4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     El Cuco: Děsivý pojídač dětí inspiroval slavného spisovatele
El Cuco: Děsivý pojídač dětí inspiroval slavného spisovatele
od 7.9.2021
4.0tis
Démon z legend nebo skutečný tvor. Co je zač slavný El Cuco? Foto: Pixabay
616
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Na začátku je vražda jedenáctiletého chlapce, kterou začíná vyšetřovat skeptický a osobní ztrátou zasažený detektiv Ralph Anderson. Jenže jeho racionální přístup brzy dostane velkou ránu.

Případ totiž dostává nadpřirozený nádech a někteří lidé začínají vyslovovat zvláštní jméno: El Cuco.

Démon z legend nebo skutečný tvor. Co je zač slavný El Cuco? Foto: Pixabay El Cuco na slavném obrazu jehož autorem je Francisco Goya. Foto: National Gallery of Art/Creative commons/CC0 Stephen King. Foto: Pinguino Kolb/Creative Commons/CC BY 2.0 V některých zemích vykreslují Cuca jako odpudivé monstrum. Foto: Catalunyaesunanacio/Creative Commons/Volné dílo

Zhruba takto začíná americký seriál Outsider, který se své premiéry dočkal v loňském roce.

Na první pohled jde o další temnou detektivku, kterých se v poslední době objevilo několik, ve skutečnosti je to však adaptace populárního hororového románu slavného amerického spisovatele Stephena Kinga (*1947).

reklama

Ten je přitom známý tím, že si pro své mysteriózní strašidelné příběhy často vybírá náměty ve vodách lidových pověstí a tajuplného folklóru. Příběh o děsivé bytosti El Cuco v tomto směru není výjimkou. Kde má tento strašák útočící dle legend a zkazek hlavně na děti svůj původ?

Stephen King. Foto: Pinguino Kolb/Creative Commons/CC BY 2.0
Stephen King. Foto: Pinguino Kolb/Creative Commons/CC BY 2.0

ZNALI HO I VE STAROVĚKU

Abychom lépe pochopili, co je El Cuco (často nazývaný i jinými názvy – například Coco nebo Cucuy) zač a kde jsou jeho kořeny, je potřeba zamířit nejprve do latinské Ameriky. Právě tam je víra v jeho existenci dodnes nejsilnější.

Podle stovky let starých zkazek je El Cuco duchem či příšerou různých podob a některých tajuplných schopností.

Často bývá zpodobňován jako zvláštní tvor připomínající želvu s dračí hlavou, výjimkou ale není ani podoba malého zvířete s rudýma očima nebo nezřetelného stínu. El Cuco má být veskrze zlý.

reklama

Unáší a pojídá děti a dle některých variant legendy se krmí také lidským strachem či dalšími negativními emocemi. Že se ho lidé báli už před mnoha staletími dokládají například texty řeckého historika Diodora Sicilského (90–27 př.n.l.).

„Ten napsal, že iberští vojáci nabodávali hlavy svých nepřátel jako oběť El Cucovi (ačkoliv ho tak nenazýval),“ uvádí americká publicistka Gina Vaynshteyn.

El Cuco na slavném obrazu jehož autorem je Francisco Goya. Foto: National Gallery of Art/Creative commons/CC0
El Cuco na slavném obrazu jehož autorem je Francisco Goya. Foto: National Gallery of Art/Creative commons/CC0

STÁLE NA NĚJ VĚŘÍ

Z oblasti dnešního Španělska a Portugalska se legenda s velkou pravděpodobností dostala právě do Ameriky, kde je dnes vůbec nejsilněji připomínána.

reklama

Řada lidí stále straší své děti slovy „nezlob, nebo si tě El Cuco odnese“ a ti nejpověrčivější tvrdí, že nejde jen o mýtus, ale o reálnou bytost, která může za mnohá neštěstí. Existují dokonce lidé, kteří tvrdí, že ho spatřili.

Na začátku tohoto tisíciletí to byl například jeden obyvatel mexických ostrovů San Benito, podle kterého měl El Cuco podobu malého znetvořeného zvířete s rudýma očima. V roce 2006 měla tato bytost pro změnu terorizovat obyvatele texaského městečka Dickens.

„Spatřila rudě zbarveného tvora, asi metr vysokého, jak vyskočil na sloup. Otáčel hlavou dokola podobně jako sova,“ reprodukuje slova jedné svědkyně americký záhadolog Nick Redfern (*1964).

Mohou tato svědectví dokládat, že je El Cuco něčím víc než jen strašákem pro malé děti?

V některých zemích vykreslují Cuca jako odpudivé monstrum. Foto: Catalunyaesunanacio/Creative Commons/Volné dílo
V některých zemích vykreslují Cuca jako odpudivé monstrum. Foto: Catalunyaesunanacio/Creative Commons/Volné dílo
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.2tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.0tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.9tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.