13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Záhady historie
Neobjasněná katastrofa Ďatlovovy výpravy: Co zabilo devět nešťastníků v pohoří Ural?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 7.9.2021
4.1tis
Náhrobek členů výpravy na hřbitově v Jekatěrinburgu. FOTO: Дмитрий Никишин, Public domain, via Wikimedia Commons
464
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Pro osm studentů z Uralské státní technické univerzity a jejich vůdce to měla být výprava plná zážitků na vrchol hory Otorten. Nikdo z nich se však už nevrátil domů. A způsob, jakým zemřeli, dodnes nahání hrůzu.

1. února 1959 se výprava nacházela na úbočí hory Cholat Sjachyl. V jazyce domorodého kmene Mansijů to znamená „Mrtvá hora“. Všichni studenti byli zkušení, měli za sebou už několik náročných túr a výstupů a byli dobře vybavení do mrazivých podmínek.

Oné noci zastihlo výpravu špatné počasí, rozhodli se tedy přenocovat na úpatí hory, než budou pokračovat ke svému cíli. To, co následovalo, dodnes nikdo uspokojivě nevysvětlil.

Náhrobek členů výpravy na hřbitově v Jekatěrinburgu. FOTO: Дмитрий Никишин, Public domain, via Wikimedia Commons Stan, jak jej nalezli záchranáři. FOTO: Neznámý autor / Public domain, via Wikimedia Commons Schéma oblasti tábořiště. Křížky značí polohu nalezených těl. FOTO: Merikanto, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

NAŠLI JE AŽ PO MĚSÍCI

Vůdce výpravy Igor Ďatlov se měl po skončení výpravy ohlásit telegrafem. 12. února však od něj nikdo neměl zprávu. Ve stopách devítky lidí se tak vydali záchranáři. Poslední tábořiště však objevili až 26. února.

Stan byl polozbořený, zasypaný sněhem a stopy naznačovaly, že všichni členové výpravy z něj utekli, někteří jen v ponožkách nebo bosi.

Stan, jak jej nalezli záchranáři. FOTO: Neznámý autor / Public domain, via Wikimedia Commons

Co je mohlo vyhnat do mrazivé noci? To byla první otázka záchranářů. Brzy ale začalo otázek přibývat. Když našli v okolí stanu těla, doslova jim vstávaly vlasy hrůzou.

Na okraji lesa našli první dvě mrtvoly. Ve spodním prádle a částečně ohořelé. Polámané větve v několikametrové výšce svědčily o tom, že se snažili vyšplhat na okolní stromy.

Na takový pohled záchranáři rozhodně připravení nebyli… A nebylo to zdaleka všechno, co měli v lese najít.

SCÉNA JAKO Z HORORU

Těla zbylých členů expedice se našla až po odtátí sněhu o dva měsíce později. Všichni na sobě měli poškozené oblečení, někteří na sobě měli kusy oděvu patřící jiným členům skupiny, jiní byli jen ve spodním prádle.

Vyšetřovatelé nejprve pracovali s tezí, že všichni zemřeli na podchlazení. Výsledky pitvy jim ale vyrazily dech. Jedna z mrtvol měla rozdrcenou lebku, další dvě polámaná žebra a rozsáhlá vnitřní zranění.

Skoro se zdálo, že se vyšetřovatelé dívají na následky autonehody. Jedné ze dvou mrtvých žen chyběl jazyk a některé části oblečení vykazovaly zvýšený stupeň radiace.

Schéma oblasti tábořiště. Křížky značí polohu nalezených těl. FOTO: Merikanto, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Co se přesně s členy výpravy stalo? To už asi nikdo nezjistí. Vyšetřování bylo uzavřeno se závěrem, že oběti zemřely vlivem spontánní přírodní síly, kterou nebyli schopni překonat. Cizí zavinění bylo vyloučeno, jednak se nenašly stopy kromě těch patřící devítce mrtvých, a síla, kterou by člověk musel vyvinout, aby jinému způsobil taková zranění, je nepředstavitelná.

Nejčastěji se za příčinu smrti uvádí kombinace špatného počasí a lokální laviny, ale o drastické smrti mladých lidí koluje celá řada konspiračních teorií. Hovoří se o útoku zvířete, skupiny lidí, konfliktu mezi členy skupiny, experimentální zbrani, sněžném muži nebo UFO. Dozvíme se někdy, kde je pravda?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 1.1tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 1.6tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.0tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 2.3tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.3tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]