hrozí lidstvu smrtící pandemie. Mohl by se opakovat scénář španělské chřipky z let 1918 až 1920, která usmrtila až 100 milionů lidí? Anebo by byla situace ještě horší?

Americký vědec Jošihiro Kawaoka, který už dříve proslul svými kontroverzními pokusy s mutacemi chřipkového viru, dokončil svůj zatím nejnebezpečnější experiment. Kultivoval virus, který odolává všem známým lékům a neochrání před ním ani očkování.

Zcela bezbranný je v boji proti němu i lidský imunitní systém, takže by případné rozšíření nákazy mohlo vyvolat stejně smrtící pandemii, jakou svět pamatuje z let 1918 až 1920 minulého století pod názvem španělská chřipka.

Jošihiro Kawaoka

NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ VĚDECKÝ POKUS VŠECH DOB

Celosvětová pandemie tehdy ve dvou vlnách usmrtila odhadem 50 až 100 milionů lidí, tedy 3–5 % lidské populace. A odborníci teď varují, že pokud by se Kawaokův vir dostal z laboratoře, může se opakovat stejný, nebo ještě hrůznější scénář.

Nejhlasitější kritici výzkumu, provedeného za v přepočtu 241 milionů korun na University of Madison v americkém Wisconsinu, dokonce hovoří o nejnebezpečnějším pokusu svého druhu všech dob.

Pokud by se virus dostal mezi lidi, způsobil by katastrofu.

EXPERTI SE BOJÍ!

Kawaokův tým použil virus chřipky, která kolovala světem v roce 2009, a pomocí genetické mutace ho vybavil smrtící zbraní – schopností neutralizovat protilátky produkované lidským imunitním systémem. Výsledky experimentu sice zatím nebyly publikovány, britští novináři ale mluvili s Kawaokovými kolegy, jimž závěry své práce prezentoval. A někteří z nich netají své zděšení.

Vědec se nyní těší velkému zájmu médií.

NEJODOLNĚJŠÍ KAWAOKOVA MUTACE

Tvrdí, že Kawaokův tým odstranil poslední pojistku, která neustále mutujícímu viru bránila, aby způsobil další tragédii. „Vzal viry z roku 2009, vybral podkmeny, které lidský imunitní systém nedokázal zlikvidovat, a tuto selekci několikrát opakoval, dokud nezískal tu nejodolnější mutaci.

Nemám nejmenších pochybností, že dokázal vyšlechtit virus, proti němuž by lidstvo, v případě, že by se dostal z laboratoře, zůstalo naprosto bezbranné,“ prohlásil jeden z vědců, který si nepřál být jmenován.

„Všechno, na čem Kawaoka dosud pracoval, bylo nebezpečné. Tohle je ale ještě šílenější,“ dodal.

Všechno, na čem Kawaoka pracuje, je velmi nebezpečné.

HLEDÁM ÚČINNĚJŠÍ VAKCÍNU!“

Sám Jošihiro Kawaoka svou práci komentovat nechtěl. Prohlásil ale, že je hotova a připravena k publikaci v některém z odborných magazínů. Cílem experimentu podle něj bylo odhalit, jakým způsobem virus mutuje, což podle něj může posloužit k vývoji účinnější očkovací látky.

„Díky tomu, že jsme zkoumali vybrané únikové metody viru před imunitním systémem, se nám podařilo identifikovat klíčovou oblast, která viru v roce 2009 umožnila částečně přelstít lidskou obranyschopnost,“ odpověděl Kawaoka na písemný dotaz britských novinářů.  

Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]