Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Filadelfská věznice: V celách úpí duchové šílených vězňů

Temná postava ve strážní věži, tajemné tváře či přízračné stíny, které zmizí, pokud se k nim pokusíte přiblížit. To vše doprovázené nevysvětlitelnými pocity strachu a nebezpečí můžete poznat ve slavné věznici v americké Filadelfii.

Východní státní věznice ve Filadelfii byla postavena v roce 1829. V té době jde o nejdražší budovu, která kdy byla ve Spojených státech postavena. Do dějin se ale zapíše zejména jako první „opravdová“ věznice. Zakládá si totiž na revolučním systému přístupu ke zločincům, kterému se říká „Pensylvánský systém“. Ve skutečnosti jde jednoduše o držení vězňů v naprosté izolaci, což se nenávratně podepisuje na jejich dušením stavu.

Jsou přízraky, které obyvatelé cel vídají, jen výtvorem jejich představivosti, nebo skutečností? V současnosti již zrušená věznice slouží jako turistická atrakce. Mnoho návštěvníků ale popisuje to, co popsali již dříve někteří z vězňů.

Přízračné tváře v celách, míhající se stíny, zlomyslný smích, nebo kroky, které nikomu nepatří, jsou tu prý na denním pořádku. Díky tomu si věznice připisuje další nej. Bývá totiž označována za jedno z nejstrašidelnějších míst světa.

Jeden z dvoupatrových bloků opuštěné věznice, foto HRae / creative commons / CC BY-SA 3.0

TVÁŘE BLOKU ČÍSLO 4

Jistý zámečník Gary přichází do bloku číslo 4, aby se pokusil odstranit 140 let starý zámek. Když z něj vytáhne klíč, cítí, jako by mu obří neviditelná ruka sevřela hrudník. Zámečníka se zmocňuje mrazivá úzkost, ale to nejhorší má teprve přijít.

Na stěně cely se začínají objevovat tváře s úzkostným výrazem, z nichž jedna je výrazně dominantní. Zdá se, jako by tvář Garyho k sobě lákala. Zámečník se ale dává na útěk. Když o svém zážitku mluví s několikaletým odstupem, stále ještě se prý třese strachy.

Někteří badatelé tvrdí, že otevřením starého zámku otevřel také bránu démonům, které vypustil z jejich zajetí. Jenže Gary není jediný, kdo se s takovými jevy ve věznici setkal. Stěžují si na ně už vězňové před mnoha lety.

„Vězni i strážci hlásí nevysvětlitelné zvuky, kroky, děsivý smích a zmučené naříkání, či přízračné postavy, jež plují chodbou,“ tvrdí současný výzkumník paranormálních jevů z New Yorku Stephen Wagner.

Jde jen o přeludy vyvolané zdejší ponurou atmosférou, nebo jsou přízraky skutečné? A komu vlastně duchové patří?

Vězni byli drženi v naprosté izolaci, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

MŮŽE ZA TO IZOLACE?

Zdejší vězni mají v malých celách jen toaletu, stůl, lůžko a Bibli. Zde osamoceně tráví 23 hodin denně. Během zbývající hodiny, kdy mohou opustit celu, je dozorce vodí po věznici s černou kapucou na hlavě, takže nemohou spatřit žádnou další živou duši.

Po dobu pobytu je jim zcela odepřeno sluneční světlo a jakákoliv komunikace s dalšími vězni je přísně zakázaná. V zoufalé potřebě lidské interakce sice občas klepají na potrubí nebo k sobě promlouvají skrze větrací otvory, ale pokud je někdo přistihne, čeká provinilce tvrdý trest, při němž mnoho odsouzených v bolestech umírá.

Není divu, že během výkonu trestu řada vězňů zcela zešílí. Jedním z nich má být i slavný americký mafián Al Capone (1899–1947), jenž tu pyká za nedovolené držení zbraní. Během jedné noci se z jeho cely ozývá křik a jinak sebejistý mafián se vyděšeně krčí v rohu.

Je přesvědčen, že do jeho cely vstoupil duch mrtvého mafiána Jimmyho Clarka (1890–1929), který byl jednou ze sedmi obětí Valentýnského masakru, které byly na Al Caponův příkaz povražděny. Podepsala se i na jeho duševním zdraví sžírající samota?

Cela, kterou obýval mafián Al Capone, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

STRÁŽCE, VĚZNI, PES

Přízraky popisované obyvateli věznice by se snadno daly označit za bludy šílených vězňů. Jenže jak potom vysvětlit, že podobné zážitky popisují i strážci a po uzavření věznice v roce 1971 i turisté? Provedené výzkumy potvrzují, že se tu děje něco opravdu divného.

„Každoročně se tu uskuteční zhruba 20 paranormálních výzkumů a každý z nich odhalí důkazy o nadpřirozené činnosti!“ tvrdí zástupce ředitele objektu Brett Bertolino. Svědkové shodně hlásí pozorováním přízračných postav plujících chodbou.

V celách bloku č. 4 se míhají zlověstné tváře a z bloku č. 12 se ozývá šílený smích, tlumený hovor, kroky či bouchání dveří cel. Jindy je dokonce slyšet štěkání nebo vrčení. To prý patří duchovi labradora jménem Pep, který si tu pykal trest za zabití guvernérovi kočky.

Na to vše ještě dohlíží přízračná postava na strážní věži. Je možné, že kamenné zdi věznice emitují obrazy i zvuky dávného utrpení zdejších vězňů až do současnosti?

Foto v úvodu: Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo, fota v textu: creative commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Strojaři představili už 6. generaci studentské formule
21stoleti.cz

Strojaři představili už 6....

V předvečer dubajského EXPA, kde se závěrem...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Kletba staré ženy nikoho nešetřila!
skutecnepribehy.cz

Kletba staré ženy nikoho...

Ten dům jsme koupili levně....
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...