To, že si dítě pamatuje na svůj minulý život, dlouho nemusí být jasné. Jedním z ukazatelů jsou prapodivné zájmy, které mají neznámé kořeny. Americký chlapec James Leininger je fascinován letadly.
Ve svých dvou letech dokonce rozpozná typy letounů i jejich technické části, aniž by ho to někdo učil. To jeho rodičům nevadí. Děsí je však neustávající noční můry, ze kterých se jim Jamese nedaří probudit. Vrací se mu snad vzpomínky z minulého života?
Bruce a Andrea Leininger tvrdí, že první známky něčeho podivného zaznamenali, když bylo jejich synovi 20 měsíců. Letadla chlapce dlouhodobě fascinují, vezmou ho proto do Dallaského muzea letectví.
Bruce vzpomíná, jak James reagoval na expozice z druhé světové války: „Když jsem se ho pokusil po třech hodinách odvést od exponátů, začal šíleně brečet.“ Poté začíná poklepávat na podvozek jednoho vystaveného letounu.
Když se ho jeho otec zeptá, co dělá, malý syn mu odpoví: „Předletovou kontrolu!“ Krátce poté se začnou téměř čtyřikrát týdně objevovat noční můry. James kope a křičí, jako by byl zahrabaný v krabici a snaží se dostat ven.
Jeho rodiče s ním musí silně třást, dokud se nevzbudí. Teprve pak můry přejdou. Leinengerovi si lámou hlavu tím, kde se neklid bere a jestli neudělali někde chybu. Analyzují, co sleduje v televizi a snaží se držet chlapce v harmonickém prostředí.
Zahlédl snad něco strašidelného v televizi? Kde se ale vzaly jeho nevysvětlitelné odborné znalosti?
Nekonečné pátrání
Snaha rodičů mluvit s Jamesem o jeho snech u něj však vyvolá také nežádoucí účinky. Jeho představy se najednou stanou mnohem reálnější. Už i během dne má vidiny, jak se řítí letadlo do moře, nebo vidí letadlovou loď a Japonsko během druhé světové války.
Kde se vzaly takové věci ve fantazii tříletého chlapce? Rodiče se rozhodnou, že přijdou záhadě na kloub a snaží se dát dohromady všechna fakta, o kterých jejich syn mluví. James vzpomíná, že s ním letěl jeho kamarád Jack Larsen.
Když si pak s otcem prohlíží knihu o dějinách letectví, zapíchne prst do mapy v místě japonského ostrova Iwodžima a řekne: „To je to místo, kde bylo moje letadlo sestřeleno, tati.“ Bruce znervózní.
A jeho obavy se postupně zvýší natolik, že se stane docela posedlý tím, aby se zbavil představy, že je jeho syn vtělením mrtvého pilota.
Proto se snaží najít jeho přítele Jacka Larsena. Navštíví ho v září roku 2002 a jeho výpověď se naprosto shoduje s příběhy malého chlapce.
Leiningerovi si jsou téměř jisti, že je James reinkarnací válečného pilota jménem James M. Huston Jr. (1924–1945).
Poznal svou stařičkou sestru
Bruce v pátrání neustává a rozhodne se zkontaktovat rodinu letce. V roce 2003 se mu podaří dovolat Anne Huston Barron, sestře Jamese Hustona, která žije v Kalifornii. Po delší době se domluví a Leiningerovi k nim přijedou na návštěvu.
James pozná stařičkou dámu hned, jak otevře dveře a začne vzpomínat na detaily jejich dětství. Anne marně hledá vysvětlení tohoto podivného setkání, ale musí přiznat, že jí chlapec vykládá příhody, které znal jen její bratr.
„Pokud má duše mrtvého nějaké nedokončené záležitosti, nebo prožije traumatickou smrt, jsou vzpomínky náchylnější k tomu, aby se dostaly do následujícího života,“ vysvětluje Bowman.
„Reinkarnace není přesnou kopií bývalého života, ale obsahuje určité stejné aspekty osobnosti,“ doplňuje. Dnes si patnáctiletý James už na nic nepamatuje. Celý příběh zná jen z vyprávění rodičů a známých.
Občas ale použije nějaký archaický výraz, který pobaví jeho pubertální kamarády. Je jeho příběh dalším potvrzením, že reinkarnace existuje?