18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Záhady historie
Světlo z Dendery: Důkaz, že starověcí Egypťané znali elektřinu?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 29.6.2022
3.2tis
Světlo z Dendery. Zachycuje elektřinu a svítící žárovku? FOTO: Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
323
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát.

Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení!

Světlo z Dendery. Zachycuje elektřinu a svítící žárovku? FOTO: Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Další pohled na výjevy z Dendery. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Z jejího konce navíc jako kdyby ústil kabel končící v hranatém kvádrovém tvaru, možná skříňce. Po zveřejnění zarážejícího nálezu se ihned vyrojí alternativní teorie tvrdící, že staří Egypťané vládli technologiemi dalece přesahujícími jejich dobu.

Nevysvětlitelná scéna ze stěny chrámu dostává název Světlo z Dendery. Důkladně se této záhadě věnuje dvojice rakouských spisovatelů Peter Krassa (1938–2005) a Reinhard Habeck (*1962) ve své knize Záhady faraonů:

Elektrický proud a vyspělá technologie ve starém Egyptě, která vyšla v roce 1996 i u nás. Ve Švýcarském Mystery Parku, zábavním centru zaměřeném na nadpřirozeno, jehož autorem je tamější slavný záhadolog Erich von Däniken (*1935), byl od roku 2003 k vidění dokonce funkční model denderského světla, vytvořený na základě rytiny ze stěny chrámu.

Jak by se mohli Egypťané k vynálezu, který si teprve roku 1879 nechal patentovat Američan Thomas Alva Edison (1847–1931), dostat?

Další pohled na výjevy z Dendery. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Budiž světlo

Jakým způsobem mohla žárovka fungovat? Odpověď by podle některých teorií mohla nabízet i tzv. Bagdádská baterie. Ta byla nalezena roku 1936 v Iráku, ale odborníci věří, že ve skutečnosti pochází z Egypta.

Jde o 14 cm vysokou hliněnou nádobu, která má uvnitř železnou tyč a měděný plech stočený do válcovitého tvaru. Když se naplní kyselou tekutinou, dojde k elektrolýze a vzniku napětí 2 volty. Mohlo být nějak takto poháněno Světlo z Dedery?

I toto vysvětlení má své odpůrce. Vzniklá energie by totiž byla příliš slabá pro praktické využití. O slovo se hlásí také egyptologové. Podle nich výjev na zdi zobrazuje jeden z egyptských mýtů o stvoření světa.

Ten vypráví, že se z prapůvodního moře Nun jako první vynořil lotosový květ. Z něj se zrodil Ra, bůh Slunce, který následně stvořil vesmír coby bublinu vzduchu obklopenou nekonečnou temnotou. A právě to prý vidíme v chrámu bohyně Hathor.

Had symbolizuje boha Ra, oválný tvar je pak bublinou života, v níž se všichni nacházíme. Je tedy Světlo z Dendery nakonec jen mytologickým příběhem a vyobrazené postavy znázorňují zrozené lidstvo? Ale co ta spousta zvláštních detailů připomínajících fungující mechanismus?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 813
Když před pár lety přišla informace, že na malém skalnatém ostrůvku u pobřeží ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu objevili archeologové rituálně pohřbenou sviňuchu (kytovec vypadající jako malý delfín – pozn. redakce), šlo o nenápadnou a dosti podivnou zprávu. Už tehdy bylo jasné, že tento ostrov musel být něčím zvláštní. Později se to potvrdilo. Ostrůvek se jmenuje […]
od Eva Soukupová 17.8.2022 1.6tis
Egyptské pyramidy jsou již dlouhá léta pod drobnohledem archeologů, historiků a mnoha dalších vědců, přesto toho o ní víme s určitostí jen málo. A to, co víme, bývá mnohdy zastřeno řadou více či méně fantastických teorií. Může se některá z nich ukázat jako pravdivá?     Pyramidy v egyptské Gíze jsou nejstaršími stavbami a zároveň […]
od Mirek Brát 15.8.2022 2.1tis
Nedaleko řeckých Athén se v zátoce Kiladha nachází archeologické naleziště, které má šanci zasáhnout do legendárního příběhu o Atlantidě. Možná právě toto místo inspirovalo vznik slavné legendy… Lokalitu potopeného města, které pravděpodobně zničilo zemětřesení, objevili potápěči z výzkumného projektu Ženevské univerzity. Jejich pozornost upoutaly nejprve úlomky keramiky. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že tam dole, pod […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.9tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.4tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]