Skip to content

Faustovský odkaz Břetislava Kafky

Využívání změněného stavu vědomí – hypnózy pro terapeutické účely se objevuje v práci mnoha léčitelů. Hypnózou se zaobíral i Břetislav Kafka (1891 – 1967), sochař, léčitel a psychotronik. Ačkoliv sám Kafka byl hluboce věřícím katolíkem, samotná katolická církev má nyní k jeho experimentům výhrady.

Břetislav Kafka, rodák z Červeného Kostelce ve Východních Čechách, byl vyučeným řezbářem, který se následně věnoval i sochařství. Věhlas mu však přinesly zejména jeho experimenty s hypnózou, léčitelství a bohatá publikační činnost v oblasti parapsychologie.

Jedná se zejména o dílo Svítání duší, které vyšlo v roce 1925. Kafka dílo dále badatelsky doplňoval a rozšiřoval. V roce 1945 již kniha vychází pod názvem Nové základy experimentální psychologie.

Neoklasicistní vila Břetislava Kafky v Červeném Kostelci. Objekt byl postaven ve 30. letech 20. století. V současnosti je zde umístěn denní stacionář pro zdravotně handicapované občany a zázemí pro pečovatelskou službu a tísňovou péči.

Skryté možnosti duše

Břetislav Kafka se stal respektovaným hypnologem již ve svých osmnácti letech. Kromě hypnózy se věnoval zkoumání telepatie, sugesce a magnetizmu. Byl velmi pracovitým člověkem s velkými mezioborovými znalostmi.

Hrob Břetislava Kafky v Červeném Kostelci.

Vzhledem k charakteru badatelské činnosti se mohl obávat represí ze strany německé okupační správy v době druhé světové války a samozřejmě i ze strany komunistického režimu po roce 1948. Překvapivé však je, že tento místní lidovecký politik, křesťanský filozof, praktikující katolík i úspěšný podnikatel zaměřený na restaurační práce v sakrálních stavbách, je stále příčinou nejedné vrásky na čelech vysokých katolických hodnostářů.

Týká se to Kafkova badatelského odkazu, protože jeho dílo není jen o léčitelství a terapeuticky využívané hypnóze. Břetislav Kafka toužil po rozšíření lidských schopností a dovedností, o využití a aktivaci skrytých možností podvědomí a lidské duše.

Detail nápisu na hrobě na hřbitově v Červeném Kostelci.

Starý zákon varuje

Z pohledu křesťanské věrouky je totiž taková činnost považována za okultizmus, ve které se střetávají boží síly s ďábelskými. Praktikování okultizmu si získalo odsuzující stanovisko již ve Starém zákoně, konkrétně pak v Deuteronomickém zákoníku v páté knize Mojžíšově.

Vatikán uznává funkčnost hypnózy a „okultních“ praktik, obává se však, že takový zásah do lidského podvědomí může konkrétnímu jedinci nejen pomoci, ale i ublížit. Katolická církev překvapivě volá po exaktním vysvětlení jevů souvisejících s hypnózou, protože jinak hrozí zaplétání se do složitého přediva tajemných sil.

V Červeném Kostelci najdete i ulici pojmenovanou po známém parapsychologovi. Je v sousedství tamního divadla. Ochotnické divadlo patřilo mezi další záliby Břetislava Kafky.

Faustovské dilema

V podstatě jde o příběh známý z Fausta, kdy člověk toužící po poznání a rozšíření svých schopností uzavře smlouvu s ďáblem: rozpolcenost člověka mezi vírou v Boha a touhou po neomezeném poznání. Katolická církev by raději viděla člověka přijímajícího pokorně svůj úděl, než jedince usilujícího o sebezdokonalení prostřednictvím metod, pro které zatím není zcela jasné exaktní vysvětlení.

Kdo totiž může říci, že člověk uzdravený či obdařený novou energií po úspěšné hypnotické seanci, neuzavřel právě smlouvu s ďáblem?

Jméno Břetislava Kafky nese i červenokostelecká městská knihovna.

Střetnutí s dogmaty se člověk nevyhne, ani když ve svém osobním životě dogmata přijímá. Stačí, pokud věří ve zdokonalení lidských schopností pomocí metod, které nejsou exaktně popsány a vysvětleny. Katolická církev v tomto smyslu taktně a zdvořile upozorňuje svoje ovečky.

Inu, od dob Galileových je to přeci jen pokrok… Index zakázaných knih v katolické církvi už neexistuje a Kafkovy Nové základy experimentální psychologie se dočkaly po roce 1945 téměř dvacítky dalších vydání.

Foto: autor
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...