Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Magie jako studijní obor: Kde se stanete reálným Harry Potterem?

„Chcete se naučit číst osud z karet, věštit z křišťálové koule nebo ovládat obrannou magii? Obraťte se na nás!“ Inzerátů lákajících do „čarodějnických“ škol stále přibývá. Co konkrétního vlastně nabízejí?

Nečekejte jakousi fantastickou školu, kterou máte spojenou s Harry Potterem nebo Saxanou. Část výuky dokonce probíhá prostřednictvím internetu, případně s využitím video či audiokazet. Když se vám po mnohdy i několikaletém úsilí podaří úspěšně složit závěrečnou zkoušku, můžete získat certifi kát o svých schopnostech.

Rádi byste se stali profesionálním čarodějem či věštcem z povolání?

Jsme v centru Prahy. Vcházíme do maličké místnosti bez oken. Osvětlení zajišťují jen čtyři svíčky v rozích. Vzduch je hustě provoněn kadidlem. Prostor je tak těsný, že se sem vejde jen jeden malý kulatý stůl a dvě židle.

Žena, která sem vešla se mnou, zavírá dveře, za nimiž zůstává celý okolní svět. Usedáme naproti sobě. Stolek mezi námi je překrytý černou látkou, na níž leží podstavec s křišťálovou koulí. Učitelka „čarodějnice“ mě provrtá pohledem a mnou projede mráz.

Snažila se snad přečíst moje myšlenky? Lekce věštění začíná!

DOKÁŽE TO KDOKOLI?

Kartářky a věštci jsou tady snad odjakživa. Vždy ale panovalo přesvědčení, že jejich údajné schopnosti jsou jakýmsi vrozeným darem, který je možné zdědit jen od předků. Že by ale to tajuplné nadání číst lidský osud nebylo až takovou vzácností?

Rozhodně tomu nasvědčuje nabídka škol, kde se něčemu takovému prý může naučit téměř každý, kdo projeví alespoň trochu zájmu a snahy. Stejný názor mají i samotní učitelé, nebo chceteli, „mistři“. „Magie je naše nedílná součást.

Každý jedinec má magii v sobě již od narození. Naše škola se jen snaží tuto sílu dostat napovrch tak, aby si ji jedinec mohl uvědomit a používat,“ tvrdí STANISLAV DVOŘÁK, ředitel brněnské Školy magie.

„Samozřejmě se stává, že někteří lidé jsou více nadaní jak druzí, ale to nic nemění na faktu, že používat magii může doopravdy každý.“

NA CO SE HODÍM?

Podle různých věštců a „mistrů magie“ má prý každý člověk v magii předpoklady k něčemu jinému. Někomu prý může jít lépe čtení z karet, někdo dokáže věštit z kávové sedliny či čajových lístků. Jiný se zase podívá do křišťálové koule a i bez předchozího většího tréninku prý může velice brzy zaznamenat úspěch v podobě jakýchsi vizí.

Jak ale správně odhalit své údajně skryté schopnosti a jak zjistit, který magický „obor“ by vám nejlépe vyhovoval? Takovou diagnostiku schopností prý zkušená „čarodějnice“ zvládne během pouhých deseti minut.

Někdy se nejvhodnější zaměření zjišťuje pomocí kyvadélka, ale metod, jak zjistit skryté magické schopnosti, je prý ovšem spousta.

Když se člověk alespoň okrajově zajímá o esoteriku (tajemné vědy – pozn. red.), po čase by měl údajně sám intuitivně vycítit, k čemu má předpoklady a který „obor“ by mu vyhovoval nejlépe.

MLHA PŘEDE MNOU, MLHA ZA MNOU

Vracíme se do tmavé začouzené místnosti, jejíž dominantou je tajemná křišťálová koule. Asi po patnáctiminutovém zírání do tohoto záhadného předmětu mě začínají pálit oči. „Napoprvé neuspěje skoro nikdo,“ uklidňuje mě má čarodějnická lektorka.

Přibližně dalších 20 nebo 30 minut si povídáme, co všechno je možné v kouli vidět. Někdo údajně vidí jen jakousi různě barevnou mlhu, ale i to prý může k věštění stačit. Podle barvy nebo směru, kterým se mlha pohybuje, má být možné rozpoznat, jestli je odpověď na naši otázku kladná, nebo záporná.

Věštci s přirozeným talentem jsou už ovšem o stupínek výš. Jejich vize prý mohou být tak jasné, jako by se nedívali do křišťálové koule, ale třeba na televizní obrazovku. Něco takového se ovšem údajně bez poctivého trénování a alespoň trochy vrozeného nadání neobejde.

Po krátké pauze se znovu snažím soustředit na křišťálovou kouli před sebou. Po pár minutách se skutečně objeví slaboučká modrošedá mlha. Je to snad jen nějaká sugesce jako výsledek předchozího povídání?

Dostávám „domácí úkol“: každý den alespoň 10 minut trénovat na sklenici s vodou. Je to prý to samé jako křišťálová koule.

ÚŘADY PRÝ SCHOPNOSTI NEZAJÍMAJÍ

Kdo vlastně tyto neobvyklé školy či kurzy zakládá a vede? Třeba Stanislav Dvořák pracuje jako vedoucí pracovník v jedné firmě. K založení školy ho přivedl zájem o magii a snaha sdružovat podobně zaměřené lidi.

MARCELA KOŠANOVÁ, která od roku 2003 pořádá spolu s čarodějnickým spolkem Venuše v různých místech Česka Čarodějnickou školičku, o sobě zase uvádí, že pochází z rodu čarodějnic, kde se tato rodinná tradice předává už od nepaměti.

Jako první z rodu se stala profesionální čarodějnicí, s živnostenským listem na výklad karet a čtení z ruky. Získat živnostenský list v oboru osobních služeb, kam spadá mimo jiné také například astrologie, věštění nebo výklad karet, není prý nic složitého.

Není ani potřeba dokazovat na úřadech, že skutečně máte nějaké výjimečné schopnosti. Uživit se, to už ovšem tak jednoduché není. Nespokojený klient, v případě čarodějnických škol pak nespokojený žák, totiž může kdykoli odejít.

Naopak ti spokojení zůstávají a navíc přivádějí další nové studenty. I obyčejný laik údajně rozpozná, jestli jeho učitel opravdu ví, o čem mluví.

Marcela Košanová o sobě uvádí, že pochází z rodu čarodějnic, ale jako první se stala „profesionálkou“.

JE MOŽNÉ STUDOVAT NA DÁLKU?

Nárůst zájemců o vzdělávání v oblasti esoteriky a umění magie zřejmě souvisí i s možností studovat na dálku, prostřednictvím internetu nebo poštou zasílaných materiálů. Neztrácí ale toto dálkové studium na své efektivitě?

Podle Stanislava Dvořáka prý může takovýto přístup hodně zkreslovat. „Upřednostňuji osobní kontakt, kdy může učitel z žáka (a naopak) leccos vycítit. To posouvá výuku velmi dopředu,“říká ředitel Školy magie.

Z důvodu neefektivity také na této škole od internetové výuky již upustili. Jiné školy, jako je například Škola věšteckých umění a esoteriky v Brně, kombinuje studium na dálku s praktickými víkendovými semináři.

ZUZANA ANTARES, která školu v roce 1993 založila, říká: „Nejdřív se jednalo o odpolední semináře se zaměřením na jedno praktické věštecké téma nebo o víkend zaměřený na okultismus (týkající se nadpřirozených sil – pozn. red.).

Od roku 1996 jsem začala organizovat dálkovou výuku, o kterou byl větší zájem, protože zájemci nemuseli dojíždět do Brna.“

VÝBĚR PŘEDMĚTŮ JE ŠIROKÝ

„Myslím si, že naším obrovským plusem je právě to, že nabízíme široké spektrum možností sebevzdělání – od nejobyčejnějšího věštění až po okultní poznatky,“říká Zuzana Antares. Skutečně každý si prý může zvolit jen to, co ho právě zajímá.

Můžete si vybrat z několika semestrových studijních oborů, jako je například astrologie, numerologie, čtení z ruky nebo vykládání tarotu. Vyhledávané jsou ale i krátkodobější kurzy. Jako každé jiné i studium esoteriky nebo věšteckých umění si žádá značné úsilí.

„Zvládnutí oboru, zvláště praktickému procvičení, je potřeba věnovat mnoho času. Slušně věštit se ale může naučit takových 99 procent lidí z těch, kteří se k nám hlásí,“ tvrdí zakladatelka Školy věšteckých umění a esoteriky.

ZÁKLADEM MÁ BÝT MEDITACE

Co mají společného nabízené studijní obory? Pro studenty je údajně podstatné najít správnou duchovní cestu. V žádném případě se prý ale v tomto ohledu nejedná o náboženství, jde spíše o jakousi „hygienu“ duše. Základem věšteckého umění je údajně schopnost meditace a uvolnění. Jen tak se prý věštec dokáže naladit na „druhé dimenze“ či vibrace svého klienta. Karty, runy (více viz Hrátky s osudem, str. 86 – 87) nebo další možné věštecké nástroje prý slouží jen jako pomocník či prostředník při tomto tajemném spojení.

Každý věštec je údajně jakýsi „lidový psycholog“, který se lidem snaží sdělit své poznatky citlivě. Jako důkazy pak používá třeba obrázky na kartách nebo tvary tvořené kávovou sedlinou.

PSYCHOLOGIE JE NEPOSTRADATELNÁ

Ohromilo vás, když jste si přišli k věštkyni na výklad karet, a ona vám už mezi dveřmi přesně řekla, co vás trápí? Nejsou to prý žádné nadpřirozené schopnosti, ale pouhý cvik a alespoň základní znalost psychologie.

Věštec se na vás podívá a vytuší, proč za ním přicházíte a co přibližně chcete slyšet. Není to prý zas až tak složité. Mladá žena se většinou přichází zeptat na vztah, paní s chmurami ve tváři se přichází poradit o zdravotním stavu nebo problémech s potomky.

K věštcům ovšem chodí i muži. Už jen podle oblečení a způsobu, jakým muž vstoupí do místnosti, je údajně možné poznat, jestli má problémy ve vztahu, nebo se přišel přeptat na svou kariéru. Podobné psychologické „triky“, jak odhadnout příchozího klienta, se údajně učí i studenti na věšteckých školách.

KVALITNÍCH „UČEBNIC“ JE PRÝ MÁLO

Ačkoli literaturou z esoterických oborů česká knihkupectví doslova přetékají, je prý velice obtížné najít kvalitní učebnici, neboť u většiny knih tohoto druhu převažuje komerční zájem. Autoři navíc údajně často „opisují“ jeden od druhého, takže se nic nového neobjevuje.

„V produkci našich nakladatelství se vesměs setkáme spíše s tím, co je jednoduché – nakladatel se zkrátka snaží, aby se to na malém českém trhu určitě prodalo. Podobné knihy bohužel patří ke značně povrchním a věštit se podle nich může naučit jen osoba, která má skutečně velký talent.

Ostatní zůstanou ve stadiu stálých začátečníků, pomalu ztrácejících sebevědomí, že se oboru ještě kdy naučí,“ stěžuje si Zuzana Antares. Kde potom hledat kvalitní pomůcky pro studium? Většina škol esoteriky či magie využívá svých vlastních skript, vytvořených přímo podle zaměření výuky.

Jsou ale opravdu lepší než publikace volně dostupné na knižním trhu?

SKRYTÁ NEBEZPEČÍ MAGIE

Špatnou knihu je prý možné poznat podle autorových slibů, že z vás do půl roku bude bez větší námahy úspěšný jasnovidec. Kdo se ale chce stát opravdovým mistrem, měl by mít podle Zuzany Antares rozhodně přehled i o díle švýcarského psychologa CARLA GUSTAVA JUNGA (1875 – 1961), který se mimo jiné věnoval i okultním vědám.

Užitečné jsou také alespoň základní znalosti kabaly (druh židovské mystiky) a hermetismu (soubor tajného poznání). Těmto teoretickým znalostem se nadanější studenti mohou učit i sami. Jak ale získat magickou praxi?

Neznalé využívání magie prý může uživatele i ohrozit. Případy, kdy člověk nechtěně začaruje sám sebe, údajně nejsou výjimkou. K nejčastějším „nehodám“ má docházet tehdy, když se někdo snaží „přičarovat“ si přízeň druhého člověka.

Kouzlo lásky prý totiž není nic složitého. Co když ale po čase zjistíte, že váš idol vůbec není podle vašich představ? Náprava takového nepovedeného kouzla už prý tak jednoduchá není.

Nejvyhledávanějším studijním oborem je podle Zuzany Antares výklad tarotových karet.

KURZ MŮŽE BÝT „ZKRATKOU“

Myslíte si, že své schopnosti nepotřebujete dál rozvíjet studiem, nebo si jen chcete vyzkoušet, co je ve vás ukryto? Někteří čarodějové či čarodějnice za poplatek poskytují poradenství. Mohou vám prý říct, k čemu máte vlohy a jakou cestou byste se měli ve svém vzdělávání ubírat.

Konzultace jsou údajně možné i na některých čarodějnických školách, ale pokud nejste studentem, budete si zřejmě muset za radu připlatit. Jakousi „zkratkou“, jak zdokonalit údajné magické schopnosti, může být i kurz, který je kompromisem mezi stručnou konzultací a zdlouhavým studiem.

Zatímco řádné studium na škole může trvat také dva až čtyři roky, kurz můžete absolvovat již během pár měsíců. Získané znalosti ovšem nebudou tak hluboké. Navíc jako řádný student některé ze škol magie můžete získat i certifikát odbornosti.

N NA CO JE CERTIFIKÁT DOBRÝ?

Většině lidí se při vzpomínce na školu a zkouškový stres udělá špatně. Proč tedy znovu zakoušet těžké chvíle a dělat zkoušku z magie nebo věšteckých umění? Samozřejmě, pokud se danému oboru věnujete jen z vlastního zájmu, není asi žádný certifikát potřeba.

Pokud si ovšem otevřete věšteckou praxi, může se stát, že si klient bude chtít ověřit vaše věštecké schopnosti. To by přece mohl říct každý, že umí věštit z křišťálové koule! Co když se ale věštba nenaplní?

I k takovým situacím prý dochází. Právě v takovém případě se za svého absolventa zaručuje škola, která certifikát vystavila – přestože se nejedná o oficiální doklad. Zajímá vás, jestli se na čarodějnické škole opravdu naučíte používat magii?

Svět kolem nás je podle čarodějů a čarodějnic plný magie. Stačí prý jen otevřít oči.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...
Proč komunisté přejmenovali město Zlín na Gottwaldov?
epochaplus.cz

Proč komunisté přejmenovali...

Zatímco v Sovětském svazu se v době...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
Unikátní fakta o dětském mikrobiomu
21stoleti.cz

Unikátní fakta o dětském...

Zdánlivě „přátelské“ bakterie, které žijí přirozeně ve...
První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Pomluva všechno zničila
skutecnepribehy.cz

Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
Lidé s epilepsií přestávají kvůli nemoci sportovat: Ale zbytečně
epochaplus.cz

Lidé s epilepsií přestávají...

Máte epilepsii, raději nesportujte, je to nebezpečné...
Když se řekne lavice…
panidomu.cz

Když se řekne lavice…

…každý si představí něco jiného. Tenhle...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...