Skip to content

Jack Rozparovač: Následník trůnu, žena, nebo zřízenec z márnice?

Není známějšího vraha než on – tajemná osoba, která na konci 19. století vraždila ve viktoriánském Londýně prostitutky. Historici a kriminalisté se ještě dnes snaží dopátrat jeho pravé identity. Kdo mohl být tím pravým kandidátem?

Zřejmě nejslavnější a nejtajemnější vrah děsil obyvatele chudé londýnské čtvrti Whitechapel několik měsíců roku 1888. Jak rychle začal, tak i skončil. Nesmrtelnost mu ale zajistil brutální způsob jeho vražd.

Své jméno si zřejmě přiřkl sám v dopisu pro Central News Agency, ve kterém se k vraždám přihlásil a podepsal se jako Jack Rozparovač. Policie nejprve věřila, že za zločiny jsou zodpovědné místní gangy.

Po vraždě Annie Chapmanové se ale pátrání zúžilo na hledání osamělého vraha. V průběhu vyšetřování také vznikla celá řada spekulací o tom, že vrah vykazuje poměrně velké lékařské znalosti nebo alespoň solidní anatomické vědomosti.

Do užšího výběru podezřelých se tak dostali doktoři, řezníci nebo holiči. Za celou dobu policisté předvedli k výslechu více než 2000 podezřelých, 80 lidí skončilo v policejní vazbě.

MEDIÁLNÍ HVĚZDA

Vyšetřování vražd komplikoval nedostatek důkazů. Nepomáhaly ani sdělovací prostředky, především novinové články, které o Rozparovači psaly a bez skrupulí vyjevovaly hrůzu jeho činů a selhání policejních složek, kterým se stále nedařilo vraha dopadnout.

Podle některých teorií nebyla série vražd dílem jednoho člověka, ale muselo jít o více vrahů. Polemizovat se dá i o věrohodnosti zaslaných dopisů. Ty si mohli napsat sami novináři, aby zvýšili své prodeje.

Proč Jack Rozparovač vraždil? Vodítko se dá najít v typu jeho obětí. Jednalo se o ženy, které si vydělávaly na živobytí prostitucí, vraždy byly spáchány hlavně na veřejných místech a velmi blízko od sebe.

To by vypovídalo o tom, že vrah prostředí velmi dobře znal. Moderní výzkumy uvádějí, že dotyčný zabíjel kvůli chorobné nenávisti k prostitutkám, jelikož ho jedna z nich mohla nakazit syfilidou. Zřejmě proto měly některé z nich vyříznuté pohlavní orgány.

Podle některých teorií trpěl vrah chorobnou nenávistí k prostitutkám.
ZVYŠUJÍCÍ SE AGRESE

Jeho modus operandi se s dalšími vraždami stupňoval. Čím častěji vraždil, tím víc se zvyšovala jeho agrese a míra zohavení těl byla výraznější. Výjimkou byla pouze vražda Strideové, za což mohla pouze shoda náhod, jelikož byl Rozparovač vyrušen.

Vrcholem jeho řádění byla poslední oběť, Mary Jane Kellyová, která byla nalezena ve svém pokoji v tak katastrofálním stavu, že ji zprvu nebylo možné identifikovat. Tělo Mary Jane našel její bytný, jelikož mu dlužila za nájem.

Poté, co vstoupil do pokoje, se mu naskytl příšerný pohled. Vrah ženu naaranžoval do posledního detailu, naprosto přesně věděl, co dělá. Nohy měla široce roztažené, jednu ruku v klíně a hlavu natočenou ke dveřím, jako by vítala milence.

Její vnitřnosti vrah rozložil po celé místnosti s mrazivou pečlivostí. Také její orgány byly vyjmuty pečlivě a s velkou zručností.

PODEZŘENÍ V MÁRNICI

Zřejmě proto se i na seznamu objevil márniční zřízenec Robert Mann. Britský historik Mei Trow použil k výzkumu psychologický a geografický profil, který podle něj souhlasí s profilem Jacka Rozparovače.

Těla Nicholsové a Chapmanové totiž skončily v márnici ve Whitechapel, kde Mann pracoval. Spolu s asistentem Nicholsovou vysvlékli, ačkoliv mu policie zakázala dotýkat se těla. Podle Trowa si tak nenechal ujít příležitost prozkoumat vlastí práci.

S novými důkazy pak přišel Russell Edwards, který v roce 2007 koupil své ženě šátek, který patřil Catherine Eddowesové. O sedm let později ho nechal analyzovat, jelikož na něm zůstal vrahův ejakulát a krev oběti.

DNA na šátku ukázala na polského Žida Aarona Kosminského. Biologické vzorky se porovnávaly s DNA současných žijících příbuzných jak Aarona, tak i Catherine. Kritici ale poukazují po letech na možnou kontaminaci vzorků po více než století od vraždy.

NALEZENÝ DENÍK

Žhavým kandidátem na vraha byl také zámožný obchodník s bavlnou James Maybrick. Nasvědčuje tomu deník, který se nalezl krátce po vraždách pod podlahou jednoho domu v Liverpoolu. Deník obsahuje 9000 slov a autor se v něm přiznává nejen k vraždám pěti žen v Londýně, ale také k zabití jedné prostitutky v Manchesteru.

V knížce se také nachází podpis Jack Rozparovač. Autentičnost deníku ale nebyla prokázaná a Maybrick to už nemohl dosvědčit. Jeho manželka Florence ho totiž v roce 1889 otrávila.

U Maybricka se našel ztracený deník, ve kterém se doznává k pěti vraždám.
STÁLA ZA VRAŽDAMI KRÁLOVSKÁ RODINA?

Kolem brutálních vražd se vyrojilo mnoho další různých teorií. Jedna z nich obviňuje z vražd dokonce královskou rodinu, konkrétně vnuka královny Viktorie, prince Alberta Viktora, jenž měl mít údajně s jednou z prostitutek nemanželské dítě.

Aby se předešlo skandálu, měla královská rodina najmout vraha, který odstranil nejen jeho matku, ale i možné svědkyně. Tímto najatým vrahem měl být chirurg královny Viktorie John Williams, kterému blízcí říkali strýček Jack.

Podezřelým se stal v roce 2011. Jeho praprasynovec totiž při prohledávání pozůstalosti objevil v domě skrýš se šestipalcovým skalpelem a třemi laboratorními sklíčky, které skrývaly vzorky ženské dělohy.

Williams měl navíc v inkriminované době ordinaci na klinice nedaleko čtvrti, kde k vraždám docházelo.

Princ Albert Viktor měl údajně s jednou prostitutkou nemanželské dítě.
MOHL VRAŽDIT DOKTOR NEBO JEHO ŽENA?

Jaký mohl mít John Williams k brutálním vraždám motiv? S možným vysvětlením přišel jeho potomek Tony, který tvrdí, že John velmi trpěl tím, že jeho žena nemůže mít děti. Sám přitom prováděl potraty ženám z chudinských čtvrtí a prostitutkám.

„Myslím, že se v něm střetly dvě osobnosti jako Jekyll a Hyde,“ řekl Tony Williams. Podezřelou byla jednu dobu i jeho žena Lizzie Williamsová, která kvůli své neplodnosti mohla toužit trestat prostitutky.

Navíc se po prozkoumání DNA na slavném vrahově dopise ukázalo, že ho odeslala žena. To ale nedokazuje, že ho napsala. Jen o královského doktora ale nešlo. Stopy vedou také k vnukovi královny Viktorie, princi Albertu Viktorovi.

V roce 1970 publikoval britský lékař a chirurg Thomas Stowell zápisky osobního lékaře královské rodiny, sira Williama Gulla. Na základě Gullových poznámek trpěl princ syfilidou, kterou chytil od prostitutky, což rodina přísně tajila.

Je také možné, že princ čekal s jednou z nich nemanželské dítě. Pozoruhodné je, že týden po publikování článku Stowell záhadně umírá. Odhalení vraha prostitutek tak stále zůstává předmětem spekulací.

jeho identita je i nadále ukrytá pod rouškou tajemství.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadný dětský pláč nás pořádně vyděsil!
nasehvezdy.cz

Záhadný dětský pláč nás...

Odhalit strašné tajemství se podařilo...
Velké Meziříčí: Město autora Dalimilovy kroniky
epochanacestach.cz

Velké Meziříčí: Město...

Na soutoku řek...
Podmořské rajské zahrady: 10 nejkrásnějších korálových útesů světa
epochalnisvet.cz

Podmořské rajské zahrady: 10...

Nejen na souši bují život plnými doušky. Po mořskou...
Gillian Anderson – Je na kluky i na holky a ráda se směje
nasehvezdy.cz

Gillian Anderson – Je...

Na rozdíl od upjaté agentky Scullyové,...
Anti-Trendy pro rok 2021
iluxus.cz

Anti-Trendy pro rok 2021

Se startem nového roku každý z nás...
Tajemné prohlídkové okruhy na Starých Hradech: Nejen pro děti!
epochanacestach.cz

Tajemné prohlídkové okruhy na...

Pohádkový hrad a zámek...
Česko je turistickou velmocí. Kam vyrazit na výlet nejen v době zimního lockdownu?
epochaplus.cz

Česko je turistickou velmocí....

Aktuální situace nenahrává zahraniční dovolené,...
O postcovidové pacienty budou od února pečovat plicní lékaři
21stoleti.cz

O postcovidové pacienty budou od...

Pandemie koronaviru stvořila zbrusu novou kategorii...
Analyze MyDrives Edge pro oblast pohonů
21stoleti.cz

Analyze MyDrives Edge pro...

Společnost Siemens uvádí na trh svou první...
Tajemný Tribeč: Záhada, která nedává Slovensku spát
epochalnisvet.cz

Tajemný Tribeč: Záhada, která...

Na pohoří Tribeč, rozprostírající...
Pohodlí i spánek jako v bavlnce
rezidenceonline.cz

Pohodlí i spánek jako v...

Lůžkoviny v podobě ložního prádla,...
Další mýtus padl! Jak ve skutečnosti probíhala slavná bitva u Thermopyl?
epochaplus.cz

Další mýtus padl! Jak ve...

Jen málo z pověstí o neohrožených...