Skip to content

Eppinský les: Je útočiště zločinců navždy poznamenáno zlem?

Hluboké anglické lesy jsou po mnohá staletí zdrojem nejrůznějších pověr a mýtů o tom, kdo nebo co se v nich ukrývá. Jedním z nejtajemnějších lesů kolem samotného Londýna je Epping. Místo, které přitahuje zločince, ale dost možná i neznámé temné síly. Co všechno se odehrávalo ve stínu zdejších stromů?

Eppinský les nedaleko Londýna je oblíbenou rekreační lokalitou. Jeho historie má ale i svou odvrácenou stranu.

Ve křoví hluboko v eppinském lese se 4. května 1737 krčí zadýchaná postava v hnědém kabátě a klobouku. Zpocenou rukou nabíjí pistoli a připravuje se na to, co musí přijít. Ozve se mužský hlas. „Loupežníku! Vyjdi ven!“ Anglický lapka Dick Turpin (1705–1739) ví, že nemá na výběr. Strčí si pistoli za opasek a s rukama nad hlavou opouští svůj úkryt. Proti němu stojí jeden ze strážců eppinského lesa, Thomas Morris, a míří na něj puškou. „Tohle je konec, Turpine, teď půjdeš se mnou!“ Strážník se pomalu přibližuje a hlavní pokyne Turpinovi, aby šel před ním. Ten ho ale překvapí svou rychlostí. Zničehonic uskočí do strany a od boku vytahuje pistoli. Ozvou se dva výstřely a celou scenérii zahalí dým. Když se rozplyne, leží Morrisovo tělo bezvládně na zemi. Turpin sbírá pušku a se zachechtáním vyráží do svého úkrytu. Zrodilo se právě v této chvíli zlo, které ve slavném lese dodnes přetrvává?

Zločinec Dick Turpin byl už ve své době nechvalně proslulou osobností. Prochází dodnes lesem jeho duch?
PŘÍZRAKY VRAHŮ I OBĚTÍ

Dick Turpin řádí v eppinském lese v 18. století. Jde o krvavého banditu, který se neštítí ani vraždy. Ukrývá se v jeskyni v oblasti zvané High Beach, odkud má dobrý přehled o tom, co se děje na hlavní cestě, po které jezdí obchodníci. Turpin je nakonec chycen a oběšen, jenže krátce po jeho smrti se začínají šířit zvěsti, že se jeho duch vrátil do eppinského lesa. „Duch muže v třírohém klobouku, v tmavém plášti, který jezdí na černém koni, byl od té doby spatřen v oblasti High Beach několikrát,“ říká britský záhadolog Steward Hare, který se o nadpřirozené jevy eppinského lesa dlouhodobě zajímá. U Turpina ale výčet hrůz, které les zažil, nekončí. V 70. letech 20. století se zde ukrýval britský zločinec Ronald Jebson (*1939). Tento sadistický pedofil zavraždil dvě malé děti a jejich těla zahrabal v lese. Dodnes je zde prý slyšet jejich nářek.

V 70. letech 20. století se v Eppinském lese i vrah dvou malých dětí Ronald Jebson.
PŘÍLIŠ MNOHO SMRTI

V lese se umíralo až příliš často. Byl totiž také útočištěm pro lidi, kteří prchali z měst před morem. Ukrývali se v něm i obyvatelé Londýna v letech, kdy bylo hlavní město Anglie bombardováno nacistickým letectvem. Zvěsti hovoří také o satanských obřadech v kostele v High Beach. Očití svědci prý spatřili podivné bytosti s lucernami a v kostele byly nalezeny stopy po lidských obětech. Výjimkou zde prý není ani dětský křik, který vychází neznámo odkud, či podivná světla. „Nejvíc paranormálních jevů bylo hlášeno právě v High Beach a na nové cestě. Pokud by někdo chtěl zkoumat temnou stránku lesa, právě tady by měl začít,“ dodává Steward Hare, který upozorňuje také na podivné chování techniky v lese. Auta prý mají čas od času problém nastartovat a někdy se sama od sebe rozjedou do kopce. Je i za tím nějaká temná síla?

Podle pověstí je zdrojem veškerého zla v Eppinském lese tajemné jezírko, které se ukrývá kdesi v jeho hlubokých hvozdech.
JEZÍRKO ZDROJEM ZLA?

Podle badatelů bylo už několik století před naším letopočtem na jednom z kopců v lese pravěké opevnění, kde se prý mohly odehrávat pohanské rituály. Souvisí snad právě s tím temná aura, která celé místo obepíná? Další teorie hovoří o malém jezírku někde uprostřed lesa, ze kterého všechno zlo pochází. „Mnoho lidí věří, že jezírko je prokleté nějakou temnou silou, která nutí lidi páchat sebevraždy,“ popisuje Steward Hare další záhadu. O Epping se přitom opakovaně zajímají i nejrůznější lovci duchů. Navštívil ho i britský tým vyšetřovatelů, který zde pátral po duchovi Dicka Turpina. Jejich přístroje prý zaznamenaly přítomnost nějaké nadpřirozené bytosti. Šlo o ducha krvežíznivého bandity?

Autor článku: Filip Appl

Foto: express.co.uk, rareoldprints.com, guardian.co.uk, hautingnights.co.uk
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záchranná stanice ARCHA přijala v roce 2019 rekordních 1575 zvířat
21stoleti.cz

Záchranná stanice ARCHA...

Zoologická zahrada Liberec není jenom zoo, ale...
Vysedává s kolegyněmi!
nasehvezdy.cz

Vysedává s kolegyněmi!

Jak v minulosti, tak i dnes se z něj...
Komu se nejlépe daří dodržovat léčbu?
epochalnisvet.cz

Komu se nejlépe daří...

Nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují...
V Dubaji skončil historicky první hodinářský týden LVMH Watch Week Dubai
iluxus.cz

V Dubaji skončil historicky...

Od 13. do 15. ledna probíhal v Bvlgari...
Kuba: Ostrov doutníků, rumu a salsy
epochanacestach.cz

Kuba: Ostrov doutníků, rumu...

Zvolněte tempo, nechte...
Připomeňte si hrůzné experimenty Anděla smrti Mengeleho
epochaplus.cz

Připomeňte si hrůzné...

Rok 1943 se stal pro nacistického doktora Josefa...
Chichén Itzá: Na jeden rituál Mayové obětovali až 80 tisíc lidí!
epochanacestach.cz

Chichén Itzá: Na jeden rituál...

Zbytky prastarého mayského...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Smrtonosné syčení: Děsil Kalifornii osmnáctimetrový had?
epochalnisvet.cz

Smrtonosné syčení: Děsil...

Anakonda velká a krajta mřížkovaná jsou dva nám známé...
Mark Zuckerberg: Jak ve studentském pokoji rozjet největší sociální síť?
epochaplus.cz

Mark Zuckerberg: Jak ve...

Světla počítačových monitorů vídá mladý Mark Zuckerberg...
Zpět v nemocnici! Domů se hned nedostane
nasehvezdy.cz

Zpět v nemocnici! Domů se...

Jako by jí půl roku pod neustálým dohledem...
Těžká rána pro svět technologií: Robotickým restauracím v San Franciscu se nedaří
21stoleti.cz

Těžká rána pro svět...

Kde jinde by měly technologie ovlivňovat...