Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Faustovský odkaz Břetislava Kafky

Využívání změněného stavu vědomí – hypnózy pro terapeutické účely se objevuje v práci mnoha léčitelů. Hypnózou se zaobíral i Břetislav Kafka (1891 – 1967), sochař, léčitel a psychotronik. Ačkoliv sám Kafka byl hluboce věřícím katolíkem, samotná katolická církev má nyní k jeho experimentům výhrady.

Břetislav Kafka, rodák z Červeného Kostelce ve Východních Čechách, byl vyučeným řezbářem, který se následně věnoval i sochařství. Věhlas mu však přinesly zejména jeho experimenty s hypnózou, léčitelství a bohatá publikační činnost v oblasti parapsychologie.

Jedná se zejména o dílo Svítání duší, které vyšlo v roce 1925. Kafka dílo dále badatelsky doplňoval a rozšiřoval. V roce 1945 již kniha vychází pod názvem Nové základy experimentální psychologie.

Neoklasicistní vila Břetislava Kafky v Červeném Kostelci. Objekt byl postaven ve 30. letech 20. století. V současnosti je zde umístěn denní stacionář pro zdravotně handicapované občany a zázemí pro pečovatelskou službu a tísňovou péči.

Skryté možnosti duše

Břetislav Kafka se stal respektovaným hypnologem již ve svých osmnácti letech. Kromě hypnózy se věnoval zkoumání telepatie, sugesce a magnetizmu. Byl velmi pracovitým člověkem s velkými mezioborovými znalostmi.

Hrob Břetislava Kafky v Červeném Kostelci.

Vzhledem k charakteru badatelské činnosti se mohl obávat represí ze strany německé okupační správy v době druhé světové války a samozřejmě i ze strany komunistického režimu po roce 1948. Překvapivé však je, že tento místní lidovecký politik, křesťanský filozof, praktikující katolík i úspěšný podnikatel zaměřený na restaurační práce v sakrálních stavbách, je stále příčinou nejedné vrásky na čelech vysokých katolických hodnostářů.

Týká se to Kafkova badatelského odkazu, protože jeho dílo není jen o léčitelství a terapeuticky využívané hypnóze. Břetislav Kafka toužil po rozšíření lidských schopností a dovedností, o využití a aktivaci skrytých možností podvědomí a lidské duše.

Detail nápisu na hrobě na hřbitově v Červeném Kostelci.

Starý zákon varuje

Z pohledu křesťanské věrouky je totiž taková činnost považována za okultizmus, ve které se střetávají boží síly s ďábelskými. Praktikování okultizmu si získalo odsuzující stanovisko již ve Starém zákoně, konkrétně pak v Deuteronomickém zákoníku v páté knize Mojžíšově.

Vatikán uznává funkčnost hypnózy a „okultních“ praktik, obává se však, že takový zásah do lidského podvědomí může konkrétnímu jedinci nejen pomoci, ale i ublížit. Katolická církev překvapivě volá po exaktním vysvětlení jevů souvisejících s hypnózou, protože jinak hrozí zaplétání se do složitého přediva tajemných sil.

V Červeném Kostelci najdete i ulici pojmenovanou po známém parapsychologovi. Je v sousedství tamního divadla. Ochotnické divadlo patřilo mezi další záliby Břetislava Kafky.

Faustovské dilema

V podstatě jde o příběh známý z Fausta, kdy člověk toužící po poznání a rozšíření svých schopností uzavře smlouvu s ďáblem: rozpolcenost člověka mezi vírou v Boha a touhou po neomezeném poznání. Katolická církev by raději viděla člověka přijímajícího pokorně svůj úděl, než jedince usilujícího o sebezdokonalení prostřednictvím metod, pro které zatím není zcela jasné exaktní vysvětlení.

Kdo totiž může říci, že člověk uzdravený či obdařený novou energií po úspěšné hypnotické seanci, neuzavřel právě smlouvu s ďáblem?

Jméno Břetislava Kafky nese i červenokostelecká městská knihovna.

Střetnutí s dogmaty se člověk nevyhne, ani když ve svém osobním životě dogmata přijímá. Stačí, pokud věří ve zdokonalení lidských schopností pomocí metod, které nejsou exaktně popsány a vysvětleny. Katolická církev v tomto smyslu taktně a zdvořile upozorňuje svoje ovečky.

Inu, od dob Galileových je to přeci jen pokrok… Index zakázaných knih v katolické církvi už neexistuje a Kafkovy Nové základy experimentální psychologie se dočkaly po roce 1945 téměř dvacítky dalších vydání.

Foto: autor
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Elektrický mozkový implantát léčí deprese
epochaplus.cz

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci...
Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Rapa Nui: Oči moai spatřily ráj i zkázu
epochanacestach.cz

Rapa Nui: Oči moai spatřily...

Říká se mu Rapa Nui,...
Ztratila hlavu kvůli gaunerovi
skutecnepribehy.cz

Ztratila hlavu kvůli gaunerovi

Když jsem otěhotněla, hned mi...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Jeden prsten z Tolkienových románů možná vznikl podle starověké kletby
epochaplus.cz

Jeden prsten z Tolkienových...

Tolkienův Pán prstenů je dnes považován za...
Český tým průběžně druhý v legendárním závodě Cape Epic
iluxus.cz

Český tým průběžně druhý v...

Jezdci Martin Stošek a Andreas Seewald z českého...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...
Muž, či žena?
21stoleti.cz

Muž, či žena?

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...