4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Edie Sedgwick: Tajemství života a smrti Warholovy múzy
Edie Sedgwick: Tajemství života a smrti Warholovy múzy
od 5.7.2022
1.6tis
Edie s Pat Hartleyovou (vzadu) při natáčení. Foto: fluctuat.net / Creative commons
173
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Takřka přes noc se stává legendou a sexuálním symbolem. Celý svět jí leží u nohou, když její život náhle skončí. Není jí ještě ani 29 let! Nikdo nedokáže říci, co přesně za smrtí hvězdy stojí.

Edie s Pat Hartleyovou (vzadu) při natáčení. Foto: fluctuat.net / Creative commons Warhol ji má jako jednu ze svých múz Foto: Jack Mitchell / CC BY-SA 4.0 Andy Warhol zrežíroval Krásku č. 2 s Edie v hlavní roli Foto: Creative commons Ciao! Manhattan s Edie Foto: Plexfilm / Creative commons

V rohu místnosti stojí výstředně vyhlížející muž s platinově blonďatými vlasy. Znenadání zhasne cigaretu a vezme si do ruky fotoaparát. Namíří ho na dívku, která uprostřed pokoje poskakuje a tančí.

reklama

Její pohyb a vzhled není možné popsat jinak než jako hypnotizující a čarovný. Jedno z nejkontroverznějších a nejkreativnějších partnerství na uměleckém poli je ve svém živlu.

Fotografem totiž není nikdo jiný než americký malíř, grafik a filmový tvůrce Andy Warhol (1928–1987). Jeho múzou je pak americká herečka a modelka Edith Minturn Sedgwick (1943–1971).

Warhol ji má jako jednu ze svých múz Foto: Jack Mitchell / CC BY-SA 4.0
Warhol ji má jako jednu ze svých múz Foto: Jack Mitchell / CC BY-SA 4.0

DÍVENKA Z ELITNÍ RODINY

Na evropských polích zuří 2. světová válka, když se v Americe mezi kalifornskou smetánkou narodí dívenka, která dostane jméno Edith, tedy Edie.

reklama

Píše se 20. duben roku 1943 a v nemocnici v Santa Barbaře přichází na svět jedna z nejpozoruhodnějších dam 20. století.

Edie vyrůstá v prostředí, které je spojeno nejen s ohromným bohatstvím, ale také s vysokým společenským postavením. I tak se ale její dětství neobejde bez potíží. Největší problém představuje chování jejího otce Francise.

Trpí totiž maniodepresivní psychózou – neustále se u něj střídají stavy euforie a nadšení s chvílemi smutku a deprese. Záchvaty přitom sleduje i maličká Edie.

Když se v pozdějším věku objeví u Edie anorexie (duševní nemoc spočívající v odmítání potravy – pozn. red.), nestandardní chování a stavy blízké šílenství, začnou se šířit klepy a zvěsti o tom, že jde o vliv jejího otce.

reklama

Dívka s velkýma očima a charismatickou tváří líčí vlastní verzi příběhu o psychickém onemocnění. Znění jejích slov převypráví Weisman s Painter ve své společné knize Edie: Girl on Fire (Edie: Dívka na ohni):

„Objevila otce, jak se miluje s jednou z žen, která mu stála modelem pro sochu. Řekla to své matce Alici. Otec ji ale nařkl ze lži a předvolal doktora, který jí dal sedativa a poskytl tak šarádě na věrohodnosti.“

Autoři ještě doplní poznámku o tom, že uvedená historka skutečně měla odstartovat kolotoč návštěv lékařů a pobytů v ozdravných zařízeních.

Příběh cesty ke slávě zní velmi prostě a jednoduše. Edie projde léčbou a vystuduje umění. Přestěhuje se do New Yorku a dostane se do společnosti mladých výtvarníků a filmařů.

„Když Andy Warhol potkal Edie, život se stal uměním,“ zní legendární věta, která komentuje setkání slavného umělce s jeho múzou. Okatá dívenka začne pracovat ve Warholově newyorském ateliéru, kterému se přezdívá The Factory, tedy Továrna.

Andy Warhol zrežíroval Krásku č. 2 s Edie v hlavní roli Foto: Creative commons
Andy Warhol zrežíroval Krásku č. 2 s Edie v hlavní roli Foto: Creative commons

DROGY A SLÁVA

Edie je představena Andymu Warholovi na počátku roku 1965 v bytě filmového, televizního a divadelního producenta Lestera Perskyho (1925–2001).

Hned po prvním střetnutí s okatou dívenkou Warhol prohlásí, že z ní vytvoří hvězdu. A svůj závazek splní beze zbytku! Edie se začne objevovat nejen v jeho filmech, ale je také na jeho fotografiích a skicách. Edie se stává módní ikonou.

Její poznávací značkou jsou minišaty v kombinaci s obrovskými visacími náušnicemi. Hvězdný status ještě upevní zájem slavného amerického písničkáře Boba Dylana. Nikdo již dnes nedokáže říci, zda byl Edie pouze přítelem, nebo i milencem.

Pravdou zůstává, že jí složil a věnoval hned několik písní. Kromě filmů, módních focení, květin a hvězdného statusu doprovází život Edie ještě jedna věc. Drogy!

Ciao! Manhattan s Edie Foto: Plexfilm / Creative commons
Ciao! Manhattan s Edie Foto: Plexfilm / Creative commons

Vypěstuje si závislost na barbiturátech (tlumící léky). Tvrdé drogy pak začne s oblibou zapíjet alkoholem. A protože je věčně zfetovaná nebo opilá, začne ztrácet hvězdný lesk, ale i zdraví. Znovu se u ní objeví psychické problémy.

Kvůli churavé mysli se Edie vrací nejen zpátky do Kalifornie, ale také do léčebny. Během hospitalizace potkává Michaela Bretta Posta.

Manželství s Michaelem Edie uzavírá 24. července roku 1971. Vypadá to, jako kdyby se pro ni stal svazek novým impulsem do života. Přestane pít, ale také užívat drogy. I tak však chodí k psychiatrovi a bere léky na spaní.

Osudový den nastane 15. listopadu 1971, kdy Edie vyráží na módní přehlídku, po které ještě navštíví večírek. Podle pozdějšího vyprávění jejího manžela a švagra má k Edie přistoupit opilý muž a začít na ni řvát.

Oba svědci říkají, že během výstupu opilec prorokuje slavné divě ztroskotání manželství. Udávají také, že výstup Edie velmi zasáhne.

OTRÁVILA SE PRÁŠKY? JE TO PODIVNÉ…

Michael je jediný, kdo může vylíčit poslední okamžiky života slavné modelky. Vypráví o tom, jak se po návratu z večírku domů připravují ke spánku. Líčí, jak podá Edie předepsané prášky na spaní a poslouchá její dech. Zdá se mu divný.

Když se Michael následujícího rána probudí, Edie už nejeví žádné známky života. Koroner ji prohlásí za mrtvou v 9 hodin a 20 minut. V oficiálních záznamech je zaneseno, že smrt nastala nešťastnou náhodou.

Příčinou má být požití alkoholu v kombinaci s prášky na spaní. Prášky jí ale podával její manžel! Co se tedy skutečně v onu osudnou noc odehrálo? Kdo byl onen tajemný muž, který ji urážel, a proč to Edie tolik rozrušilo?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.2tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.0tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.9tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.