21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Neobjasněné události
Filadelfská věznice: V celách úpí duchové šílených vězňů
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.8.2021
4.9tis
Strašidelná věznice, foto Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo
442
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Temná postava ve strážní věži, tajemné tváře či přízračné stíny, které zmizí, pokud se k nim pokusíte přiblížit. To vše doprovázené nevysvětlitelnými pocity strachu a nebezpečí můžete poznat ve slavné věznici v americké Filadelfii.

Strašidelná věznice, foto Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo Jeden z dvoupatrových bloků opuštěné věznice, foto HRae / creative commons / CC BY-SA 3.0 Vězni byli drženi v naprosté izolaci, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0 Cela, kterou obýval mafián Al Capone, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

Východní státní věznice ve Filadelfii byla postavena v roce 1829. V té době jde o nejdražší budovu, která kdy byla ve Spojených státech postavena. Do dějin se ale zapíše zejména jako první „opravdová“ věznice.

Zakládá si totiž na revolučním systému přístupu ke zločincům, kterému se říká „Pensylvánský systém“. Ve skutečnosti jde jednoduše o držení vězňů v naprosté izolaci, což se nenávratně podepisuje na jejich dušením stavu.

Jsou přízraky, které obyvatelé cel vídají, jen výtvorem jejich představivosti, nebo skutečností? V současnosti již zrušená věznice slouží jako turistická atrakce. Mnoho návštěvníků ale popisuje to, co popsali již dříve někteří z vězňů.

Přízračné tváře v celách, míhající se stíny, zlomyslný smích, nebo kroky, které nikomu nepatří, jsou tu prý na denním pořádku. Díky tomu si věznice připisuje další nej. Bývá totiž označována za jedno z nejstrašidelnějších míst světa.

Jeden z dvoupatrových bloků opuštěné věznice, foto HRae / creative commons / CC BY-SA 3.0

TVÁŘE BLOKU ČÍSLO 4

Jistý zámečník Gary přichází do bloku číslo 4, aby se pokusil odstranit 140 let starý zámek. Když z něj vytáhne klíč, cítí, jako by mu obří neviditelná ruka sevřela hrudník. Zámečníka se zmocňuje mrazivá úzkost, ale to nejhorší má teprve přijít.

Na stěně cely se začínají objevovat tváře s úzkostným výrazem, z nichž jedna je výrazně dominantní. Zdá se, jako by tvář Garyho k sobě lákala. Zámečník se ale dává na útěk. Když o svém zážitku mluví s několikaletým odstupem, stále ještě se prý třese strachy.

Někteří badatelé tvrdí, že otevřením starého zámku otevřel také bránu démonům, které vypustil z jejich zajetí. Jenže Gary není jediný, kdo se s takovými jevy ve věznici setkal. Stěžují si na ně už vězňové před mnoha lety.

„Vězni i strážci hlásí nevysvětlitelné zvuky, kroky, děsivý smích a zmučené naříkání, či přízračné postavy, jež plují chodbou,“ tvrdí současný výzkumník paranormálních jevů z New Yorku Stephen Wagner. Jde jen o přeludy vyvolané zdejší ponurou atmosférou, nebo jsou přízraky skutečné? A komu vlastně duchové patří?

Vězni byli drženi v naprosté izolaci, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

MŮŽE ZA TO IZOLACE?

Zdejší vězni mají v malých celách jen toaletu, stůl, lůžko a Bibli. Zde osamoceně tráví 23 hodin denně. Během zbývající hodiny, kdy mohou opustit celu, je dozorce vodí po věznici s černou kapucou na hlavě, takže nemohou spatřit žádnou další živou duši.

Po dobu pobytu je jim zcela odepřeno sluneční světlo a jakákoliv komunikace s dalšími vězni je přísně zakázaná. V zoufalé potřebě lidské interakce sice občas klepají na potrubí nebo k sobě promlouvají skrze větrací otvory, ale pokud je někdo přistihne, čeká provinilce tvrdý trest, při němž mnoho odsouzených v bolestech umírá.

Není divu, že během výkonu trestu řada vězňů zcela zešílí. Jedním z nich má být i slavný americký mafián Al Capone (1899–1947), jenž tu pyká za nedovolené držení zbraní. Během jedné noci se z jeho cely ozývá křik a jinak sebejistý mafián se vyděšeně krčí v rohu.

Je přesvědčen, že do jeho cely vstoupil duch mrtvého mafiána Jimmyho Clarka (1890–1929), který byl jednou ze sedmi obětí Valentýnského masakru, které byly na Al Caponův příkaz povražděny. Podepsala se i na jeho duševním zdraví sžírající samota?

Cela, kterou obýval mafián Al Capone, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

STRÁŽCE, VĚZNI, PES

Přízraky popisované obyvateli věznice by se snadno daly označit za bludy šílených vězňů. Jenže jak potom vysvětlit, že podobné zážitky popisují i strážci a po uzavření věznice v roce 1971 i turisté? Provedené výzkumy potvrzují, že se tu děje něco opravdu divného.

„Každoročně se tu uskuteční zhruba 20 paranormálních výzkumů a každý z nich odhalí důkazy o nadpřirozené činnosti!“ tvrdí zástupce ředitele objektu Brett Bertolino. Svědkové shodně hlásí pozorováním přízračných postav plujících chodbou.

V celách bloku č. 4 se míhají zlověstné tváře a z bloku č. 12 se ozývá šílený smích, tlumený hovor, kroky či bouchání dveří cel. Jindy je dokonce slyšet štěkání nebo vrčení. To prý patří duchovi labradora jménem Pep, který si tu pykal trest za zabití guvernérovi kočky.

Na to vše ještě dohlíží přízračná postava na strážní věži. Je možné, že kamenné zdi věznice emitují obrazy i zvuky dávného utrpení zdejších vězňů až do současnosti?

Foto v úvodu: Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo, fota v textu: creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 945
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.6tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.8tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]