Skip to content

Egyptští archeologové objevili 13 nových sarkofágů

Na egyptské archeology se usmálo štěstí, když v Sakkáře objevili 13 staroegyptských stále zapečetěných rakví. Očekává se, že brzy budou objeveny ještě další.

Možná alespoň tentokrát přináší nešťastná třináctka něco dobrého. Egyptští archeologové neskrývají nadšení poté, co se jim v hloubce 11 metrů pod zemí podařilo v nekropoli v Sakkáře odkrýt pohřební komoru a v ní 13 na sobě naskládaných rakví.

„Nepopsatelný pocit, když jste svědky nového archeologického objevu,” shrnuje za všechny ministr cestovního ruchu a starožitností Khaled Al-Anani.

Otevírání sarkofágu. Foto FB/MTA
NEDOTKNUTÉ VYKRADAČI

Všechny rakve stále zapečetěné, což znamená, že se k nim v minulosti nedostali vykradači hrobů, kteří dříve plenili a znehodnocovali mnoho archeologických nalezišť v Egyptě i po celém světě. Nově objevené rakve jsou tak dobře zachovalé, že se na některých z nich dodnes dochovalo původní barevné zdobení.

Hypoteticky by tedy sarkofágy stále měly obsahovat všechny původní pohřební předměty a cennosti, které byly vedle těl umístěny, než byly před asi 2500 lety pohřbeny. Předpokládá se, že Sakkára sloužila jako nekropole pro Memphis, kdysi hlavní město starověkého Egypta.

Po 3000 let tam Egypťané pohřbívali své mrtvé a zdaleka nešlo jen o vysoce postavenou šlechtu a úředníky. Nedávné vykopávky odhalily i jednodušší pohřby, pravděpodobně lidí ze střední nebo dělnické třídy.

Nově objevený sarkofág. Foto FB/MTA
BUDE JÍCH VÍC

Postavení osob ze třinácti nově nalezených rakví archeologové budou moci odhadnout až po jejich otevření, které plánují provést v následujících týdnech. Nejprve však rakve čeká důkladná prohlídka zvenčí.

Podle Khaleda Al-Ananiho je také velice pravděpodobné, že budou v pohřební šachtě blízké době nalezeny ještě další rakve. Jaká překvapení třináctka objevených rakví skrývá? Doufejme, že mezi nimi nebude žádná nová egyptská kletba.

Už jen nešťastné číslo totiž pověrčivce nabádá k opatrnosti.

Tým, který se na vykopávkách podílel. Foto FB/MTA

Foto: Facebook/Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články