4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Finská záhada: Jaký tajemný zvuk rezonuje tamější divočinou?
Finská záhada: Jaký tajemný zvuk rezonuje tamější divočinou?
od 29.6.2022
3.3tis
Finská příroda je krásná i tajemná. FOTO: Pixabay
332
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je?

Finská příroda je krásná i tajemná. FOTO: Pixabay Finsko je zemí tisíce jezer, a také velkého množství záhad. FOTO: Unsplash Co chlapci v noci slyšeli? FOTO: Pixabay

Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko od nich někdo rozbít tábor. Ale i kdyby, čím vysvětlit ten strojní zvuk? „Znělo to jako něco velkého, silného.

reklama

Bylo to blízko, jako kdybychom stanovali poblíž prací na stavbě,“ říká svědek. Hlas je určitě lidský, jenže mu nerozumí ani slovo. Mluví souvisle, bez přerušení a velmi monotónně. Ani se nedá určit, jakým jazykem hovoří.

Mládenci odhadují, že jsou od domnělé stavby vzdáleni asi tak půl kilometru. Jenže jim přijdou zvláštní dvě věci. Proč by někdo pracoval tak pozdě v noci? A kdo by v zákonem chráněné přírodní oblasti stavbu povolil?

Finsko je zemí tisíce jezer, a také velkého množství záhad. FOTO: Unsplash
Finsko je zemí tisíce jezer, a také velkého množství záhad. FOTO: Unsplash

Noční výprava

Dva přátelé našeho vypravěče se vykrádají ven ze stanu. Vyzbrojeni baterkami chtějí zjistit, o co jde. Slibují, že budou zpátky za patnáct minut nejpozději. Uplyne hodina. Čas se vleče a už jsou pryč dvě hodiny! Finský mladík se o ně začíná bát.

reklama

Jedinou společností je mu hučící záhadný stroj a ten divný lidský hlas, z něhož mu běhá mráz po zádech. Najednou zvuk stroje přestává a i hlas utichá. Mladík čeká dalších 30 minut, rozdělává větší oheň, aby ho přátelé snáze našli.

Konečně zahlédne světla jejich baterek! Oba se přiřítí skoro bez dechu. Co v lese viděli? Šli po stopách tajemných zvuků, postupovali stále hlouběji do lesa, ale přitom jim připadalo, že se ke zdroji hluku vůbec nepřibližují.

Hlasitost prý zůstávala po celou dobu na stejné úrovni, jako kdyby se posouval souběžně s nimi. Když všechno náhle ustalo, rozhodli se vrátit zpět. S bušícím srdcem se hnali za vysokým plamenem z jejich kempu.

S kamarádem čekajícím ve stanu se ale v jednom bodě rozcházejí: zatímco podle něj zvuk ustal za dvě a půl hodiny, chlapci tvrdí, že to bylo zhruba po hodině a čtvrt, což by odpovídalo i délce jejich zpáteční cesty Tu noc už nespali.

Co chlapci v noci slyšeli? FOTO: Pixabay
Co chlapci v noci slyšeli? FOTO: Pixabay

Odkud to přichází?

Jaký stroj chlapci slyšeli, nikdy nezjistí. Později se ptají správce parku, co tam probíhá za práce. Ten se na ně dívá jako na blázny, v chráněné krajinné oblasti se přeci nic dělat nesmí. Co to mladíci ve finské divočině zažili?

reklama

Nepřibližovali se ke zvuku, protože bloudili v kruzích? Jak to, že nedokázali porozumět žádným slovům, která lidský hlas říkal? Byl to cizinec dlouze mluvící do telefonu?

Hráči slavné počítačové hry simulující život The Sims jistě budou vědět, že tamní panáčci promlouvají nesrozumitelnou „hatmatilkou“. Ani oni by nejspíš naší řeči vůbec nerozuměli.

Co když tedy nějaký jiný hráč takto promlouvá nad námi a my ve skutečnosti žijeme jen v počítačové simulaci? A co když se podobné chyby dějí po celém světě? Co to vypovídá o naší „realitě“?

Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.