V jihovýchodním Turecku poblíž syrských hranic stojí nejstarší kamenný chrám na světě starý 11 500 let. Je tak starší než Stonehenge a egyptské pyramidy. Jedná se snad o pozůstatek atlantské civilizace?
První zmínky o chrámovém komplexu pocházejí z roku 1964 od expedice vědců z Istanbulské a Chicagské univerzity, kteří předpokládali, že se jedná o byzantské pohřebiště. V roce 1994 ale německý archeolog Klaus Schmidt určil, že jsou stavby mnohem starší.
Vykopávky, které se uskutečnily o rok později, odhalily, že jde o nejstarší známý komplex staveb lidské historie.
POSTAVILA STAVBU CIVILIZACE Z ATLANTIDY?
Jedná se o stavbu starou 11-12 tisíc let, tedy v době, kdy ještě neexistovalo zemědělství a lidé používali primitivní nástroje z pazourků a kostí.
O to více je záhadnější, jak byly postavené kamenné kruhy o průměru 10 až 30 metrů s vápencovými pilíři, které měřily 3 až 6 metrů. Stěny jsou navíc zdobeny reliéfy zvířat, ale i abstraktními symboly, které někteří badatelé považují za hvězdné konstelace. Navíc datování stavby se totožné, jako údajně zaniklá mýtická Atlantida.
STAVBA BYLA PEČLIVĚ ZASYPÁNA
Největší záhadou zůstává, proč obyvatelé stavbu pečlivě zasypali a místo opustili.
Jelikož se chrám nachází blízko biblické hory Ararat, kde přisál bájný Noe, spekuluje se, že o lidé o této katastrofě věděli a cíleně stavbu zakonzervovali, aby se o ní mohli vrátit. Proč se tak nestalo, zůstává dodnes tajemstvím.