reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Neobjasněné události
Filadelfská věznice: V celách úpí duchové šílených vězňů
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.8.2021
4.9tis
Strašidelná věznice, foto Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo
442
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Temná postava ve strážní věži, tajemné tváře či přízračné stíny, které zmizí, pokud se k nim pokusíte přiblížit. To vše doprovázené nevysvětlitelnými pocity strachu a nebezpečí můžete poznat ve slavné věznici v americké Filadelfii.

Strašidelná věznice, foto Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo Jeden z dvoupatrových bloků opuštěné věznice, foto HRae / creative commons / CC BY-SA 3.0 Vězni byli drženi v naprosté izolaci, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0 Cela, kterou obýval mafián Al Capone, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

Východní státní věznice ve Filadelfii byla postavena v roce 1829. V té době jde o nejdražší budovu, která kdy byla ve Spojených státech postavena. Do dějin se ale zapíše zejména jako první „opravdová“ věznice.

Zakládá si totiž na revolučním systému přístupu ke zločincům, kterému se říká „Pensylvánský systém“. Ve skutečnosti jde jednoduše o držení vězňů v naprosté izolaci, což se nenávratně podepisuje na jejich dušením stavu.

Jsou přízraky, které obyvatelé cel vídají, jen výtvorem jejich představivosti, nebo skutečností? V současnosti již zrušená věznice slouží jako turistická atrakce. Mnoho návštěvníků ale popisuje to, co popsali již dříve někteří z vězňů.

Přízračné tváře v celách, míhající se stíny, zlomyslný smích, nebo kroky, které nikomu nepatří, jsou tu prý na denním pořádku. Díky tomu si věznice připisuje další nej. Bývá totiž označována za jedno z nejstrašidelnějších míst světa.

Jeden z dvoupatrových bloků opuštěné věznice, foto HRae / creative commons / CC BY-SA 3.0

TVÁŘE BLOKU ČÍSLO 4

Jistý zámečník Gary přichází do bloku číslo 4, aby se pokusil odstranit 140 let starý zámek. Když z něj vytáhne klíč, cítí, jako by mu obří neviditelná ruka sevřela hrudník. Zámečníka se zmocňuje mrazivá úzkost, ale to nejhorší má teprve přijít.

Na stěně cely se začínají objevovat tváře s úzkostným výrazem, z nichž jedna je výrazně dominantní. Zdá se, jako by tvář Garyho k sobě lákala. Zámečník se ale dává na útěk. Když o svém zážitku mluví s několikaletým odstupem, stále ještě se prý třese strachy.

Někteří badatelé tvrdí, že otevřením starého zámku otevřel také bránu démonům, které vypustil z jejich zajetí. Jenže Gary není jediný, kdo se s takovými jevy ve věznici setkal. Stěžují si na ně už vězňové před mnoha lety.

„Vězni i strážci hlásí nevysvětlitelné zvuky, kroky, děsivý smích a zmučené naříkání, či přízračné postavy, jež plují chodbou,“ tvrdí současný výzkumník paranormálních jevů z New Yorku Stephen Wagner. Jde jen o přeludy vyvolané zdejší ponurou atmosférou, nebo jsou přízraky skutečné? A komu vlastně duchové patří?

Vězni byli drženi v naprosté izolaci, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

MŮŽE ZA TO IZOLACE?

Zdejší vězni mají v malých celách jen toaletu, stůl, lůžko a Bibli. Zde osamoceně tráví 23 hodin denně. Během zbývající hodiny, kdy mohou opustit celu, je dozorce vodí po věznici s černou kapucou na hlavě, takže nemohou spatřit žádnou další živou duši.

Po dobu pobytu je jim zcela odepřeno sluneční světlo a jakákoliv komunikace s dalšími vězni je přísně zakázaná. V zoufalé potřebě lidské interakce sice občas klepají na potrubí nebo k sobě promlouvají skrze větrací otvory, ale pokud je někdo přistihne, čeká provinilce tvrdý trest, při němž mnoho odsouzených v bolestech umírá.

Není divu, že během výkonu trestu řada vězňů zcela zešílí. Jedním z nich má být i slavný americký mafián Al Capone (1899–1947), jenž tu pyká za nedovolené držení zbraní. Během jedné noci se z jeho cely ozývá křik a jinak sebejistý mafián se vyděšeně krčí v rohu.

Je přesvědčen, že do jeho cely vstoupil duch mrtvého mafiána Jimmyho Clarka (1890–1929), který byl jednou ze sedmi obětí Valentýnského masakru, které byly na Al Caponův příkaz povražděny. Podepsala se i na jeho duševním zdraví sžírající samota?

Cela, kterou obýval mafián Al Capone, foto Thesab / creative commons / CC BY-SA 4.0

STRÁŽCE, VĚZNI, PES

Přízraky popisované obyvateli věznice by se snadno daly označit za bludy šílených vězňů. Jenže jak potom vysvětlit, že podobné zážitky popisují i strážci a po uzavření věznice v roce 1971 i turisté? Provedené výzkumy potvrzují, že se tu děje něco opravdu divného.

„Každoročně se tu uskuteční zhruba 20 paranormálních výzkumů a každý z nich odhalí důkazy o nadpřirozené činnosti!“ tvrdí zástupce ředitele objektu Brett Bertolino. Svědkové shodně hlásí pozorováním přízračných postav plujících chodbou.

V celách bloku č. 4 se míhají zlověstné tváře a z bloku č. 12 se ozývá šílený smích, tlumený hovor, kroky či bouchání dveří cel. Jindy je dokonce slyšet štěkání nebo vrčení. To prý patří duchovi labradora jménem Pep, který si tu pykal trest za zabití guvernérovi kočky.

Na to vše ještě dohlíží přízračná postava na strážní věži. Je možné, že kamenné zdi věznice emitují obrazy i zvuky dávného utrpení zdejších vězňů až do současnosti?

Foto v úvodu: Carol M. Highsmith / creative commons / volné dílo, fota v textu: creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 1.7tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 987
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 596
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.5tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.6tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]