29. září 1812: Den, kdy se dle jedné z teorií narodil Kašpar Hauser, chlapec, který se roku 1828 zjevil v Norimberku dezorientovaný, v otrhaných šatech a zcela bez vzpomínek.
Domů     Hessdalenská světla. Norská záhada stále nerozluštěna!
Hessdalenská světla. Norská záhada stále nerozluštěna!
od 26.1.2023
3.3tis
342
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Norsko ukrývá možná až překvapivě velké množství záhad, které nedají spát vědcům ani amatérským badatelům.

Mezi ta největší tajemství patří i podivná světla objevující se už po desetiletí nad malebným údolím Hessdalen. Jde o nějaký přírodní jev? Nebo se na místě prohánějí mimozemšťané?

Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu. Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit? Údolí jako baterie. Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace? Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí. Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.

Hessdalenské údolí je skutečně krajem, kde lišky dávají dobrou noc. Do pořádné civilizace – konkrétně do města Trondheim – je to dobrých 120 kilometrů a v blízkosti se tak nachází pouze vesnička Hessdalen, náležející oficiálně pod o trochu větší obec Holtalen.

Lidí v patnáct kilometrů dlouhém údolí žije jen něco přes stovku, a je to život pomalý a velmi klidný. Tedy pokud se zrovna na nebi neodehrává barevné divadlo.

Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu.
Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu.

Všechno to začíná ve 40. letech minulého století. Lidé ze zdejších usedlostí se jednoho večera jako obvykle chystají ke spánku, když vtom se za okny na malou chvíli rozsvítí neznámé světlo.

Všichni začínají vyhlížet ven a spatří přehlídku fascinujících světelných koulí, které se v náhodných intervalech objevují na obloze a následně zase mizí. Začíná snad největší norská záhada, kterou se nepodařilo rozluštit dodnes. Co ten podivuhodný jev způsobuje?

Trvá to desítky let

Ačkoliv historie zvláštního jevu v norském údolí začíná opravdu už ve 40. letech, dlouhou dobu o tom prakticky nikdo neví a nikdo se o to moc nezajímá. Světla se objevují jen zřídka, rychle mizí a většina obyvatel nad tím nakonec jen pokrčí rameny.

Do povědomí širší veřejnosti se dostávají až v roce 1981, kdy se jev objevuje ve skutečně nebývalé síle. Vyděšení vesničané sledují, jak se po obloze prohánějí světelné koule různé velikosti, svítivosti i s různým chováním, a to ve dne i v noci.

Většina z nich má jasně bílou, žlutou nebo červenou barvu, čas od času ale zazáří i oranžově, nebo dokonce zeleně. Svědci navíc mluví o tom, že některá se objevovala těsně nad obzorem, zatímco jiná byla spatřena, jak se prohání nad vrcholky nedalekých hor.

I pohyb se různí. Některé světelné koule se jen tak vznášejí ve vzduchu, jiné létají prudkou rychlostí, zrychlují a zase zpomalují.

Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit?
Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit?

Pokaždé jiná

Právě různorodost fenoménu a jeho opakování je tím, co badatele dodnes fascinuje nejvíc.

Světla totiž opravdu nepřipomínala a nepřipomínají nic, co bychom znali z jiných míst nebo z vyprávění o klasickém UFO. Ostatně i to, že některé koule prakticky okamžitě zmizely, zatímco jiné vydržely viset na obloze i dvě hodiny, naznačuje, že jde o něco velmi zvláštního.

Někteří svědci navíc popisovali podivné chování světel. Občas se koule údajně přibližovaly k lidem, aby se následně zase vzdálily.

Jiné se cíleně stojícím lidem vyhýbaly a létaly kolem. Několik hlášení od lidí, kteří vše spatřili z blízkosti, dokonce obsahují zmínky o kovových objektech, které světlo vydávají. „Ať už to bylo jakkoliv, světla se v jednu dobu objevovala opravdu často.

Ve svém maximu to bylo klidně 15 až 20krát týdně, což už místní velmi děsilo,“ upřesňuje americký záhadolog Brent Swancer.

Údolí jako baterie.
Údolí jako baterie.

Světla jako pyramida

V letech 1981–1984 se z hessdalenského jevu stává skutečný fenomén, o kterém informují nejen norská média. Na místo se tak brzy vydávají nejen všemožní hledači zajímavostí a výzkumníci UFO, ale i seriózní vědci.

Ti tam v roce 1983 zahajují terénní zkoumání, během kterého je zaevidováno na 53 výskytů těchto světel. Vysvětlení však nepřichází.

Jisté je podle vědců pouze to, že nejde o žádný známý meteorologický jev, jako je například skřítek – tedy nadoblačný blesk červené barvy, který se zpravidla vyskytuje nad bouřkovými mraky. Ani další léta nepřinášejí rozuzlení.

Místo toho přichází v letech 1997–1998 další série pozorování, během které se podaří zachytit i skutečně zvláštní světla v bizarním tvaru pyramidy, poskakující nahoru a dolů.

Toho roku ještě badatelé nainstalují v oblasti automatickou pozorovací stanici, která v dalších letech potvrdí, že k jevu stále dochází.

Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace?
Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace?

Co to způsobuje?

Počet teorií o tom, jakého původu tato světla jsou, je dnes už obrovský. Vůbec nejčastěji se hovoří o tom, že vše nějakým způsobem souvisí s prvky, které se nacházejí v tamní přírodě.

Část vědců se například domnívá, že světla vznikají spalováním vodíku, kyslíku a sodíku, k čemuž dopomáhají velké usazeniny vzácného kovu zvaného skandium, který se v oblasti vyskytuje.

Další teorie pak pracuje s možností, že je za vším elektrický náboj hromadící se v některých horninách a materiálech – třeba v křemenech, v křišťálu, kterého se ve zdejších horách také nachází dost, nebo dokonce v kosterních pozůstatcích a fosiliích.

Jenže mnozí kritici těchto tezí upozorňují: Pokud by něco z toho byla pravda, podobný jev bychom museli vídat i na jiných místech planety.

Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí.
Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí.

Údolí jako baterie?

A u skandia nebo křišťálu v případě teorií o Hessdalenských světlech nezůstaneme. Po stopách záhady se v minulých letech vydal také uznávaný italský vědec Jader Monari z římského Ústavu radiové astronomie.

Nakonec přišel s teorií, že skály a řeka v údolí obsahují abnormální množství zinku a železa. Celá oblast tak podle něj může fungovat jako jakási přírodní baterie.

Dokládat to má podle něj experiment, kdy posbíral na místě kameny, které následně máchal v říčním sedimentu. Mezi kameny podle něj začala proudit tak silná elektřina, že by to mohlo rozsvítit lampu. Může mít nakonec záhada nějaké takové vysvětlení?

Nebo mají pravdu ti, podle kterých se podaří zjistit víc až v okamžiku, kdy se naše znalosti fyziky výrazně posunou?

Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.
Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.

UFO, či přízraky?

Navzdory mnoha experimentům a výzkumům stále neexistují jasné důkazy, které by jev dokázaly popsat a vysvětlit. Na scénu tak přichází mnoho

alternativních teorií. Ta nejuměřenější pracuje s možností, že by světla mohla být ve skutečnosti kulovými blesky, které jsou samy o sobě také tak trochu záhadou, kdy není zcela jasné, jak vznikají a jakým způsobem se chovají.

Nemálo lidí pak jednoduše věří, že je vše ve skutečnosti dílem nějakého mimozemského zásahu.

V oblasti by mohla údajně působit mimozemská vesmírná plavidla, jejichž pohon či maskování se projevuje právě takovými světly.

Ve hře je také možnost, že se na místě nachází nějaká skutečně pozoruhodná anomálie – možná časoprostorová trhlina nebo brána do paralelních světů.

Objevuje se i názor, že jde ve skutečnosti o místo, kde se náš svět přibližuje nějakému jinému, což vytváří tření projevující se světelnými efekty. Nebo jsou snad světla nějakými duchy a přízraky, které se snaží dostat do jiné sféry existence?

Světla z Marfy

Hessdalenská světla jsou nepochybně nejslavnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety. Není však jediná. Své tajemství mají i v západotexaském městě Marfa. I v blízkosti Marfy se objevují tajemné zářící koule. Tady je poprvé lidé spatřili dokonce před více než 130 lety.

Podle očitých svědků jsou světla velká většinou jako fotbalový míč. Mohou mít různou barvu a i jejich chování je různé – někdy jen tak visí ve vzduchu, jindy se zase neuvěřitelně rychle pohybují po obloze.

Zatímco indiáni z oblasti světla už kdysi považovali za padlé hvězdy, dnešní vědci hovoří – podobně jako u hessdalenského jevu – o přírodní záhadě. Mohlo by prý jít o světélkování plynu nebo o reakci s nějakým elektropozitivním prvkem.

Pokud bychom tomu věřili, jak si ale potom vysvětlit fakt, že se některé koule chovají zdánlivě inteligentně?

Foto: youtube.com, facebook.com, flickr.com, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.9.2023 1.5tis
V argentinské provincii Cordóba se nachází hora Uritorco. Jedná se o nejvyšší vrchol (1949 metrů nad mořem) tamního pohoří Sierras Chicas. Právě tato hora je v centru pozornosti argentinských ufologů. Proč? Hora Uritorco přitáhla značný zájem veřejnosti i v roce 2012. Tehdy ji policie uzavřela, protože se objevily informace, že na jejím vrcholu plá
od 27.9.2023 2.4tis
Odpadlík bývalé sovětské tajné služby odhalil tajemství donedávna ukryté v jejích archivech. Dle jeho tvrzení se sovětská armáda nejen aktivně účastnila výzkumu a sledování UFO, ale dokonce se s objekty naučila komunikovat a přivolávat je! Kolik je na takovém tvrzení pravdy? Má současné Rusko skutečně víc informací o mimozemšťanech než kdokoli jiný? [gallery size="full" ids="131102,131100,131101
od 26.9.2023 3.3tis
Na jaře 1897 se má těsně nad náměstím Aurory řítit skrz oblohu mimozemský stroj, jehož vesmírná odysea skončí nárazem do větrného mlýna. V troskách se najde i malé tělo humanoidní bytosti, která zřejmě není člověkem… Jaké důkazy a svědectví nasvědčují, že se tento případ skutečně stal? Mezi lety 1896–1897 se Amerikou šíří zvěsti, které děsí její ob
od 25.9.2023 2.7tis
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již celá staletí, pyramidy svá tajemství lehko nevydávají. Patří k nim i záhadný vztah těchto monumentálních staveb k souhvězdí Orion. Pyramidy v Gíze patř
od 23.9.2023 3.2tis
Dominantou Paříže je již od konce devatenáctého století Eiffelova věž. Málo známým incidentem spojeným s touto ikonickou stavbou je její záhadné poškození v roce 1902. Tehdy bylo nutné opravit plných sto metrů věžní konstrukce. Co se stalo? Eiffelova věž byla postavena v letech 1887-1889 u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Svět
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
Vedení luxusního resortu Waldorf Astoria Seychelles Platte Island, o jehož brzkém otevření jsme nedávno informovali, oznámilo jmenování Eliase Pertofta generálním ředitelem resortu. Elias Pertoft p
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
epochaplus.cz
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese.
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
21stoleti.cz
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Kláro
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
epochaplus.cz
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
S dcerou má krásný vztah
nasehvezdy.cz
S dcerou má krásný vztah
Krásná herečka ze seriálu Co ste hasiči Jana Bernášková (42) pyšně sleduje, jak se daří její půvabné dceři Justýně (16). Bohužel se nedávno musela vyrovnat s tím, že jí poprvé odjela do zahraničí.
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Vydejte se na jeřabiny
panidomu.cz
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
skutecnepribehy.cz
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená