Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Edgar Cayce: Jaké předpovědi spícího proroka se vyplnily?

Krach na newyorské burze, tsunami v Indickém oceánu, existence komunity Esejců, zavedení zdravotních diagnóz podle rozboru krve, popis meteorologického efektu El Niño… Je možné tohle všechno „uhádnout“? Zdá se, že Edgarovi Caycemu se to podařilo! Kdo byl člověk přezdívaný „spící prorok“ a jak ke svým údajným schopnostem přišel?

Přichází na svět 18. března 1877 v Beverly v americkém státě Kentucky. Již ve svých 13 letech děsí spolužáky schopností číst zalepené dopisy a učit se tím, že si vkládá učebnice pod polštář. Tyto své schopnosti údajně objeví poté, co ho prý roku 1890 navštíví anděl.

EDGAR CAYCE se zprvu živí jako prodavač v potravinách a knihkupectví či jako pojišťovací agent. Svým údajným mimořádným schopnostem se více začne věnovat až poté, když v roce 1900 utrpí částečnou paralýzu (ochromení) hlasivek.

NA POČÁTKU POTKAL SHOWMANA

Vše začíná, když má v nedalekém Hopkinsville vystoupení showman a potulný hypnotizér STANLEY HART, tak řečený Král smíchu. Vyhmátne si mladého Edgara pro jeho potíže s hrtanem a s hlasem a uvede ho do transu.

Jak se ukáže, Cayce v tomto stavu mluví úplně normálně. Navštíví proto jednoho newyorského psychiatra. Ten mu doporučí využívat stejného transu, ve kterém se učil nazpaměť gramatiku, a odkáže ho na amatérského hypnotizéra z Cayseova okolí ALA LAYNEA, který by mu prý mohl být k ruce.

Odkazem Edgara Cayce se zabývá síť center Sdružení pro výzkum a osvícení (ARE)asi v 25 zemích světa.

ZÁZRAČNÉ SEBEVYLÉČENÍ?

Cayce se s Laynem skutečně sejde. Když se chystají na hypnotický pokus, nabídne Cayce Layneovi, že by si mohl jednoduše lehnout a zdřímnout, jako to dělával za školních let, když spal na učebnicích. Layne souhlasí.

Při pokusu se ho zeptá, co mu je a jak by ho šlo vyléčit. V tu chvíli prý dřímající Cayce pronese zvláštně učenou odpověď, podle níž jde o „psychologický problém produkující fyzický efekt“. Zároveň nabídne řešení.

Hypnotizér mu v nevědomém stavu má říct, aby zvýšil cirkulaci krve do postižených oblastí. Layne tak učiní a s celou Cayceho rodinou údajně pozoruje, jak se horní část Edgarova hrudníku a hrdlo zabarvují do jasně purpurově rudé barvy.

Uběhne 20 minut a pak Edgar znovu promluví. Prohlásí, že než ho Layne probudí, měl by mu říci, aby se cirkulace krve vrátila do normálu. Layne tak opět učiní a Cayce je schopen po probuzení poprvé po roce mluvit normálně.

Stal se snad zázrak?

Seance s datem 31. března 1901 se každopádně stává první v řadě mnoha tisíc zvláštních seancí, které ve svém životě Cayce provede.

Edgar Cayce se svojí ženou a dvěma syny v roce 1930

NAKONEC SE NECHAL PŘEMLUVIT…

Sám Cayce o další seance zprvu ale nemá zájem a tu druhou provede jen z vděčnosti k Laynovi. Ten je totiž nadšen a chce pro změnu vyléčit své potíže se žaludkem. Cayce se opět ponoří do svého zvláštního polospánku a nadiktuje Laynovi léčbu – cviky, bylinky, jídelníček a tak dále.

Už po týdnu se Layne cítí lépe. Stane se neuhasitelným nadšencem pro Cayceovy schopnosti a další experimenty. Cayce ani po této zkušenosti nezačne pořádat pravidelné seance, má pochybnosti o původu svých údajných schopností.

Lidí žádajících o pomoc však během let přibude natolik, že nakonec pořádá zmíněné tisíce seancí, při nichž léčí jednoho pacienta za druhým, odpovídá na nejrůznější otázky a vytváří docela nový pohled na svět.

Komunikuje přitom s údajnou mimozemskou inteligencí, popisuje převtělení světců a předpovídá budoucnost celé planety. Protože své předpovědi podává výhradně v „jemném transu“ a vždy přitom prkenně leží, začne se mu říkat „spící prorok“. Odkud se ale jeho schopnosti berou? Existuje vysvětlení, proč z polospánku odpovídá v archaismech?

Cayce ve své pracovně v době, kdy se nejvíce věnuje svým seancím.

ODKUD ZÍSKÁVÁ SVÉ INFORMACE?

Skeptikové pochopitelně shazují Cayseovy metody do roviny nebezpečného šarlatánství a podvodu, jeho úspěchy považují za ukázku úspěšné sugesce. Jediné, na čem se shodnou s jeho příznivci, je domněnka, že byli „spícím prorokem“ vyléčeni. Skeptikové však z výpovědí zdůrazňují zřejmě ty nejpochybnější případy. Přestože je Cayce křesťan, křesťané sami ho většinou odvrhují pro jeho tvrzení o existenci reinkarnace (znovuvtělení), o Atlantidě a podobně, a tak se buď přidávají ke skeptikům, nebo prohlašují, že zdrojem jeho schopností je satan.

Sám Cayce na otázku, od koho získává informace, poměrně dlouze ve svém „transu“ odpovídá v tom smyslu, že naše nevědomé složky mají přístup ke všem informacím a myšlenkám všech lidí světa, včetně těch zemřelých.

Může mít pravdu?

PODIVUHODNÝ PŘÍPAD FANDY ŽELEZNIC

Skvělou ilustraci Cayceova způsobu práce a jeho neuvěřitelných úspěchů podává americká psycholožka GINA CERMINARA, která o něm píše v knize Many Lives, Many Loves (Mnoho životů, mnoho lásek). „Cayce jednou prováděl čtení (seanci – pozn.

red.) pro jednoho slepého muže, profesí muzikanta, který znovunabyl část svého zraku na jedno oko poté, co následoval Cayceovy rady. Tento muž měl shodou okolností vášeň pro železnice a ohromně se zajímal o občanskou válku (americká válka 1860 – 1865 mezi severními Spojenci a otrokářskými jižními státy – pozn. red.).

V tzv. čtení života, které Cayce prováděl, řekl o tomto muži, že byl vojákem na Jihu, v Leeho armádě, a že byl v té inkarnaci železničářem z povolání. Pak mu ještě řekl, že jeho jméno v tom životě bylo Barnett Seay a že záznamy o Seaym budou ještě k nalezení ve státě Virginia.

“ Představte si, že byste to byli vy, komu by Cayce částečně obnovil zrak a ještě vám řekl, kým jste byli v minulém životě? Co byste udělali? Někteří by možná mávli rukou, jiní by si ale jeho výmysly zkusili ověřit.

Tak to udělal i zmiňovaný muzikant. „Ten muž si dal tu práci s pátráním po kdesi zahrabaných záznamech,“ píše Cerminara. „A také je našel, ve státním kapitolu v Richmondu.“ Takový muž opravdu žil! Je to jen náhoda?

Se svojí jedinou ženou Gertrudou zůstává Cayce až do své smrti.

VYTVÁŘÍ SKUTEČNÉ PROROCTVÍ?

Cayce nikdy v pravém smyslu slova proroctví nedává nebo se o to spíše nesnaží. Jeho „předpovědi“ jsou získané spíše mimochodem a nelze je nijak setřídit. Existují jen tisíce a tisíce záznamů seancí, které bohužel nejsou na internetu dostupné.

Jsou to směsi léčebných rad, fyzikálních či biologických vysvětlení, popisů historických událostí a reinkarnačních řetězců (kdo se do koho údajně převtělil) a vizí budoucnosti. Jak ale Cayce a jeho příznivci sami přiznávají, budoucnost prý nelze přesně odhadnout – stále ji určuje svobodná vůle.

Zatímco některé Caycem předpovězené události se tak odvinou jinak nebo později, než jejich prostředník očekával, v mnoha vizích mu dají dějiny za pravdu.

Je to jen náhoda? Cayce umírá 2. ledna 1945 na mozkovou mrtvici – údajně proto, že prováděl příliš mnoho seancí, před čímž ho jeho vnitřní hlas varoval.

Dnes z jeho odkazu žije mnoho lidí a centra Cayceho Sdružení pro výzkum a osvícení (ARE) se nachází asi ve 25 zemích. Další informace o Edgaru Caycem a ARE můžete nalézt na internetové adrese www.edgarcayce.org.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
V hlavní roli jazyk aneb největší vymírání lidstva…
epochaplus.cz

V hlavní roli jazyk aneb...

Jazyk je nejen úzce provázán s identitou...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Velikáni zvířecí říše – Kdo je největší?
epochaplus.cz

Velikáni zvířecí říše – Kdo je...

Éra dinosaurů na planetě Zemi již dávno...
Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Ten zákaz v lese jsme měli poslechnout
skutecnepribehy.cz

Ten zákaz v lese jsme měli...

Byli jsme s manželem tak...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...