V dnešní době jsme si v našich obchodech zvykli na přítomnost cizokrajného ovoce. Často však neznáme jeho léčivé vlastnosti či symboliku. Zajímavým ovocem je v tomto smyslu bezesporu granátové jablko (Punica granatum).
Starověké civilizace
Granátové jablko bylo ceněno už ve starověkých civilizacích, například v Mezopotámii, Egyptě nebo Řecku. Ve starověkém Egyptě bylo považováno za symbol plodnosti a věčného života a dokonce bylo nalezeno i v hrobkách faraonů.
V Řecku a Římě bylo zase spojováno s mytologií a božstvy, například s bohyní Persefonou.
Zdravotní benefity
Granátové jablko je bohaté na silné antioxidanty, zejména polyfenoly, jako jsou punikalaginy a kyselina ellagová. Obsahuje také vitaminy C a K, vlákninu a kyselinu listovou.
V léčitelství je granátové jablko ceněno pro své protizánětlivé a antioxidační účinky, které mohou přispět ke snížení rizika srdečních onemocnění, snížení krevního tlaku a zlepšení zdraví cév.
Mystický význam
Jak již bylo uvedeno výše, granátové jablko má v historii a různých kulturách bohatou symboliku spojenou s mystikou a zejména pak s přechodem mezi životem a smrtí.
Jeho význam se objevuje ve starověkých mýtech, náboženstvích i rituálech, kde vystupuje jako symbol plodnosti, lásky, smrti a vzkříšení.
Bohatá symbolika
V mýtu o Kybele a Attisovi je granátové jablko spojeno s životem a smrtí. Z krve vykleštěného androgyna Agdistise vyroste tato rostlina, čímž se stává symbolem plodnosti a nového života. Tento mýtus představuje jeden z nejstarších archetypů vzkříšení.
Příběh Persefony
Granátové jablko má také kosmologický význam. Jeho kulatý tvar symbolizuje celistvost světa a velké množství semen představuje jednotu a bratrství.
Symbolem přechodu mezi životem a smrtí se stává v příběhu Persefony, jež po konzumaci granátového jablka musela zůstat část roku v podsvětí.
Toto ovoce ztělesňuje liminalitu, což je koncept spojený s přechodovými rituály, jako je iniciační proces, kde zasvěcenec přechází do nového stavu existence.