Skip to content

Existuje islandské vodní monstrum? Důkazů přibývá!

Nejslavnějším jezerem, ve kterém má přežívat tajemná nestvůra občas se zjevující lidem, je bezesporu skotské Loch Ness. Není však zdaleka jediné. Mezi známé zástupce severských jezer s podobnou pověstí patří i islandské Lagarfljot. Žije v jeho vlnách obří vodní had?

Je ráno a islandský farmář Hjörtur Kjerúlf s kávou v ruce právě vyhlíží z okna svého domu, který stojí jen kousek od jezera Lagarfljot. Dobře zná všechny ty historky, které se tradují o nestvůře, co v jezeře žije, ale sám jim příliš nevěří. Ostatně žije zde už dlouhou dobu a sám nikdy nic podivného neviděl. Až doteď. Koutkem oka totiž spatří zvláštní stín rychle se pohybující po hladině. Na nic nečeká a na ledovou vodu zakalenou od nánosů bahna a namíří svůj fotoaparát s kamerou. Jeho nahrávka se později dostává na internet a objevuje se i v televizi. Veřejnost začíná šílet a všichni hovoří o dosud nejpřesvědčivějším důkazu existence legendárního a děsivého vodního hada z jezera Lagarfljot. Jenže vedle toho jsou slyšet i hlasy skeptiků, podle kterých je to jeden velký podvod nebo omyl. Ukáže se, že mají pravdu?

Žije v hlubinách islandského jezera prastará příšera?
ŘADA POZOROVÁNÍ

Jezero Lagarfljot lze najít ve východní části Islandu kousek od městečka Egilsstaőir. Je to pořádná vodní plocha – Na délku má 25 kilometrů a největší naměřená hloubka je 112 metrů. V poslední době se o něm zájemci o nejrůznější záhady doslýchají poměrně často. Důvodem je přibývající počet zpráv o tajemném tvorovi, kterému se říká Lagarflőtsormurinn. Že žije v jezeře, věřili už lidé ve středověku. 1345, 1589 či 1861. To jsou tři letopočty, ve kterých údajně došlo k pozorování zvláštního neidentifikovatelného tvora. V dvacátém století pak bylo incidentů hned několik. V roce 1963 podává svědectví o této islandské lochnesce sám ředitel islandských národních lesů Sigurður Blöndal. O pár let později tvor vyděsí další zaměstnance jeho podniku a v roce 1978 promluví o pozorování nestvůry učitel a studenti jedné školy, která stojí na břehu. Je vůbec možné, aby si všichni tito lidé svou zkušenost vymysleli?

April Holloway
CO PŘINESLO VYŠETŘOVÁNÍ?

Jenže v 70. letech minulého století to rozhodně nekončí. V roce 1983 oznamují zaměstnanci jedné telefonní firmy, že při jednom měření zkusili na podivnou masu proplouvající kolem hodit dlouhý telefonní kabel. Když ho zase vytáhli, nevěřili svým očím. „Ten kabel byl speciálně vyroben tak, aby se nezkroutil, byl potrhaný a poškozený na 22 různých místech. Pravděpodobně jsme ho přehodili přímo přes tělo a chřtán té šelmy,“ prohlásil jeden ze svědků. Ovšem nejslavnější důkaz podává v roce 2012 zmíněný farmář Hjörtur Kjerúlf. Kvůli jeho videu dokonce vznikla vyšetřovací městská komise, která konstatovala, že je záznam pravý a že skutečně nelze zjistit, jaký tvor je na něm zachycený. Nebylo ale všechno podniknuto jen s cílem přilákat na místo turistický ruch?

PRASTARÝ VODNÍ JEŠTĚR?

Svědci se ostatně neshodnou ani na tom, jak vlastně tvor přesně vypadá. Podle některých jde o jakéhosi vodního hada s velkou plochou hlavou, který může mít na délku až 90 metrů. Jiní ho zase přirovnávají spíše k lochnesce a věří, že by mohlo jít o potomka nějakého prehistorického vodního ještěra. Proti tomu však stojí skeptické teorie popírající existenci islandské vodní bestie či naznačující, že za vším by mohl být nějaké obyčejné zvíře. „Bylo zjištěno mnoho druhů ryb, které se podobají různým příšerám z moře a které jsou popsány v mytologických dílech – žralok límcový nebo třeba hlístoun červenohřívý. Nějaký jim podobný druh klidně mohl přebývat v jezeře Lagarfljot a stát za po staletí rozvíjenou legendou,“ spekuluje americká záhadoložka April Holloway. Mohlo tedy nakonec celý ten vzruch způsobit jen vzácné ale přece jen obyčejné zvíře?

Foto a video: www.facebook.com/aprileholloway, www.nat.is, monstersvault.com, Youtube (hjorturkjerulf)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
Byl vyhlášen 13. ročník projektu L´Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě
21stoleti.cz

Byl vyhlášen 13. ročník projektu...

Projekt společnosti L’Oréal a Světové...
První nositelný senzor bez baterie pro zlepšení bezpečnosti pokožky na slunci
21stoleti.cz

První nositelný senzor bez...

Firma La Roche-Posay tento týden oznámila...
Ničení knih: Návod k němu nabízí už Bible
epochaplus.cz

Ničení knih: Návod k němu...

Už v biblickém Novém zákoně najdeme zmínku o ničení...
Čtyři držitelé Ceny Thálie a nestárnoucí příběh Cyrano z Bergeracu
iluxus.cz

Čtyři držitelé Ceny Thálie a...

Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos...
Čeká ji doma rozvodové peklo?
nasehvezdy.cz

Čeká ji doma rozvodové peklo?

Zpěvačce Lucii Vondráčkové (39) se...
Čeští vědci budou v poušti vyrábět vodu ze vzduchu
21stoleti.cz

Čeští vědci budou v poušti...

Ze sídla Univerzitního centra energeticky efektivních...
Lucie Bílá: Opustí ji před svatbou?
nasehvezdy.cz

Lucie Bílá: Opustí ji před...

Kdykoli jí někdo z jejích kolegů či přátel...
Procházka po střeše světa: 5 horských královen světa!
epochaplus.cz

Procházka po střeše světa: 5...

Před 50 miliony lety tu bylo moře....
Korunky krásy: Poklady britské královské rodiny
epochalnisvet.cz

Korunky krásy: Poklady...

Diamanty, dědictví i vůně minulosti. To vše v sobě snoubí...
Nachází se v Británii brána do pekla?
epochalnisvet.cz

Nachází se v Británii brána...

Kněz pronese magickou formulku a impozantní obětní býk,...
VIDEO: TOP 5 absolutně nechutných experimentů
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 5 absolutně...

Bez pokusů by se vědci asi...