Skip to content

Existuje bájná říše Agharta?

Ve starých pohádkách a bájích celé řady zemí se objevuje motiv podzemních království a jeho obyvatel. Odkud se vzal a jak vznikl? Nebo to byla jen náhodná fantazie lidí?

PODZEMÍ NAŠÍ PLANETY

Existuje i řada teorií, které se snaží tomu přijít na kloub. Takové zvěsti přivezli do Evropy z Asie například cestovatelé Ferdinand Ossendowski a Nikolas Roerich. Pod Mongolskem a Tibetem prý existuje obrovská síť chodeb a podzemních prostor.

Totéž tvrdí i anglický speleolog Jim Birchall, který se v roce 1996 vydal do Mongolska prozkoumat tyto jeskyně. Přitom ještě do roku 1992 panovalo přesvědčení, že tam žádné jeskyně nejsou, natož pod pouští Gobi.

I když navštívil jen sedm jeskyní, byl přesvědčen o jejich rozsáhlé síti. Vstupy do nich lze jen velmi obtížně nalézt, vedou jen z některých kolmých šachet v poušti, nebo opuštěných dolů.

Typické pro podzemí má být jakési nazelenalé světlo, které vyzařuje ze stěn jeskyní. To prý umožňuje život bez přívodu světla.

Ale podobné podzemní prostory se mají vyskytovat prakticky po celém světě. Tato podzemní říše dostala také své jméno – Agharta.

Představy o Aghartě a vstupech do ní FOTO: cez-okno.net
kDE SE VZALA AGHARTA?

Agharta a její podivuhodní obyvatelé mají podle některých teorií pocházet z bývalé zničené legendární Atlantidy. Ale jsou prý tu i jiné možnosti – zmizelá předchozí vysoce inteligentní civilizace nebo pozůstatek návštěvníků z jiné planety.

Vždyť někteří badatelé považují dokonce Tibeťany za předky těchto dávných obyvatel, kteří se smísili se současnou lidskou rasou.

Obyvatelům Agharty je přisuzována jejich tajemná vnitřní síla nazývaná „vril“. Touto silou jsou prý poháněny i létající stroje, pomocí kterých se pohybují v podzemní říši. Občas se v nich mají objevit i na naší obloze.

To by vysvětlovalo i záhadu, kterou nazýváme UFO.

O podzemní Aghartu se velmi zajímal i Adolf Hitler známý svými okultními zájmy. Dokonce poslal do Tibetu i zvláštní vědeckou výpravu. Ta měla objevit předpokládanou vyšší rasu, kterou chtěl spojit se svým národem.

Také i nazelenalé světlo jihlavské podzemní chodby jej zajímalo. Někteří cestovatelé spojují s Aghartou i výskyt některých prostor s tvrdým, skleněným a lesklým povrchem, zjištěným v některých zemích.

Například se taková tajemná jeskyně má vyskytovat i v jedné z jeskyní na Slovensku. Tak ji popsal kapitán Horák ve svém deníku z bojů v partyzánském oddíle během Slovenského povstání.

Představy o tajemné Aghartě FOTO: cez-okno.net
CO KDYŽ JE TO JINAK?

Ale existují i teorie, že podzemní prostory a chodby neslouží ke vstupu do skutečné podzemní říše. Jde prý jen na určitých místech o jakýchsi přestupech či přestupních branách do jiného časoprostoru, do jiné dimenze.

Tyto vstupy se mají nacházet v podzemních chodbách Mongolska, Tibetu, nebo Cheopsovy pyramidy, jeskyně Chua–šan v Číně atd. Mezi tato rozhraní dimenzí lze počítat paranormální výklenek „zelené chodby“ v Jihlavě či zmíněná „měsíční jáma“, to je jeskyně se skleněným povrchem na Slovensku popsaná v deníku kapitána Horáka.

Ale takové přestupy mezi dimenzemi nejsou samozřejmě určeny pro každého. Jak vypráví rybáři za druhé světové války, dostala se jejich loď do smrtelného nebezpečí. V poslední chvíli spatřili zelené světlo, které je navedlo do jeskyně pod kamenným útesem na neznámém ostrůvku.

Zde se měli setkat s tajemnými, ale přívětivými obyvateli, kteří je nasytili a ukázali cestu zpět. Ovšem tento ostrůvek již nikdy nebyl znovu objeven. Projeli na moři branou do jiného, paralelního světa?

Foto: viz popisky a galerie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články