18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Neobjasněné události
Edie Sedgwick: Tajemství života a smrti Warholovy múzy
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 5.7.2022
1.6tis
Edie s Pat Hartleyovou (vzadu) při natáčení. Foto: fluctuat.net / Creative commons
173
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Takřka přes noc se stává legendou a sexuálním symbolem. Celý svět jí leží u nohou, když její život náhle skončí. Není jí ještě ani 29 let! Nikdo nedokáže říci, co přesně za smrtí hvězdy stojí.

Edie s Pat Hartleyovou (vzadu) při natáčení. Foto: 	
fluctuat.net / Creative commons Warhol ji má jako jednu ze svých múz Foto: Jack Mitchell / CC BY-SA 4.0 Andy Warhol zrežíroval Krásku č. 2 s Edie v hlavní roli Foto: Creative commons Ciao! Manhattan s Edie Foto: Plexfilm / Creative commons

V rohu místnosti stojí výstředně vyhlížející muž s platinově blonďatými vlasy. Znenadání zhasne cigaretu a vezme si do ruky fotoaparát. Namíří ho na dívku, která uprostřed pokoje poskakuje a tančí. Její pohyb a vzhled není možné popsat jinak než jako hypnotizující a čarovný.

Jedno z nejkontroverznějších a nejkreativnějších partnerství na uměleckém poli je ve svém živlu.

Fotografem totiž není nikdo jiný než americký malíř, grafik a filmový tvůrce Andy Warhol (1928–1987). Jeho múzou je pak americká herečka a modelka Edith Minturn Sedgwick (1943–1971).

Warhol ji má jako jednu ze svých múz Foto: Jack Mitchell / CC BY-SA 4.0

DÍVENKA Z ELITNÍ RODINY

Na evropských polích zuří 2. světová válka, když se v Americe mezi kalifornskou smetánkou narodí dívenka, která dostane jméno Edith, tedy Edie.

Píše se 20. duben roku 1943 a v nemocnici v Santa Barbaře přichází na svět jedna z nejpozoruhodnějších dam 20. století.

Edie vyrůstá v prostředí, které je spojeno nejen s ohromným bohatstvím, ale také s vysokým společenským postavením. I tak se ale její dětství neobejde bez potíží. Největší problém představuje chování jejího otce Francise.

Trpí totiž maniodepresivní psychózou – neustále se u něj střídají stavy euforie a nadšení s chvílemi smutku a deprese. Záchvaty přitom sleduje i maličká Edie.

Když se v pozdějším věku objeví u Edie anorexie (duševní nemoc spočívající v odmítání potravy – pozn. red.), nestandardní chování a stavy blízké šílenství, začnou se šířit klepy a zvěsti o tom, že jde o vliv jejího otce.

Dívka s velkýma očima a charismatickou tváří líčí vlastní verzi příběhu o psychickém onemocnění. Znění jejích slov převypráví Weisman s Painter ve své společné knize Edie: Girl on Fire (Edie: Dívka na ohni):

„Objevila otce, jak se miluje s jednou z žen, která mu stála modelem pro sochu. Řekla to své matce Alici. Otec ji ale nařkl ze lži a předvolal doktora, který jí dal sedativa a poskytl tak šarádě na věrohodnosti.“

Autoři ještě doplní poznámku o tom, že uvedená historka skutečně měla odstartovat kolotoč návštěv lékařů a pobytů v ozdravných zařízeních.

Příběh cesty ke slávě zní velmi prostě a jednoduše. Edie projde léčbou a vystuduje umění. Přestěhuje se do New Yorku a dostane se do společnosti mladých výtvarníků a filmařů.

„Když Andy Warhol potkal Edie, život se stal uměním,“ zní legendární věta, která komentuje setkání slavného umělce s jeho múzou. Okatá dívenka začne pracovat ve Warholově newyorském ateliéru, kterému se přezdívá The Factory, tedy Továrna.

Andy Warhol zrežíroval Krásku č. 2 s Edie v hlavní roli Foto: Creative commons

DROGY A SLÁVA

Edie je představena Andymu Warholovi na počátku roku 1965 v bytě filmového, televizního a divadelního producenta Lestera Perskyho (1925–2001).

Hned po prvním střetnutí s okatou dívenkou Warhol prohlásí, že z ní vytvoří hvězdu. A svůj závazek splní beze zbytku! Edie se začne objevovat nejen v jeho filmech, ale je také na jeho fotografiích a skicách.

Edie se stává módní ikonou. Její poznávací značkou jsou minišaty v kombinaci s obrovskými visacími náušnicemi. Hvězdný status ještě upevní zájem slavného amerického písničkáře Boba Dylana. Nikdo již dnes nedokáže říci, zda byl Edie pouze přítelem, nebo i milencem.

Pravdou zůstává, že jí složil a věnoval hned několik písní. Kromě filmů, módních focení, květin a hvězdného statusu doprovází život Edie ještě jedna věc. Drogy!

Ciao! Manhattan s Edie Foto: Plexfilm / Creative commons

Vypěstuje si závislost na barbiturátech (tlumící léky). Tvrdé drogy pak začne s oblibou zapíjet alkoholem. A protože je věčně zfetovaná nebo opilá, začne ztrácet hvězdný lesk, ale i zdraví. Znovu se u ní objeví psychické problémy.

Kvůli churavé mysli se Edie vrací nejen zpátky do Kalifornie, ale také do léčebny. Během hospitalizace potkává Michaela Bretta Posta.

Manželství s Michaelem Edie uzavírá 24. července roku 1971. Vypadá to, jako kdyby se pro ni stal svazek novým impulsem do života. Přestane pít, ale také užívat drogy. I tak však chodí k psychiatrovi a bere léky na spaní.

Osudový den nastane 15. listopadu 1971, kdy Edie vyráží na módní přehlídku, po které ještě navštíví večírek. Podle pozdějšího vyprávění jejího manžela a švagra má k Edie přistoupit opilý muž a začít na ni řvát.

Oba svědci říkají, že během výstupu opilec prorokuje slavné divě ztroskotání manželství. Udávají také, že výstup Edie velmi zasáhne.

OTRÁVILA SE PRÁŠKY? JE TO PODIVNÉ…

Michael je jediný, kdo může vylíčit poslední okamžiky života slavné modelky. Vypráví o tom, jak se po návratu z večírku domů připravují ke spánku. Líčí, jak podá Edie předepsané prášky na spaní a poslouchá její dech.

Zdá se mu divný. Když se Michael následujícího rána probudí, Edie už nejeví žádné známky života. Koroner ji prohlásí za mrtvou v 9 hodin a 20 minut. V oficiálních záznamech je zaneseno, že smrt nastala nešťastnou náhodou.

Příčinou má být požití alkoholu v kombinaci s prášky na spaní. Prášky jí ale podával její manžel! Co se tedy skutečně v onu osudnou noc odehrálo? Kdo byl onen tajemný muž, který ji urážel, a proč to Edie tolik rozrušilo?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 1.1tis
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 844
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.9tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 2.0tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.1tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]