29. ledna 1986: U města Dalněgorsk je pozorován záhadný kulovitý objekt o velikosti Měsíce, který exploduje a zřítí se.
Domů     Hessdalenská světla. Norská záhada stále nerozluštěna!
Hessdalenská světla. Norská záhada stále nerozluštěna!
od 26.1.2023
3.2tis
319
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Norsko ukrývá možná až překvapivě velké množství záhad, které nedají spát vědcům ani amatérským badatelům.

Mezi ta největší tajemství patří i podivná světla objevující se už po desetiletí nad malebným údolím Hessdalen. Jde o nějaký přírodní jev? Nebo se na místě prohánějí mimozemšťané?

Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu. Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit? Údolí jako baterie. Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace? Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí. Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.

Hessdalenské údolí je skutečně krajem, kde lišky dávají dobrou noc. Do pořádné civilizace – konkrétně do města Trondheim – je to dobrých 120 kilometrů a v blízkosti se tak nachází pouze vesnička Hessdalen, náležející oficiálně pod o trochu větší obec Holtalen.

reklama

Lidí v patnáct kilometrů dlouhém údolí žije jen něco přes stovku, a je to život pomalý a velmi klidný. Tedy pokud se zrovna na nebi neodehrává barevné divadlo.

Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu.
Hessdalenské údolí je krásným zeleným koutem světa. Málokdo by čekal takovou záhadu.

Všechno to začíná ve 40. letech minulého století. Lidé ze zdejších usedlostí se jednoho večera jako obvykle chystají ke spánku, když vtom se za okny na malou chvíli rozsvítí neznámé světlo.

Všichni začínají vyhlížet ven a spatří přehlídku fascinujících světelných koulí, které se v náhodných intervalech objevují na obloze a následně zase mizí. Začíná snad největší norská záhada, kterou se nepodařilo rozluštit dodnes. Co ten podivuhodný jev způsobuje?

Trvá to desítky let

Ačkoliv historie zvláštního jevu v norském údolí začíná opravdu už ve 40. letech, dlouhou dobu o tom prakticky nikdo neví a nikdo se o to moc nezajímá. Světla se objevují jen zřídka, rychle mizí a většina obyvatel nad tím nakonec jen pokrčí rameny.

reklama

Do povědomí širší veřejnosti se dostávají až v roce 1981, kdy se jev objevuje ve skutečně nebývalé síle. Vyděšení vesničané sledují, jak se po obloze prohánějí světelné koule různé velikosti, svítivosti i s různým chováním, a to ve dne i v noci.

Většina z nich má jasně bílou, žlutou nebo červenou barvu, čas od času ale zazáří i oranžově, nebo dokonce zeleně. Svědci navíc mluví o tom, že některá se objevovala těsně nad obzorem, zatímco jiná byla spatřena, jak se prohání nad vrcholky nedalekých hor.

I pohyb se různí. Některé světelné koule se jen tak vznášejí ve vzduchu, jiné létají prudkou rychlostí, zrychlují a zase zpomalují.

Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit?
Mají různou barvu, rychlost a způsob pohybu. Jak si to lze vysvětlit?

Pokaždé jiná

Právě různorodost fenoménu a jeho opakování je tím, co badatele dodnes fascinuje nejvíc.

Světla totiž opravdu nepřipomínala a nepřipomínají nic, co bychom znali z jiných míst nebo z vyprávění o klasickém UFO. Ostatně i to, že některé koule prakticky okamžitě zmizely, zatímco jiné vydržely viset na obloze i dvě hodiny, naznačuje, že jde o něco velmi zvláštního.

reklama

Někteří svědci navíc popisovali podivné chování světel. Občas se koule údajně přibližovaly k lidem, aby se následně zase vzdálily.

Jiné se cíleně stojícím lidem vyhýbaly a létaly kolem. Několik hlášení od lidí, kteří vše spatřili z blízkosti, dokonce obsahují zmínky o kovových objektech, které světlo vydávají. „Ať už to bylo jakkoliv, světla se v jednu dobu objevovala opravdu často.

Ve svém maximu to bylo klidně 15 až 20krát týdně, což už místní velmi děsilo,“ upřesňuje americký záhadolog Brent Swancer.

Údolí jako baterie.
Údolí jako baterie.

Světla jako pyramida

V letech 1981–1984 se z hessdalenského jevu stává skutečný fenomén, o kterém informují nejen norská média. Na místo se tak brzy vydávají nejen všemožní hledači zajímavostí a výzkumníci UFO, ale i seriózní vědci.

Ti tam v roce 1983 zahajují terénní zkoumání, během kterého je zaevidováno na 53 výskytů těchto světel. Vysvětlení však nepřichází.

Jisté je podle vědců pouze to, že nejde o žádný známý meteorologický jev, jako je například skřítek – tedy nadoblačný blesk červené barvy, který se zpravidla vyskytuje nad bouřkovými mraky. Ani další léta nepřinášejí rozuzlení.

Místo toho přichází v letech 1997–1998 další série pozorování, během které se podaří zachytit i skutečně zvláštní světla v bizarním tvaru pyramidy, poskakující nahoru a dolů.

Toho roku ještě badatelé nainstalují v oblasti automatickou pozorovací stanici, která v dalších letech potvrdí, že k jevu stále dochází.

Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace?
Některá světla údajně vytvářela i zřetelné obrazce. Je to snad způsob komunikace?

Co to způsobuje?

Počet teorií o tom, jakého původu tato světla jsou, je dnes už obrovský. Vůbec nejčastěji se hovoří o tom, že vše nějakým způsobem souvisí s prvky, které se nacházejí v tamní přírodě.

Část vědců se například domnívá, že světla vznikají spalováním vodíku, kyslíku a sodíku, k čemuž dopomáhají velké usazeniny vzácného kovu zvaného skandium, který se v oblasti vyskytuje.

Další teorie pak pracuje s možností, že je za vším elektrický náboj hromadící se v některých horninách a materiálech – třeba v křemenech, v křišťálu, kterého se ve zdejších horách také nachází dost, nebo dokonce v kosterních pozůstatcích a fosiliích.

Jenže mnozí kritici těchto tezí upozorňují: Pokud by něco z toho byla pravda, podobný jev bychom museli vídat i na jiných místech planety.

Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí.
Tajemný jev se nad Hessdalenem objevuje už po desetiletí.

Údolí jako baterie?

A u skandia nebo křišťálu v případě teorií o Hessdalenských světlech nezůstaneme. Po stopách záhady se v minulých letech vydal také uznávaný italský vědec Jader Monari z římského Ústavu radiové astronomie.

Nakonec přišel s teorií, že skály a řeka v údolí obsahují abnormální množství zinku a železa. Celá oblast tak podle něj může fungovat jako jakási přírodní baterie.

Dokládat to má podle něj experiment, kdy posbíral na místě kameny, které následně máchal v říčním sedimentu. Mezi kameny podle něj začala proudit tak silná elektřina, že by to mohlo rozsvítit lampu. Může mít nakonec záhada nějaké takové vysvětlení?

Nebo mají pravdu ti, podle kterých se podaří zjistit víc až v okamžiku, kdy se naše znalosti fyziky výrazně posunou?

Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.
Hessdalenská světla jsou nejslávnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety.

UFO, či přízraky?

Navzdory mnoha experimentům a výzkumům stále neexistují jasné důkazy, které by jev dokázaly popsat a vysvětlit. Na scénu tak přichází mnoho

alternativních teorií. Ta nejuměřenější pracuje s možností, že by světla mohla být ve skutečnosti kulovými blesky, které jsou samy o sobě také tak trochu záhadou, kdy není zcela jasné, jak vznikají a jakým způsobem se chovají.

Nemálo lidí pak jednoduše věří, že je vše ve skutečnosti dílem nějakého mimozemského zásahu.

V oblasti by mohla údajně působit mimozemská vesmírná plavidla, jejichž pohon či maskování se projevuje právě takovými světly.

Ve hře je také možnost, že se na místě nachází nějaká skutečně pozoruhodná anomálie – možná časoprostorová trhlina nebo brána do paralelních světů.

Objevuje se i názor, že jde ve skutečnosti o místo, kde se náš svět přibližuje nějakému jinému, což vytváří tření projevující se světelnými efekty. Nebo jsou snad světla nějakými duchy a přízraky, které se snaží dostat do jiné sféry existence?

Světla z Marfy

Hessdalenská světla jsou nepochybně nejslavnější a nejvýraznější světelnou záhadou planety. Není však jediná. Své tajemství mají i v západotexaském městě Marfa. I v blízkosti Marfy se objevují tajemné zářící koule. Tady je poprvé lidé spatřili dokonce před více než 130 lety.

Podle očitých svědků jsou světla velká většinou jako fotbalový míč. Mohou mít různou barvu a i jejich chování je různé – někdy jen tak visí ve vzduchu, jindy se zase neuvěřitelně rychle pohybují po obloze.

Zatímco indiáni z oblasti světla už kdysi považovali za padlé hvězdy, dnešní vědci hovoří – podobně jako u hessdalenského jevu – o přírodní záhadě. Mohlo by prý jít o světélkování plynu nebo o reakci s nějakým elektropozitivním prvkem.

Pokud bychom tomu věřili, jak si ale potom vysvětlit fakt, že se některé koule chovají zdánlivě inteligentně?

Foto: youtube.com, facebook.com, flickr.com, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.1.2023 1.2tis
Plukovník Remy van Lierde přelétá helikoptérou nad džunglí afrického Konga. Najednou ho polije studený pot. Přímo pod ním se mezi stromy plazí zřejmě největší had, jakého kdy kdo viděl! A právě teď si pilota i jeho stroje všiml… Obrovská hlava se výhružně zvedá nahoru, van Lierde je ale pro její čelisti až příliš vysoko. Dochází k podobným děsivým setkáním během válek častěji, než si myslíme?
od 27.1.2023 3.0tis
Několik obyvatel Havaje na konci loňského roku pozorovalo zvláštní zářící objekt, který se tiše vznášel na obloze. Podle svědků nakonec havaroval v moři. Úřady však vylučují, že by šlo o letadlo. Co se tedy u havajských břehů zřítilo? Zvláštní události přitom přihlíželi i místní policisté. Lidé vycházejí před dům na ulici s očima upřenýma k nebi. Několik z n
od 18.1.2023 2.7tis
Japonští rybáři se v roce 1803 jako každý den vydávají na moře pro ryby. Jenže tentokrát přivážejí na pevninu do prefektury Ibaraki nejpodivnější úlovek ve svém životě. V plechovém plavidle houpajícím se ve vlnách nalezli rudovlasou ženu, která svírala dřevěnou krabičku a nesrozumitelně drmolila. Vypadá to jako obří hrnec na vaření rýže, který se houpe
od 18.1.2023 3.4tis
Rekordních 908 dnů strávil ve vesmíru malý nepilotovaný raketoplán Boeing s označením X-37B. Mezi lidmi, kteří se zabývají konspiracemi, je tento stroj stejnou legendou jako mezi těmi, které zajímají prostě jen lety do vesmíru. Důvod je jednoduchý: Poslání raketoplánu X-37B je totiž tajné a o jeho úkolech toho víme jen velmi málo. Raketoplán poprvé vzlétl v roce 2010 a od té doby absolvoval už
od 17.1.2023 3.0tis
Při explozi raketoplánu Challenger, kterou v živém vysílání, které sledují miliony Američanů, umírá všech sedm členů posádky. Tragédie vede k pozastavení vesmírného programu. Podle některých konspiračních teorií však bylo vše součástí plánu.     Raketoplán Challenger za sebou měl už devět úspěšných misí a během tří let svého provozu plnil
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Oxygenoterapie jako „zázračná“ léčba?
epochaplus.cz
Oxygenoterapie jako „zázračná“ léčba?
Oxygenoterapie je komplexně řečeno léčba kyslíkem, která probíhá jeho inhalací a mnohým pacientům zlepšuje kvalitu života. [caption id="attachment_115521" align="alignnone" width="719"] Takzvaná te
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz
Když kameny čistí vodu
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Muzeum fantastických iluzí
21stoleti.cz
Muzeum fantastických iluzí
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije