25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Záhady historie
Fantom z Mississippi: Spícím obětem stříhá vlasy – a pak mizí
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.5.2022
2.5tis
Přízračný holič terorizoval americké městečko, foto Pixabay
249
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Jako duch se v noci vkrádá do cizích ložnic. Může si odsud odnést cokoliv si zamane. Cennosti ho ale nechávají chladným, mnohem více jej přitahují vlasy spících žen. Ustřihne pro sebe pramen a zase se tiše odplíží pryč. Kdo byl záhadný holič z Mississippi a co bylo jeho motivem?

Přízračný holič terorizoval americké městečko, foto Pixabay Ženy si obvykle všimly chybějících vlasů až ráno, foto Pixabay Kvůli podivnému lupiči se zpomalila výroba lodí, foto JOHN BOUVIA, USN / Creative Commons / Volné dílo

V létě roku 1942 město Pascagoula terorizuje bizarní útočník se zvláštní slabostí pro lidské vlasy. Pro jeho neobvyklý modus operandi se mu začíná přezdívat „přízračný holič“. Pod rouškou noci se vkrádá do domů tamních obyvatel vyzbrojen nůžkami a pak zase nepozorovaně odchází.

Jediné, co si ze svých nočních dobrodružství odnáší, jsou prameny vlasů svých obětí, které ve většině případů pokojně spí až do rána. Teprve pro probuzení obvykle zjišťují že byly předešlé noci navštíveny holičským fantomem. Proč to dělá?

CHYBÍ JEN VLASY

Fantom o sobě dává poprvé vědět v noci 5. června 1942. Dvě mladé ženy Mary Evelyn Briggs a Ednu Marii Hydel přespávající v pokoji v klášteře Panny Marie Vítězné probudí podivný hluk. Když Mary otevře oči, spatří u své postele nezvaného hosta.

„Viděla jsem postavu docela malého tlustého muže, jak se na nade mnou sklání, v ruce drží něco lesklého a hraje si s mými vlasy. Když viděl, jak jsem otevřela oči, řekl ‚psst‘. Vykřikla jsem a on vyskočil ven oknem,“ popisuje žena.

Nikdo během incidentu není zraněn a kromě vlasů Mary Briggs nebylo nic odcizeno. Ženy noční návštěvu nahlásí policii. Ta nejprve věc nepovažuje za nějaký velký problém a incident smete ze stolu. Pak se ale začnou množit další podobná hlášení.

Zdá se, že v oblasti řádí sériový holič. Může být nebezpečný?

Týden po prvním incidentu dojde k vloupání do domu Davida G. Peattieho. Tentokrát zmizí pramen vlasů z hlavy jeho šestileté dcery Carol, která spala hned vedle svého bratra. Té noci nikdo nic neslyšel ani neviděl.

Na vše se přijde až ráno, kdy se ukáže že Carol chybí vlasy a na podlaze u okna je viditelný otisk bosé nohy lemovaný pískem. V daném týdnu jsou zaznamenány ještě tři podobné případy a poté, co se všeho ujme tisk, se ve městě rozšíří strach.

Mnoho mužů tehdy zůstává doma se svými rodinami, což poznamená zdejší průmysl, neboť se začínají opožďovat stavby lodí, čímž jinak Pascagoula za 2. světové války vyniká.

Ženy si obvykle všimly chybějících vlasů až ráno, foto Pixabay

PREFERUJE BLOND

Navzdory četným opatřením, řádění fantoma pokračuje dál. Ve všech případech se zdá, že přízračný holič upřednostňuje vlasy blonďatých dívek a žen. Do domů vstupuje pouze v pondělí a pátek, což je poněkud zvláštní.

Proč zrovna v tyto noci? Je možné, že ostatní večery tráví v zaměstnání.

Již během druhého týdne řádění neznámého narušitele kdosi v noci vnikne do domu manželů Heidelbergových a brutálně je napadne kovovou tyčí. Oba napadení skončí v bezvědomí a s vyraženými zuby. Spojitost mezi útokem v domě Heidelbergových a přízračným kadeřníkem sice nebyla nikdy prokázána, ale místní ji berou téměř za hotovou věc.

Ani tato dvojice však nedokáže vetřelce popsat. Nepomohou ani speciálně vycvičení psi, několik nových zaměstnanců, kteří mají posílit řady policie, a dokonce ani noční zákaz vycházení a pomoc armády. Nelze se divit, že se brzy městem začne šuškat, že pachatelem ve skutečnosti není člověk z masa a kostí, ale spíše duch.

Kvůli podivnému lupiči se zpomalila výroba lodí, foto JOHN BOUVIA, USN / Creative Commons / Volné dílo

HLAVNÍ PODEZŘELÝ

Určitý zlom nastává, když se obětí stane jistá paní R.R. Taylor, která policistům následně popíše, že ji oné noci na okamžik probudil podivný zápach a ucítila cosi přitisknutého na tváři. Poté upadá do bezvědomí a později trpí těžkou nevolností.

Na základě tohoto svědectví vyšetřovatelé pojmou podezření, že došlo k použití nějaké chemické látky, jako je chloroform, k omámení obětí a případných svědků. Podezření brzy po útoku na paní Taylorovou padne na Williama Dolana, zdejšího chemika německé národnosti.

O Dolanovi je známo, že vůči napadeným manželům Heidelbergovým chová dlouhodobou zášť. Navíc by byl schopen obstarat si a namíchat chemikálie potřebné k uspání obětí. Když je později za jeho domem objeven svazek vlasů, mezi nimiž jsou prokazatelně také vlasy Carol Peattie, o vině Dolana pochybuje málokdo.

Soud jej nakonec pošle do vězení za útok na manžele Heidelbergovy, ale jakákoliv spojitost s přízračným holičem Dolanovi prokázána není. Také on sám vehementně popírá, že by s ním měl cokoliv společného.

Dnes se navíc spekuluje, zda Dolan nebyl pouhou obětí sílí protiněmecké nálady v americké společnosti. Vždyť ani soud nenašel důvod muže z činů odsoudit!

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.1tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.2tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 2.5tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.6tis
Homérské hrdinské eposy Illias a a Odysseia byly nejprve chápány jako výplody čiré fantazie a umělecké invence. Pak ale se svazkem Illiady podpaží začal svoje vykopávky Heinrich Schliemann a pohled na tento epos se začal měnit. Jak je to však s Odysseiou? Žil někdy ithacký král jménem Odysseus, o jehož dobrodružství epos vypráví? Odysseia je […]