Námořníci vykládají ty nejfantastičtější historky. Na vlastní oči prý spatřili mořské panny, zaslechli zpěv sirén nebo se setkali s Bludným Holanďanem. Mnohé z toho je třeba brát s rezervou.
Jejich vyprávění o krakenovi však věřil i uznávaný odborník na měkkýše. Proč?
V devatenáctém století považovala většina vědců vyprávění o gigantických krakaticích a chobotnicích za rybářskou latinu.
Proto když se francouzský odborník na měkkýše Pierre Denys de Montfort (1766–1820) myšlenkou obrovských hlavonožců začne seriózně zabývat, sklidí jen posměch. „Prosím Vás, jak můžete věřit takovým báchorkám?
Raději se věnujte něčemu skutečnému,“ ušklíbají se jeho kolegové. Ale přírodovědec si stojí za svým.
Dokonce přijde s tvrzením, že existují hned dva druhy nadměrně velkých hlavonožců – chobotnice kolosální, která se podle jeho názoru vyskytuje v tropických mořích a vyznačuje se agresivním chováním, a kraken, jenž obývá severní moře a není nijak zvlášť útočný.
Montfort se domnívá, že největší exempláře těchto živočichů mohou vážit víc než velryby! Podaří se někdy prokázat jeho smělá tvrzení?
DŮKAZY O NESTVŮRÁCH
Nebohý Montfort umírá v chudobě a zdaleka se nedožije nálezu, který zaskočil skeptické vědce. Roku 1878 vyplaví moře na pobřeží Newfoundlandu osmnáct metrů dlouhou krakatici.
Druh získá pojmenování krakatice obrovská a odborníci si dodnes nejsou jistí, jaké velikosti může dosáhnout. V roce 1896 se potvrdí i existence obří chobotnice.
Tehdy se na pláži u města Saint Augustine na východním pobřeží Spojených států objeví zbytky osmiramenného hlavonožce. Pahýly okousané žraloky měří deset metrů. Původní délka živočicha je odhadnuta na dvacet až třicet metrů.
Zvíře si vyslouží název chobotnice gigantická. Podaří se badatelům někdy získat i živé exempláře těchto druhů? V březnu 2003 uvízne v síti rybářské lodi další velký hlavonožec. Tvor měří 11,5 metrů na délku a jedná se teprve o mládě.
Badatelé odhadnou, že dospělý jedinec by mohl měřit až 35 metrů a pojmenují druh kalmar Hamiltonův. Kolik těchto velikánů asi v oceánech žije?