28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Skutečně některá umělecká díla podléhají temným silám? Nejzajímavější prokleté obrazy
Skutečně některá umělecká díla podléhají temným silám? Nejzajímavější prokleté obrazy
od 26.1.2023
3.1tis
325
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Plačící chlapec, Ztrápený muž nebo třeba Člověk navrhuje, Bůh zavrhuje. To vše jsou velmi známé, údajně prokleté obrazy, jichž ale existuje mnohem víc!

Zajímá vás, které to jsou a jak se jejich kletba projevuje? Vydejte se s ENIGMOU na děsivou uměleckou výstavu!

Kolem obrazu Bernarda de Gálveze prý dochází k paranormálním jevům. Obraz Marie Laveau patří k hlavním atrakcím Muzea vúdú. Dům hrůzy, který patřil americké vražedkyni Delphine LaLaurie. Podle vyděšených svědků má madam LaLaurie na obrazech měnit výraz. Ty navíc jako kdyby se na stěně samy od sebe kývaly. Vložil Munch do obrazu tolik vlastní bolesti, že se to na něm podepsalo? Také obrazy Arshila Gorkyho obklopuje temná aura, samy prý padají ze zdi.

V americkém městě Galveston v Texasu se nachází hotel jménem Galvez, o kterém koluje množství napínavých historek.

Údajně v něm straší několik duchů a dochází zde k řadě paranormálních jevů, přičemž nejvíce nevysvětlitelných úkazů se má dít kolem portrétu španělského vojevůdce Bernarda de Gálveze (1746–1786).

Obraz visí v přízemí hotelu na konci haly a Gálvezovy oči prý sledují každého, kdo kolem něj projde!

Kolem obrazu Bernarda de Gálveze prý dochází k paranormálním jevům.
Kolem obrazu Bernarda de Gálveze prý dochází k paranormálním jevům.

„Vím, že existuje řada portrétů, u kterých máte pocit, jako by vás postavy na nich pozorovaly. Ale u Gálveze to působí, jako kdyby jeho oči nebyly namalované, ale skutečné!“ vypráví jeden ze zaměstnanců hotelu.

Svědectví hostů i zaměstnanců dále potvrzují, že se každý, kdo se k obrazu přiblíží, začne cítit stísněně a je mu chladno. Často dochází také k poruchám elektronických přístrojů, zejména kamer a fotoaparátů.

Podle tradice se před obrazem musí každý Gálveze nejprve zdvořile zeptat, zda si jeho portrét může vyfotit. Když pak snímek vyjde, znamená to, že mu k tomu dal jeho duch souhlas. Získává tím nebožtík na onom světě trochu víc klidu?

Obraz Marie Laveau patří k hlavním atrakcím Muzea vúdú.
Obraz Marie Laveau patří k hlavním atrakcím Muzea vúdú.

Nejslavnější novodobá čarodějnice

Marie Laveau (1801–1881) z New Orleans bývá označována za královnu vúdú. Její okultní rituály v sobě kombinují haitskou a africkou magii, proto lidé věří, že co si Laveau usmyslí, to se také stane.

Takže když tato žena zemře, chodívají k jejímu hrobu, nosí jí drobné dárky a doufají, že jim za to splní přání. Údajně se jim zde skutečně zjevuje v přízračné podobě, o čemž hovoří opakovaná svědectví.

Jenže když roku 1973 nakreslí americký malíř Charles Gandolfo (1939–2001) její portrét, začne se věřit, že duch Laveau přesídlil právě sem!

Obraz Marie Laveau se lidem nedaří vyfotografovat. Jako by ho neustále obklopovala temná clona. Většinu návštěvníků Muzea vúdú, kde visí, navíc při pohledu na něj ihned zachvátí nepříjemné mrazení v zádech. Někteří se přímo rozklepou strachy!

Údajně je to tím, že na sobě cítí chlad jejích upřených mrtvých očí. Následující dny je budí noční můry, v nichž spatřují, jak madam Laveau vychází z malby a sesílá na ně zlou magii.

Říká se, že mnoha lidem tento portrét změnil život k horšímu, jako by byli najednou doopravdy prokleti. I proto je vchod do Muzea vúdú opatřen varovnou cedulkou: „Vstup jen na vlastní nebezpečí!“

Dům hrůzy, který patřil americké vražedkyni Delphine LaLaurie.
Dům hrůzy, který patřil americké vražedkyni Delphine LaLaurie.

Děsivá vražedkyně

Madam Delphine LaLaurie (asi 1775–1842) má pověst vážené ženy, pohybuje se v těch nejvyšších společenských kruzích. V roce 1834 však vyjdou najevo hrůzy, jež skrývala.

Hasiči během požáru na jejím panství v New Orleansu objeví mrtvé i uvězněné otroky vykazující známky krutého týrání. Z ctěné dámy se stává sériová vražedkyně, která po léta brutálně mučila a zabíjela lidi.

Před trestem smrti utíká do Paříže, zpátky domů se prý vrací až později, v přízračné podobě.

Jeden z novodobých nájemníků domu požádá v 90. letech amerického umělce Ricarda Pustania, aby mu madam LaLaurii namaloval. Tak se i stane, ale brzy dochází k tomu, že se obraz naklání do stran, jako by chtěl neustále viset nakřivo.

Žena na plátně údajně také mění výraz! Na místo jsou zvány týmy vyšetřovatelů paranormálních jevů a jsou zde svědky nejen podivných zvuků, ale i něčeho horšího.

Podle vyděšených svědků má madam LaLaurie na obrazech měnit výraz. Ty navíc jako kdyby se na stěně samy od sebe kývaly.
Podle vyděšených svědků má madam LaLaurie na obrazech měnit výraz. Ty navíc jako kdyby se na stěně samy od sebe kývaly.

Při pokusu vyvolat madam LaLaurii mají na vlastní oči spatřit, jak se malba na zdi sama od sebe rozhoupe a následně spadne na zem. Portrét postupem času začne vzbuzovat takový strach, že je nakonec vrácen zpět jeho autorovi.

Ten však žádné nadpřirozené jevy nepozoruje. Straší snad LaLaurie jen „u sebe“ doma?

Vložil Munch do obrazu tolik vlastní bolesti, že se to na něm podepsalo?
Vložil Munch do obrazu tolik vlastní bolesti, že se to na něm podepsalo?

Kletby dvou mistrů

Norský malíř a grafik Edvard Munch (1863–1944) se nejvíce proslavil díky děsivému obrazu s názvem Výkřik, kde znetvořená postava s lysou lebkou křičí hrůzou. Z pohledu na ni skutečně mrazí, nicméně kletba údajně provází jiné Munchovo dílo, jímž je Mrtvá matka.

Ta zachycuje umělcovy vzpomínky z dětství, kdy mu na tuberkulózu zemřela matka i sestra. Vystrašené oči holčičky prý sledují každého, kdo se do nich zadívá, a také odtud bývá slyšet zvuk připomínající šustění pokrývek. Že by jej způsobovala umírající matka ležící v posteli?

Zmíněná dívenka má dokonce ze scény někdy i zcela zmizet! Mohl takto Munch zvěčnit bolestné prožitky a dát do nich tolik emocí, že zůstávají stále trochu živé? Také obrazy od amerického malíře arménského původu Arshila Gorkyho (1904–1948) obklopuje temná aura.

Také obrazy Arshila Gorkyho obklopuje temná aura, samy prý padají ze zdi.
Také obrazy Arshila Gorkyho obklopuje temná aura, samy prý padají ze zdi.

Padají ze zdí, někdy samy od sebe vzplanou a prý se u nich zjevují přízračné postavy. Že s nimi něco není v pořádku, se začne nejvíc věřit poté, co se jich hned 15 najde na palubě zříceného letadla, kde zemřelo téměř 100 lidí! Opravdu byly prokleté a přinesly cestujícím zkázu?

Foto: shutterstock.com, facebook.com, youtube.com, wikimedia.org
reklama
Související články
od 28.3.2024 73
Mezi lokality, které jsou spojovány s řádem Chudých rytířů Krista a Šalamounova chrámu, patří obec Vyskytná na Jihlavsku. K hypotéze o zdejší přítomnosti templářů vedou pověsti, ale i mnohem pádnější stopy.     Temnou chodbu osvětluje oheň z několika loučí. V rukou je drží vesničané, kteří postupují záhadným podzemním prostorem. „Pojďte se
od 28.3.2024 597
Již ve starověkém Egyptě se používala domovní znamení. Jednalo se o nejstarší způsob, jak označit konkrétní objekt a usnadnit lidem orientaci v hustší zástavbě. Domovní znamení se později dočkala takové obliby, že se promítala pomocí přídomků i do jmen obyvatel konkrétního domu. Jsou domovní znamení zmizelý, nebo stále existující svět? Dobrou zpráv
od 27.3.2024 1.9tis
Legendární řecký myslitel Pythagoras se třese rozčilením. Právě se vrátil z tržiště, kde viděl desítky mrtvých zvířat. „Dokud budou lidé masakrovat zvířata, budou také zabíjet jeden druhého,“ pronáší ke členům svého podivného tajného bratrstva. On sám totiž věří, že se do jejich těl mohou převtělit lidské duše. Navíc prý se zvířaty dokáže mluvit. [gallery size="full" ids="139107,139108,139109,1
od 26.3.2024 2.2tis
V říjnu 1955 došlo k obrovské explozi na základně sovětského válečného námořnictva v Sevastopolu. Jejím výsledkem bylo těžké poškození bitevní lodi Novorossijsk a vysoký počet obětí. I v současnosti je tato událost z období takzvané studené války zahalena rouškou tajemství. Bitevní loď Novorossijsk byla původně jednotkou italského hladinového námoř
od 26.3.2024 2.8tis
Obdivujeme vizi, se kterou se Kryštof Kolumbus (1450-1506) vydal na oceán, aby nakonec objevil nový kontinent. Slavný mořeplavec však nebyl snílek. Vstřebával do sebe trpělivě a pozorně všechny tehdy dostupné informace. Jeho "tajnou zbraní" při cestě přes Atlantik byla pravděpodobně i takzvaná Martellova mapa. Henricus Martellus Germanicus byl něme
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za