27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Fantom z Mississippi: Spícím obětem stříhá vlasy – a pak mizí
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.5.2022
2.5tis
Přízračný holič terorizoval americké městečko, foto Pixabay
249
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Jako duch se v noci vkrádá do cizích ložnic. Může si odsud odnést cokoliv si zamane. Cennosti ho ale nechávají chladným, mnohem více jej přitahují vlasy spících žen. Ustřihne pro sebe pramen a zase se tiše odplíží pryč. Kdo byl záhadný holič z Mississippi a co bylo jeho motivem?

Přízračný holič terorizoval americké městečko, foto Pixabay Ženy si obvykle všimly chybějících vlasů až ráno, foto Pixabay Kvůli podivnému lupiči se zpomalila výroba lodí, foto JOHN BOUVIA, USN / Creative Commons / Volné dílo

V létě roku 1942 město Pascagoula terorizuje bizarní útočník se zvláštní slabostí pro lidské vlasy. Pro jeho neobvyklý modus operandi se mu začíná přezdívat „přízračný holič“. Pod rouškou noci se vkrádá do domů tamních obyvatel vyzbrojen nůžkami a pak zase nepozorovaně odchází.

Jediné, co si ze svých nočních dobrodružství odnáší, jsou prameny vlasů svých obětí, které ve většině případů pokojně spí až do rána. Teprve pro probuzení obvykle zjišťují že byly předešlé noci navštíveny holičským fantomem. Proč to dělá?

CHYBÍ JEN VLASY

Fantom o sobě dává poprvé vědět v noci 5. června 1942. Dvě mladé ženy Mary Evelyn Briggs a Ednu Marii Hydel přespávající v pokoji v klášteře Panny Marie Vítězné probudí podivný hluk. Když Mary otevře oči, spatří u své postele nezvaného hosta.

„Viděla jsem postavu docela malého tlustého muže, jak se na nade mnou sklání, v ruce drží něco lesklého a hraje si s mými vlasy. Když viděl, jak jsem otevřela oči, řekl ‚psst‘. Vykřikla jsem a on vyskočil ven oknem,“ popisuje žena.

Nikdo během incidentu není zraněn a kromě vlasů Mary Briggs nebylo nic odcizeno. Ženy noční návštěvu nahlásí policii. Ta nejprve věc nepovažuje za nějaký velký problém a incident smete ze stolu. Pak se ale začnou množit další podobná hlášení.

Zdá se, že v oblasti řádí sériový holič. Může být nebezpečný?

Týden po prvním incidentu dojde k vloupání do domu Davida G. Peattieho. Tentokrát zmizí pramen vlasů z hlavy jeho šestileté dcery Carol, která spala hned vedle svého bratra. Té noci nikdo nic neslyšel ani neviděl.

Na vše se přijde až ráno, kdy se ukáže že Carol chybí vlasy a na podlaze u okna je viditelný otisk bosé nohy lemovaný pískem. V daném týdnu jsou zaznamenány ještě tři podobné případy a poté, co se všeho ujme tisk, se ve městě rozšíří strach.

Mnoho mužů tehdy zůstává doma se svými rodinami, což poznamená zdejší průmysl, neboť se začínají opožďovat stavby lodí, čímž jinak Pascagoula za 2. světové války vyniká.

Ženy si obvykle všimly chybějících vlasů až ráno, foto Pixabay

PREFERUJE BLOND

Navzdory četným opatřením, řádění fantoma pokračuje dál. Ve všech případech se zdá, že přízračný holič upřednostňuje vlasy blonďatých dívek a žen. Do domů vstupuje pouze v pondělí a pátek, což je poněkud zvláštní.

Proč zrovna v tyto noci? Je možné, že ostatní večery tráví v zaměstnání.

Již během druhého týdne řádění neznámého narušitele kdosi v noci vnikne do domu manželů Heidelbergových a brutálně je napadne kovovou tyčí. Oba napadení skončí v bezvědomí a s vyraženými zuby. Spojitost mezi útokem v domě Heidelbergových a přízračným kadeřníkem sice nebyla nikdy prokázána, ale místní ji berou téměř za hotovou věc.

Ani tato dvojice však nedokáže vetřelce popsat. Nepomohou ani speciálně vycvičení psi, několik nových zaměstnanců, kteří mají posílit řady policie, a dokonce ani noční zákaz vycházení a pomoc armády. Nelze se divit, že se brzy městem začne šuškat, že pachatelem ve skutečnosti není člověk z masa a kostí, ale spíše duch.

Kvůli podivnému lupiči se zpomalila výroba lodí, foto JOHN BOUVIA, USN / Creative Commons / Volné dílo

HLAVNÍ PODEZŘELÝ

Určitý zlom nastává, když se obětí stane jistá paní R.R. Taylor, která policistům následně popíše, že ji oné noci na okamžik probudil podivný zápach a ucítila cosi přitisknutého na tváři. Poté upadá do bezvědomí a později trpí těžkou nevolností.

Na základě tohoto svědectví vyšetřovatelé pojmou podezření, že došlo k použití nějaké chemické látky, jako je chloroform, k omámení obětí a případných svědků. Podezření brzy po útoku na paní Taylorovou padne na Williama Dolana, zdejšího chemika německé národnosti.

O Dolanovi je známo, že vůči napadeným manželům Heidelbergovým chová dlouhodobou zášť. Navíc by byl schopen obstarat si a namíchat chemikálie potřebné k uspání obětí. Když je později za jeho domem objeven svazek vlasů, mezi nimiž jsou prokazatelně také vlasy Carol Peattie, o vině Dolana pochybuje málokdo.

Soud jej nakonec pošle do vězení za útok na manžele Heidelbergovy, ale jakákoliv spojitost s přízračným holičem Dolanovi prokázána není. Také on sám vehementně popírá, že by s ním měl cokoliv společného.

Dnes se navíc spekuluje, zda Dolan nebyl pouhou obětí sílí protiněmecké nálady v americké společnosti. Vždyť ani soud nenašel důvod muže z činů odsoudit!

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 671
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.8tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.7tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]