Skip to content

Existuje islandské vodní monstrum? Důkazů přibývá!

Nejslavnějším jezerem, ve kterém má přežívat tajemná nestvůra občas se zjevující lidem, je bezesporu skotské Loch Ness. Není však zdaleka jediné. Mezi známé zástupce severských jezer s podobnou pověstí patří i islandské Lagarfljot. Žije v jeho vlnách obří vodní had?

Je ráno a islandský farmář Hjörtur Kjerúlf s kávou v ruce právě vyhlíží z okna svého domu, který stojí jen kousek od jezera Lagarfljot. Dobře zná všechny ty historky, které se tradují o nestvůře, co v jezeře žije, ale sám jim příliš nevěří. Ostatně žije zde už dlouhou dobu a sám nikdy nic podivného neviděl. Až doteď. Koutkem oka totiž spatří zvláštní stín rychle se pohybující po hladině. Na nic nečeká a na ledovou vodu zakalenou od nánosů bahna a namíří svůj fotoaparát s kamerou. Jeho nahrávka se později dostává na internet a objevuje se i v televizi. Veřejnost začíná šílet a všichni hovoří o dosud nejpřesvědčivějším důkazu existence legendárního a děsivého vodního hada z jezera Lagarfljot. Jenže vedle toho jsou slyšet i hlasy skeptiků, podle kterých je to jeden velký podvod nebo omyl. Ukáže se, že mají pravdu?

Žije v hlubinách islandského jezera prastará příšera?
ŘADA POZOROVÁNÍ

Jezero Lagarfljot lze najít ve východní části Islandu kousek od městečka Egilsstaőir. Je to pořádná vodní plocha – Na délku má 25 kilometrů a největší naměřená hloubka je 112 metrů. V poslední době se o něm zájemci o nejrůznější záhady doslýchají poměrně často. Důvodem je přibývající počet zpráv o tajemném tvorovi, kterému se říká Lagarflőtsormurinn. Že žije v jezeře, věřili už lidé ve středověku. 1345, 1589 či 1861. To jsou tři letopočty, ve kterých údajně došlo k pozorování zvláštního neidentifikovatelného tvora. V dvacátém století pak bylo incidentů hned několik. V roce 1963 podává svědectví o této islandské lochnesce sám ředitel islandských národních lesů Sigurður Blöndal. O pár let později tvor vyděsí další zaměstnance jeho podniku a v roce 1978 promluví o pozorování nestvůry učitel a studenti jedné školy, která stojí na břehu. Je vůbec možné, aby si všichni tito lidé svou zkušenost vymysleli?

April Holloway
CO PŘINESLO VYŠETŘOVÁNÍ?

Jenže v 70. letech minulého století to rozhodně nekončí. V roce 1983 oznamují zaměstnanci jedné telefonní firmy, že při jednom měření zkusili na podivnou masu proplouvající kolem hodit dlouhý telefonní kabel. Když ho zase vytáhli, nevěřili svým očím. „Ten kabel byl speciálně vyroben tak, aby se nezkroutil, byl potrhaný a poškozený na 22 různých místech. Pravděpodobně jsme ho přehodili přímo přes tělo a chřtán té šelmy,“ prohlásil jeden ze svědků. Ovšem nejslavnější důkaz podává v roce 2012 zmíněný farmář Hjörtur Kjerúlf. Kvůli jeho videu dokonce vznikla vyšetřovací městská komise, která konstatovala, že je záznam pravý a že skutečně nelze zjistit, jaký tvor je na něm zachycený. Nebylo ale všechno podniknuto jen s cílem přilákat na místo turistický ruch?

PRASTARÝ VODNÍ JEŠTĚR?

Svědci se ostatně neshodnou ani na tom, jak vlastně tvor přesně vypadá. Podle některých jde o jakéhosi vodního hada s velkou plochou hlavou, který může mít na délku až 90 metrů. Jiní ho zase přirovnávají spíše k lochnesce a věří, že by mohlo jít o potomka nějakého prehistorického vodního ještěra. Proti tomu však stojí skeptické teorie popírající existenci islandské vodní bestie či naznačující, že za vším by mohl být nějaké obyčejné zvíře. „Bylo zjištěno mnoho druhů ryb, které se podobají různým příšerám z moře a které jsou popsány v mytologických dílech – žralok límcový nebo třeba hlístoun červenohřívý. Nějaký jim podobný druh klidně mohl přebývat v jezeře Lagarfljot a stát za po staletí rozvíjenou legendou,“ spekuluje americká záhadoložka April Holloway. Mohlo tedy nakonec celý ten vzruch způsobit jen vzácné ale přece jen obyčejné zvíře?

Foto a video: www.facebook.com/aprileholloway, www.nat.is, monstersvault.com, Youtube (hjorturkjerulf)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vše se jí rozpadá pod rukama!
nasehvezdy.cz

Vše se jí rozpadá pod rukama!

Dana Morávková (47) toho má v poslední...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...
VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších věcí na světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších...

Prodávají se po stovkách, tisících, i...
Jaké nejhorší katastrofy se udály při zkoumání vesmíru?
epochalnisvet.cz

Jaké nejhorší katastrofy se...

Cesty do kosmu provázelo několik...
Pneumokok na vzestupu
21stoleti.cz

Pneumokok na vzestupu

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
NASA hlásí: v atmosféře Měsíce je vodní pára
21stoleti.cz

NASA hlásí: v atmosféře...

Nejen planety, ale i mnohé měsíce mají svou...
Zúčtování s nevěrnicemi: Pomstili Medicejové rodinnou čest?
epochaplus.cz

Zúčtování s nevěrnicemi:...

Se staženým hrdlem opouští Isabela Medicejská...
Sydney Guilaroff: Vlasový guru Hollywoodu
epochalnisvet.cz

Sydney Guilaroff: Vlasový...

Jeho jméno mladším generacím nejspíš nic neřekne. I tak na nás...
Jitka Schneiderová: Dost se odvázala
nasehvezdy.cz

Jitka Schneiderová: Dost se...

Vždycky si dávala herečka Jitka Schneiderová...
10 největších hradních komplexů světa
epochaplus.cz

10 největších hradních...

Majestátní pevnosti byly budovány i po dobu mnoha...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...