4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Londýnský Highgate: Hřbitov, kde má doupě možná i sám Drákula
Londýnský Highgate: Hřbitov, kde má doupě možná i sám Drákula
od 18.5.2020
6.0tis
428
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Londýnský hřbitov není znám jen jako místo posledního odpočinku Karla Marxe (1818–1883, otce ideologie, na níž byl později založen komunismus), ale i jako jedno z nejstrašidelnějších míst Anglie!

Zjevení neznámých postav, častý výskyt mrtvé zvěře, stopy ukazující na řádění upíra, to vše se tu údajně děje. Největší publicita okolo Highgate ale vzniká po roce 1970.

Hřbitov Highgate. Foto: Wikimedia Commons. David Farrant na hřbitově Highgate. Foto: davidfarrant,org Biskup Sean Manchester tvrdí jako první, že v Highgate je upír. Foto: vice.com Spisovatel Bram Stoker, autor legendárního Drákuly. Foto: Wikimedia Commons
David Farrant na hřbitově Highgate. Foto: davidfarrant,org
David Farrant na hřbitově Highgate. Foto: davidfarrant,org

Tehdy s podivným svědectvím vystupuje na veřejnost David Farrant – muž, který měl 21. prosince 1969 strávit na hřbitově noc. Když prý ráno opouští pohřebiště, letmo údajně zahlédne šedou postavu, která vykazuje nepřirozené vlastnosti.

reklama

Podle Farranta se muselo jednat o nadpřirozenou bytost! Hřbitov se stává „poutním místem“ řady nadšenců, kteří doufají, že přízraku přijdou na kloub. Mnozí z nich dosvědčují podobná setkání, jejich verze se však většinou liší.

Vypovídají, že na hřbitově potkali tajemnou ženu v bílém, vysokého muže v klobouku nebo postavu brouzdající se v rybníce. Také mají slyšet podivné hlasy a volání. Společný jmenovatel těchto historek však přichází až později. Rozšíří se totiž verze o tom, že Highgate obchází upír!

Biskup Sean Manchester tvrdí jako první, že v Highgate je upír. Foto: vice.com
Biskup Sean Manchester tvrdí jako první, že v Highgate je upír. Foto: vice.com

SVĚDECTVÍ DVOU STUDENTEK

S teorií o upírovi přichází nejprve místní badatel, současný biskup Seán Manchester. Později popisuje pro britskou zpravodajskou agenturu BBC zkušenost, která odstartovala jeho enormní zájem o hřbitov:

reklama

„Tím úplně počátečním bodem bylo, když dvě šestnáctileté dívky viděly cosi, co vypadalo jako těla vstávající z hrobů na hřbitově Highgate v roce 1967.“ V případu tehdy figuruje studentka Elizabeth Wojdyla (*1951) a její stejně stará kamarádka.

Elizabeth si stěžuje na dlouhodobé noční můry, tvrdí, že ji pronásleduje jakási zlá postava, dokonce až k ní domů. Později přichází se zraněními, která připomínají pokousání upírem.

Manchester celou záležitost prošetřuje, přináší několik dalších svědectví a později zde prý objevuje tři prázdné rakve. V roce 1970 tu policie navíc najde tělo mrtvé ženy! Může to mít spojitost s vampyrismem?

Manchester tvrdí, že v 18. století je z Rumunska do Anglie přivezena rakev s mrtvolou středověkého šlechtice, který byl známý svou aktivní zálibou v černé magii. Na Highgate však neodpočívá příliš dlouho, podle biskupa je probuzen moderními satanisty.

reklama

Navrhuje proto jediné: tělo najít, vykopat, probodnout kůlem, popravit a spálit. Tato akce mu však povolena není. Leží opravdu někde na hřbitově Highgate tělo upíra?

Spisovatel Bram Stoker, autor legendárního Drákuly. Foto: Wikimedia Commons
Spisovatel Bram Stoker, autor legendárního Drákuly. Foto: Wikimedia Commons

HŘBITOV LEGENDÁRNÍHO DRÁKULY?

K verzi Manchestera se začíná přiklánět i Farrant. Zpozoruje totiž, že se na hřbitově objevují často mrtvá zvířata. Mají údajně pokaždé prokousnutý krk a jejich množství je někdy až zarážející.

Stojí za vším upír, který zde byl doposud uložen zcela nepozorován a mohl krutě řádit? Labyrint hrobek zbudovaných ve viktoriánském stylu je pro příběhy o vampyrismu jako stvořený.

Mnozí lidé se proto domnívají, že posloužil jako podklad Bramu Stokerovi (1847–1912) pro jeho slavné dílo Drákula (1897).

Přestože není zcela jasné, zda byl Highgate skutečně jeho předlohou, zapisuje se do povědomí veřejnosti jako útočiště upírů. Pátrání probíhají zhruba do roku 1983. Zůstane po nich několik článků v médiích a také pár knih, které sepisují místní badatelé.

Dodnes není zcela jasné, zda na hřbitově skutečně někdy upír ležel. I v současnosti však lidé popisují podivný strach, který je při vstupu na toto místo zachvátí.

Michaela Vondrušková

Foto: Wikimedia Commons, davidfarrant.org, vice.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 2.1tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 2.6tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.8tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.3tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o