Skip to content

Fara v obci Borley v hrabství Essex: Nejstrašidelnější místo Anglie?

Za jedno z „nestrašidelnějších míst v Anglii“ byla považována fara v obci Borley v hrabství Essex. Příčinou této nelichotivé přezdívky zřejmě byla tragická událost v těchto místech, kde údajně stával od roku 1362 benediktinský klášter.

Jeden mnich se zamiloval do jeptišky z ženského kláštera v Bures, vzdáleného asi 7 km. Jejich vztah nezůstal bez následků a tak se milenci rozhodli spolu uprchnout a začít někde jinde spolu žít normálním životem. Avšak jejich plán byl nějakým způsobem prozrazen. Když v noci prchali najatým kočárem, byli zatčeni. Odnesl to i kočí, tomu byla setnuta hlava. Mnich byl za svůj čin oběšen a jeptiška zaživa zazděna ve sklepení kláštera, na jehož místě později byla postavena fara.

Tu v roce 1863 postavil Henry de Bull, který ji začal později rozšiřovat o další přístavky. První záhadné dění na faře zpozoroval v roce 1875 páter Jeffrey Shaw (*1944). Ten zde byl na návštěvě a zaznamenal vrhání kamenů v místnosti fary.

Na faře se střídali reverendi se svými rodinami, kteří potvrzovali záhadné jevy, kterých byli svědci. Nejčastěji se zjevoval duch jeptišky. Ta například obcházela budovu a její tvář často nahlížela do okna pokoje. To nakonec vedlo k tomu, že raději okno zazdili. Někdy se také objevovala společně se svým milencem mnichem, či procházela domem. Stala se tak známou, že ji později začali říkat ,,jeptiška Walk“. Když na ní zavolali, vždy vzápětí zmizela.

Ale byla zde celá řada dalších zaznamenaných děsivých událostí. Například, když reverend Eric Gury Smith se s manželka nastěhovali do Borley v roce 1928, slyšeli často kroky na schodišti, sténání, šepot, jakási záhadná slova nebo zvonění zvonku. Samy od sebe se rozsvítila světla, létaly prostorem malé oblázky nebo se ztrácely klíče. Ozýval se také dusání koní a drkotání kočáru, zřejmě jako odezva úprku oněch milenců. Ale případy se opakovaly i za dob reverenda Lionela Foystera, jeho ženy Marianne a dcery Adeliade. Během prvního roku Lionel zaznamenal například zjevování skleněných předmětů, létání předmětů po pokoji, včetně žehličky. Nebo byla žena několikrát vyhozena v noci z postele apod. Foyster s rodinou vydržel na faře pět let, ale pro nemoc se odstěhoval, nebo už měl tajemných kousků plné zuby.

Prázdnou faru si také na rok pronajal známý „lovec duchů“ Harry Price (1881-1948), který také zažil některé události a popsal je v tisku i ve své knize.

Posledním majitelem a obyvatelem fary byl kapitán William Grekson (1877-1963) s rodinou. Ale dne 27. února 1939 fara vyhořela od převržené olejové lampičky v knihovně. Ti co pozorovali požár fary, potvrdili, že v okně hořícího domu spatřili tvář mladé dívky. V roce 1944 byla fara zbořena, neboť se plánovala výstavba bytových domů. Při výkopových pracích byla nalezena lebka ženy a také několik přívěsků s náboženskými symboly. Je proto velmi pravděpodobné, komu asi tato lebka patřila.

A tak jen zdokumentovaných případů zjevení duchů a nevysvětlitelných kousků na faře je prý přes dva tisíce. To již přesahuje možnosti nějakých podvodů či smyšlenek. Tyto jevy byly zaznamenány řadou nezávislých obyvatel, kteří se zde vystřídali. Proto není divu, že objekt fary v Borley byl považován za ztělesněné zlo.

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

NASA hlásí: v atmosféře Měsíce je vodní pára
21stoleti.cz

NASA hlásí: v atmosféře...

Nejen planety, ale i mnohé měsíce mají svou...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...
Nesmrtelný Gene Hackman: Nejlepší, kritikům navzdory!
epochaplus.cz

Nesmrtelný Gene Hackman:...

V lednu 2012 sfoukne na dortu 82 svíček a o pár...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Sydney Guilaroff: Vlasový guru Hollywoodu
epochalnisvet.cz

Sydney Guilaroff: Vlasový...

Jeho jméno mladším generacím nejspíš nic neřekne. I tak na nás...
Jaké nejhorší katastrofy se udály při zkoumání vesmíru?
epochalnisvet.cz

Jaké nejhorší katastrofy se...

Cesty do kosmu provázelo několik...
Zúčtování s nevěrnicemi: Pomstili Medicejové rodinnou čest?
epochaplus.cz

Zúčtování s nevěrnicemi:...

Se staženým hrdlem opouští Isabela Medicejská...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...
Jitka Schneiderová: Dost se odvázala
nasehvezdy.cz

Jitka Schneiderová: Dost se...

Vždycky si dávala herečka Jitka Schneiderová...
VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších věcí na světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších...

Prodávají se po stovkách, tisících, i...
Pneumokok na vzestupu
21stoleti.cz

Pneumokok na vzestupu

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či...
Vše se jí rozpadá pod rukama!
nasehvezdy.cz

Vše se jí rozpadá pod rukama!

Dana Morávková (47) toho má v poslední...