4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Světlo z Dendery: Důkaz, že starověcí Egypťané znali elektřinu?
Světlo z Dendery: Důkaz, že starověcí Egypťané znali elektřinu?
od 29.6.2022
3.2tis
Světlo z Dendery. Zachycuje elektřinu a svítící žárovku? FOTO: Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
323
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát.

Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení!

Světlo z Dendery. Zachycuje elektřinu a svítící žárovku? FOTO: Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Další pohled na výjevy z Dendery. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Z jejího konce navíc jako kdyby ústil kabel končící v hranatém kvádrovém tvaru, možná skříňce. Po zveřejnění zarážejícího nálezu se ihned vyrojí alternativní teorie tvrdící, že staří Egypťané vládli technologiemi dalece přesahujícími jejich dobu.

reklama

Nevysvětlitelná scéna ze stěny chrámu dostává název Světlo z Dendery. Důkladně se této záhadě věnuje dvojice rakouských spisovatelů Peter Krassa (1938–2005) a Reinhard Habeck (*1962) ve své knize Záhady faraonů:

Elektrický proud a vyspělá technologie ve starém Egyptě, která vyšla v roce 1996 i u nás.

Ve Švýcarském Mystery Parku, zábavním centru zaměřeném na nadpřirozeno, jehož autorem je tamější slavný záhadolog Erich von Däniken (*1935), byl od roku 2003 k vidění dokonce funkční model denderského světla, vytvořený na základě rytiny ze stěny chrámu.

Jak by se mohli Egypťané k vynálezu, který si teprve roku 1879 nechal patentovat Američan Thomas Alva Edison (1847–1931), dostat?

Další pohled na výjevy z Dendery. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Další pohled na výjevy z Dendery. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Budiž světlo

Jakým způsobem mohla žárovka fungovat? Odpověď by podle některých teorií mohla nabízet i tzv. Bagdádská baterie. Ta byla nalezena roku 1936 v Iráku, ale odborníci věří, že ve skutečnosti pochází z Egypta.

reklama

Jde o 14 cm vysokou hliněnou nádobu, která má uvnitř železnou tyč a měděný plech stočený do válcovitého tvaru. Když se naplní kyselou tekutinou, dojde k elektrolýze a vzniku napětí 2 volty. Mohlo být nějak takto poháněno Světlo z Dedery?

I toto vysvětlení má své odpůrce. Vzniklá energie by totiž byla příliš slabá pro praktické využití. O slovo se hlásí také egyptologové. Podle nich výjev na zdi zobrazuje jeden z egyptských mýtů o stvoření světa.

Ten vypráví, že se z prapůvodního moře Nun jako první vynořil lotosový květ. Z něj se zrodil Ra, bůh Slunce, který následně stvořil vesmír coby bublinu vzduchu obklopenou nekonečnou temnotou. A právě to prý vidíme v chrámu bohyně Hathor.

Had symbolizuje boha Ra, oválný tvar je pak bublinou života, v níž se všichni nacházíme. Je tedy Světlo z Dendery nakonec jen mytologickým příběhem a vyobrazené postavy znázorňují zrozené lidstvo? Ale co ta spousta zvláštních detailů připomínajících fungující mechanismus?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.5tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.4tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.7tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.3tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112