15. července 2019: Americká bitevní loď USS Omaha zachytí na kamerách podivný létající objekt, vznášející se v její blízkosti.
Domů     Hessdalenská světla. Norská záhada stále nerozluštěna!
Hessdalenská světla. Norská záhada stále nerozluštěna!
od 26.1.2023
3.3tis
342
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Norsko ukrývá možná až překvapivě velké množství záhad, které nedají spát vědcům ani amatérským badatelům.

Mezi ta největší tajemství patří i podivná světla objevující se už po desetiletí nad malebným údolím Hessdalen. Jde o nějaký přírodní jev? Nebo se na místě prohánějí mimozemšťané?

Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu. Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit? Údolí jako baterie. Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace? Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí. Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.

Hessdalenské údolí je skutečně krajem, kde lišky dávají dobrou noc. Do pořádné civilizace – konkrétně do města Trondheim – je to dobrých 120 kilometrů a v blízkosti se tak nachází pouze vesnička Hessdalen, náležející oficiálně pod o trochu větší obec Holtalen.

Lidí v patnáct kilometrů dlouhém údolí žije jen něco přes stovku, a je to život pomalý a velmi klidný. Tedy pokud se zrovna na nebi neodehrává barevné divadlo.

Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu.
Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu.

Všechno to začíná ve 40. letech minulého století. Lidé ze zdejších usedlostí se jednoho večera jako obvykle chystají ke spánku, když vtom se za okny na malou chvíli rozsvítí neznámé světlo.

Všichni začínají vyhlížet ven a spatří přehlídku fascinujících světelných koulí, které se v náhodných intervalech objevují na obloze a následně zase mizí. Začíná snad největší norská záhada, kterou se nepodařilo rozluštit dodnes. Co ten podivuhodný jev způsobuje?

Trvá to desítky let

Ačkoliv historie zvláštního jevu v norském údolí začíná opravdu už ve 40. letech, dlouhou dobu o tom prakticky nikdo neví a nikdo se o to moc nezajímá. Světla se objevují jen zřídka, rychle mizí a většina obyvatel nad tím nakonec jen pokrčí rameny.

Do povědomí širší veřejnosti se dostávají až v roce 1981, kdy se jev objevuje ve skutečně nebývalé síle. Vyděšení vesničané sledují, jak se po obloze prohánějí světelné koule různé velikosti, svítivosti i s různým chováním, a to ve dne i v noci.

Většina z nich má jasně bílou, žlutou nebo červenou barvu, čas od času ale zazáří i oranžově, nebo dokonce zeleně. Svědci navíc mluví o tom, že některá se objevovala těsně nad obzorem, zatímco jiná byla spatřena, jak se prohání nad vrcholky nedalekých hor.

I pohyb se různí. Některé světelné koule se jen tak vznášejí ve vzduchu, jiné létají prudkou rychlostí, zrychlují a zase zpomalují.

Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit?
Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit?

Pokaždé jiná

Právě různorodost fenoménu a jeho opakování je tím, co badatele dodnes fascinuje nejvíc.

Světla totiž opravdu nepřipomínala a nepřipomínají nic, co bychom znali z jiných míst nebo z vyprávění o klasickém UFO. Ostatně i to, že některé koule prakticky okamžitě zmizely, zatímco jiné vydržely viset na obloze i dvě hodiny, naznačuje, že jde o něco velmi zvláštního.

Někteří svědci navíc popisovali podivné chování světel. Občas se koule údajně přibližovaly k lidem, aby se následně zase vzdálily.

Jiné se cíleně stojícím lidem vyhýbaly a létaly kolem. Několik hlášení od lidí, kteří vše spatřili z blízkosti, dokonce obsahují zmínky o kovových objektech, které světlo vydávají. „Ať už to bylo jakkoliv, světla se v jednu dobu objevovala opravdu často.

Ve svém maximu to bylo klidně 15 až 20krát týdně, což už místní velmi děsilo,“ upřesňuje americký záhadolog Brent Swancer.

Údolí jako baterie.
Údolí jako baterie.

Světla jako pyramida

V letech 1981–1984 se z hessdalenského jevu stává skutečný fenomén, o kterém informují nejen norská média. Na místo se tak brzy vydávají nejen všemožní hledači zajímavostí a výzkumníci UFO, ale i seriózní vědci.

Ti tam v roce 1983 zahajují terénní zkoumání, během kterého je zaevidováno na 53 výskytů těchto světel. Vysvětlení však nepřichází.

Jisté je podle vědců pouze to, že nejde o žádný známý meteorologický jev, jako je například skřítek – tedy nadoblačný blesk červené barvy, který se zpravidla vyskytuje nad bouřkovými mraky. Ani další léta nepřinášejí rozuzlení.

Místo toho přichází v letech 1997–1998 další série pozorování, během které se podaří zachytit i skutečně zvláštní světla v bizarním tvaru pyramidy, poskakující nahoru a dolů.

Toho roku ještě badatelé nainstalují v oblasti automatickou pozorovací stanici, která v dalších letech potvrdí, že k jevu stále dochází.

Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace?
Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace?

Co to způsobuje?

Počet teorií o tom, jakého původu tato světla jsou, je dnes už obrovský. Vůbec nejčastěji se hovoří o tom, že vše nějakým způsobem souvisí s prvky, které se nacházejí v tamní přírodě.

Část vědců se například domnívá, že světla vznikají spalováním vodíku, kyslíku a sodíku, k čemuž dopomáhají velké usazeniny vzácného kovu zvaného skandium, který se v oblasti vyskytuje.

Další teorie pak pracuje s možností, že je za vším elektrický náboj hromadící se v některých horninách a materiálech – třeba v křemenech, v křišťálu, kterého se ve zdejších horách také nachází dost, nebo dokonce v kosterních pozůstatcích a fosiliích.

Jenže mnozí kritici těchto tezí upozorňují: Pokud by něco z toho byla pravda, podobný jev bychom museli vídat i na jiných místech planety.

Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí.
Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí.

Údolí jako baterie?

A u skandia nebo křišťálu v případě teorií o Hessdalenských světlech nezůstaneme. Po stopách záhady se v minulých letech vydal také uznávaný italský vědec Jader Monari z římského Ústavu radiové astronomie.

Nakonec přišel s teorií, že skály a řeka v údolí obsahují abnormální množství zinku a železa. Celá oblast tak podle něj může fungovat jako jakási přírodní baterie.

Dokládat to má podle něj experiment, kdy posbíral na místě kameny, které následně máchal v říčním sedimentu. Mezi kameny podle něj začala proudit tak silná elektřina, že by to mohlo rozsvítit lampu. Může mít nakonec záhada nějaké takové vysvětlení?

Nebo mají pravdu ti, podle kterých se podaří zjistit víc až v okamžiku, kdy se naše znalosti fyziky výrazně posunou?

Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.
Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.

UFO, či přízraky?

Navzdory mnoha experimentům a výzkumům stále neexistují jasné důkazy, které by jev dokázaly popsat a vysvětlit. Na scénu tak přichází mnoho

alternativních teorií. Ta nejuměřenější pracuje s možností, že by světla mohla být ve skutečnosti kulovými blesky, které jsou samy o sobě také tak trochu záhadou, kdy není zcela jasné, jak vznikají a jakým způsobem se chovají.

Nemálo lidí pak jednoduše věří, že je vše ve skutečnosti dílem nějakého mimozemského zásahu.

V oblasti by mohla údajně působit mimozemská vesmírná plavidla, jejichž pohon či maskování se projevuje právě takovými světly.

Ve hře je také možnost, že se na místě nachází nějaká skutečně pozoruhodná anomálie – možná časoprostorová trhlina nebo brána do paralelních světů.

Objevuje se i názor, že jde ve skutečnosti o místo, kde se náš svět přibližuje nějakému jinému, což vytváří tření projevující se světelnými efekty. Nebo jsou snad světla nějakými duchy a přízraky, které se snaží dostat do jiné sféry existence?

Světla z Marfy

Hessdalenská světla jsou nepochybně nejslavnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety. Není však jediná. Své tajemství mají i v západotexaském městě Marfa. I v blízkosti Marfy se objevují tajemné zářící koule. Tady je poprvé lidé spatřili dokonce před více než 130 lety.

Podle očitých svědků jsou světla velká většinou jako fotbalový míč. Mohou mít různou barvu a i jejich chování je různé – někdy jen tak visí ve vzduchu, jindy se zase neuvěřitelně rychle pohybují po obloze.

Zatímco indiáni z oblasti světla už kdysi považovali za padlé hvězdy, dnešní vědci hovoří – podobně jako u hessdalenského jevu – o přírodní záhadě. Mohlo by prý jít o světélkování plynu nebo o reakci s nějakým elektropozitivním prvkem.

Pokud bychom tomu věřili, jak si ale potom vysvětlit fakt, že se některé koule chovají zdánlivě inteligentně?

Foto: youtube.com, facebook.com, flickr.com, facebook.com
Lokalita:
Související články
od 15.7.2024 562
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo v období renesance. Co na něm spatříme? Záhadný obraz zachycuje oblíbený a tradiční výjev – Pannu Marii s Ježíškem a svatým Janem. Na první pohled ni
od 11.7.2024 3.3tis
Egypt disponoval největšími zásobami zlata ve starověku. Jak je možné, že ho zde bylo oproti sousedním státům tolik?   Již starověcí Egypťané navíc zlato považovali za prvek, který nepochází ze Země. Jak se k tomu dobrali?  Podle mnohých záhadologů byli egyptští faraoni v kontaktu s mimozemšťany. Ti jim prý poskytli technologii na těžbu i výrobu z
od 8.7.2024 3.0tis
Roswellská událost: Máme už důkaz o tom, že na Zemi spadlo UFO? 2. července 1947 nachází farmář William Brazer na obchůzce své farmy několik podivných trosek: „Bylo to lehké jako z balzového dřeva, ale zároveň to bylo pevné. Když jsem materiál zmuchlal, sám se zase narovnal, aniž by na něm zůstaly nějaké ohyby.“ Farmář si zvláštní materiál odnáší domů a s nálezem se svěří svému sousedovi. [c
od 5.7.2024 3.1tis
Jak se vyvíjí svět techniky, zdá se, že se vyvíjejí i naše možnosti strojního předpovídání skryté budoucnosti. Nejde přitom o žádné sci-fi, něco takového již nyní údajně dokáže speciální počítačový program Web Bot. Na jakém principu funguje a co lidstvu prorokuje?   Web Bot je počítačový program, za jehož vznikem stojí američtí programátoři
od 4.7.2024 2.8tis
Konspirační teoretička Heather Wade tvrdí, že se jí do rukou dostala tajná vládní zpráva. V ní si prý lze přečíst důkazy o tom, že před v roce 1947 u amerického Roswellu skutečně havarovalo UFO. Co ve zprávě stojí a je pravdivá?  Heather Wade má od věrohodného zdroje vládní dokumenty, v nichž se přímo píše o tom, že 2. nebo 3. července v Roswellu havarovalo UFO a o čtyřech tělech mimozemšťanů!
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se