Vodní příšery jsou součástí folklórů mnoha národů a států, přičemž nejhlubší kořeny mají příběhy o nich nejspíše ve Skotsku, kde se o slávu tajemných obyvatel rozsáhlých jezer postarala legendární Nessie z jezera Loch Ness.
Své zástupce ale mají tvorové obývající vodní hlubiny po celém světě. Například ve Walesu místní v minulosti děsila příšera zvaná Gwrach y Rhibyn, neboli Říční přízrak.
Tento tvor se měl pohybovat v řekách po celém Walesu, ve kterých napadal a obíral o duše své nebohé oběti. V 19. století prozkoumal detailněji děsivá svědectví o Gwrach y Rhibyn američan Wirt Sykes. Podoba, kterou tvorovi připsal, je vskutku děsivá.
Říční přízrak je podle něj tvor velmi vzdáleně připomínající člověka. Má dlouhé ruce se scvrklou kůží, dlouhé rozcuchané vlasy, velká ústa z černými zuby, a dokonce jakási kožnatá křídla, která mu propůjčují děsivý vzhled.
POŽÍRAČ DUŠÍ
Gwrach y Rhibyn útočil za noci, kdy opouštěl bezpečí řeky, vzlétal do vzduchu a pisklavým hlasem křičel jméno toho, kdo byl té noci odsouzen tvorem k smrti. Pokud byl tento člověk poblíž, měl podepsaný rozsudek smrti.
Podoba tvora a jeho křik byly dohromady tak děsivým spojením, že to nebohou oběť okamžitě zahubilo. Gwrach y Rhibyn údajně následně hoduje na své oběti. Nezajímá se však o její maso, nýbrž o duši, kterou se nasytí poté, co ji vysaje z mrtvého těla.