Skip to content

Dvě těla, jeden život: Neuvěřitelné příběhy jednovaječných dvojčat

Přenos myšlenek a pocitů, souběžně prodělávané nemoci či úrazy a další pozoruhodné shody životních událostí naplňují životy jednovaječných dvojčat. Dokonce i v případě, že sourozence dělí tisíce kilometrů a jeden o druhém nemají ani tušení!

Fenomén synchronizovaných životů dokazuje několik fascinujících příběhů dvojčat…

O tom, že jednovaječná dvojčata pojí mnohem více než krevní pouto, nemůže být pochyb. Sdílejí téměř totožný vzhled, jehož jemné rozdíly poznává jen několik nejbližších, občas se shoduje také chování a temperament a v některých případech výčet pokračuje daleko za hranice lidského chápání.

Životy dvojčat mohou provázet těžko vysvětlitelné události, během kterých dochází k telepatickému spojení či dokonce přenosu fyzické bolesti, je-li jeden zraněn! Oba vědí, v jakém rozpoložení se sourozenec nachází, a neomylně poznají, když se mu přihodí něco zlého.

Jejich životy jsou si natolik podobné, že rozhodně nelze mluvit o náhodě. Shodují se v těch nejtintěrnějších detailech i případě, kdy už od porodu žijí odděleně a poprvé se setkávají až v dospělosti.

Mohou být jednovaječná dvojčata živoucím důkazem některých parapsychologických jevů?

Dvojčata jsou úžasným zázrakem přírody.
BUDE VĚDA STAČIT?

Sourozenci zplození z jediného vajíčka jsou vítaným materiálem pro různé druhy odborníků, kteří se dvojčaty, zejména jejich psychologií, zabývají už desítky let. Někteří se snaží prokázat, že osobnost člověka ovlivňuje prostředí, jiní doufají v přesný opak a důkazem mají dvojice se stejným vkusem, myšlenkami a chováním, ačkoli vyrůstají odděleně.

Bez ohledu na vědecké přesvědčení badatelů, občas uvíznou v jejich spisech lidé, kteří se vymykají všem střízlivým úvahám a pro vysvětlení donutí experty zajít mimo hranice všední vědy a vydat se do míst s nálepkou „paranormální“.

Vyprávění jednovaječných dvojčat mnohdy obsahují vzpomínky na radost či smutek přenesený na dálku bez použití telefonu a zvláštní souhry. Když jeden přijde k úrazu, druhý musí být v dalších dnech velmi opatrný.

Když si vyrazí na nákupy zvlášť, donesou stejné oblečení. To jsou prý běžné chvilky ze života dvojčat. Podaří se nakonec najít vědecké vysvětlení pro fenomén synchronizovaných životů, nebo odborná veřejnost pokrčí rameny a telepatické schopnosti dvojčat zůstanou nevysvětlené?

Příběh Alice a Dianny: Něco se stalo!
Nehoda vlaku ukázala na tajemné spojení.

Alice Lambe, mladá žena z amerického města Sprinfield ve státě Illinois, sedí doma a letní odpoledne roku 1948 tráví četbou. Náhle na levé polovině těla bez zjevné příčiny cítí prudký náraz, po kterém padá ze židle.

V boku se jí rozlije prudká bodavou bolest a je v šoku. „Něco se stalo s Diannou,“ vykřikne a omdlívá. Dianna je její identické dvojče a tou dobou má sedět ve vlaku v St. Louis (stát Missouri). Jenže vlak, jak se ukázalo, vykolejil přesně v okamžiku, kdy Alice pocítila, že se stalo něco zlého.

Dianna při nehodě prolétla vagonem a dopadla na levý bok. Krátce poté omdlela. Probouzí se až v nemocnici, kde jí lékaři oznamují rozsah zranění, jež při nehodě utrpěla. Má několik pohmožděnin a dvě zlomená žebra.

Lékařské vyšetření podstoupí také Dianina sestra. Po nevysvětlitelném pádu ze židle si odnáší úplně stejná zranění. Je jen náhoda, že obě sestry utrpěly stejná zranění ve stejný čas, ačkoliv je od sebe dělilo 110 kilometrů?

Jak ale Alice mohla vycítit, že něco v nepořádku také s jejím dvojčetem?

SILNÉ POUTO

Mezi oběma sestrami během života jistě vzniká pevné pouto, které by alespoň zčásti mohlo vysvětlit, co se tehdy vlastně odehrálo. Jedna druhou vzájemně dobře zná a mohou snadněji vycítit jistý diskomfort, který sestra prožívá.

Hůře se vysvětlení hledá u dvojčat, jejich životy plynou zcela synchronně daleko za hranicí náhody, aniž by mezitím měli tušení, že daleko od nich žije bratr či sestra. Existuje mezi dvojčaty telepatie?

Na naší Zemi žije kolem sta milionů dvojčat, třetinu z nich tvoří dvojčata jednovaječná. Někteří podle všeho nesdílejí jen vzhled, ale také osud!

Jim a Jim: Rozdělení po porodu prožili téměř stejný život
Jim a Jim.

Důkazů o nadpřirozeném spojení existuje bezpočet. Jedním z nejlépe zdokumentovaných případů je příběh dvou chlapců, kteří byli odděleni hned po porodu a umístěni do adoptivních rodin. Oba dostali jméno Jim

Místností se rozléhá křik a na posteli se v bolestech svíjí nastávající matka. Událost však není příliš radostná a všichni, kteří o ní vědí, mají zájem především o to, aby se vše co nejdříve zametlo pod koberec.

Je rok 1940 a v americkém státě Ohio přivádí na svět teprve patnáctiletá dívka své dva syny. Novorozenci prakticky ihned putují do adoptivních rodin, které se s dívkou nikdy nesetkají. Náhradním rodičům úředníci v obou případech tvrdí, že druhý chlapec po porodu zemřel.

MĚL BÝT MRTVÝ

Podivuhodný příběh chlapců se začíná psát už v jejich 16. měsících, kdy dorazí rodina Lewisů na adopční úřad vyplnit důležité dokumenty. „Ten druhý chlapec taky dostal jméno Jim,“ má tehdy ledabyle prohodit jeden z úředníků.

Následujících 37 let tato nápověda nedává spát adoptivní matce Jima Lewise a občas na něj naléhá, aby se pokusil svého bratra vypátrat. Jim Springer naopak žije v přesvědčení, že jeho bratr dávno zemřel.

Celý život ale tuší, že mu něco schází. V jednom z rozhovorů prohlašuje: „Vždycky jsem cítil jakousi prázdnotu.“ Jejich shledání odhalí ohromnou podobnost. Může vše být jen dílem náhody? Tomu lze jen těžko uvěřit.

ZE SCHŮZKY DO LABORATOŘE

V roce 1979, ve věku 39 let, se bratři konečně setkávají. O jejich příběh se okamžitě začíná zajímat americký psycholog Dr. Thomas Bouchard (*1937), který tou dobou studuje životy dvojčat a Jimové jsou pro něj unikátním případem, protože žijí tak dlouho od sebe.

Navrhuje proto schůzku v jeho laboratoři v co nejbližším termínu. Doufá, že si toho nestihnou říct příliš, aby nebyli vzájemně ovlivněni. „Myslím, že najdeme všechny druhy odlišností, které překvapí i samotná dvojčata,“ míní psycholog na začátku výzkumu.

Nakonec byl ale překvapen on sám.

DĚLILO JE JEN PÁR KILOMETRŮ

Vyrůstali přitom ve městech vzdálených jen 65 kilometrů, kde jim společnost dělal jejich pes jménem Toy. Také v dospělosti k sobě měli blízko. Dovolené totiž trávili na stejné pláži na Floridě, necelý kilometr od sebe.

Bylo to ono nadpřirozené pouto, co je drželo při sobě? Životopis obou Jimů vypadá, jako by patřil jedinému muži. Oba měří 180 centimetrů, váží 80 kilo, pijí stejnou značku piva, kouří stejné cigarety a řídí světle Chevrolet. Náhoda?

Seznam zarážejících shod ještě pokračuje.

Oba se poprvé oženili s dívkou jménem Linda, rozvedli se a vzali si Betty. Své syny pojmenovali James Alen a James Allen. Dříve pracovali u benzinových stanic, prodávali hamburgery a ve vedlejším poměru zastávali post zástupce šerifa.

Celý život trpí stejnými nemocemi a mají stejné návyky. Jaké zvláštní síly stojí za mimořádným spojením dvojčat?

Jack Yufe a Oscar Stohr: Přes všechny rozdíly žijí ve shodě
Stohr a Yufe.

Do manželství na pokraji rozvodu přicházejí v roce 1933 dva chlapci. Dostávají jméno Jack a Oscar. Manželství však narození synů pohromadě neudrží a matka s Oscarem odjíždí do rodného Německa, zatímco Jack zůstává se svým židovským otcem v Trinidadu.

Oscar vyrůstá v rodině katolíků a je nevlastním otcem veden k nacizmu, se kterým silně sympatizuje.

Jako mladý hoch za druhé světové války vstupuje do hitlerjungend. Jack je vychováván jako ortodoxní Žid a nějaký čas dokonce tráví v Izraeli. Mohou ti dva mít vůbec něco společného? Spíše se zdá, že odlišnější dvojčata bychom hledali jen těžko, vždyť nesdílejí ani mateřský jazyk!

O tom je přesvědčen také Dr. Bouchard. Pro něj to má být učebnicový příklad vlivu prostředí na osobnost člověka. Jak velké muselo být jeho překvapení, když oba muže podrobil testům?

NEJROZDÍLNĚJŠÍ DVOJČATA NA SVĚTĚ

Přes ty největší rozdíly, které dokázal život pro oddělená dvojčata přichystat, našli psychologové udivující podobnosti. Oba chodí podobnou chůzí a mluví, ač každý svou řečí, ve stejném rytmu. To možná není příliš překvapivé, ale Jack a Oscar sdílejí mnoho dalších neobvyklých vlastností.

Například strach z výšek, noční pomočování, hyperaktivitu či dokonce homosexualitu. Myslíte, že tyto znaky osobnosti mají zakódované v genech? A co byste řekli na vlastnosti, které člověk získává až v průběhu života vlivem okolí?

Oba mají zažité velmi podobné vzorce chování, stejnou chuť pro kořeněná jídla, považují za vrchol vtipu kýchání na přeplněných místech a splachují toaletu také před jejím použitím. A perlička na závěr.

Když se v roce 1979 bratři setkávají už jako dospělí muži, přijedou na schůzku oba v modrých košilích s nárameníky, mají naprosto identicky zastřižený knír a na nose jim sedí brýle s hranatými obroučkami.

Thomas Patterson a Steve Tazumi: Prostředí nehraje roli
Thomas a Steve.

Osudy některých identických dvojčat vypadají, jako by byly předem určeny bez ohledu na další okolnosti. Neovlivní ho ani zcela rozdílné prostředí. Thomas Patterson a Steve Tazumi (*1958) jsou různými rodinami adoptováni z japonského sirotčince už jako kojenci.

Oba vyrůstají v USA. Thomas je z venkovského Kansasu, vyrůstá jako křesťan a jeho rodiče pracují jako vrátní.

Steve je naopak vychován jako buddhista v 2200 kilometrů vzdáleném New Jersey a jeho otec je lékárník. Oba o sobě vědí a dlouhých dvacet let se snaží vypátrat své dvojče. To se podaří v létě roku 1999, kdy zjišťují, že i přes odlišné vychování jsou si neuvěřitelně podobní.

Mají například slabost pro fitness a mnoho let provozují posilovny, kde pracují jako trenéři. Pravděpodobnost, že k takovému úkazu dojde, je však velmi nízká. Kdo řídí životy dvojčat?

MŮŽE ZA TO TELEPATIE?

„Kdo jsme, určují z 50 procent geny a z 50 procent prostředí. Zatímco identická dvojčata vypadají velmi podobně, jejich chování se liší. V případě Toma a Stevea, musely být vnější podněty v průběhu jejich vývoje záhadně seřazené tak, aby vznikly podobné osobnosti,“ diví se americká psycholožka Nancy Segal (*1951). Ještě větší rozdíly jsou v případě Oskara a Jacka a přesto jsou si podobní i v nejmenších detailech. Čím to je?

Jako vysvětlení se nabízí se jedna odvážná teorie. Díky jedinečnému spojení se životní zkušenosti prožité jedním ze sourozenců a jejich důsledky jakýmsi neznámým způsobem promítají také do podvědomí druhého a naopak.

Tato vzájemná interakce pak vytváří dva muže, kteří naproti sobě stanou poprvé ve čtyřiceti letech, a přesto mají pocit, že se znají celý život. Vyměňovali si Steve a Thomas své zážitky telepaticky? Taková úvaha možná není úplně scestná.

POKUSY TO POTVRZUJÍ!

Existuje mezi dvojčaty nějaký druh mimosmyslové komunikace? Na to se v 60. letech pokoušejí odpovědět vědci v laboratořích Jeffersonovy lékařské fakulty ve Filadelfii, kde je vyšetřeno 15 párů dvojčat.

Skutečně se podařilo se prokázat spontánní rezonanci mezi dvojčaty. To znamená, že k dálkovému přenosu různých signálů nezpochybnitelně dochází! Překvapivé výsledky autoři studie T. D. Duane a Thomas Behrendt zveřejnili v roce 1965.

Během pokusů jsou dvojčata připojena na encefalograf, který měří mozkové vlny. Zatímco jeden z dvojice na povel otevírá a zavírá oči, což vyvolává jistý druh mozkových vln, druhý čeká v oddělené místnosti bez možnosti na svého sourozence vidět.

Výsledek vědce přímo ohromil. Čekající dvojče, aniž by tušilo, co se s jeho protějškem děje, začalo vysílat identické mozkové vlny. To odborníci považují za důkaz, že mezi dvojčaty existuje spojení umožňující vycítit myšlenky a pocity druhého sourozence.

Dokážeme někdy odhalit a využít princip, na kterým tento přenos funguje? To je nejspíš cíl, který si zatím vytyčilo jen několik vědců.

Foto: raisingchildren.net.au, cdn2en.mundo.com, www.limaohio.com, www.sapiens.org, www.american-rails.com, allthatsinteresting.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Lest s životodárnou tekutinou: Vojáci umírali kvůli nedostatku vody
epochaplus.cz

Lest s životodárnou tekutinou:...

Sotva tatarský vůdce Tamerlán (1336 – 1405) dobude roku 1396 Gruzii,...
Destinace, ze kterých luxus přímo čiší
iluxus.cz

Destinace, ze kterých luxus...

Neexistuje snad oblíbenější období roku než dovolená....
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Strašidelný příběh přilákal zvědavého ducha
skutecnepribehy.cz

Strašidelný příběh přilákal...

Bratranec mým historkám nevěřil a...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Kolik měří nejvyšší člověk světa?
epochaplus.cz

Kolik měří nejvyšší člověk...

Podle statistik patří Češi mezi tři nejvyšší národy...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Jupiter: Obří otesánek, který neváhal spolknout planetu desetkrát větší než Země
21stoleti.cz

Jupiter: Obří otesánek, který...

Tváří se jako majestátní král Sluneční...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...