13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Neobjasněné události
El Cuco: Děsivý pojídač dětí inspiroval slavného spisovatele
Filip Appl
od Filip Appl 7.9.2021
4.0tis
Démon z legend nebo skutečný tvor. Co je zač slavný El Cuco? Foto: Pixabay
616
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Na začátku je vražda jedenáctiletého chlapce, kterou začíná vyšetřovat skeptický a osobní ztrátou zasažený detektiv Ralph Anderson. Jenže jeho racionální přístup brzy dostane velkou ránu. Případ totiž dostává nadpřirozený nádech a někteří lidé začínají vyslovovat zvláštní jméno: El Cuco.

Démon z legend nebo skutečný tvor. Co je zač slavný El Cuco? Foto: Pixabay El Cuco na slavném obrazu jehož autorem je Francisco Goya. Foto: National Gallery of Art/Creative commons/CC0 Stephen King. Foto: Pinguino Kolb/Creative Commons/CC BY 2.0 V některých zemích vykreslují Cuca jako odpudivé monstrum. Foto: Catalunyaesunanacio/Creative Commons/Volné dílo

 

Zhruba takto začíná americký seriál Outsider, který se své premiéry dočkal v loňském roce. Na první pohled jde o další temnou detektivku, kterých se v poslední době objevilo několik, ve skutečnosti je to však adaptace populárního hororového románu slavného amerického spisovatele Stephena Kinga (*1947).

Ten je přitom známý tím, že si pro své mysteriózní strašidelné příběhy často vybírá náměty ve vodách lidových pověstí a tajuplného folklóru. Příběh o děsivé bytosti El Cuco v tomto směru není výjimkou. Kde má tento strašák útočící dle legend a zkazek hlavně na děti svůj původ?

Stephen King. Foto: Pinguino Kolb/Creative Commons/CC BY 2.0

ZNALI HO I VE STAROVĚKU

Abychom lépe pochopili, co je El Cuco (často nazývaný i jinými názvy – například Coco nebo Cucuy) zač a kde jsou jeho kořeny, je potřeba zamířit nejprve do latinské Ameriky. Právě tam je víra v jeho existenci dodnes nejsilnější.

Podle stovky let starých zkazek je El Cuco duchem či příšerou různých podob a některých tajuplných schopností. Často bývá zpodobňován jako zvláštní tvor připomínající želvu s dračí hlavou, výjimkou ale není ani podoba malého zvířete s rudýma očima nebo nezřetelného stínu.

El Cuco má být veskrze zlý. Unáší a pojídá děti a dle některých variant legendy se krmí také lidským strachem či dalšími negativními emocemi. Že se ho lidé báli už před mnoha staletími dokládají například texty řeckého historika Diodora Sicilského (90–27 př.n.l.).

„Ten napsal, že iberští vojáci nabodávali hlavy svých nepřátel jako oběť El Cucovi (ačkoliv ho tak nenazýval),“ uvádí americká publicistka Gina Vaynshteyn.

El Cuco na slavném obrazu jehož autorem je Francisco Goya. Foto: National Gallery of Art/Creative commons/CC0

STÁLE NA NĚJ VĚŘÍ

Z oblasti dnešního Španělska a Portugalska se legenda s velkou pravděpodobností dostala právě do Ameriky, kde je dnes vůbec nejsilněji připomínána. Řada lidí stále straší své děti slovy „nezlob, nebo si tě El Cuco odnese“ a ti nejpověrčivější tvrdí, že nejde jen o mýtus, ale o reálnou bytost, která může za mnohá neštěstí.

Existují dokonce lidé, kteří tvrdí, že ho spatřili. Na začátku tohoto tisíciletí to byl například jeden obyvatel mexických ostrovů San Benito, podle kterého měl El Cuco podobu malého znetvořeného zvířete s rudýma očima.

V roce 2006 měla tato bytost pro změnu terorizovat obyvatele texaského městečka Dickens. „Spatřila rudě zbarveného tvora, asi metr vysokého, jak vyskočil na sloup. Otáčel hlavou dokola podobně jako sova,“ reprodukuje slova jedné svědkyně americký záhadolog Nick Redfern (*1964). Mohou tato svědectví dokládat, že je El Cuco něčím víc než jen strašákem pro malé děti?

V některých zemích vykreslují Cuca jako odpudivé monstrum. Foto: Catalunyaesunanacio/Creative Commons/Volné dílo
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 1.3tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.4tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.6tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.0tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.7tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]