Domů     Záhady historie
Existuje bájná říše Agharta?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 17.10.2020
5.2tis
Ilustracni foto FOTO: morezprav.cz
359
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Ve starých pohádkách a bájích celé řady zemí se objevuje motiv podzemních království a jeho obyvatel. Odkud se vzal a jak vznikl? Nebo to byla jen náhodná fantazie lidí?

Ilustracni foto FOTO: morezprav.cz Představy o Aghartě a vstupech do ní FOTO: cez-okno.net Představy o tajemné Aghartě FOTO: cez-okno.net

PODZEMÍ NAŠÍ PLANETY

Existuje i řada teorií, které se snaží tomu přijít na kloub. Takové zvěsti přivezli do Evropy z Asie například cestovatelé Ferdinand Ossendowski a Nikolas Roerich. Pod Mongolskem a Tibetem prý existuje obrovská síť chodeb a podzemních prostor.

Totéž tvrdí i anglický speleolog Jim Birchall, který se v roce 1996 vydal do Mongolska prozkoumat tyto jeskyně. Přitom ještě do roku 1992 panovalo přesvědčení, že tam žádné jeskyně nejsou, natož pod pouští Gobi.

I když navštívil jen sedm jeskyní, byl přesvědčen o jejich rozsáhlé síti. Vstupy do nich lze jen velmi obtížně nalézt, vedou jen z některých kolmých šachet v poušti, nebo opuštěných dolů.

Typické pro podzemí má být jakési nazelenalé světlo, které vyzařuje ze stěn jeskyní. To prý umožňuje život bez přívodu světla.

Ale podobné podzemní prostory se mají vyskytovat prakticky po celém světě. Tato podzemní říše dostala také své jméno – Agharta.

Představy o Aghartě a vstupech do ní FOTO: cez-okno.net

kDE SE VZALA AGHARTA?

Agharta a její podivuhodní obyvatelé mají podle některých teorií pocházet z bývalé zničené legendární Atlantidy. Ale jsou prý tu i jiné možnosti – zmizelá předchozí vysoce inteligentní civilizace nebo pozůstatek návštěvníků z jiné planety.

Vždyť někteří badatelé považují dokonce Tibeťany za předky těchto dávných obyvatel, kteří se smísili se současnou lidskou rasou.

Obyvatelům Agharty je přisuzována jejich tajemná vnitřní síla nazývaná „vril“. Touto silou jsou prý poháněny i létající stroje, pomocí kterých se pohybují v podzemní říši. Občas se v nich mají objevit i na naší obloze. To by vysvětlovalo i záhadu, kterou nazýváme UFO.

O podzemní Aghartu se velmi zajímal i Adolf Hitler známý svými okultními zájmy. Dokonce poslal do Tibetu i zvláštní vědeckou výpravu. Ta měla objevit předpokládanou vyšší rasu, kterou chtěl spojit se svým národem.

Také i nazelenalé světlo jihlavské podzemní chodby jej zajímalo. Někteří cestovatelé spojují s Aghartou i výskyt některých prostor s tvrdým, skleněným a lesklým povrchem, zjištěným v některých zemích. Například se taková tajemná jeskyně má vyskytovat i v jedné z jeskyní na Slovensku.

Tak ji popsal kapitán Horák ve svém deníku z bojů v partyzánském oddíle během Slovenského povstání.

Představy o tajemné Aghartě FOTO: cez-okno.net

CO KDYŽ JE TO JINAK?

Ale existují i teorie, že podzemní prostory a chodby neslouží ke vstupu do skutečné podzemní říše. Jde prý jen na určitých místech o jakýchsi přestupech či přestupních branách do jiného časoprostoru, do jiné dimenze.

Tyto vstupy se mají nacházet v podzemních chodbách Mongolska, Tibetu, nebo Cheopsovy pyramidy, jeskyně Chua–šan v Číně atd. Mezi tato rozhraní dimenzí lze počítat paranormální výklenek „zelené chodby“ v Jihlavě či zmíněná „měsíční jáma“, to je jeskyně se skleněným povrchem na Slovensku popsaná v deníku kapitána Horáka.

Ale takové přestupy mezi dimenzemi nejsou samozřejmě určeny pro každého. Jak vypráví rybáři za druhé světové války, dostala se jejich loď do smrtelného nebezpečí. V poslední chvíli spatřili zelené světlo, které je navedlo do jeskyně pod kamenným útesem na neznámém ostrůvku.

Zde se měli setkat s tajemnými, ale přívětivými obyvateli, kteří je nasytili a ukázali cestu zpět. Ovšem tento ostrůvek již nikdy nebyl znovu objeven. Projeli na moři branou do jiného, paralelního světa?

Foto: viz popisky a galerie
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.11.2021 1.6tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]
od Pavel Polcar 25.11.2021 2.3tis
Zaniklé město Trója se rovněž jako Atlantida pokládalo za báji a výplod něčí představivosti. Německý obchodník a amatérský archeolog Henrich Schliemann (1822-1890) však svým nálezem umlčel veškeré negativní ohlasy. Inspirací mu byl antický básník, přesněji Homér, jenž ve svém významném eposu Ilias město opěvoval. Nejdříve výsměch Přes počáteční výsměch si Schliemann se svým objevem na […]
od Pavel Polcar 24.11.2021 1.4tis
Nedaleko pyramid v Gíze byla egyptskými a japonskými archeology objevena 26 metrů dlouhá lať, jež tvořila část lodi významného egyptského panovníka Chufua nebo také Cheopse (zemřel 2566 př. n. l.) ze 4. dynastie. O existenci lodi se vědělo již od 80. let minulého století, avšak její části byly nalézány postupně. Chufuova loď je právem označována […]
od Eva Soukupová 24.11.2021 3.0tis
V Římské říši zřejmě nebylo mocnější a obávanější legie. Muži z 9. legie procházejí tvrdým tréninkem. Jsou silní a disciplinovaní. A pak jejich vojsko náhle přestává existovat. Názory na to, co se s vojskem stalo, se různí.     Obávaná 9. legie se za svou dlouhou historii se účastní mnoha důležitých historických bojů. Tisíce mužů […]
od Mirek Brát 22.11.2021 2.4tis
Byla to největší a nejznámější antická knihovna. Nacházela se na pobřeží Středozemního moře v egyptské Alexandrii, městě založeném Alexandrem Makedonským během výbojů jeho armád do Severní Afriky. Požár této knihovny se dostal do učebnic. Méně je známé, že Alexandrijská knihovna vyhořela opakovaně. Kolikrát? Helénistický vládce Egypta Ptolemaios I. Soter velmi podporoval vědy a vzdělanost. Aby […]