27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Neobjasněné události
Filadelfská věznice: V celách úpí duchové šílených vězňů
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.8.2021
4.9tis
Strašidelná věznice, foto Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo
442
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Temná postava ve strážní věži, tajemné tváře či přízračné stíny, které zmizí, pokud se k nim pokusíte přiblížit. To vše doprovázené nevysvětlitelnými pocity strachu a nebezpečí můžete poznat ve slavné věznici v americké Filadelfii.

Strašidelná věznice, foto Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo Jeden z dvoupatrových bloků opuštěné věznice, foto HRae / creative commons / CC BY-SA 3.0 Vězni byli drženi v naprosté izolaci, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0 Cela, kterou obýval mafián Al Capone, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

Východní státní věznice ve Filadelfii byla postavena v roce 1829. V té době jde o nejdražší budovu, která kdy byla ve Spojených státech postavena. Do dějin se ale zapíše zejména jako první „opravdová“ věznice.

Zakládá si totiž na revolučním systému přístupu ke zločincům, kterému se říká „Pensylvánský systém“. Ve skutečnosti jde jednoduše o držení vězňů v naprosté izolaci, což se nenávratně podepisuje na jejich dušením stavu.

Jsou přízraky, které obyvatelé cel vídají, jen výtvorem jejich představivosti, nebo skutečností? V současnosti již zrušená věznice slouží jako turistická atrakce. Mnoho návštěvníků ale popisuje to, co popsali již dříve někteří z vězňů.

Přízračné tváře v celách, míhající se stíny, zlomyslný smích, nebo kroky, které nikomu nepatří, jsou tu prý na denním pořádku. Díky tomu si věznice připisuje další nej. Bývá totiž označována za jedno z nejstrašidelnějších míst světa.

Jeden z dvoupatrových bloků opuštěné věznice, foto HRae / creative commons / CC BY-SA 3.0

TVÁŘE BLOKU ČÍSLO 4

Jistý zámečník Gary přichází do bloku číslo 4, aby se pokusil odstranit 140 let starý zámek. Když z něj vytáhne klíč, cítí, jako by mu obří neviditelná ruka sevřela hrudník. Zámečníka se zmocňuje mrazivá úzkost, ale to nejhorší má teprve přijít.

Na stěně cely se začínají objevovat tváře s úzkostným výrazem, z nichž jedna je výrazně dominantní. Zdá se, jako by tvář Garyho k sobě lákala. Zámečník se ale dává na útěk. Když o svém zážitku mluví s několikaletým odstupem, stále ještě se prý třese strachy.

Někteří badatelé tvrdí, že otevřením starého zámku otevřel také bránu démonům, které vypustil z jejich zajetí. Jenže Gary není jediný, kdo se s takovými jevy ve věznici setkal. Stěžují si na ně už vězňové před mnoha lety.

„Vězni i strážci hlásí nevysvětlitelné zvuky, kroky, děsivý smích a zmučené naříkání, či přízračné postavy, jež plují chodbou,“ tvrdí současný výzkumník paranormálních jevů z New Yorku Stephen Wagner. Jde jen o přeludy vyvolané zdejší ponurou atmosférou, nebo jsou přízraky skutečné? A komu vlastně duchové patří?

Vězni byli drženi v naprosté izolaci, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

MŮŽE ZA TO IZOLACE?

Zdejší vězni mají v malých celách jen toaletu, stůl, lůžko a Bibli. Zde osamoceně tráví 23 hodin denně. Během zbývající hodiny, kdy mohou opustit celu, je dozorce vodí po věznici s černou kapucou na hlavě, takže nemohou spatřit žádnou další živou duši.

Po dobu pobytu je jim zcela odepřeno sluneční světlo a jakákoliv komunikace s dalšími vězni je přísně zakázaná. V zoufalé potřebě lidské interakce sice občas klepají na potrubí nebo k sobě promlouvají skrze větrací otvory, ale pokud je někdo přistihne, čeká provinilce tvrdý trest, při němž mnoho odsouzených v bolestech umírá.

Není divu, že během výkonu trestu řada vězňů zcela zešílí. Jedním z nich má být i slavný americký mafián Al Capone (1899–1947), jenž tu pyká za nedovolené držení zbraní. Během jedné noci se z jeho cely ozývá křik a jinak sebejistý mafián se vyděšeně krčí v rohu.

Je přesvědčen, že do jeho cely vstoupil duch mrtvého mafiána Jimmyho Clarka (1890–1929), který byl jednou ze sedmi obětí Valentýnského masakru, které byly na Al Caponův příkaz povražděny. Podepsala se i na jeho duševním zdraví sžírající samota?

Cela, kterou obýval mafián Al Capone, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

STRÁŽCE, VĚZNI, PES

Přízraky popisované obyvateli věznice by se snadno daly označit za bludy šílených vězňů. Jenže jak potom vysvětlit, že podobné zážitky popisují i strážci a po uzavření věznice v roce 1971 i turisté? Provedené výzkumy potvrzují, že se tu děje něco opravdu divného.

„Každoročně se tu uskuteční zhruba 20 paranormálních výzkumů a každý z nich odhalí důkazy o nadpřirozené činnosti!“ tvrdí zástupce ředitele objektu Brett Bertolino. Svědkové shodně hlásí pozorováním přízračných postav plujících chodbou.

V celách bloku č. 4 se míhají zlověstné tváře a z bloku č. 12 se ozývá šílený smích, tlumený hovor, kroky či bouchání dveří cel. Jindy je dokonce slyšet štěkání nebo vrčení. To prý patří duchovi labradora jménem Pep, který si tu pykal trest za zabití guvernérovi kočky.

Na to vše ještě dohlíží přízračná postava na strážní věži. Je možné, že kamenné zdi věznice emitují obrazy i zvuky dávného utrpení zdejších vězňů až do současnosti?

Foto v úvodu: Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo, fota v textu: creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.3tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.1tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.6tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]