18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Neobjasněné události
Finská záhada: Jaký tajemný zvuk rezonuje tamější divočinou?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 29.6.2022
3.3tis
Finská příroda je krásná i tajemná. FOTO: Pixabay
332
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je?

Finská příroda je krásná i tajemná. FOTO: Pixabay Finsko je zemí tisíce jezer, a také velkého množství záhad. FOTO: Unsplash Co chlapci v noci slyšeli? FOTO: Pixabay

Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko od nich někdo rozbít tábor. Ale i kdyby, čím vysvětlit ten strojní zvuk?

„Znělo to jako něco velkého, silného. Bylo to blízko, jako kdybychom stanovali poblíž prací na stavbě,“ říká svědek. Hlas je určitě lidský, jenže mu nerozumí ani slovo. Mluví souvisle, bez přerušení a velmi monotónně.

Ani se nedá určit, jakým jazykem hovoří. Mládenci odhadují, že jsou od domnělé stavby vzdáleni asi tak půl kilometru. Jenže jim přijdou zvláštní dvě věci. Proč by někdo pracoval tak pozdě v noci? A kdo by v zákonem chráněné přírodní oblasti stavbu povolil?

Finsko je zemí tisíce jezer, a také velkého množství záhad. FOTO: Unsplash

Noční výprava

Dva přátelé našeho vypravěče se vykrádají ven ze stanu. Vyzbrojeni baterkami chtějí zjistit, o co jde. Slibují, že budou zpátky za patnáct minut nejpozději. Uplyne hodina. Čas se vleče a už jsou pryč dvě hodiny!

Finský mladík se o ně začíná bát. Jedinou společností je mu hučící záhadný stroj a ten divný lidský hlas, z něhož mu běhá mráz po zádech. Najednou zvuk stroje přestává a i hlas utichá. Mladík čeká dalších 30 minut, rozdělává větší oheň, aby ho přátelé snáze našli.

Konečně zahlédne světla jejich baterek! Oba se přiřítí skoro bez dechu. Co v lese viděli? Šli po stopách tajemných zvuků, postupovali stále hlouběji do lesa, ale přitom jim připadalo, že se ke zdroji hluku vůbec nepřibližují.

Hlasitost prý zůstávala po celou dobu na stejné úrovni, jako kdyby se posouval souběžně s nimi. Když všechno náhle ustalo, rozhodli se vrátit zpět. S bušícím srdcem se hnali za vysokým plamenem z jejich kempu.

S kamarádem čekajícím ve stanu se ale v jednom bodě rozcházejí: zatímco podle něj zvuk ustal za dvě a půl hodiny, chlapci tvrdí, že to bylo zhruba po hodině a čtvrt, což by odpovídalo i délce jejich zpáteční cesty Tu noc už nespali.

Co chlapci v noci slyšeli? FOTO: Pixabay

Odkud to přichází?

Jaký stroj chlapci slyšeli, nikdy nezjistí. Později se ptají správce parku, co tam probíhá za práce. Ten se na ně dívá jako na blázny, v chráněné krajinné oblasti se přeci nic dělat nesmí. Co to mladíci ve finské divočině zažili?

Nepřibližovali se ke zvuku, protože bloudili v kruzích? Jak to, že nedokázali porozumět žádným slovům, která lidský hlas říkal? Byl to cizinec dlouze mluvící do telefonu? Hráči slavné počítačové hry simulující život The Sims jistě budou vědět, že tamní panáčci promlouvají nesrozumitelnou „hatmatilkou“.

Ani oni by nejspíš naší řeči vůbec nerozuměli. Co když tedy nějaký jiný hráč takto promlouvá nad námi a my ve skutečnosti žijeme jen v počítačové simulaci? A co když se podobné chyby dějí po celém světě? Co to vypovídá o naší „realitě“?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 1.1tis
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 862
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.9tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 2.0tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.1tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]