Ve folkloru je prastarý pohřební artefakt poněkud nepřesně označován „nešťastná mumie” a již desítky let se o něm vypráví mnoho příběhů. Svým majitelům údajně přináší smůlu či rovnou smrt a spojován je i se zkázou Titaniku.
Dřevěné bohatě zdobené víko rakve dlouhé asi 162 centimetrů pochází z Egypta z období 950–900 př. n. l. a archeologové se domnívají, že patří ženě, která se těšila vysokému společenskému postavení. Artefakt je od roku 1889 majetkem Britského muzea v Londýně.
Podle pověsti je prý dřevěné víko je zodpovědné za postřelení jednoho muže, kterému v důsledku toho musela být amputována ruka, a smrt nejméně tří nebo čtyř lidí, kteří k artefaktu měli blízko. Někteří další jsou „jen” přivedeni na mizinu.
Nešťastná mumie je také spojována se smrtí britského spisovatele a novináře Bertrama Fletchera Robinsona (1870–1907). V době, kdy pracoval pro noviny Daily Express, prováděl výzkum historie artefaktu. Zemřel jen o tři roky později ve věku 36 let.
Mumie se také měla nacházet také na palubě Titaniku během jeho osudné plavby a za jeho potopení v roce 1912 podle pověstí nese přímou zodpovědnost. Archeologové však jakékoliv spojení artefaktu s Titanikem hlasitě zpochybňují.