Jaderná havárie v elektrárně Fukušima, ke které došlo následkem zemětřesení a následných ničivých tsunami v roce 2011, podle konspiračních teoretiků vůbec nesouvisí s přírodní katastrofou. Byla prý vyvolána uměle, aby Japonce odradila od využívání jaderné energie.
Rekordní, téměř 40metrové vlny dorazí k japonskému pobřeží po mimořádně silném zemětřesení v pátek 11. března 2011. Následky jsou katastrofické, tsunami srovnají se zemí rozsáhlé pobřežní oblasti a připraví o život 30 tisíc obyvatel.
Jako by toho nebylo málo, problémy hlásí také jaderná elektrárna Fukušima na východním pobřeží ostrova Honšú. Přírodní katastrofa paradoxně připravila Fukušimu o veškeré zdroje elektrické energie, přístroje nefungují a elektrárna se zcela vymyká kontrole. Následně dochází k úniku radioaktivního materiálu a několika explozím.
V historii jde teprve o druhý případ označený na mezinárodní stupnici jaderných událostí nejvyšším stupněm sedm.
Tím prvním je havárie Černobylu, která je mírou úniku radioaktivních látek a následným zamořením srovnatelná s tím, co se právě děje kolem Fukušimy.
Howard Francis, Američan vyučující na japonské škole dokonce prohlašuje, že japonská havárie je 33krát horší než ta v Pripjati. A tvrdí také, že ji nezpůsobilo zemětřesení, ale byla vyvolána záměrně! Je něco takového vůbec možné?
Přivést Japonsko na mizinu
„Já vidím Fukušimu jako pomalého zabijáka Japonska, který pracuje na dvou hlavních frontách. Za prvé má radiace zmrzačit populaci,“ vysvětluje Francis.
„Za druhé náklady na opravu budou dosahovat 10 bilionů dolarů (asi 241 bilionů korun – pozn. red.), to je cena, která by mohla přivést Japonsko k bankrotu hned několikrát.“ Proč by ale někdo chtěl technologickou mocnost zruinovat?
K tomu má tento konspirační teoretik také své vysvětlení, a tím jsou ilumináti.
Japonci jsou patrioti, a ač se to na první pohled nezdá, jde o poměrně uzavřenou zemi, která se světu příliš neotevírá a odmítá se rovněž podvolit tlakům jakési tajné globální vlády. Ničivé zemětřesení a tsunami jsou prý uměle vyvolány právě tímto spolkem.
Podporu svých slov Francis vidí v setkání japonského císaře Akihita (*1933) s americkým ropným magnátem Davidem Rockfellerem (*1915) záhy po katastrofě. Právě Rockfeller je přitom s ilumináty často spojován.
Jde o průmyslový boj?
Umírněnější verzi příběhu vypráví novinář Jim Stone, podle kterého kdosi využil neštěstí, aby na Fukušimu zaútočil. Když srovnává fotografie exploze reaktoru č. 3 a fotografie testu nukleárních zbraní, všimne si zarážející podoby.
Zároveň upozorňuje, že oblasti kolem Fukušimy jsou výrazně méně postiženy rozbouřeným mořem, což budí dojem, že šlo o přesně mířený zásah. Jeho účelem mohlo být nejen oslabení moci Japonska, ale také oslabení jaderné energie, která je nebezpečně na vzestupu.
Japonci plánují rozšíření Fukušimy tak, aby do roku 2030 tvořila jaderná energie 50 procent z celkového množství vyrobené elektrické energie, což by zemi pomohlo zbavit se závislosti na fosilních palivech. Po havárii se však stane přesný opak.
Nyní je jaderná energie pouze na 10 procent, zatímco podíl energie z fosilních paliv se vyšplhal na 85 procent. To pro změnu vrhá stín podezření na energetická lobby. Mohla být Fukušima cílem útoku někoho, kdo si nepřál úspěch jaderné energie?