20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
El Cuco: Děsivý pojídač dětí inspiroval slavného spisovatele
Filip Appl
od Filip Appl 7.9.2021
4.0tis
Démon z legend nebo skutečný tvor. Co je zač slavný El Cuco? Foto: Pixabay
616
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Na začátku je vražda jedenáctiletého chlapce, kterou začíná vyšetřovat skeptický a osobní ztrátou zasažený detektiv Ralph Anderson. Jenže jeho racionální přístup brzy dostane velkou ránu. Případ totiž dostává nadpřirozený nádech a někteří lidé začínají vyslovovat zvláštní jméno: El Cuco.

Démon z legend nebo skutečný tvor. Co je zač slavný El Cuco? Foto: Pixabay El Cuco na slavném obrazu jehož autorem je Francisco Goya. Foto: National Gallery of Art/Creative commons/CC0 Stephen King. Foto: Pinguino Kolb/Creative Commons/CC BY 2.0 V některých zemích vykreslují Cuca jako odpudivé monstrum. Foto: Catalunyaesunanacio/Creative Commons/Volné dílo

 

Zhruba takto začíná americký seriál Outsider, který se své premiéry dočkal v loňském roce. Na první pohled jde o další temnou detektivku, kterých se v poslední době objevilo několik, ve skutečnosti je to však adaptace populárního hororového románu slavného amerického spisovatele Stephena Kinga (*1947).

Ten je přitom známý tím, že si pro své mysteriózní strašidelné příběhy často vybírá náměty ve vodách lidových pověstí a tajuplného folklóru. Příběh o děsivé bytosti El Cuco v tomto směru není výjimkou. Kde má tento strašák útočící dle legend a zkazek hlavně na děti svůj původ?

Stephen King. Foto: Pinguino Kolb/Creative Commons/CC BY 2.0

ZNALI HO I VE STAROVĚKU

Abychom lépe pochopili, co je El Cuco (často nazývaný i jinými názvy – například Coco nebo Cucuy) zač a kde jsou jeho kořeny, je potřeba zamířit nejprve do latinské Ameriky. Právě tam je víra v jeho existenci dodnes nejsilnější.

Podle stovky let starých zkazek je El Cuco duchem či příšerou různých podob a některých tajuplných schopností. Často bývá zpodobňován jako zvláštní tvor připomínající želvu s dračí hlavou, výjimkou ale není ani podoba malého zvířete s rudýma očima nebo nezřetelného stínu.

El Cuco má být veskrze zlý. Unáší a pojídá děti a dle některých variant legendy se krmí také lidským strachem či dalšími negativními emocemi. Že se ho lidé báli už před mnoha staletími dokládají například texty řeckého historika Diodora Sicilského (90–27 př.n.l.).

„Ten napsal, že iberští vojáci nabodávali hlavy svých nepřátel jako oběť El Cucovi (ačkoliv ho tak nenazýval),“ uvádí americká publicistka Gina Vaynshteyn.

El Cuco na slavném obrazu jehož autorem je Francisco Goya. Foto: National Gallery of Art/Creative commons/CC0

STÁLE NA NĚJ VĚŘÍ

Z oblasti dnešního Španělska a Portugalska se legenda s velkou pravděpodobností dostala právě do Ameriky, kde je dnes vůbec nejsilněji připomínána. Řada lidí stále straší své děti slovy „nezlob, nebo si tě El Cuco odnese“ a ti nejpověrčivější tvrdí, že nejde jen o mýtus, ale o reálnou bytost, která může za mnohá neštěstí.

Existují dokonce lidé, kteří tvrdí, že ho spatřili. Na začátku tohoto tisíciletí to byl například jeden obyvatel mexických ostrovů San Benito, podle kterého měl El Cuco podobu malého znetvořeného zvířete s rudýma očima.

V roce 2006 měla tato bytost pro změnu terorizovat obyvatele texaského městečka Dickens. „Spatřila rudě zbarveného tvora, asi metr vysokého, jak vyskočil na sloup. Otáčel hlavou dokola podobně jako sova,“ reprodukuje slova jedné svědkyně americký záhadolog Nick Redfern (*1964). Mohou tato svědectví dokládat, že je El Cuco něčím víc než jen strašákem pro malé děti?

V některých zemích vykreslují Cuca jako odpudivé monstrum. Foto: Catalunyaesunanacio/Creative Commons/Volné dílo
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 916
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.4tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]